FTP erişimleri SSL şifreleme (FTPES) ile artık daha güvenli

Sunucularımızda siz değerli kullanıcılarımızın verilerinin güvenliği için FTP erişimlerini baz alan yeni düzenlemelere gidiyoruz. Bu düzenlemelere göre tüm FTP erişimlerinde artık SSL şifreleme (FTPES protokolü) kullanılacak ve bu sayede veri transferleri çok daha güvenli bir biçimde gerçekleştirilebilecek.

FTP protokolünden FTPES protokolüne geçiş süreci kullanıcılarımıza iki aşamalı olarak yansıyacak; ilk aşamada şu an olduğu gibi sunucularımıza her iki protokol aracılığıyla da erişilebilirken, ikinci aşamada FTP protokolü tamamen kaldırılarak FTPES ile güvenli erişim standart olarak kullanılmaya başlanacak. İkinci aşama 15.10.2010 tarihinde son bulacak ve bu tarihten sonra FTPES haricinde herhangi bir protokolün kullanımına izin verilmeyecek.

FTPES Protokolünün Avantajları
– FTPES ile sunucu ve FTP erişimi yapan bilgisayar arasındaki tüm veri iletişimi SSL ile şifrelenir.
– FTPES ile sunucu ve FTP erişimi yapan bilgisayar arasındaki kullanıcı adı ve şifre alışverişi TLS ile şifrelenir.
– FTP erişimi yapan bilgisayarda bulunabilecek herhangi bir iframe virüsü veya trojan varyantının kullanıcı şifresini ele geçirme riski düşer.
– Iframe virüsleri* ve trojanlar basit FTP erişimi ile FTP sunucularına erişebilir ve sayfalarınıza zararlı kodlar yerleştirebilir, FTPES protokolüne geçiş ile birlikte bu tarz virüslerin önü büyük ölçüde kesilir.

*Bilindiği üzere daha önce iframe virüsleri ile ilgili bir makale yayınlamıştık. Bu tarz virüsler FTP erişimi yapan, güncel güvenlik yazılımı (antivirüs) kullanmayan bilgisayarlar aracılığıyla yayılır ve bu durumun sunucu güvenliği ile herhangi bir alakası yoktur.

Bu yeni uygulama ile beraber FTP bağlantı ayarlarında bir takım değişiklikler yapılması gerekiyor. Kullanıcılarımızın bu değişikliklere kolayca adapte olabilmeleri için, en sık kullanılan FTP uygulamaları olan CuteFTP ve Filezilla için videolu anlatımlarla desteklenen adım adım kurulum dökümanları hazırladık. Tüm kullanıcılarımızdan bu dökümanları detaylı olarak incelemelerini ve uygulama ayarlarını metin ve videolardaki yönergelere göre düzenlemelerini rica ediyoruz. Ayrıca bayii statüsüne sahip kullanıcılarımızın müşterilerini bu konuda en kısa sürede bilgilendirmelerini tavsiye ederiz.

Adım adım kurulum dökümanlarına aşağıdaki bağlantılar aracılığıyla ulaşabilirsiniz:
Filezilla ile FTPES Güvenli Bağlantı Ayarları
Cute Ftp ile FTPES Güvenli Bağlantı Ayarları
Cute Ftp ile FTPES Güvenli Bağlantı Ayarları (İngilizce versiyon için)

FTPES protokolüne geçiş; yoğun bir araştırma ve geliştirme sürecinin ardından, müşterilerimize yüksek güvenlikli hizmet verebilmek ve zararlı yazılımların sebep olabileceği veri kayıplarının önünü en baştan kesmek adına aldığımız bir karar. Bu tür konulardaki hassasiyetimizi dün olduğu gibi bugün de sürdürüyor ve Türkiye’nin öncü web hosting servis sağlayıcılarından biri olmanın gururunu yaşıyoruz.

Her türlü soru, görüş ve önerileriniz için destek@turhost.com adresine başvurabilirsiniz. Bu adrese göndereceğiniz tüm postalar ticket sistemimize ulaşacak ve operatörlerimiz tarafından en kısa sürede yanıtlanacaktır.

3 comments
  1. Adım adım kurulum dökümanlarına aşağıdaki bağlantılar aracılığıyla ulaşabilirsiniz:

    altındaki linkler çalışmıyor!!!

  2. Turhost ile kısa bir süre önce tanıştık. Hizmetten aldığımız memnuniyeti dile getirmek için burada yorum olarak yazmaya karar verdik. Kendilerine hizmet kaliteleri ve süper hızlı hizmetleri için teşekkür etmek istiyoruz. Bizi şaşırtacak derecede iyi bir hizmet ve hızlı çözüm buluyoruz. Açıkçası bu sektör içerisinde bir daha böyle düzgün çalışan insanlar ile karşılaşabileceğmizi düşünmüyoruz. Nihayetinde şu ana kadar diğer hizmet verenler konusunda karşılaştığımız hayal kırıklıkları da bunun bir göstergesidir. Nazar değmez inşallah. Başarılarınızın devamını dilerim.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bunlar da İlginizi Çekebilir
Devamı
Destek Altyapımızı Güncelliyoruz
Yenilenen hosting altyapımıza paralel olarak destek sayfamızda da birtakım yenilikler ve değişiklikler gerçekleştiriyoruz. Destek sayfamızda yer alan kılavuzlara ve…
Devamı
Windows Hosting Sunucularımız Yenilendi
Windows Hosting sunucularımız güncellendi. Web uygulamalarınız ve tasarımlarınız için yüksek performanslı ve güncel  Windows hosting altyapısını Turhost kalitesi ile kullanmaya…