Blog Sitesi ile Para Kazanılır mı?

Blog Sitesi ile Para Kazanılır mı?

Blog aracılığı ile tecrübelerini ve fikirlerini paylaşmak temelde yeni bir alışkanlık sayılmaz. İnsanoğlu tarih boyunca yaşadıklarını ve içinde bulunduğu zamanın koşullarını mağara duvarlarına resmederek, taş tabletlere yazarak, blogculuğun temellerini artmıştır:) Çünkü bilgi ve tecrübe aktarımının bir yolunu bulmak insanın doğasında vardır.

Blog İle Para Kazanma Yolları

Blog sahibi olmanın, genelde hobi amaçlı yapıldığı düşünülse de bazen de bilgi aktarma amacı kazanca dönüşebilir. Yani para kazanmak için blog açmak da mümkündür. Peki ama nasıl?, “Bir blog sitesi ile nasıl para kazanılır?” gelin cevaplayalım:

  • Google Adsense ile Para Kazanmak

Blog sitesi ile para kazanmanın en eski ve en çok kullanılan yönetimi Google Adsense reklamlarıdır. Google Adsense ile para kazanmak için ilk olarak Google Adsense hesabı açarak, sitenizi kaydetmeniz gerekir. Adsense, sitenizi inceler ve reklam politikalarına uygun gördüğünde hesabınızı aktif eder. Hesabınız onaylandıktan sonra, Google Adsense paneli üzerinden sitenizin içeriğine ve ziyaretçilerinize en uygun reklam gösterimini ayarlayabilirsiniz.

Google Adsense paneli üzerinden oluşturacağınız reklamın kodunu, sitenizdeki reklam alanına yerleştirerek, para kazanmaya başlayabilirsiniz.

Google Adsense gelirleri, sitenizin içeriği, trafik, reklama tıklama ve yayınlanan reklamın türüne göre değişkenlik gösterir. Bu durumda tıklama başına geliriniz 0,10 krş’da olabilir, 3-4- TL’de!

Adsense reklamları ile elde ettiğiniz geliri, yine Adsense paneliniz üzerinden görebilir, 200 TL ve üzeri gelir elde ettiğinizde kazancınızı banka hesabınıza aktarabilirsiniz.

Eğer kendi alan adınızı kullanmıyorsanız, siteadım.blogspot.com gibi ücretsiz blog açma sitelerini kullanıyorsanız, trafiğiniz de çok etkileyici değilse Google Adsense sizi çok da ciddiye almayabilir, başvurunuz uzun süre cevapsız kalabilir.

  • Satış Ortaklığı (Affilate) ile Para Kazanmak

Blog sitesi ile para kazanmanın diğer bir yolu da “satış ortaklığı” anlaşmaları ile reklam yapmaktır. Satış ortaklığı nedir?  Hemen açıklayalım:

Firmalar daha fazla müşteri kazanmak ve marka bilinirliğini artırmak için hedef kitlesinin benimsediği sosyal medya fenomenleri, bloggerlar ve youtubelar ile satış ortaklığı anlaşmaları yapar.

Satış ortaklığı sistemine dahil olduğunuz firmadan, size özel URL alıp sitenizdeki reklam banner’ına bu URL’yi tanımlarsınız.

Örneğin, Turhost WordPress Hosting sayfasının URL’si “turhost.com/wordpress-hosting”dir. Satış ortaklığı (tavsiye programı)’na dahil olduğunuzda “turhost.com/wordpress-hosting/01234″ olarak görünecektir. URL’in sonunda bulunan “01234” kodu, sizin satış ortaklığı kodunuzdur. Her hesaba faklı bir satış ortaklığı kodu tanımlanır.

Ziyaretçileriniz sitenizde bulunan bu reklamlara tıklayıp ürün ya da hizmet alımı gerçekleştirdiğinde, firma tarafından belirlenen oranlarda gelir elde edersiniz!

İnternette kısa bir araştırma yaparak satış ortaklığı sistemi bulunan firmaların listesine ulaşabilirsiniz.

  • Advertorial Reklamlar ile Para Kazanmak

Advertorial reklamlar, günümüz pazarlama stratejileri içerisinde kurgusal reklamlara oranla, kullanıcılar üzerinde çok daha fazla etkiye sahiptir.

Advertorial reklamı diğer reklam modellerinden ayıran en önemli özelliği ürün ya da hizmete ilişkin faydalı bilgiler sunması ve reklam metni içeriğinden uzak, daha çok haber metni ya da bir inceleme yazısı gibi olmasıdır.

Advertorial reklam içeriği gören ziyaretçileri, reklam bombardımanına tutmadan, onlar için rahatsızlık yaratmadan, ürün ya da hizmetin tanıtılmasını sağlar.

Advertorial reklamlar ile para kazanmak için sitenizin trafiğinin yüksek olması, aktif bir ziyaretçi kitlesine sahip olması ve backlink kriterlerine uygun olması gerekir.

Blog açarak para kazanmak isteyenler için tanıttığımız bu en popüler reklam türlerine alternatif olarak, backlink satışı yaparak ya da bbloğunuzdaki reklam alanlarını kiralayarak da para kazanabilirsiniz.

Para kazanmak kelimesi her ne kadar kulağa çok hoş gelse de blogunuzun kalitesini arttırmak ve geniş kitlelere hitap etmek için içeriklerinizi oluştururken para kazanma kaygısından ziyade faydalı bilgileri, doğru ifadelerle ziyaretçilerinize aktarmayı hedeflemelisiniz.

Ne kadar fazla içerik ürettiğiniz değil ne kadar kaliteli içerikler ürettiğiniz önemlidir. Bu nedenle haftada 3 tane özensiz içerik hazırlamaktansa, haftada 1 tane kaliteli ve özgün içerik yayınlamanız, reklam anlaşmalarınız açısından “aranılan” olmanızı etkileyecektir.

Hosting tercihinizde son kararı vermeden önce 0 212 227 74 74 nolu telefondan ya da sitemizdeki Canlı Destek butonları aracılığıyla uzman ekibimizle görüşerek emin olmadığınız konuları netleştirebilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir