WordPress için En İyi Güvenlik Eklentileri 2024

WordPress için En İyi Güvenlik Eklentileri 2024

İnternet dünyasının popüler içerik yönetim sistemi olan WordPress altyapısını kullanan çok sayıda site bulunur. Matt Mullenweg ve Mike Little öncülüğünde 2003 yılında hayata geçirilen bu açık kaynaklı platform geçen zaman içerisinde dünya genelinde milyonlarca web sitesi tarafından kullanılır hale gelmiştir. WordPress için internet yayıncılarının vazgeçilmez platformu nitelemesi yapılmaktadır.

WordPress Kullanmanın Avantajları

WordPress kullanımının yaygın olması onun bir dizi avantaja sahip olmasından kaynaklanır. Kullanıcılar tarafından benimsenmesinin en önemli nedenleri arasında sayılan bu avantajları şu şekilde sıralamak mümkündür.

Topluluk Desteği

WordPress sistemi yaygın kullanımı dolayısıyla aktif bir topluluğa sahip durumdadır. Toplulukta kullanıcıların yanı sıra geliştiriciler, tasarımcılar ve çeşitli uzmanlar sürekli bilgi akışı sağlayan dinamik bir yapı oluşturmuştur. Böylesine zengin bir topluluğun sağladığı katkılarla WordPress altyapısı sürekli olarak güncel kalır ve güvenlik açıkları konusunda hızlı hareket edebilme ve önlem alma kabiliyetine sahiptir.

SEO Uyumlu Yapı

Günümüzde web sayfaları için kritik bir faktör olan SEO yaklaşımlarına cevap veren bir yapıya sahip olması büyük bir avantajdır. WordPress yazılımındaki kategori, etiket ve URL yapıları SEO uyumlu bir yapının önemli unsurları arasında sayılabilir.

Basit ve Esnek Yapı

WordPress sisteminin en önemli avantajı kullanımının gayet basit ve olabildiğinde esnek olmasıdır. Arayüzündeki kolay anlaşılan basit yapısı dolayısıyla herhangi bir kod bilgisi olmayan kişiler de rahatlıkla kullanır, içerik oluşturup yayınlayabilir. Buna ilave olarak son derece zengin tema ve eklenti seçeneği ile web siteleri kolayca kişiselleştirebilir. Ayrıca yapısal özellikleri bakımından WordPress ile çok farklı amaçlar için site oluşturulabilir.

Türkiye’nin en hızlı ve sınırsız WordPress hosting paketlerini incelemek ve en uygun fiyatlarla sahip olmak için hemen buraya tıklayın!

Blog Sitesi

WordPress altyapısı ile hazırlanması en kolay olan site türü blog sitesidir. Ücretsiz ve ücretli pek çok tema ve eklenti ile desteklenen milyonlarca örneği bulunmaktadır.

E-Ticaret Sitesi

WordPress’in özgür ve açık kaynak kodlu e-ticaret eklentisi WooCommerce bu alanda büyük bir yenilik olarak kabul edilmektedir. Son derece basit olan kullanımı sayesinde kolaylıkla entegre edilebilir.

Haber Sitesi

WordPress ile yayınlanmakta olan çok sayıda haber sitesi bulunmaktadır. Buna uygun tema ve eklentiler ile desteklenen siteler arasında oldukça popüler olan örnekler vardır. Amatörden profesyonele her seviyede haber sitesi yapmak isteyenler için ücretli ve ücretsiz tema örnekleri kolaylıkla bulunur.

Kurumsal Site

WordPress altyapısı ile hazırlanmış olan kurumsal site veya şirket sitesi sayısı da oldukça fazladır. Şirketlerin kolayca oluşturduğu ve çeşitli eklentiler ile farklı uygulamalar entegre ettiği bu siteler dünya çapında yaygın olarak kullanılmaktadır.

Güncel Kullanma İmkânı

Zengin topluluk yapısı dolayısıyla sürekli geliştirilen ve güncellenen WordPress, kullanıcıların her zaman güvenli bir altyapıya sahip olmasını sağlar. Sürekli geri bildirim ve aktif topluluk güvenlik riskini minimize eder. Sık sık oluşturulan güncellemeleri yükleyen site sahipleri önemli güvenlik açıklarını kolayca bertaraf etme şansına sahip olur.

WordPress Güvenlik Eklentileri

Dünya genelinde giderek artan WordPress kullanımı ile birlikte güvenlik açısından tehditkâr yaklaşımların çoğalması da kaçınılmaz olmuştur. WordPress ile oluşturulan sitelerin zararlı yazılımlardan, kötü amaçlı saldırılardan ve benzeri diğer güvenlik tehditlerinden korunabilmesi için çeşitli eklentiler geliştirilmiştir. Bunlar arasında en popüler olanlarını aşağıda bulabilirsiniz.

Akismet

Spam koruması konusunda son derece yetenekli olan bu eklenti WordPress güvenliğine büyük katkılar sağlar. Yorumlar ve iletişim formu gönderileri ile ilgili detaylı analizler yaparak spam olanlarını başarıyla filtreler. Akismet, son derece gelişmiş algoritması sayesinde gerçek kullanıcı yorumları ile spam yorumları biri birinden başarıyla ayırır.

Akismet’in spam kontrolündeki etkin fonksiyonunun yanında kolay kullanım imkânı sunması da son derece önemlidir. WordPress kullanıcıları eklentiyi kolay kurulum ve entegrasyon kabiliyeti dolayısıyla herhangi bir ilave yardıma ihtiyaç duymadan sitelerine ekleyebilir. Uygulamanın son derece kolay ve anlaşılır arayüzü ile kullanıcılar spam kontrolünü etkin bir şekilde yapabilir.

Wordfence Security

WordPress güvenlik eklentileri arasında Wordfence önemli bir yere sahiptir. Bunun başta gelen sebepleri arasında sitenizi kötü amaçlı saldırılara karşı koruyan bir güvenlik duvarına sahip olması yer alır. Firewall olarak adlandırılan bu sistem sayesinde siteye erişmeye çalışan pek çok zararlı yazılım buna imkân bulamaz.

Wordfence tarafından sunulan bir başka avantaj ise site trafiği hakkında gerçek zamanlı bilgiler sağlamasıdır. Bu durum aynı zamanda şüpheli işlemler konusunda erken uyarı görevi görür. Wordfence sitenin güvenliğine katkı yaparken aynı zamanda kullanıcı deneyimini de geliştirir.

Eklentiyi kullanmak için herhangi bir yazılım veya kodlama bilgisinin gerekmemesi de oldukça önemlidir. Kullanıcı dostu bir arayüze sahip olan Wordfence Security tarafından sunulan detaylı raporlar ile sitenizin güvenlik seviyesine dair verileri kolayca elde edebilirsiniz.

Jetpack

Automattic imzasıyla sunulan Jetpack, kötü amaçlı yazılım taramasında oldukça başarılıdır. Kapsamlı güvenlik özelliklerine sahip olan eklenti ile sitenizi siber saldırılara ve kötü amaçlı yazılımlara karşı koruyabilirsiniz. Jetpack tarafından yapılan düzenli tarama işlemi ile sitenizdeki güvenlik açıklarını tespit etmeniz kolaylaşır. Böylece siteniz sürekli olarak kontrol altında tutulmuş olur ve güvenlik konusunda proaktif bir koruma kalkanı elde edilir.

Basit, anlaşılır ve kullanıcı dostu bir arayüze sahip olan Jetpack, diğer WordPress güvenlik eklentileri ile kıyaslandığında bu özelliği ile öne çıkar. Eklentinin detaylarında yer alan SEO optimizasyonu ve sosyal medya entegrasyonu gibi işlevler ise ana fonksiyonların bonusu olarak kabul edilebilir.

All In One Security (AIOS) – Security and Firewall

Kolay kullanımının yanı sıra yüksek düzeyli koruma sağlayan bir eklenti olan All In One Security, basit bir arayüze sahiptir. Teknik bilgiye ihtiyaç duymadan kullanabilme olanağı ile her seviyeden WordPress kullanıcısı için cazip bir uygulama olarak kabul edilebilir. Kullanımında olduğu gibi kurulum aşamasında da aynı kolaylıkları sunar.

All In One Security kullanıcıları kapsamlı bir güvenlik çözümü elde eder. Siber dünyada brutte force olarak adlandırılan saldırılar karşısında oldukça başarılı sonuçlar verir. Ayrıca güvenli giriş ve dosya izleme alanlarında da oldukça başarılı olduğu söylenebilir. Eklenti ayrıca web sitenizin güvenlik açıklarını tespit etmek ve düzeltmek amacıyla düzenli periyotlarla tarama yapar ve raporlandırır.

Solid Security

WordPress ile hazırladığınız internet sitenizi brutte force ataklarından korumak istiyorsanız; Solid Security bunu rahatlıkla sizin yerinize yapabilecek bir eklentidir. Ayrıca kötü amaçlı yazılımlar ve diğer siber tehditler de onun koruma kalkanının gerisinde kalacak unsurlardandır.

Sitenizi siber saldırılara karşı korurken aynı zamanda tespit ettiği güvenlik açıklarına karşı kullanıcıyı bilgilendirir. 1 milyona yaklaşan kara liste veri tabanı sayesinde kötü niyetli kullanıcılar en baştan kolaylıkla engellenebilir.

Solid Security kurulumu ve kullanımı son derece kolaydır. Herhangi bir ilave bilgiye veya teknik donanıma ihtiyaç olmadan kurmak ve kullanmak mümkündür. Güvenlik ayarlarının etkinleştirilmesi sırasında site türünün doğru bir şekilde belirlenmesi önemlidir. Çünkü bir e-ticaret sitesinin riskleri ile blog sitesinin tehditleri aynı olmayacaktır.

MalCare Security

MalCare Security, WordPress tabanlı web sitesi sahiplerinin site güvenliği konusunda daha az endişelenmeleri ve gönül rahatlığı ile tüm enerjilerini diğer işlerine veya web sitelerini geliştirmeye odaklamaları için oluşturulduğu konusunda iddialı. Sunduğu tek tıklamayla kötü amaçlı yazılımları temizleme özelliği onun önemli avantajlarından birisidir.

Akıllı tarama metodolojisi ile WordPress tabanlı sitenizi asla yavaşlatmaz. Aynı zamanda diğer popüler güvenlik eklentilerinde genellikle fark edilmeyen en karmaşık ve kötü amaçlı yazılımları kolay ve doğru bir şekilde tanımlar. MalCare, tek bir kontrol paneli üzerinden web sitelerinize daha üst seviyede güvenlik ve site yönetimi sağlayan eksiksiz bir web sitesi yönetimi modülü ile entegre olarak gelir.

MalCare tarafından sunulan akıllı güvenlik duvarı ile web siteniz için en son güvenlik tehditlerine karşı gerçek zamanlı koruma elde edebilirsiniz. Böylelikle bilgisayar korsanlarını ve botları sitenize zarar vermeden engelleyebilirsiniz. Kolay kurulum ve kullanım özelliklerine sahip olan eklenti son zamanların popüler ürünlerinden bir tanesidir.

Really Simple SSL

WordPress güvenlik uygulamaları arasında SSL kullanmanın büyük yararı vardır. Hem kullanıcı hem de arama motorları nezdinde güvenli bir site olmayı sağlayan SSL uygulaması ile web sitenizi koruyabilirsiniz. Eklentinin sunduğu imkanlar ile pek çok güvenlik açığını kolaylıkla kapatmak mümkündür.

Tıklama hırsızlığı, siteler arası sahtecilik saldırıları, oturum açma bilgilerinin çalınması ve kötü amaçlı yazılım riskleri Really Simple SSL eklentisi ile önemli ölçüde çözüme kavuşur. Sitenizin sunucu yapılandırmasından bağımsız olarak Apache, LiteSpeed, NGINX üzerinde rahatlıkla çalışır. Son derece kolay olan kurulumu sonrasında sistem sorunsuz olarak çalışacaktır.

Activity Log

WordPress ile oluşturduğunuz web sitenizin etkinliğini izlemek istediğinizde Activity Log size net çözümler sunar. Bu eklentiyi etkinleştirerek sitenizde tam olarak kimin ne yaptığını kolayca öğrenebilirsiniz. Activity Log, WordPress sistemindeki her eylemi günlüğe kaydeden bir uçağın kara kutusu gibidir.  Sunduğu raporlar ile kullanıcıların web sitenizde tam olarak ne yaptığını net bir şekilde görmenizi sağlar.

Sitenizi ele geçirmek üzere yapılan her türlü saldırılar, bir gönderinin yayınlanma zamanı ve onu kimin yayınladığı, herhangi bir eklenti ya da temanın etkinleştirilmesi veya devre dışı bırakılması, şüpheli yönetici etkinlikleri gibi her faaliyet Activity Log için kayıt sebebidir. Bu ve benzeri tüm işlemleri kayıt altına alan uygulama başarılı bir güvenlik hizmeti sunar.