E-Mail Marketing (E-Posta Pazarlama) Nedir?

E-Mail Marketing (E-Posta Pazarlama) Nedir?

E-mail marketing nedir? sorusu potansiyel müşteriler oluşturmak ve kaliteli trafik çekmek isteyenlerin, harcayacakları her bir dolar için ortalama 42 $ (HubSpot State of Marketing 2020) getiriye sahip e-posta kampanyaları düzenlemelerine sebep olabilir!

Dünya çapında e-posta kullanıcılarının sayısının 4.03 milyar olduğunu ve her gün yaklaşık 306,4 milyar e-posta gönderildiğini biliyor musunuz? (Statista) Bu yaygın kullanımın iş dünyası için çok bariz bir anlamı var o da e-postalarla her kesimden çok sayıda kişiye etkili bir şekilde ulaşılabileceği!

Son zamanlarda e-posta kampanyaları nedeniyle her zamankinden daha çok kullanılan e-postaların sahneye çıkışı aslında yeni değil, e-postalar neredeyse 50 yaşında. Yeni olan; araştırmaların da vurguladığı gibi, e-posta pazarlamasının diğer dijital pazarlama kanallarından daha iyi performans gösterdiğini anlamamız!

E-Posta Pazarlama Nedir?

E-Posta Pazarlama Nedir? E-mail Marketing, E-posta pazarlaması
E-posta pazarlama reklam yapmanın ve satışları artırmanın basit, ucuz ve etkili bir yoludur.

E-posta pazarlama anlamına gelen e-mail marketing; satışları ve müşteri sadakatini artırma, marka sadakati oluşturma, yeni müşteriler bulma, ürün veya hizmetleri tanıtma veya önemli bilgileri iletme amacıyla tüketicileri e-posta yoluyla hedeflemek anlamına gelir. Sipariş onayları ve müşteri sorularını doğrudan yanıtlayan e-postalar tahmin edeceğiniz üzere bu tanımın dışındadır.

E-posta pazarlamasının en büyük iki avantajının fiyat ve kolaylık olduğunu söyleyebiliriz. Diğer pazarlama seçenekleriyle karşılaştırıldığında, e-posta pazarlama reklam yapmanın ve satışları artırmanın basit, ucuz ve etkili bir yoludur.

E-posta pazarlaması işletmelerin gönderi listesindeki hangi müşterilerin e-postayı açtığını ve hangi e-postanın satışa yol açtığını görmelerini sağlar. Bunun yanı sıra, e-posta ile pazarlama, müşterileriniz ve potansiyel müşterilerinizle uzun süreli ilişkiler kurma fırsatı yaratır. Haber bültenlerini, satış promosyonlarını ve müşteriler için özel fırsatları içerebilir. Potansiyel müşterileri alıcıya dönüştürmek için önceden tanımlanmış bir sırayla gönderilebilir. Okuyucuların bir bağlantıya tıklamasını amaçlayabilir. Ürünleri alışveriş sepetinde bırakmak gibi belirli eylemlerden sonra da otomatik olarak gönderilebilir.

Ayrıca bir müşterinin tercihlerine, satın alma geçmişine, konumuna göre kişiselleştirilmiş ürün önerilerinde bulunmayı sağlar. Pazarlama e-postaları, doğal afet gibi durumlarda veya şirketle ilgili bir skandalın yaşandığı dönemlerde şirket adına genel bir mesajın paylaşılması için de kullanılır.

E-Mail Marketing Neden Önemli?

Çoğu pazarlamacı tarafından en iyi pazarlama kanalı olarak görülen e-mail marketing, her ölçekteki işletmenin pazarlama stratejilerinde kolaylıkla uygulayabileceği, ciddiye alınması gereken önemli bir fırsat. Neden mi?

  • Potansiyel müşterileri dönüştürmek için sosyal medyadan daha etkilidir ve sosyal medya gönderilerine göre görülme olasılığı daha yüksektir. Sosyal medyada bir gönderi yayınlamak, mesajınızın; görmesini istediğiniz herkesin göreceği anlamına gelmez. Ayrıca sosyal medyanın aksine, e-posta pazarlamasının algoritma değişikliklerinden etkilenmek gibi bir dezavantajı yoktur ve e-postalar, sosyal medya gönderilerinden çok daha uzun bir ömre sahiptir.

  • Düşük maliyeti nedeniyle SEO, PPC ve affiliate marketing gibi çoğu pazarlama stratejisi ile karşılaştırıldığında bütçe dostudur ve yatırım getirisi de oldukça yüksektir.

  • Çok sayıda alıcıya büyük ölçekte dağıtılabilir. Pazar taleplerine veya tüketici duyarlılığına yanıt vermek için yeterince hızlı ve kolaydır.

  • Yüksek oranda hedeflenmiş içerik sunmak için kişiselleştirme teknolojilerinden yararlanmanıza olanak tanır.

  • Tüketici beklentilerini karşılamanın ve katılımı artırmanın anahtarıdır. Dinamik bir marka deneyimi sunmak için tüm pazarlama kanallarınızı birbirine bağlayabilir; müşterileri bir sosyal medya yarışmasına davet edebilir veya ücretli reklamlar içeren bir ürün bağlantısını tıklayan aboneleri yeniden hedeflemenizi sağlayabilir.

  • Trafiği web sitenize yönlendirme ve satışları artırma potansiyeline sahiptir. Aynı zamanda son derece ölçülebilirdir; metrikleri ayrıntılı olarak izleyebilir ve e-posta stratejinizden varsayımları kaldırabilirsiniz.

  • İşletme sahipleri, hangi e-postaların teslim edildiğini, hangilerinin devre dışı bırakılan e-posta adreslerine gittiğini, hangilerinin açıldığını, hangilerinin hemen silindiğini ve müşterileri web sitesine yönlendirdiğini görebilir.

  • E-posta pazarlaması, hedef kitlenizin günlük yaşamlarında yer almak için eşsiz bir fırsattır. Abone listelerinizi farklı gruplara ayırabilir ve her segmente en alakalı içeriği ve teklifleri gönderebilirsiniz. Bu, mesajın görünüp görünmediğinden emin olamayacağınız bir sosyal medya gönderisinden elbette ki çok daha etkilidir.
  • Samimiyetin yanı sıra, önemli, resmi sayılabilecek mesajların iletilmesi söz konusu olduğunda da e-posta pazarlaması gerekli formaliteye sahiptir.
  • E-mail marketing, satın alma döngüsünün her aşamasında rol oynar; bilgi ve araştırma aşamasında, dönüştürme sırasında ve daha sonra gelen müşteriyi elde tutma sürecinde etkin olarak kullanılabilir.

E-Mail Marketing Nasıl Yapılır?

E-posta ile pazarlama, insanların web sitenizi ziyaret etmesini sağlamanın harika bir yoludur ve doğru şekilde yapıldığında gelirinizi önemli ölçüde artırabilir.

Bir e-posta pazarlama kampanyası oluşturmak için gereken e-mail listesini web sitenize bir e-posta bülteni kayıt seçeneği ekleyerek ve müşterileri sosyal medya profillerinizden yönlendirerek genişletebilirsiniz.

Pazarlama e-postaları, genellikle satış oluşturmaya veya sitenizin belirli sayfalarına trafik getirmeye yönelik harekete geçirici bir mesaj içerir.

Etkili e-mail marketing çalışmaları abonelerinizin hayranlara dönüşmesini sağlayabilir, bunun için uygulayabileceğiniz bazı stratejileri şu şekilde sıralayabiliriz:

E-mail Listesini Korumak

Rahatsızlılık vermeyen, sunmadığınız bir şeyi vadetmeyen, abonelikten çıkma seçeneğini içeren e-postalar göndermek; listenizdekilere olan saygınızı belirtir. Listenizdekilerin e-postalarınızı ne zaman almayı seçtiğini açıkça belirtmelerine olanak tanımanız da önemlidir. Unutmayın ki birçok kişi için e-posta gelen kutuları, en sevdikleri markaların mesajlarıyla dolu bir alana dönüşmüş durumda!

Sosyal Medya

İdeal olan, e-posta pazarlamasının sosyal medya ile el ele gitmesidir. Sosyal medyada alınan olumlu yorumlar e-postalara eklenebilir ve sosyal medya gönderilerinin müşterileri e-posta bültenlerine çekmesi sağlanabilir.

Değer Katmak

Mesajlarınızı sürekli satın alma ve reklam odağıyla göndermeniz önerilmez. Zaman zaman e-postalarınızda uzmanlığınıza dair müşterilerinize değer katabilecek ipuçları paylaşabilirsiniz.

Özgün ve İnsancıl

Pazarlamacılar insanların gösterişli e-posta kampanyalarına ve reklamlara karşı bağışıklık geliştirdiğini reddetmiyor. Bu nedenle e-postalara kişilik eklemek ve şirketiniz hakkında bilgi vermek daha samimi algılanmanızı sağlayabilir. Böylece abonelerinizle aranızdaki bağ güçlenebilir ve iletişiminiz sağlamlaşabilir.

E-posta pazarlaması stratejileri, e-mail marketing taktikleri
MailerLite tarafından gönderilen bu e-posta, kurucuların başarı öykülerini anlatmasını sağlayarak aboneleri etkileşime girmeye teşvik ediyor.

Bir Programa Bağlı Kalmak

Her hafta aynı gün (veya günlerde) e-posta göndermek, abonelerinizin sizden ne bekleyeceklerini bilmelerine yardımcı olacaktır.

Mobil Uyum

Yapılan araştırmalar, e-postaların neredeyse yarısının mobil cihazlarda açıldığını gösteriyor. E-postanız mobil platformlarda düzgün görüntülenmezse, hedef kitlenizin yarısını kaybedebilirsiniz.

İçerik

Yalnızca açılıp tıklanmayı değil aynı zamanda müşterinin zihninde kalıcı olabilecek, hoş bir izlenim bırakacak detaylıca düşünülmüş e-postalar oluşturmanız önerilir. Metnin özenli, tasarımın çekici olması fark yaratacaktır.

E-Mail Marketing Örnekleri

E-postalar zamanın testine dayanmayı başarmış olsa da müşterilerinizin vakit ayırmasını ve ilgisini çekmeyi garanti eden etkili ve modern e-postalar göndermek için ünlü markaların e-posta örneklerini incelemenizi öneririz:

Lego

Bir sonraki e-posta kampanyasına ilham arayanlar için ilk örneğimiz çocuklu evleri istila eden Lego’nun e-posta kampanyalarından biri:

Lego, bu e-postada okuyucuların e-postadan ayrılmadan izleyebileceği bir video, minimal ve ilginç bir metin ve detaylı ürün görselleri ile her müşterinin dikkatini çekebilecek bir pazarlama örneği sunuyor. Burada hatırlatmamız gereken en önemli şey e-postalara video eklemenin tıklama oranlarını % 300 artırabileceği!

Airbnb

Sıradaki örnek Airbnb’nin her haber bülteninde farklı bir şehri tanıtmaya çalıştığı bir e-posta kampanyasından. Etkileyici görsellerden oluşan bir tasarımın ve minimalizmin nasıl güçlü ve net bir mesaj ortaya koyabileceği ortada:

Starbucks

E-posta pazarlaması stratejileri, e-mail marketing taktikleri, e-posta pazarlama örnekleri

Genellikle e-posta kampanyalarında müşterilerine, markasıyla etkileşim kurmaları için iyi nedenler veren Starbucks’ın sevgililer günü temalı bir e-posta kampanyası bize sadeliğin ne kadar kıymetli bir şey olduğunu söylüyor. Harekete geçirici mesajlardan önce ikna edici metinler ve şık görseller de e-postanın etkisini artırmış.

E-posta pazarlaması stratejileri, e-mail marketing taktikleri, e-posta pazarlama örnekleri

Uber

Uber genellikle e-posta kampanyalarında çok basit ama yaratıcı yaklaşımlardan yana. Aşağıdaki gibi kısa bir metin, net bir harekete geçirici mesaj ile fazla zamanı olmayan abonelere tam istediğini veriyor:

E-posta pazarlaması stratejileri, e-mail marketing taktikleri, e-posta pazarlama örnekleri

Adobe

Sıradaki örnekte Adobe, aynı e-postada iki tür müşteriyi hedeflemek için bir segmentasyon yöntemi kullanıyor. Bu tip tanıtım e-postalarını, aynı fiyat noktasında çok benzer iki ürünü tanıtırken veya belirli bir müşteri segmentini yeniden hedeflemeye çalışırken kullanabilirsiniz.

E-Posta Pazarlama Yazılımları

İşletmeler, e-posta listelerini yönetmek ve ilerlemeleri takip etmek için genellikle bir e-posta pazarlama yazılımı kullanır. E-posta pazarlama platformları, e-postaların teslim edilebilirliğini sağlamak için gerekli altyapıya sahiptir ve belirli müşteri gruplarını hatta belirli kişileri hedeflemenizi kolaylaştırır.

Özel doğum günü fırsatları sunmaya, yakın zamanda satın alma yapmamış müşteriler için otomatik promosyon e-postaları planlamaya olanak tanır. Bu tip kişiselleştirilmiş mesajlar, müşteri ilişkilerinin gelişmesine, satışların ve müşteri sadakatinin artmasına yardımcı olur.

E-posta yazılımları hazır şablonlar ve kullanımı kolay düzenleyiciler sunarak birkaç tıklama ile bir haber bülteni oluşturmanızı sağlar. Herhangi bir grafik tasarım veya kodlama becerisi gerekli değildir.

Ayrıca, gelişmiş raporlama ve istatistikler sayesinde e-posta kampanyanızın performansına ilişkin bilgiler edinmenizi de sağlar. Açılma oranları, tıklama oranları ve tepkisellik analizleri sayesinde daha etkili e-postaları görebilir ve kitleniz hakkında daha fazla bilgi edinebilirsiniz.

Birçok e-posta yazılımı e-posta abonesi az olan markalar için süper ucuz planlar sunsa da daha fazla abone kazandıkça fiyatların ne oranda artacağına dair dikkatli olmanız ve iş akışını kolaylaştırmanıza yardımcı olan, e-ticaret platformunuz gibi önemli uygulamalarla bütünleşen güvenilir yazılımları tercih etmeniz önerilir.

Şimdi en popüler e-posta pazarlama yazılımlarına göz atalım:

Constant Contact

Kampanyaların gerçek zamanlı sonuç takibiyle ön plana çıkan Constant Contact, Salesforce, Shopify, Eventbrite, WordPress, QuickBooks, Gmail gibi çok sayıda platformla entegrasyon sağlıyor.

E-posta pazarlamasında uzun süredir liderliğini ilan etmiş güçlü bir yazılım olan Constant Contact, önceden oluşturulmuş ve mobil cihazlar için optimize edilmiş şablonlara sahip.

Kullanıcı arayüzünün hantal ve zaman zaman sezgisel olmadığı yönünde eleştiriler alan Constant Contact incelemeleri, müşteri desteğinin de daha hızlı olması konusunda yakınmalar içerebiliyor.

SendinBlue

E-Posta Pazarlama Yazılımları, E-mail marketing programları, SendinBlue
Sendinblue gibi yazılımlar, e-postaların teslim edilebilirliğini sağlamak için gerekli altyapıya sahiptir ve belirli müşteri gruplarını hedeflemenizi kolaylaştırır.

Özellikle e-ticaret yapan işletmeler için önerilen SendinBlue, birçok büyük platformdan kişi listelerini senkronize etmenize izin verir. Bu nedenle geniş bir kitle için e-posta kampanyalarınızı kolaylıkla yönetebilirsiniz.

Sendinblue; ayrıntılı analitikler ve e-posta seçenekleri açısından mevcut çoğu e-posta pazarlama aracından daha gelişmiştir. E-postalarınızla bağlantılı çalışan hedeflenmiş SMS mesajlarına ek olarak satın alma, şifre hatırlatma ve alışveriş sepetinde bırakılan ürünlere dair otomatik müşterilere özel mesajlar göndermenizi sağlar.

Sendinblue ile depolanan kişi sayısı değil, yalnızca gönderilen e-posta miktarı için ödeme yaparsınız. SendinBlue’yu tüm potansiyeli ile kullanmak için bir miktar teknik bilgiye ihtiyaç duyulabilir.

AWeber

20 yıldır birçok girişimci ve küçük işletme tarafından kullanılan AWeber, güvenilir ve uygun fiyatlı hizmetler sunan bir e-mail marketing yazılımı.

AWeber, abone sayısına göre basit bir fiyatlandırma yapısına, raporlama aracının bir parçası olarak satış izleme özelliğine sahip ve e-posta teslim edilebilirlik oranlarında sektör lideri.

