Online Marketing Terimleri

Dijital araçlar kullanarak insanları bir ürün veya hizmeti satın almaları için ikna etmeyi amaçlayan dijital pazarlamanın (Online Marketing), popülerliğinin artması; hangi sektörden olursak olalım, online marketing terimleri ile günlük hayatımızda sıklıkla karşılaşmamıza neden oluyor.

En Sık Kullanılan Online Marketing Terimleri

E-ticaret yapıyor ya da yapmayı düşünüyorsanız; dijital pazarlama uzmanlarının kullandığı dile ayak uydurmanız, en sık kullanılan online marketing terimleri hakkında bilgi sahibi olmanız önemli. Bu terimlerin ne anlama geldiğini öğrenmeniz bile, dijital dünyadaki başarınızı için önemsemeniz gereken noktalara odaklanmanızda etkili olacaktır:

A / B Testi (A/B Testing)

Split-run olarak da adlandırılan A / B testi; bir web sayfasının, dijital reklamın, online kayıt formunun, sosyal medya ya da e-posta kampanyasının iki farklı versiyonunundan hangisinin daha iyi performans gösterdiğini anlamak için yapılan testlere denir. Dijital pazarlamacıların test ettikleri dışındaki tüm değişkenleri kontrol etmeleri, ön yargıdan kaçınmaları ve yeterince büyük bir örneklem kullanmaları önerilir.

Inbound Pazarlama (Inbound Marketing)

Mesajınızı herkese iletmek yerine, uygun müşterileri çekmeye odaklanan, marka bilinirliği yaratmayı amaçlayan bir pazarlama stratejisidir. Blog, sosyal medya ve SEO gibi taktikler sayesinde, yararlı ve alakalı içerik kullanarak potansiyel müşterileri şirketinize çeker. Yalnızca sitenize ‘ücretsiz’ trafik çekmekle kalmaz, aynı zamanda işletmeniz ve potansiyel müşterileri arasında güven oluşturmaya ve yatırım yaptıktan sonra şirketinizin büyümesine de yardımcı olur.

Outbound Pazarlama (Outbound Marketing)

Inbound pazarlamadaki içerik pazarlama stratejisi yerine reklam, e-posta, sms gibi araçlarla potansiyel müşteriye ulaşma yöntemlerinin kullanılmasıdır. Ürün veya hizmetleri müşterilere “itme”; potansiyel olmayan bir müşteriye talep edilmemiş bir teklif sunmak gibi algılanabilir. Ancak ürün, yapacağını taahhüt ettiğiniz şeyi yaptığı sürece, outbound pazarlama kullanmak yanlış değildir.

Hedef Müşteri (Buyer Persona)

Pazar araştırması, veriler ve hipoteze dayanan ideal alıcı profili için kullanılan bu terim, bir şirketin ürün ve hizmetlerini alma potansiyeli olan müşterileri yani hedef kitleyi tanımlar.

Hemen Çıkma Oranı (Bounce Rate)

Bounce sıçramak demektir. Web sitenize gelen ve sitenizdeki başka bir sayfaya geçmeden, hiçbir şeyi tıklamadan, hiçbir etkileşime girmeden ayrılan kişi sayısı için kullanılan bu terim, internette bir siteden bir siteye geçerken sizin web sayfanızdan sıçrayarak kaçanları ima eder.

İnsanların telefon numarası gibi aradıkları bilgileri bulması için tasarlanan sayfalar için hemen çıkma oranının yüksek olması normaldir. Ancak özellikle satış adına önemli bir sayfada gerçekleşiyorsa, bir şeylerin yanlış olduğuna dair bir işaret olabilir. Hemen çıkma oranını; sayfada geçirilen süre ve ziyaretçilerin sayfanın alt kısımlarına ne oranda kaydıkları gibi diğer bilgilerle birleştirmeniz daha çok anlam ifade edebilir.

Açılış sayfası (Landing Page)

Ziyaretçilerin web sitenizde geçirdikleri süre ve görüntüledikleri sayfa sayısı; hem Google sıralamanızı hem de ziyaretçilerinizin satın alma olasılığını etkiler. Bir reklam veya sosyal medya kampanyasından web sitenizdeki standart bir sayfaya gelen ziyaretçileri, olası satışlara dönüştürmek için normal web sayfalarına güvenemezsiniz.

Bu nedenle web sitenizde, ziyaretçilerin iletişim bilgilerini bir forma girmesi karşılığında e-kitap, online kurs, e-posta bültenleri, ücretsiz ürün denemeleri ve mobil uygulama gibi bir kaynak sunabileceğiniz açılış sayfaları kullanmalısınız.

Hedef kitlenizin önem verdiği konuları içeren ürün ve hizmetlerinizle ilgili bu tip kaynaklar; açılış sayfanıza gelen misafirlerinizi, potansiyel müşterilere dönüştürebilir.

B2C (Business to Consumer)

Tüketicilere ürün pazarlayan işletmeleri tanımlamak için kullanılan B2C, “İşletmeden tüketiciye” anlamına gelir. Apple, Amazon, Netflix ya da bir fast food zinciri; B2C’ye örnek verilebilir. Bir B2C şirketi başka işletmelere de hizmet edebilir, ancak asıl odak noktası doğrudan tüketiciler ve bireylere hizmet sunmasıdır.

B2B (Business to Business)

Tüketiciden ziyade diğer işletmelere ürün veya hizmet satmaya odaklanmış şirketler için kullanılan online marketing terimidir. B2B şirketleri, diğer işletmelerin ihtiyaç duyduğu ürün ve ham maddeleri tedarik eden ya da talep edilen hizmet ya da danışmanlığı sunan işletmelerdir.

Tıklama Oranı – TO (ClickThrough Rate – CTR)

Bir reklamı gören ve tıklayan kişi sayısının oranını gösterir. Tıklama oranının yüksek olması, reklamla karşılaşan kişilerin çoğunun reklamı tıkladığı anlamına gelir. Arama motoru sonuçlarında en üst sırada yer alan reklamlar, alttaki reklamlardan daha yüksek tıklama oranına sahiptir.

Yüzde ile ifade edilen TO, e-posta pazarlamalarının veya dijital reklam kampanyalarının performansını ölçmek için sıklıkla kullanılır.

TO aynı zamanda Google Ads’teki kalite puanını belirleyen bir faktördür. Dilerseniz, düşük maliyetle, potansiyel müşterilere ulaşmanızı sağlayan Google Ads’i mercek altına aldığımız Google Ads Nedir? adlı yazımızı okuyabilirsiniz.

Dönüşüm Oranı (Conversion Rate)

Web sayfanızda; satın alma, form doldurma, kılavuz indirme, e-mail bültenine veya bir seminere kaydolma gibi hedeflenen bir eylemi gerçekleştiren kişilerin yüzdesidir.

Dönüşüm oranı; (Dönüştürülen ziyaretçi sayısı / Sayfayı ziyaret eden kişi sayısı) x 100 şeklindeki formülle bulunur. Yüksek dönüşüm oranı, pazarlama stratejinizdeki başarının bir göstergesidir. Düşük dönüşüm oranı, kampanyanızın optimizasyona ihtiyacı olduğunu gösterir.

Satış Başına Maliyet (Cost Per lead – CPL)

Bir potansiyel müşteriyi kazanmak için ödenen toplam maliyete denir. Satış başına maliyeti ve dönüşüm oranını bilmeden, pazarlama çalışmalarına ne kadar harcayacağınız konusunda doğru kararlar vermek zordur. Takip edilmesi önerilen ve müşteri edinme maliyetini (CAC) etkileyen bir metriktir.

Müşteri Edinme Maliyeti (CAC)

Customer Acquisition Cost’un kısaltılmışı olan CAC; müşteri elde etmek için harcanan toplam tutardır. Müşteri edinimi için harcanan zaman ve parayı belirli bir süre içinde kazanılan yeni müşteri sayısına bölerek hesaplanabilir: (Para + Harcanan Zaman) / Yeni Müşteri Sayısı

CAC; farkındalık, içerik oluşturma ve satış desteği gibi harcamaları içerir. CAC, şirketlerin müşteri edinmesini sağlayan pazarlama ve satış yollarının hangisinin en verimli olduğunu anlamaya yardımcı olur. Bir şirketin hedefi, satış geliri ile müşteri edinme maliyeti arasındaki oranı mümkün olduğunca artırmaktır.

Tıklama Başına Maliyet -TBM

Tıklama Başına Maliyet (Cost Per Click – CPC), reklamverenin bir bağlantıya yapılan her tıklama için yayıncıya ödediği fiyattır. Yayıncı; genellikle, reklamları ya da bağlantıları tıklayanları, reklamverenin web sitesine yönlendiren bir arama motoru veya web sitesi sahibidir.

Daha çok Google Ads ve Facebook reklamlarının aldığı tıklama sayısına göre reklamveren tarafından ödenecek tutarı ifade eder. CPC; pay per click – PPC yerine de kullanır.

Müşteri İlişkileri Yönetimi (Customer Relationship Management – CRM)

İletişim bilgilerini saklama, e-postaları izleme gibi tüm pazarlama ve satış etkinliklerinizi düzenlemenize yardımcı olan yazılımlara CRM denir.

CRM yazılımları, daha fazla kişiselleştirilmiş müşteri hizmeti sunmak adına müşteri verilerinin toplanmasını ve satış ekiplerinin yüksek verimlilikle çalışmasını sağlayacak şekilde; satış otomasyonu, analitik ve pazarlama otomasyonu araçlarını içeren modüler bir teknoloji sistemidir.

Kısaca CRM, bir kuruluşun hem harici hem de dahili ilişkilerini yönetmek için kullandığı teknoloji ve süreçleri ifade eder.

Anahtar Performans Göstergesi (Key Performance Indicator – KPI)

Çalışanların işlevlerinden pazarlama taktiklerine kadar çeşitli faktörlerin performansını ölçmek ve hedeflerinize ulaşmanızı sağlamak amacıyla kullanılan terimsel bir araçtır. Nasıl belirlendiğini, nasıl ölçüldüğünü ve örneklerini merak ediyorsanız KPI Nedir? adlı yazımızı okuyarak bu konuda kapsamlı bilgi edinebilirsiniz.

Niş Pazar (Niche Market)

Niş pazar, kendisini genel pazardan farklı kılan benzersiz ihtiyaçları olan özel bir kesimi ifade etmek için kullanılır. Ayakkabı sektöründe, hemşireler ya da büyük beden için ayakkabı üretimi niş pazar örneği olarak verilebilir. Bir niş üzerinde odaklanmayı seçmek, belirli bir müşteri tabanına; daha büyük pazarı hedefleyen rakiplerden, daha iyi hizmet vermek için stratejik bir iş kararıdır.

Etkileşim Oranı (Engagement Rate)

Potansiyel müşterilerin markanızla ilgilenmesini ve ürünlerinizin kendileri için yararlı olduğunu anlamalarını sağlamak adına belirli bir içerik parçasının aldığı beğeni, paylaşım, yorum gibi etkileşimler için kullanılan metriktir. Etkileşim oranları, kitlenizin içeriğinizle aktif olarak ne kadar ilişkili olduğunu izlemenize yarar.

Videolar, ilgi çekici kampanyalar ve şirketlerin bloglarıyla etkileşimde bulunmak için zaman harcayan kişilerin, ödeme yapan müşterilere dönüşme olasılığı yüksektir.

Evergreen İçerik (Evergreen Content)

Belirli bir kitleyi bilgilendirmek, eğitmek veya etkilemek için oluşturulan, hem şu an hem de 5-10 yıl boyunca değerli kalabilecek kadar kaliteli olan, metin, resim, video veya ses biçimindeki içeriklerdir. Herdem yeşil anlamına gelen “Evergreen Content” olarak adlandırılır ve büyük SEO avantajlarına sahiptir.

Satış Hunisi (Sales Funnel)

Bir bütün olarak potansiyel müşteriden ödeme yapan müşteriye kadar tüm pazarlama sürecini temsil eden terime karşılık gelir. Olası satışlar, müşterilerin dönüşüm hunisinin üst kısmından (bir sorunu belirleyerek), satın almaya hazır oldukları yere doğru hareket ettiğinde gerçekleşir. Alıcının bir sorun belirledikten sonra girdiği satış hunisinde satın alma süreci içinde en son gerçekleşen aşama; huninin altı (Bottom of the Funnel) olarak adlandırılır.

Özet

Anlamlarını sıraladığımız online marketing terimleri arasından, işiniz ve web sitenizin başarısı için önemsemeniz gerekenleri derinlemesine araştırmanızı tavsiye ederiz. Dilerseniz dijital pazarlama taktiklerine de yer verdiğimiz Dijital Pazarlama Nedir? adlı yazımızı okuyabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bunlar da İlginizi Çekebilir
Devamı
Web Tasarımı Nasıl Öğrenilir?
Pandemiyle birlikte talep artışı görülen sektörlerden biri olan web tasarımının nasıl yapıldığını öğrenmeniz hayallerinizi değiştirebilir!