Dijital Pazarlama Nedir?

“Satış hedeflerine ulaşmak ve mevcut ya da potansiyel müşterilerle bağlantı kurmak için; sosyal medya, sms, e-posta ve web sitesi gibi dijital teknoloji araçlarını kullanmaya odaklanmış stratejiler bütünü” şeklinde tanımlarsak, “Dijital pazarlama nedir?” sorusuna oldukça net bir yanıt vermiş oluruz.

Dijital pazarlama; bir şirketin elindeki her tür dijital kanal aracılığıyla marka bilinirliğini ve olası satışları artırmak için müşterilerin dikkatini çekme ve müşteri ilişkilerini geliştirme fırsatıdır.

Dijital Pazarlama Nerelerde Kullanılır?

 • Üretilen İçeriklerde (Web siteleri ve blog gönderileri, infografikler, webinarlar, kısa videolar, E-kitap, online broşür ve kataloglar)
 • Facebook, LinkedIn, Twitter, Instagram gibi sosyal medya platformlarının gönderileri ve reklamlarında
 • Google Ads reklamlarında
 • E-posta bültenlerinde
 • Affiliate marketing denen satış ortaklığında
 • Online PR ve inbound pazarlama çalışmalarında kullanılır.

Dijital Pazarlamanın Avantajları

Kısa sürede pazarlamacılığın en etkili aracı haline gelen dijital pazarlama, doğru stratejilerle bir kaç ay içerisinde çarpıcı sonuçlar yaratma potansiyeline sahiptir.

Geleneksel pazarlamada mağazacılık, basılı reklam ve telefonla ulaşılmaya çalışılan hedefleri, dijital pazarlama; internetin ve yeni nesil elektronik cihazların gücünü arkasına alarak sağlamaya çalışır.

Teknolojik gelişmelerin artmasıyla her geçen gün çoğalan dijital pazarlamanın artıları, geleneksel pazarlama stratejilerinden çok daha fazlasını vaad etmektedir:

 • Dijital pazarlama, geleneksel pazarlamaya göre son derece kolay ve hızlı yöntemler içerir.

 • Küresel çapta yeni pazarlar bulmanıza olanak tanır.

 • Doğru planlanmış bir dijital pazarlama kampanyası, geleneksel pazarlama yöntemlerine göre çok daha düşük maliyet ile yürütülebilir.

 • Farklı kitlelere farklı teklifler götürmenizi sağlayan kişiye özel pazarlama taktikleri kullanmanızı ve doğru kitleyi hedeflemenizi sağlar.

 • Takip edilebilir ve ölçülebilir veriler sunduğundan ayrıntılı analizler sayesinde getirilerini daha net görebilirsiniz.

  Geleneksel pazarlama araçlarından biri olarak bir gazeteye reklam verilmesi; o sayfayı görenlerin kaç kişi ve kaç yaşında olduğu gibi gerçek verilere asla ulaşamayacağınız bir durumdur.

  Ayıca verdiğiniz gazete reklamının; satışları ne derece etkilediğini, artışlardan sorumlu olup olmadığını öğrenemezsiniz.

 • İşletmenizle ilgilenme olasılığı daha yüksek olan kitlelere odaklanmanızı sağladığından, dönüş oranları yüksektir.

 • Dikkatli yönetildiğinde müşteri sadakati oluşturmayı, itibar yönetimi konusunda etkili adımlar atmayı sağlar.

 • Ürünlerinize ihtiyaç duyan kitleye ulaşmak ve onların satın alma davranışlarını etkilemek dijital pazarlamanın sunduğu en önemli artılar arasındadır.

 • Geleneksel pazarlama yöntemleriyle elde edemeyeceğiniz bir özgürlük sunar: Kampanyanız sürerken reklam, kampanya detayları ve içerikle ilgili detayları güncelleyebilir, pazarlama stratejinizde dilediğiniz gibi değişiklik yapma özgürlüğüne sahip olabilirsiniz.

Dijital Pazarlama Taktikleri

Çok büyük ihtimalle SEO ya da sosyal medya yönetimine dair duymuş olduğunuz bazı dijital pazarlama taktikleri vardır.

Satışlarınızı artırmanız için kullanabileceğiniz dijital pazarlama yöntemlerini açıkladığımız listemizi incelemek ister misiniz?


Arama Motoru Optimizasyonu (SEO)

Web sitenizi arama motoru sonuçlarında daha üst sıralara yerleştirmek ve sitenizin organik trafiğini artırma sürecine SEO denir. Bu işi yapan kişilere de SEO Uzmanı denmektedir.

Web sitenize nitelikli trafik çekebilmenizi sağlayan SEO stratejileri, dijital pazarlamacılıkta fark yaratmanıza yardımcı olacaktır.

On Page SEO denen web sitenizin içeriğinin arama sonuçlarını etkilemesine odaklanan SEO türü; kullanmanız gereken anahtar kelimeler ve aranma hacimlerinin araştırılması gibi taktikleri içerir.

Off Page SEO denen “sayfa dışı” etkinliklere odaklanan SEO stratejileri ise web sitenizin sıralamasını artırmak için gelen bağlantı (backlink) gibi düzenlemelere odaklanmanızı kapsar.

Sitenize bağlantı veren alanında otoriter kabul edilen sitelerin sayısı; önemli anahtar kelimeler için arama sonuçlarında ne kadar üst sıralarda yer aldığınızı etkiler.

Bu nedenle bu tür yayıncı sitelerle bağlantıya geçmeniz ve konuk yazar olarak içerik sağlamanız ihtiyacınız olan, gelen bağlantıları oluşturmanızı sağlar.

Ayrıca teknik SEO olarak adlandırılan web sitenizde kullanıcıların görmediği kısımlara ve sayfalarınızın nasıl kodlandığına odaklanan, görüntü sıkıştırma, yapılandırılmış veri ve CSS dosya optimizasyonu gibi sitenizin hızlı yüklenmesini sağlayacak SEO detaylarına da dikkat etmelisiniz.

İçerik Pazarlama

Etkili içerik pazarlama için hedef kitlenin ilgisini çekebilecek;

 • blog gönderileri,
 • e-kitap,
 • infografik,
 • kısa videolar,
 • webinarlar ve araştırma sonuçları gibi dijital içeriklerin üretilmesi, blog ve sosyal medya gönderi takviminin titizlikle planlanması ve kapsamlı bir içerik stratejisi geliştirilmesi gerekir:

Blog Gönderileri

Şirketinizin kesinlikle bir web sitesi olmalıdır peki ya bloğu?

Blog gönderileri, güçlü bir SEO stratejisiyle birleştiğinde web sitenizin organik trafiğini artırmak için idealdir.

Ayrıca şirketinizin bloğunda özgün, doyurucu makaleler yayınlamak; sektördeki uzmanlığınızı sergilemenizi ve hedef kitlenize ihtiyaç duyduğu içeriği sunarak kullanıcı dostu tavrınızı vurgulamanızı sağlar.

E-Kitaplar

Ziyaretçilerinizin iletişim bilgileri karşılığında sunabileceğiniz e-kitaplar, ilerde bu bilgileri e-posta pazarlaması gibi stratejilerinizde kullanmanıza olanak tanır.

İnfografikler

İnfografik ziyaretçilerinizin öğrenmelerine yardımcı olmak istediğiniz bir kavramı görselleştirerek anlatan eğlenceli ve öğretici diyebileceğimiz bir içerik türüdür.

İnfografik gibi sıkıcılıktan sıyrılan, kaliteli içeriklerden hem ziyaretçileriniz hem de arama motorları hoşlanır.

Dahası infografikler yüksek paylaşılma potansiyeli taşıdığından sosyal medya aracılığıyla bulunma şansınızı da artırırlar.

Kısa Videolar , Webinarlar ve Araştırma Sonuçları

Kısa videolar da infografikler gibi paylaşılma oranı yüksek içeriklerdir ve YouTube gibi platformlar aracılığıyla yeni kitlelerin markanıza ulaşmasına yardımcı olur.

Ek olarak webinar denen online seminerlerden ve sektörünüze dair ilgi çekici verileri gösteren araştırma sonuçlarından da içerik pazarlama araçları olarak yararlanmanız mümkün.

Sosyal Medya

Marka bilinirliğini, sitenizin trafiğini ve işletmeniz için potansiyel müşterileri artırmak için Facebook, LinkedIn, Instagram ve Pinterest gibi sosyal medya kanallarını kullanabilirsiniz.

Sattığınız ürün ya da hizmetten bağımsız olarak sosyal medya araçları, her tür işletme için kullanılabilir ancak hangi platformun etkin olarak kullanılacağı konusunda her işletmenin kendine özgü koşulları göz önünde bulundurulmalıdır.

Örneğin; B2B denen şirketler arası hizmet sunan firmaların LinkedIn’e, B2C denen direk tüketiciye hitap eden firmaların Facebook ve Instagram’a odaklanması daha uygundur.

Dilerseniz sosyal medya yönetimi hakkındaki yazımızı inceleyerek Facebook, Twitter ya da Instagram gibi platformlarda paylaşım yaparken nelere dikkat etmeniz gerektiğine dair detaylı bilgilere ulaşabilirsiniz.

Tıklama ve Gösterime Göre Ücretlendirilen Reklamlar

Google Ads (Adwords), Instagram, Facebook ve Twitter gibi sosyal medya platformlarında reklamlar; tıklama ve gösterim karşılığında ücretlendirilir.

Reklamınız her tıklandığında web sitenize trafik çekmenin bir yolunu bulmuş olursunuz.

Mobil Pazarlama

İnternet kullanıcılarının yarısı akıllı telefon aracılığıyla dijital medya kullanmaktadır. Bu, her iki kişiden birinin web sitenize akıllı telefonundan ulaştığı anlamına geliyor.

Bu nedenle dijital reklamlarınızın, web sayfalarınızın, sosyal medya gönderilerinizin mobil cihazlar için optimize edilmiş olmasını ve hızlı bir web sitesinin başarınızdaki etkisini asla küçümsemeyin.

Ayrıca mobil dostu içerik paylaşmak dışında, hizmetlerinize kolay erişim sağlayan güçlü bir mobil uygulaması sunarak da etkili dijital pazarlama araçlarından birine sahip olabilirsiniz.

Satış Ortaklığı (Affiliate Marketing)

Influencer denen blogger, vlogger ve sosyal medya fenomenlerinin ya da bazı web sitelerinin aracılığıyla, komisyon karşılığında ürün ve hizmetlerinizin reklamını yaptırmanız, satış ortaklığı denen iki tarafın da kazandığı bir dijital pazarlama yöntemidir.

Doğal Reklam

Native Advertising de denen bu pazarlama stratejisi; hedef kitlenizin dikkatini çekebilecek ve onlar için faydalı olabilecek bir içerikle, rahatsızlık vermeden tanıtım yapmayı amaçlar.

Bu tür içeriklerin paylaşılma ihtimali doğallığı nedeniyle yüksektir ve marka bilinirliği açısından ses getirme potansiyeli olan bir pazarlama stratejisidir.

Pazarlama Otomasyonu

Pazarlama otomasyonu; e-posta bültenleri, sosyal medya yayın planlaması, kampanya izleme ve raporlama gibi işlemlerin otomatik olarak yapılmasını sağlayan yazılımlardır.

İşletmenizin dijital platformlarda etkinliğini artırmak için, manuel yayınlama ile uğraşmak yerine bunları otomatik yapan sosyal medya yönetim araçlarından faydalanmanızı öneririz.

E-Posta Pazarlaması

İşletmelerin müşterileri web sitesine yönlendirmek için kullandığı etkili pazarlama yöntemlerinden biri de e-bülten hazırlamaktır.

Böylece ürün tanıtımları, yenilikler, gelişmeler, indirim ve kampanyalar hakkında bilgilendirmeler e-posta abonelerine ulaştırılır.

Maliyeti düşük olmasının yanında; gönderilen e-postanın hangi kullanıcılar tarafından okunduğu/silindiği, cinsiyet, yaş, eğitim düzeyi, konum gibi parametrelere göre analizler yapmayı mümkün kılması yeni stratejiler belirlemenize de yardımcı olur.

Online Halkla İlişkiler (Dijital PR)

Sosyal medya hesapları ve blog gibi dijital pazarlama araçlarıyla hedef kitlenize yönelik hızlı ve etkili iletişim kurmanız halkla ilişkilerin online versiyonudur.

Sosyal medya platformlarındaki yorumları cevaplayarak, ürün ve hizmetlerinizi ya da sektörel konuları açıklayarak hedef kitlenizle ilişkinizi güçlendirme fırsatı bulursunuz.

Dijital PR etkin bir şekilde kullanılırsa, müşteri sadakati oluşturabilir, kriz yönetiminde markanızın itibarını koruyabilir ve krizin satışlara yansımasını engelleyebilir.

Inbound Marketing

Inbound pazarlama; özgün ve kaliteli içerik kullanarak ürünlerinize ihtiyacı olan kitlenin dikkatini çekmeyi ve onları potansiyel müşterilere dönüştürmeyi amaçlar.

Inbound pazarlamada odağınız müşteri kazanma sürecinde hedef kitlenize yardım etmek, onları desteklemek ve güçlendirmektir.

Bu nedenle hedef kitlenizin hangi anahtar kelimelerle arama yaptığı, eğilimleri ve sorunlarının neler olduğunu bilerek içerikler oluşturmanız önemlidir.

Bu içerikleri dijital pazarlama yöntemlerini kullanarak ürününüze dair içerik arayan kitleye ulaştırmanız, satın alma davranışlarını olumlu yönde etkileyecektir.

Sonuç olarak kitlesel pazarlama araçlarına nazaran kişiye özel pazarlamanın öne çıkması ve bunun gerektirdiği müşteri profiline dair kapsamlı veri ve eğilimleri takip etme ihtiyacı; dijital pazarlamacılığı vazgeçilmez kılmaktadır.

Dijital pazarlama stratejilerini olabildiğince etkin bir şekilde kullandığınızda, altı ay içinde güçlü etkiler elde etmeniz olasıdır.

Reklam kampanyaları elbette bu süreci daha da hızlandıracaktır. Ancak uzun vadeli ve sürdürülebilir bir başarı için yukarıda açıklamaya çalıştığımız Dijital pazarlama nedir?, Dijital pazarlamanın avantajları nelerdir? ve Dijital pazarlama ne tür stratejiler içerir? sorularına verdiğimiz yanıtlar üzerinde durmanız ve SEO, içerik, sosyal medya gibi dijital pazarlama yöntemlerini ciddiye almanız son derece önemlidir.

SOSYAL MEDYANIZI DOĞRU YÖNETİN!

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bunlar da İlginizi Çekebilir
Devamı
KPI Nedir?
Yöneticilerin % 70’inin karar verme sürecinde KPI’ların etkili olduğunu biliyor musunuz?
Devamı
Nöropazarlama Nedir?
Müşterilerinizin reklamlarınızı gördüğünde veya müşteri temsilcilerinizle görüşürken beyinlerindeki ışık gösterisini yani nöral parlamaları görmek ister miydiniz?