Windows Hosting Nedir? Avantajları Nelerdir?

Windows Hosting Nedir? sorusu işletim sistemi konusunda kararsızlık yaşayan web sitesi sahiplerinin ihtiyaç duyacağı yanıtları barındırıyor.

Hosting planı seçmek acele edilmemesi gereken, çeşitli kaynak tahsislerine, kullanacağınız işletim sistemine karar vermenizi gerektiren, araştırma yapılması ve zaman ayrılması önerilen bir süreçtir.

Bir kullanıcı ve sistem arasındaki iletişim gerçekleşirken sistem donanımının kullanıcının talimatlarını nasıl anlayabildiğinin cevabı işletim sistemidir. İşletim sistemi kullanıcı tarafından verilen talimatları makine diline çevirerek farklı programları verimli bir şekilde yürütmek için gereken ortamı sağlar. Sadece PC’ler ve dizüstü bilgisayarlar için değil, sunucular için de tasarlanan işletim sistemleri hayatımızı kolaylaştırma yolunda büyük pay sahibidir.

Dünyadaki web sitelerinin çoğu Linux sunucularında barındırılmaktadır. Linux pek çok amaca hizmet eden popüler bir işletim sistemi olsa da belirli uygulamalar ve teknolojiler için Windows’a ihtiyaç duyulmaktadır.

Windows Hosting Nedir?

Windows Hosting Nedir?
ASP ile oluşturulmuş web sitelerinin Windows Server işletim sisteminin yüklü olduğu sunucularda barındırılmasına Windows Hosting denir.

Windows Hosting, Windows işletim sistemiyle çalışan sunucularla verilen hosting hizmetidir.

Açık kaynaklı olması gibi avantajları nedeniyle piyasaya hakim olsa da Linux herkes için doğru seçenek değildir. ASP.NET veya .NET gibi Microsoft teknolojilerine dayanan web siteleri veya Exchange, Microsoft SQL Server gibi bir Microsoft ürünü çalıştırmayı düşünenlerin Windows Hosting paketlerine yönelmesi gerekir. .NET ile, C++ gibi masaüstü ve gömülü ortamlarda tipik olarak kullanılan bir dizi programlama dilinde web uygulamaları yazabilirsiniz. Ayrıca, .NET’in ortak dil çalışma zamanı, bir programın birden çok dilde yazılmasına izin verir.

Ancak Windows Hosting’i seçmek kullanıcıları Microsoft ürünleriyle kısıtlamaz. Çoğu plan, WordPress, Joomla, Drupal, PrestaShop, phpBB gibi popüler uygulamaların tek tıkla kolay kurulumunu sunar.

Windows Server, lisans ücretleri nedeniyle Linux’un gerisinde kalsa da bazı artıları lisans maliyetini haklı çıkarır.

Windows Server ağırlıklı olarak büyük kurumsal amaçlar için kullanıldığından, kolaylıkla; bir ağ için optimize edilmiş, çok sayıda kullanıcıya hitap eden, depolamadan e-posta sunucusuna kadar farklı işlevler için tasarlanmış ortamlar sunabilir.

Windows Hosting Hangi Tür Barındırma Seçenekleri için Geçerlidir?

Seçtiğiniz hosting sağlayıcısının yapılandırmalarına bağlı olarak, paylaşımlı hosting paketlerinden özel sunuculara kadar her tür barındırma için Windows işletim sistemi kullanılmaktadır.

Örneğin yeni başlayanlar ya da küçük web sitelerine sahip işletmeler için önerilen Windows Hosting paketlerine ek olarak sunucu üzerinde izolasyon ve özelleştirme imkanları arayanlar için VPS ya da VDS gibi sanal sunucularla sağlanan Windows Hosting seçenekleri mevcuttur. Sunucu kaynaklarının paylaşımsız olduğu, çok güçlü performans ve üst düzey güvenlik vadeden özel – dedicated sunucuları tercih edenler için de Windows Hosting paketleri bulunmaktadır. Hatta yüksek uptime oranı ve ölçeklenebilirlik peşinde olanlar birbirine bağlı sunuculardan oluşan bulut sunucularla Windows Hosting’in gücünü birleştirebilir.

Web sitenizi oluşturmak için kullanmak istediğiniz komut dosyalarını veya uygulamaları desteklemesi koşuluyla, istediğiniz herhangi bir barındırma türünü Windows Hosting ile kullanabilirsiniz. Kendi bilgisayarınızın işletim sistemi, sunucunuzun işletim sistemi ile aynı olmak zorunda değildir.

Ayrıca Windows çalıştıran bir VPS veya özel (dedicated) sunucunuz varsa, tıpkı normal bir Windows bilgisayarına bağlanırken yaptığınız gibi, Remote Desktop’u kullanarak sunucunuza bağlanabilirsiniz. Ancak paylaşımlı bir Windows Hosting hesabınız varsa, Uzak Masaüstü’nü kullanamazsınız.

Windows Hosting’in Avantajları

Windows Hosting'in Avantajları
Kurumsal ağ iletişimi, internet/intranet barındırma, veritabanları, kurumsal ölçekte mesajlaşma ve benzeri işlevlerin verimli bir şekilde yürütülmesi amaçlandığında Windows Hosting, hem küçük hem de büyük şirketlerin kurumsal ihtiyaçlarını kolaylıkla karşılayabilir.

Microsoft basit işletim sistemleri oluşturmayı hedeflediğinden Windows işletim sistemi kullanıcı dostu olacak şekilde tasarlanmaktadır. Windows Server, sezgisel bir grafik kullanıcı arabirimine sahiptir. Yönetilmesi ve güncellenmesi kolaydır. SharePoint ve Exchange gibi uygulamalara erişim elde etmenizin yanında, Windows programları ve Microsoft araçlarıyla benzersiz uyumluluğa da şahit olursunuz.

Windows Hosting , ASP ve .NET kullanarak tasarlanan web sitelerinin doğru şekilde desteklenmesi için önemlidir. Microsoft Exchange aracılığıyla kendi e-postanızı, takvimlerinizi çalıştırmayı planlıyorsanız, Windows sunucusu kullanmanız gerekecektir. İş gereksinimlerinize bağlı olarak, her şeyi bir Windows Hosting platformunda barındırmak sorunsuz entegrasyon açısından mantıklı olacaktır.

Windows Hosting’le sunulan Plesk kontrol paneli aracılığıyla birden çok web sitesi ve alan adını, e-posta hesabını hatta Reseller Hosting hesabını kolaylıkla oluşturabilir ve zahmetsizce yönetebilirsiniz.

Windows mu Linux mu?

Windows mu Linux mu?
Windows Hosting , ASP ve .NET kullanarak tasarlanan web sitelerinin doğru şekilde desteklenmesi için önemlidir.

Windows hosting ile ilgili temel eleştiri, muadili Linux kadar güvenli olmadığı yönündeki endişelerden kaynaklanır. Linux açık kaynaklıdır, kod dünyadaki her geliştirici tarafından incelenebilir ve güvenlik açığı düzeltmeleri anında uygulanarak daha da güvenli hale getirilebilir. Windows işletim sisteminde herhangi bir güvenlik açığı söz konusu olduğunda, geliştiricilerin Microsoft’un güvenlik açığını düzeltmesini beklemesi gerekir.

Web sitenizi barındırmak için Windows kullanmak istemiyorsanız, Red Hat, Ubuntu, CentOS, gibi farklı dağıtımları olan Linux’u tercih edebilirsiniz. Çok nadir de olsa Mac web sitesi için hosting satın almak da mümkündür.

Windows işletim sistemi sunucularınızı kontrol etmek ve yönetmek için kullanımı kolay kullanıcı arayüzüne (GUI) sahiptir. Linux işletim sistemi herhangi bir grafik kullanıcı arayüzüne sahip değildir. Bu Linux’un daha iyi bir performansla çalışmasının nedenlerinden biri olarak görülür çünkü Windows, GUI nedeniyle performanstan fedakarlık etmek zorunda kalır.

Linux sunucuları genellikle iyi optimize edilmiştir ve Linux’un minimum özellikli sunucularda bile sorunsuz çalıştığı bilinir. Linux, çalışmak için güçlü bir donanım gerektirmez, Windows sunucuları sunucu yaşlandıkça yavaşlayabilmektedir. Windows sunucuları daha çok kaynak tüketirken, Linux sunucuları neredeyse hiç kaynak kullanmaz. Daha fazla kaynak, daha yüksek bir fiyat etiketi anlamına gelir. Artı Windows lisansı, genellikle hosting planının fiyatına dahil edildiğinden düşük maliyetli hosting’in Linux sunucularıyla sağlandığı söylenebilir ancak bir Linux kurulumu herkes için uygun değildir. PHP, CGI, Perl veya Python kullanmanız gerekiyorsa, Linux daha iyi bir seçimdir.

Windows Hosting doğru bir şekilde yönetilirse Linux kadar kararlıdır. Ayrıca WordPress ve diğer içerik yönetim sistemleriyle de uyumludur ancak WordPress veya Drupal gibi yazılımlar en iyi Linux’ta çalışır. WordPress bir Windows sunucusuna yüklenebilse de sorunları çözmenize yardımcı olacak büyük miktarda destek ve dokümantasyon nedeniyle Linux ile gitmek daha makul bir seçenek olacaktır.

Paylaşılan barındırma için, Windows ve Linux hizmetleri arasındaki maliyet farkı oldukça küçüktür. Ancak, VPS veya özel sunucu gibi daha yüksek performans özellikleri arıyorsanız, Windows hosting için daha fazla ödeme yapmanız gerekir.

Windows Hosting hakkındaki sorularınız için veya hangi hosting paketinin web siteniz için uygun olacağına karar vermek için destek ekibimizle görüşebilirsiniz.

Özet

En büyük rakibinden daha pahalı olsa da Windows Hosting; basit kullanıcı arayüzü, kullanım kolaylığı, bir dizi Windows ürünü ve sistemiyle uyumlu olması gibi noktalarda üstünlük sağlayan artılara sahiptir.

Hangi işletim sistemi ile yola devam edeceğiniz; yazılım gereksinimleri, ihtiyaçlarınız ve tercihlerinize bağlı olarak alınan önemli bir karar olduğundan Windows Hosting Nedir? sorusunun yanıtları kararınız açısından belirleyici olacaktır.