WHOIS Sorgulama Nedir?

WHOIS Sorgulama Nedir?

İnternette karşılaştığı bilgilerin arkasında kimin olduğunu bilmek isteyenler WHOIS sorgulama nedir? sorusunun yanıtlarında aradıklarını bulabilir.

Alan adı sistemini küresel çapta koordine eden ve kâr amacı gütmeyen bir kuruluş olan ICANN (İnternet Tahsisli Sayılar ve İsimler Kurumu), alan adlarına dair bilgilerin herkese açık olan WHOIS veritabanına kaydedilmesini gerektirir. Bu, alan adı ile ilgili olası sorunların ele alınabilmesi açısından önemlidir. Alan adının uzantısına (.com, .org, .com.tr, .info…) göre; alan adını tescil ettiren kişi ya da kurumun adres, telefon, e-mail gibi bilgilerinden hangilerinin kaydedileceği değişiklik gösterebilir.

WHOIS sorgulama; WHOIS veritabanını kullanarak bir alan adına dair güncellenme tarihi, yaşı, sahibinin iletişim bilgileri ve kayıt operatörü gibi verilere ulaşılmasını sağlayan sorgulama sistemidir.

WHOIS Sorgulaması Ne İşe Yarar?

Polis ve internet kullanıcıları bir web sitesinin sahibinin kim olduğunu bulmak için WHOIS’den yararlanabilir. Alan adının kayıtlı olduğu operatör, alan adının kaydedildiği tarih, kullanım hakkının sona erme tarihi ve kullanılan DNS ile ilgili veriler de WHOIS sorgulaması ile öğrenilebilir.

WHOIS verileri; yasa dışı içerik yayınlayanlarla, spam’la veya kimlik avı dolandırıcılığıyla mücadele etmede, telif hakkı hırsızlığında ve ticari marka ihlallerini belirlemede alan adı sahiplerinin muhatap alınmasını sağlar. Böylece WHOIS bilgileri üzerinden ilgili kişi ile irtibata geçilebilir, kayıt operatörüne konu ile ilgili bildirimde bulunulabilir ve domain’in askıya alınması talep edilebilir. Bu nedenle WHOIS’in sağlıklı bir internet ekosistemini korumaya yardımcı olduğunu söyleyebiliriz.

WHOIS, önceden kaydedilmiş bir alan adını satın almak ya da komisyonculuk yapmak gibi iş fırsatları için de kullanılabilir. Kaydetmek istediğiniz alan adı önceden alınmışsa ve farklı domain alternatifleri ilginizi çekmiyorsa WHOIS sorgulaması işinizi kolaylaştırabilir. WHOIS veritabanından domain’in kayıt tarihinin biteceği günü takip edebilir, sahibine ait iletişim bilgilerini alabilir ve alan adını satın almak için teklif gönderebilirsiniz.

WHOIS Bilgileri % 100 Doğru mudur?

Bir alan adı kaydedildiğinde tescil ettirenin; isim, adres, telefon gibi bilgileri eksiksiz ve doğru vermesi önemlidir. Alan adınızı kaydederken yanlış bilgi verirseniz ya da zamanla değişen iletişim bilgilerinizi güncellemezseniz alan adınızı kaybetme riskiyle karşı karşıya kalabilirsiniz.

Domain düzenleme ve denetleme yetkisi açısından en yetkili kurum olan ICANN’ın bu konu hakkındaki kuralı şu şekildedir: “Alan adını tescil ettiren kişi bilerek yanlış bilgi sağlarsa, herhangi bir değişiklikten sonra yedi gün içinde bilgilerini güncelleyemezse veya doğrulukla ilgili bir sorguya 15 gün içinde yanıt vermezse, alan adı askıya alınabilir veya iptal edilebilir.”

Bu kural internet güvenliğinin sağlanması ve WHOIS bilgilerinin doğruluğuna güvenebilmemiz açısından önemlidir.

WHOIS Sorgulama Nasıl Yapılır?

Bir alan adının kime ait olduğunu ücretsiz olarak öğrenmek için WHOIS sorgulama sayfamızı kullanabilirsiniz. Alan adını, sorgulama çubuğuna yazıp sorgula butonuna tıkladığınızda aşağıda görüldüğü gibi; alan adının kayıt edildiği tarih, yenilendiği (güncellenme) tarih, kullanım hakkının bitiş tarihi ve yaşı gibi bilgiler listelenir.

google.com için WHOIS sorgulaması yapıldığında ulaşılan bilgiler
google.com için WHOIS sorgulaması yapıldığında ulaşılan bilgiler

WHOIS Gizleme Nedir? Nasıl Yapılır?

WHOIS gizleme kişiye ait iletişim bilgilerinin WHOIS sorgulama sonuçlarında görüntülenmesini önleyen, bunun yerine sorgu sonucunda kayıt operatörünün bilgilerinin gösterilmesini sağlayan bir domain hizmetidir.

İnternet ortamında herkese açık olan WHOIS verilerinin, alan adı sahipleri için güvenlik açığı oluşturma potansiyeli söz konusu olduğundan kişisel bilgilerinin internet bağlantısı olan herhangi biri tarafından bulunmasını istemeyenler WHOIS gizleme özelliğinden yararlanabilir.

Turhost’ta kaydettiğiniz alan adları için WHOIS gizleme işlemi ücretsizdir ve otomatik aktif edilir. Turhost gelişmiş panel üzerinden, “Alan Adları” sekmesini tıklayarak, sol menüde bulunan “Sorumlu Bilgileri/Whois” bölümünden kayıtlı alan adınıza ait WHOIS bilgilerinizi görüntüleyebilir ve güncelleyebilirsiniz.

Ancak .us gibi bazı uzantılara sahip alan adları için WHOIS gizliliği yapılamamaktadır; bu nedenle, WHOIS koruması sizin için önemliyse seçtiğiniz alan adı uzantısının herhangi bir özel kuralı olup olmadığını kayıt işleminden önce öğrenmeniz önerilir.

WHOIS gizliliği istenirse devre dışı bırakılabilir.

Özet

WHOIS, domain’lere ait önemli bilgilerin kayıtlı olduğu ve internetteki kötü niyetli davranışların sınırlandırılması için caydırıcı rolü olan bir veritabanıdır. WHOIS sorgulama ise belirli bir alan adının sahibi, ne zaman oluşturulduğu, yenileme süresinin ne zaman dolacağı ve sahibinin iletişim bilgileri gibi verilere WHOIS veritabanından hızlıca ulaşılmasını sağlayan sorgu sistemidir.

Bir web sitesinin kime ait olduğunu bulmak isteyenler ya da bir alan adının kullanım hakkının ne zaman sona ereceğini takip etmek isteyenler WHOIS sorgulama nedir? sorusunun yanıtlarından yola çıkabilir.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir