Github Nedir, Ne İşe Yarar?

Github Nedir, Ne İşe Yarar?

Günümüzün en çok konuşulan programları arasında bulunan Github sağladığı pek çok favantaj ile öne çıkıyor. Peki, Github nedir ve neden bu kadar gündeme geldi? Özellikle yazılım alanında çalışan ve güncel programları takip eden herkes için Github az da olsa aşina olduğu bir konu. Ancak biz bu konuyu biraz daha açalım ve derinine inelim. Çoklu çalışan ekipler arasında projelerin takibi ve paylaşımı açısından önemli bir program olan Github takım çalışması adına önemli bir yerde duruyor. Github’ın en güzel özelliklerinden bir tanesi dünyanın neresi olduğu fark etmeksizin istenen herkes eklenebiliyor. Projeye göre üye ekleme çıkarma işlemi sistem üzerinden kolaylıkla sağlanabiliyor. Özellikle kodların rahat bir şekilde üyeler arasında paylaştırılabilmesi için çok etkin bir sistem olarak görülüyor. Bununla beraber proje geliştirme, değişiklik ve güncellemeleri hızlı bir şekilde yapabilme gibi avantajları da bulunuyor. Şimdi Github’a dair merak edilen her bir başlığı tek tek ele alalım.

Github’un Avantajları Neler?

Github’ı kısaca tanıttıktan sonra neden kullanılmalı, ne gibi avantaj sağlıyor gibi soruların da cevabını vermek bize düşer. Öncelikle profesyonel bir grup işi sürecini yönetmek adına çok büyük artılarının olduğunu söylemek gerekiyor. Programın detayları grup olarak çalışmaya son derece elverişlidir. Dünyanın herhangi bir yerinden yetkilendirilmiş bir üye çalışma grubundaki kod üzerinde söz sahibi olabiliyor, güncelleyebiliyor ya da değiştirebiliyor. Bu grup çalışması konusunda kolaylık sağladığı gibi firma açısından da çalışanlarının organize olması açısından avantaja dönüşüyor.

Genellikle kurumsal firmalar bu platformu, sistemi bilmeyi bazı durumlarda şart koşabiliyor ya da artı olarak değerlendirebiliyorlar. Bu sebeple iş arayanlar için Github’a hâkim olmak iş arama sürecini kolaylaştırmaya da katkı sağlıyor. Yani yazılım alanında çalışıyor ya da yazılım alanında kendinizi geliştirmek istiyorsanız Github’ı biliyor olmanız büyük bir artı olarak hanenize yazılabilir. Yani sadece bir şirketin sizden bunu öğrenmesini istediği için değil Github’ı kendi kariyeriniz ve geleceğiniz için de öğrenmeli avantajlarını iyi değerlendirmelisiniz.

Github’ın çok geniş kapsamlı bir kullanım alanı ve faydaları bulunuyor. Bu faydalarını eğer doğru bir şekilde anlayıp değerlendirirseniz siz ve ekibiniz son derece organize bir şekilde çalışabilirsiniz. Şimdi Hithub’ın çalışanlara ne gibi avantajlar sağladığına bakalım:

  • Takımların daha organize bir şekilde çalışmasına olanak sağlar.
  • Verilerin depolanmasını mümkün kılar.
  • Yazılım yönetiminde hem bireysel hem de grup olarak yapılabilmesini sağlar.
  • Sürümlerde yaşanan değişimleri kolay bir şekilde algılayabilir.
  • Çalışmaların basit bir şekilde yapılabilmesini sağlar.
  • Zamandan tasarruf etmeyi sağlar.
  • Firma yönetimine daha organize bir iş teslimi ve raporlama yapmayı olanaklı kılar.

Github Nasıl Çalışır?

Github’ın avantajlarını sıraladıktan sonra bu kullanışlı programın nasıl çalıştığı, projenin nasıl başlatıldığını da anlatmak gerekir. Github’da proje başlatmanın pek çok farklı yolu bulunuyor. Ancak elbette projeye, iş akışına ya da yazılımcının tercih ettiği çalışma biçimine göre yöntem belirlenebiliyor. Bu sayede kişiler hâkim ve alışkın olduğu yöntemlerle iş süreçlerini çok daha hızlı bir şekilde yönetebiliyorlar. Github eğer doğru bir yöntemle çalıştırılır ve proje düzgün şekilde yönetilirse gerçekten çok kısa sürelerde işlemlerin bittiği görülebiliyor.

Github’da yeni bir proje tasarlamak için ilk yapılması gereken şey Visual Studio’yu açmak, başlatmaktır. Proje açıldığı anda ise başlangıç penceresinde bulunan depo kopyalama seçeneği tıklanmalıdır. Sonrasında ise nerede depolama olacak ise oranın konumunu girmeniz gerekiyor. Kopyala tuşuna bastığınızda anda karşınıza çıkacak ekranda sizlerden birkaç bilgi isteniyor. Kişisel bilgilerinizi doldurduktan sonra bu bilgilerin tekrar tekrar istenmemesi, giriş şifrelerinin kaydedilmesi için gitconfig isimli tuşa basabilirsiniz. Ancak giriş bilgilerinizin kaydedilmesini istemiyorsanız gitconfig’i işaretlemeyebilirsiniz. Bu durumda her giriş yaptığınızda oturum açma bilgilerinizi yeniden girmeniz gerekecektir.

Buraya kadar tüm aşamalar başarılı bir şekilde geçildi ise sonraki aşamada çözüm gezgini klasöründen giriş yapılıyor. Buraya depo bilgilerini geri yüklemek mümkün oluyor. Eğer görünüm değiştir derseniz alternatif yöntemler de kullanabilirsiniz. Bu sayede oluşturulan projeler rahat bir şekilde görülebilir ve proje rahatlıkla tıklanarak çalıştırılabilir.

Github Nasıl Kullanılır?

Aslında temel olarak Github’ı çalıştırmak oldukça kolay. Bunun için farklı yöntemlerden bahsetmek mümkün. Her yazılımcı kendine en uygun gördüğü metotla sistemi çalıştırabiliyor. Ancak eğer yazılımcı belirli bir yönteme aşina değil ise benimsenmemiş farklı sıradan yöntemler de kullanılabiliyor. Programı kullanmadan önce programın mantığının çözülmesi işlemleri çok daha kolaylaştıracaktır. Kullanım öncesinde ne kadar çok detay bilirseniz işlerinizi o kadar çok kolay tamamlayabilirsiniz. Github çalıştırmadan önce bilgisayarınızdaki sisteme uygunluğunu kontrol etmeli ve Windows’un hangi sürümünü kullanıyorsanız o sistemde başlatılmasına dair yönergeleri izleyebilirsiniz.

Github, dünya üzerinde kullanımı en rahat grup kod geliştirici sistemlerinden bir tanesidir. Kod geliştiren topluluklar kendi aralarında ya da oluşturdukları grup içerisindeki kişilerle veri alışverişini online olarak gerçekleştirebiliyor. Temelde yazılımcıların veri alıp verişini kolaylaştıran, 24 saat irtibatta kalmalarına olanak sağlayan bir sistem olarak tanıyabiliriz bunu. Github’ı geliştiren kişiler aynı proje üzerinde çalışan ekiplerin mevcut çalışmada işi kesintiye uğratmadan kod güncellemeleri, veri akışı sağlamalarını olanaklı kılmayı hedeflemişlerdir. Özellikle yazılım yaparken sürekli güncelleme ve değişiklik yapan kişiler için kod takibini de kolaylaştıran bir sistem oluyor. Fakat Github’ın sağladığı kolaylıkları bunlarla sınırlı olduğunu söylemek yanlış olacaktır.

Diyelim ki bir proje var var ve yeni düzenleme, ekleme gerçekleştirilecek. Gerçekleştirilmesi gereken yeni kodların yani özelliklerin tamamlanması ile herkesin mevcut yazılıma erişiminin ve kolayca eklenmesinin kolay bir şekilde yapılabilmesini sağlıyor. Github ile online program geliştirmek bu denli kolay. Aynı zamanda programın en küçük parçalarının dahi kusursuz bir hale getirilmesi mümkün de olabiliyor. Yazılımcılarım kod dizeleri üzerinde söz sahibi olabildiği, grup olarak geliştirme yapabildikleri bu sistem oldukça popüler.

Bir yazılımın son güncel halini Github sayesinde her üye görebiliyor ve güncellemeler hakkında gerçek zamanı bilgi sahibi olabiliyor. Programın projeler üzerinde özellikle grup çalışmalarında çok fazla avantaj sağladığını görmek mümkün. Github keşfedilmeyi bekleyen pek çok özel birimi olan bir program. Bu sebeple programla çalışmayı sürdürdükçe çok daha fazla avantajı olduğunu gerkes rahatlıkla görebilir.

Github sadece programlama sürecini daha verimli hale getirmek adına değil aynı zamanda çalışma kalitesini de yükseltme adına önemli bir görev üstleniyor. Bu platform grupların çok daha hızlı organize ve verimli çalışmasına olanak tanıyor. Dahası online sistem ile hem gerçek zamanlı hem de kesintisiz bir kodlama, yaratma süreci sunuyor. Dünya genelinde grup olarak çalışılabilecek en aktif en ideal programların başını çektiğini söylemek yanlış olmayacaktır. Github profili ile pek çok takipçi kazanmak mümkün. Github profili oluşturduğunuzda daha fazla ortamda paylaştığınızda çok kolay bir şekilde bulunmanız da mümkün olabiliyor.

Git Branch nedir?

Gitbranch dediğimiz şey kodları uygulama, güncelleme, süreçleri takip etme adına profesyonel bir yol olarak tanımlanabilir. Yani daha anlaşılır açıklamak gerekirse kodun gelişimi açısından aktif rol oynayan sistemin bir parçası denebilir. Git branchler kod geliştirme sürecinde değişiklikler gösterebiliyor. Bazı özelliklerde eklemeler çıkartmalar yapmak söz konusu olabiliyor. Git branch yeni özellikler eklemek elbette ekstra avantajlar sağlayacaktır. Ana branch üzerinde yeni bir özellik yükleyecekseniz yüklemeden önce bunu test etme imkânı da bulabiliyorsunuz. Ayrıca aynı depoda saklamak üzere farklı git brancler bulundurabiliyorsunuz.

Github’ın bu kadar popüler olma sebebi ne?

Açık kaynaklı projelerde yer alan herkes Github’ın aslında ne gibi büyük avantajlar sağladığının farkında. Bu sebeple dünya genelinde yazılımcılar arasında popüler olması da bir tesadüf değil. Günümüzde baktığımızda 100 milyondan fazla kişinin Github’ı tercih ettiğini söylemek mümkün. Bu istatistiğe baktığımızda bile sadece Github’ın ne denli popüler olduğunu anlamak mümkün oluyor. Büyük işletmelere baktığımızda Git ve GUI istemcilerinin sıklıkla kullanıldığını görmek mümkün. İşte bunun en büyük nedeni GitHub ve Git’in sürüm kontrolü özellikleri olması. Depolama alanı ile de ayrıca bir bulut görevi üstlenmiş oluyor. Kısacası yetkilendirilmiş tüm Github kullanıcıları onlara sunulan Git işlevlerine ayrı ayrı ulaşma imkânına sahip oluyor. Bu kodları gerçek zamanı olarak diledikleri an takip edebiliyorlar.

Bunca güzel ve faydalı özelliğin yanı sıra programın popüler olmasının bir diğer sebebi de kullanıcı dostu bir ara yüze sahip olması. Kullanım kolaylığı bir programın işlevi kadar önemli. Aynı zamanda bilgilerin ortak olarak aynı zamanda paylaşılmasına olanak vermesi de bir artı olarak görülebiliyor. Bu platformun öne çıkan özelliği profesyonel bir ilerleme kaydedilmesine olanak sağlamasıdır. Github’a giren kullanıcılar herhangi bir kafa karışıklığı yaşamıyor. Çünkü sistem tüm kullanıcıların rahat anlayabileceği bir kolaylıkta çalıştırılıyor. Kullanıcı dostu olması, rahat anlaşılabilir bir sistem olması da onun günümüzde en çok tercih edilen sistem olmasını sağlıyor.

Yazılımcıların işlerini kolay bir şekilde yürütmek, profesyonel bir iş ortaya koymak için tercih ettiği bu platform her geçen gün daha fazla kullanıcının ilgisini çekmeyi başarıyor. Bu denli popüler ve rahat kullanılabilen sistemi doğal olarak işverenler de çok önemsiyor ve yeni personel alımlarında bu sistemi bilip bilmediği bir kriter haline dönüşebiliyor. Github sayesinde hem aktif olarak kapsamlı çalışmalar yürütülebiliyor hem de kişilerin çok daha organize ve sonuç odaklı çalışması sağlanabiliyor. Github’ın yüzbinlerce kullanıcısının bu programı tercih etmesinin sebepleri bu kadar fazla aslında.

Github Üyeliği Ücretli mi?

Github’ı önceden de belirttiğimiz gibi çok büyük bir kod depo alanı olarak düşünmek mümkündür. Dolayısıyla bu denli büyük bir kod deposu için bir ücret isteniyor mu sorusunun akıllara gelmesi de şaşılacak bir durum değildir. Günümüzde depolama alanları belirli bir seviyeye kadar ücretsiz iken belirli bir birimden sonra ücretli hale dönüşüyor. Peki, Github’da durum nedir? Github bu konuda kullanıcıların yüzünü güldürüyor. Çünkü Github üyeliği için herhangi talep dilen bir ücret söz konusu değil. Yani isteyen hemen herkes Github’a girerek kendi hesabını kolaylıkla açabiliyor. Sonrasında ise depolama alanını yine ücretsiz bir şekilde kullanmaya başlayabiliyor. Ücretsiz üye olduktan sonra proje başlatmak dosyaları depolamak, sisteme yüklemek gibi işlemler yapılabiliyor.

Görüldüğü üzere bu denli kapsamı ve popüler bir platformu kullanmak hem ücretsiz hem de kolay. Bunun için sadece Github üyeliğinizi oluşturmanız yeterli. Ücretsiz bir şekilde oluşturduğunuz hesapla sınırsız bir biçimde hem proje havuzunuza hem de özel havuzlara ulaşabilir veri paylaşımı yapabilirsiniz. Proje üzerinde hataları da yine gerçek zamanlı görebiliyor, izleyebiliyor ve projenin üzerinde düzenlemeler gerçekleştirebiliyorsunuz. Sistemde şu anda üç ortak çalışana kadar ücretsiz bir grup çalışma olanağı bulunuyor. Bu sayede grup çalışması da yine ücretsiz bir şekilde yapılabiliyor.