Abone sayısı arttıkça fiyatların yükselmesi ve rakipleri tarafından sunulan daha karmaşık otomasyon veya spam testi gibi gelişmiş özelliklerden yoksun olması en önemli eksileri.

Campaign Monitor

Dünya çapında 250.000’den fazla müşterisi olan Campaign Monitor; medya şirketleri, teknoloji devleri ve sivil toplum kuruluşları dahil olmak üzere çeşitli sektörlere hizmet veriyor.

Campaign Monitor, kullanımı kolay ve mobil cihazlar için optimize edilmiş şablonlar ve kullanıcıların konumlarını ve içeriğinizle etkileşimlerini gösteren canlı harita raporlama gibi özelliklere sahip.

Dezavantajları arasında alan adı doğrulama sürecinin zahmetli olması ve şablon tasarımları ile özelleştirme seçeneklerinin sınırlı olması sayılabilir.

Mailchimp

E-posta pazarlamasına yeni başlayanlar arasında popüler. Esnek, ölçeklenebilir ve uygun fiyatlı e-posta hizmeti sunuyor. 2.000’den az abonesi olan hesaplar için ücretsiz bir planı mevcut.

Her e-postanın hedefine göre özel olarak tasarlanmış şablonlar içeren Mailchimp, ödüllü müşteri hizmetlerinin yanı sıra kapsamlı bilgi tabanına sahip.

E-Posta Pazarlama Yazılımları, E-mail marketing programları, SendinBlue, Constant Contact
E-posta yazılımları hazır şablonlar ve kullanımı kolay düzenleyiciler sunarak birkaç tıklama ile haber bültenleri oluşturmanızı sağlar.

Eksileri arasında listeniz büyüdükçe abonelik planlarının pahalılaşması ve sınırlı e-posta otomasyon seçenekleri sayılabilir. Mailchimp’in Dünya çapında pazar payı % 63’ten fazla. En yakın rakibi Constant Contact’in pazar payı ise % 7.49′ dur (Datanyze, 2020).

GetResponse

GetResponse’ın fiyat planı şirketinizin büyüklüğüne ve kayıt sırasında e-posta listenizin abone sayısına bağlı. Bu nedenle ölçeklenebilirliği yüksek bir e-posta pazarlama aracı.

Kullanıcı dostu düzenleme yazılımı ve sezgisel liste oluşturma araçlarıyla desteklenen önceden tasarlanmış 500 şablonla, etkileşimli kampanyalar oluşturmayı mümkün kılıyor.

GetResponse, piyasadaki en iyi Salesforce entegrasyon yazılımlarından bazılarına sahip ve 7/24 müşteri raporu ve eğitici kullanıcı seminerleri nedeniyle övgüler alıyor. Çeşitli dosya türlerini dışa aktarmanıza ve en iyi performans gösteren e-postaları görmenize olanak tanıyan GetResponse, alışveriş sepeti terk oranı dahil olmak üzere yerleşik istatistikler de sunuyor.

ActiveCampaign

Sürükle – bırak arayüze sahip bir e-posta pazarlama platformu olan ActiveCampaign, bir dizi sofistike pazar ve satış otomasyonu sunuyor. Kampanya performansını eş zamanlı izleyebilmeniz için stok görüntülerine, görüntü barındırma ve gerçek zamanlı analiz kitaplığı gibi özellikler içeriyor.

Büyük veya aktif işletmeler açısından önemli olan A / B testi gibi maksimum yatırım getirisi sağlayacak kampanyaların optimizasyonu için etkili olabilecek bir e-mail marketing yazılımı.

Özet

Satışları artırmak ve web sitenize organik trafik çekmek için etkili bir pazarlama stratejisi olan E-posta pazarlama, doğru tasarlanan kampanyalarla yüksek müşteri sadakatine yol açabilir.

Diğer pazarlama stratejilerinden dört kat daha yüksek yatırım getirisi sunan e-posta pazarlamasıyla potansiyel müşterilerinizin sayısını artırmak istiyorsanız; blog yazılarımıza göz atabilirsiniz.

Sonuç olarak E-Mail Marketing Nedir? sorusunu ürün veya hizmetlerinizle ilgilenen kitlelerle bağlarınızı güçlendirme şansı olarak yanıtlayabiliriz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir