Load Balancer

Donanımsal Yük Dengeleme Hizmeti

 • Kurumsal F5 BIG-IP Donanımlar
 • %100 Yedeklilik için Active-Passive Cluster
 • Donanımsal SSL Offload İşlemcisi
 • TCP Optimizasyonları ile Hızlı Siteler

Yük Dengeleme Hizmeti ile Web Sitenizin Performansını Artırın

Turhost Load Balancer ile web uygulamalarınızı birden fazla web sunucuda barındırma şansını yakalayın, kesintisizlik oranlarınızı yükseltin.

Yük Dengeleme Hizmeti ile birlikte her türlü web uygulamasını her türlü yüksek trafik ve ağır yüklere uygun hale getirin
Sunucu Barındırma

Size Özel Uygun Fiyatlı Yük Dengeleme ve Sunucu Kiralama Hizmetlerimiz İçin Bizimle İletişime Geçin

Load Balancer Nedir?

Aynı özelliğe sahip birden fazla uygulama servisinin ( örn: aynı içeriğe sahip birden fazla web sunucu) merkezi bir donanım üzerinden alacağı trafiğin paylaştırılması ve tek bir uygulama sunucusu gibi kullanıcılara yansıtılması yük dengeleme olarak tanımlanmaktadır.Yük dengeleme hizmetinin bir diğer önemli özelliği de uygulama sunucularının herhangi birinde oluşabilecek arızaların kullanıcılara yansıtılmayacak şekilde load balancer cihazları tarafından farkedilebilmesi ve arıza giderilinceye kadar production ortamından çıkarılmasına olanak sağlayabilmesidir.

Load Balancer Çalışma Prensibi

Bir yük dengeleyici, istemcilerden gelen trafiği birden çok sunucuya dağıtır. Yük dengeleyici istemciler ve sunucular arasında bulunduğundan, ek güvenlik, performans, esneklik sağlayarak ve web sitenizi ölçeklendirmeyi basitleştirerek kullanıcı deneyimini geliştirmeyi hedefler. İnternet kullanıcıları www.turhost.com gibi tek bir URL'ye bağlandığında yük dengeleyici bağlantıyı güvence altına alır. Sunuculardan en az meşgul olanın, en az bağlantı sayısına ve en iyi yanıt süresine sahip olanın hangisi olduğuna bakar ve istemciye en iyi hizmeti verebilecek olanın hangisi olduğuna karar verir.

Load Balancer Uygunluk Kontrolleri (Health Checks)

Load balancing, güvenlik ve performans açısından trafiği sadece sağlıklı sunuculara iletmek için Health Checks denen bir kontrol mekanizmasına sahiptir. Uygunluk kontrolünden geçemeyen sunuculara, kontrole cevap verene kadar trafik iletilmez.

Load Balancer Algoritmaları

Load balancer, güvenlik ve performans açısından trafiği sadece sağlıklı sunuculara iletmek için Health Checks denen bir kontrol mekanizmasına sahiptir. Uygunluk kontrolünden geçemeyen sunuculara, kontrole cevap verene kadar trafik iletilmez.

Load Balancer, bir kullanıcının isteğinin nereye yönlendirileceğine karar vermek için çeşitli algoritmalar ya da yöntemler kullanabilir. Hangi algoritmanın kullanılacağı; sunulan hizmet veya uygulamanın türüne ve istek sırasında ağ ve sunucuların durumuna bağlıdır.

Yük dengeleyicilere yönelik mevcut talep seviyesi genellikle hangi yöntemin kullanılacağını belirler. Yük az olduğunda, basit yük dengeleme yöntemlerinden biri yeterli olur. Fazla yük söz konusuysa, taleplerin eşit bir şekilde dağıtılmasını sağlamak için daha karmaşık yöntemler kullanılır.

Turhost Yük Dengeleme Hizmeti

Firmamız load balancer hizmetini kurumsal ölçekli F5 BIG-IP Donanımsal Load Balancer cihazları üzerinden vermektedir. Birbiriyle Aktif-Pasif Cluster yedekliliğine sahip iki cihaz üzerinden ve kesintisiz bir load balancing hizmeti hedeflenmektedir.

F5 BIG-IP Cihazı ile birlikte gelen SSL Offload özelliği sayesinde SSL erişimi için gerekli olan kriptolojik hesaplamalar ve bunun için gerekli yüksek işlemci gücü web sunucular üzerinden alınarak F5 Load Balancer cihazı üzerinde bulunan SSL offload network işlemcilerinde gerçekleşmekte ve web sunucunuzun işlemci gücünde dramatik bir artış sağlanabilmektedir.

F5 BIG-IP Load Balancer Özellikleri

 • Zeki Trafik İşleme
 • L7 İstek/Saniye : 750000
 • Maksimum L4 Anlık Bağlantı Sayısı : 24M
 • Maksimum Trafik Kapasitesi : 15 Gbps
 • Donanımsal SSL Trafik Kapasitesi : 12Gbps SSL
 • Donanımsal DDoS Koruma Kapasitesi : 20m SYN cookie/saniye
 • Network Erişim Portları : 8 x 10Gbps SFP+ Fiber
 • Diğer Özellikler:
  • Hardware HTTP Compression
  • Hardware TCP Optimization
  • Hardware SSL Offloading
  • Load Balancing ve Failover
load balancer
load balancer

Turhost Yük Dengeleme Hizmeti

%100 Yedekli Load Balancer

Aktif-Pasif Cluster yapısında çalışan birbirlerini yedekleyen donanımlar

SSL Offloading

Web sitelerinin SSL iletişim işlemci yükünü web sunuculardan alır, sitenizi hızlandırır

HTTPS Compression

Tüm web sitesi içeriğini gzip ile sıkıştırır, kullanıcıların web sayfalarına daha hızlı erişimlerini sağlar

TCP Optimization

Kullanıcı ile sunucu arasındaki TCP protokolü bağlantılarını hızlandırır, dinamik olarak mobil veya desktop istemcilere göre erişimleri optimize eder.

HTTP Servis Takibi ile Kesintisiz Erişim

Arka plandaki tüm web sunucularının doğru çalıştığından emin olur, sorun yaşanan web sunucuyu devre dışı bırakarak kullanıcıların sorunsuz bir web deneyimi yaşamasını sağlar.

Uygun Fiyat Politikası

Kurumsal ölçekli bu hizmetin uygun fiyatlama politikası ile en ekonomik şekilde tüm sunucu müşterileri tarafından faydalanılmasını sağlar

Her Zaman En İyi Destek

Her türlü destek isteğiniz için hızlı ve tatmin edici teknik destek.

Yük Dengeleme Hizmetimiz aşağıdaki Veri Merkezi Hizmetlerimizle Uyumludur

Her Zaman En İyi Destek
Her türlü destek isteğiniz için hızlı ve tatmin edici teknik destek.
Sıkça Sorulan Sorular

Load Balancer (Yük dengeleme) hizmeti en çok nerede kullanılmakta?

Şüphesiz HTTP ve HTTPS tabanlı Web Servisleri. Daha hızlı ve daha sorunsuz web sitelerine sahip kurumların çok daha yüksek erişim ve daha verimli satış potansiyeline sahip olduğunu düşünürsek yük dengeleme hizmetinin en çok kurumsal web siteleri için kullanıldığını ve mevcut müşteri portföyümüzün de bu şekilde olduğunu belirtebiliriz.

Load Balancer için birden fazla web sunucuya ihtiyaç duyulmakta mıdır?

Hayır, ssl hızlandırma ve tcp optimizasyonu amaçlı sadece bir adet web sunucu için bizden Load Balancer hizmeti alan müşterilerimiz de mevcuttur.

Load Balancer hizmetini nasıl satın alabilirim?

Bu hizmet için kurumsal satış ekibimizle görüşmeniz gerekiyor. Sunucu hizmetiniz ile birlikte en ucuz load balancer çözümünü size sunacağımızdan emin olabilirsiniz.

Load Balancing Nedir?

Yük dengeleme anlamına gelen Load Balancing, iş yükünü birden çok sunucu arasında dağıtmak için kullanılan bir tekniktir.
Yük dengelemenin amacı, kaynak kullanımını optimize ederek tek bir sunucunun aşırı yüklenmesini önlemektir.
Yoğun trafik alan web sitelerinin istikrarlı performans ve çalışma süresine sahip olmaları için yük dengeleme yerinde bir çözümdür.

Load Balancing ile Hangi Trafik Türleri Dengelenebilir?

HTTP, HTTPS, TCP ve UDP trafiği Load Balancer ile dengelenebilir.

Load Balancing (Yük Dengeleme) Nasıl Çalışır?

Yük dengeleme için, hepsi bir yük dengeleyiciye bağlı olan bir grup sunucuya sahip olmak gerekir. Yük dengeleyici, web sitesi kullanıcılarından gelen istekler ve sunucular arasında aracı görevi görür. Yeni bir istek geldiğinde, yük dengeleyicisi, kullanılan yük dengeleme algoritmasına dayanarak uygun olan sunucuya iş yükünü dağıtır.

Genel Kullanım Koşulları

Tüm paketlerimiz için Kullanıcı Sözleşmesi ve Genel Kullanım Koşulları'na ek olarak aşağıda yer alan kullanım maddeleri geçerlidir.

Taksitli Ödeme Seçenekleri