Cache (Önbellek) Nedir?

Cache (Önbellek) Nedir?

Cache Nedir?’i merak edenlere verilebilecek en net cevap; “önceki oturumlardan kaydedilmiş verilerin kullanılması” olacaktır. Önbellek anlamına gelen cache; sitenizin ziyaretçilerini, sayfalarınızın hızlıca açılmasını sağlayarak mutlu eden popüler bir site hızlandırma çözümüdür.

Cache, bir web sitesinin içeriğinin bir kopyasının, bir dahaki sefere daha kolay erişilebilmesi için saklanması anlamına gelir.

Önbellek teknolojisi yalnızca dosyaların saklanmasından ibaret değildir, yeni içeriğin yayınlanması gibi durumlarda değişiklik yapılan sayfaların kayıtları silinir ve yeni haliyle tekrar oluşturulur. Değişiklik yapılmayan sayfaların önbellek kayıtları ise aynı kalır.

Cache Neden Önemlidir?

 • Sayfaların hızlı yüklenmesini sağlayarak kullanıcı deneyimini ve dolayısıyla dönüş (sitenizi tekrar ziyaret etme) oranlarını artırır,
 • Sunucuların daha fazla trafiği tolere etmesini sağlar,
 • Ağ maliyetlerini düşürür,
 • Sayfa yükleme hızı Google sıralaması için önemli olduğundan, SEO çalışmalarını olumlu etkiler.

Cache Türleri

 • Tarayıcı Taraflı Önbellek (Client-side Caching): İnternette görüntülenen içerikler, bilgisayarınızın sabit diskindeki önbellek klasörüne kopyalanır ve saklanır.

  İstemci tarafı önbellek de denen bu işlemle; bir web sitesinin yüklenmesi için gereken sürenin ve sunucunun yükünün azaltılması hedeflenir.

 • Sunucu Taraflı Önbellek (Server-side Caching): Tüm önbelleğe alma işleminin sunucu tarafından gerçekleştirilmesidir. İnternette görüntülenen içerikler erişimi hızlandırmak ve ağ etkinliğini azaltmak için bir sunucuda saklanır. Sunucu tarafı önbellek genellikle proxy sunucuda gerçekleştirilir.

Önbellek Temizleme

En yaygın önbellek sorunlarından biri, tarayıcı önbelleğinin yanlışlıkla web sayfalarının eski sürümlerini saklayarak kullanıcı deneyimine zarar vermesidir.

Bu sorun, tarayıcınızın önbelleğini temizleyerek ve tarayıcınızı yeniden başlatarak çözülebilir.

Önbelleği temizleme işlemiyle, “geçmiş” bilgiler ve çerezler silinir, daha önce ziyaret edilmiş olsa da bir web sayfasındaki her şey yeniden indirilir. Önbellek temizleme sonrası; oturum açmış olduğunuz sitelere tekrar giriş yapmanız gerekir.

Farklı tarayıcılar için önbellek silme şu şekilde yapılır:

 • Firefox:
  Tercihler > Güvenlik > Çerezler ve Site Verileri > Verileri Temizle
 • Chrome:
  Gelişmiş >Tercihler > Gizlilik ve Güvenlik > Tarama Verilerini Temizle > Verileri temizle
 • Safari:
  Tercihler> Gizlilik > Web Sitesi Verilerini Yönet > Tümünü Kaldır”
 • iOS:
  Ayarlar > Safari > Geçmişi ve Web Sitesi Verilerini Temizle
 • Android:
  Ayarlar > Gelişmiş > Gizlilik > Tarama Verilerini Temizle

Bir WordPress Sitesi Nasıl Önbelleğe Alınır?

İyi kodlanmış bir web sitesi iki saniye gibi kısa bir sürede yüklenir. WordPress ile hazırlanmış web siteniz yeterince hızlı değilse; önbellek oluşturmak için bir önbellek eklentisi yüklemeniz gerekir.

Bir web sitesi için birden fazla önbellek eklentisinin kullanılması siteyi yavaşlatacaktır. Bir tanesi yeterlidir.

En iyi WordPress önbellek eklentileri arasında WP Rocket, W3 Total Cache ve WP Super Cache’yi sayabiliriz.

Cache – Önbellek Eklentileri Sitenizi Nasıl Hızlandırır?

WordPress ile hazırlanan sitelerinin programlama dili olan PHP; sunucu tarafındaki komut dosyalarını yorumlayan, HTML kullanan açık kaynaklı bir dildir.

Sitenizin sayfalarının statik HTML sürümlerinin yüklenmesi; WordPress PHP komut dosyalarının yüklenmesinden çok daha hızlıdır. Önbellek eklentileri, web sitenizin statik HTML sürümünü oluşturarak sunucunuza kaydeder.

Böylece siteniz görüntülenmek istendiğinde; PHP komut dosyalarının işlenmesi yerine, HTML sayfaları sunulur ve siteniz daha hızlı yüklenir.

Web Sitenizin Hızı Neden Önemli? En İyi Hız Testi Siteleri Hangileri? ve Site Hızı Nasıl Artırılır? sorularının cevapları için SİTE HIZI NEDİR? adlı yazımızı okumanızı tavsiye ederiz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir