EV SSL Nedir, Ne İşe Yarar?

EV SSL Nedir, Ne İşe Yarar?

Secure Sockets Layer ya da SSL, internet bağlantısını güvenli tutmak ve iki sistem arasında gönderilen hassas verileri korumak için kullanılan standart bir teknolojidir. Bu teknoloji, potansiyel olarak kişisel bilgiler de dahil olmak üzere aktarılan herhangi bir bilginin okunmasını veya değiştirilmesini engeller. SSL teknolojisi sayesinde web sitelerinin kullanıcılar ile iletişim kurarken verilerini şifrelemesi sağlanır. Böylece kullanıcılar, iletişim kurdukları web sitesinin kimlik doğrulamasını yapabilir. SSL sertifikaları, web sitelerinin HTTPS bağlantısı kullandığını ve kullanıcıların verilerinin güvende olduğunu gösterir. Böylece kullanıcılar ve siteler arasında veya iki sunucu arasındaki veri trafiğinin erişilemez olduğuna emin olunur. Trafikteki veriler, hackerların ağ üzerinde gezinirken erişmesini önlemek için algoritmalar kullanılarak şifrelenir. Bu bilgiler; isimler, adresler, kredi kartı numaraları ve diğer finansal ayrıntılar gibi özel veya hassas her şeyi içerebilir.

Extended Validation (Genişletilmiş Onaylama) Nedir?

Extended Validation (EV) sertifikası diğer adıyla genişletilmiş onaylama, daha geniş kapsamlı bir onay süreci gerektiren SSL sertifikası türüdür. Bu sertifika, web sitelerinin güvenilir ve geçerli olduğundan emin olmak için en kapsamlı doğrulama ve kimlik kontrollerine tabi tutulduğunu gösterir. Yüksek profilli markalar, bankalar ve büyük şirketler, sıklıkla EV sertifikalarını kullanır.

Genişletilmiş onaylama, sertifika sahibinin ve web sitesinin belirli detayları doğrulamak için 16 aşamalı bir doğrulama sürecinden geçtiğini gösterir. Genel SSL sertifikalarından farklı olarak, EV SSL daha yüksek bir doğrulama seviyesi sunar. Web sitesi sahipleri sitelerinin daha güvenli olması için bu tür bir sertifikaya başvurabilirler. Kullanıcılar, EV SSL sertifikası olan bir web sitesine erişirken web sitesi sahibinin adını içeren yeşil bir bar görürler. Bu, kullanıcılara web sitesi sahibinin meşruiyetini ve web sitesinin güvenilirliğini gösterir.

Normal SSL sertifikaları, genellikle web sitelerinin güvenli olduğunu bir kilit simgesi ile gösterir. Ancak EV SSL sertifikası olan web sitelerinde web sitesinin sahibi olan firmanın kurumsal bilgileri açık bir şekilde görülebilir. Böylece kullanıcıların web sitesine ve firmaya olan güveni artar.

Web sitesi sahiplerinin kimlik bilgilerinin daha etkili bir şekilde doğrulanması için EV SSL sertifikalarına başvurulur. Bu doğrulama süreci, normal SSL sertifikalarına kıyasla daha kapsamlı aşamalardan oluşan bir prosedür içerir. Başarı ile tamamlanan doğrulama süreci sonrasında EV SSL sertifikası verilen web sitelerinin, güvenilirliğinin yüksek bir seviyede olduğu gösterilebilir.

Extended Validation (EV) sertifikası, en yüksek düzeyde kimlik doğrulaması sunar ve hem web sitesini işleten şirketin hem de kimliği onaylayan güvenilir üçüncü tarafın kapsamlı bir kimlik doğrulama sürecinden geçtiğini kanıtlar. Garantili bir şifreleme, yeterli güven ve kimlik güvencesi gerektiğinde, EV SSL sertifikaları kullanılmalıdır. Veri toplayan, oturum açma işlemlerini veya çevrim içi ödemeleri işleyen herhangi bir web sitesi, EV SSL sertifikalarının sunduğu geliştirilmiş güvenilirliğe ihtiyaç duyar. Öne çıkan markalar, bankalar ve finansal kurumlar gibi sık sık phishing saldırılarının hedefi olan yüksek profilli web siteleri, tüm kamuya yönelik web sitelerinde EV SSL kullanmalıdır.

EV SSL ayrıca daha az bilinen markaların, internette zaten kurulmuş olan daha tanıdık markalarla rekabet etmek için standart bir güven seviyesi kazanmalarını da sağlar. Online olarak iletilen tüm veriler EV SSL ile yüksek güvenlik sağlayacak şekilde şifrelenir. Dolayısıyla kapsamlı bir güvenlik politikasının parçası olarak EV SSL, işletmelerin müşteri bilgilerinin güvenliği ile ilgili yasalara uymalarına da yardımcı olabilir.

EV SSL Nasıl Çalışır?

EV SSL sertifikaları, web sitesi sahibinin kimliğini aşağıdaki adımların uygulanması ile doğrulayarak çalışır:

  • Web sitesi sahibine ilişkin bir sicil ve geçmiş araştırması yürütmek,
  • Web sitesinin alan adı kaydını incelemek,
  • Web sitesi sahibinin fiziksel adresini doğrulamak,
  • Web sitesi sahibinin yasal varlığını doğrulamak.

Ancak bu adımların uygulanması ve web sitesi sahibinin gerekli doğrulamadan geçmesi için öncelikle EV SSL sertifikasına uygun yollar ile başvurmak gerekir. Genişletilmiş Onaylama (EV) sertifikası başvuru süreci birkaç adımdan oluşur.

Web sitesi sahibi, bir sertifika sağlayıcısına (Certificate Authority – CA) EV SSL sertifikası alma talebi ile başvurur. Başvuru sırasında web sitesi sahibinin kimlik bilgileri, adresi, iletişim bilgileri, işletme türü ve işletmesinin resmi adı gibi bilgiler istenir. Ardından sertifika sağlayıcısı bu bilgileri doğrulamak için çeşitli adımlar uygular. Web sitesi sahibinin kimlik bilgilerinin kapsamlı bir güvenlik politikası aracılığı ile doğrulanması gerekir. Bu süreçte işletme kayıtları, vergi belgeleri ve işletmenin varlığını doğrulayacak diğer belgeler incelenir. Sertifika sağlayıcısı (CA), web sitesi sahibinin kimlik bilgilerini doğruladıktan sonra son aşama olarak gerekli yetkilendirmeyi yapar. Doğrulama süreci başarılı bir şekilde tamamlanan web sitelerinin EV SSL sertifikaları yayınlanır. Bu sertifika sayesinde web sitesinin kimliğinin doğrulandığı, güvenli bir bağlantı sağladığı ve kullanıcılara güvenilir hizmet verdiği gösterilir.

Bir web sitesine yüklenen EV SSL sertifikası, arama çubuğunda kilit simgesini ve sertifikanın bilgi panelinde şirket bilgilerini gösterir. EV SSL Sertifikası bu bilgileri görüntüleyerek web sitesinin phishing saldırılarından yani sanal saldırılardan korunmasını sağlar. Kullanıcılar web sitesinin güvenilir bir sertifika sağlayıcısı (CA) tarafından doğrulandığını gördükleri için gezinirken ve işlem yaparken kendilerini daha güvende hissederler. EV SSL Sertifikaları, bu gibi nedenler ile piyasadaki en saygın sertifikalar olarak kabul edilir.

EV SSL’in Diğer SSL Sertifikalarından Farkları Nelerdir?

Web sitesi için en uygun SSL sertifikasını bulmayı istemek normaldir. Bununla birlikte mevcut tüm sertifika seçeneklerinden birini seçmek gerekir. Hangisinin daha üstün veya daha verimli olduğunu anlamak kolay olmayabilir. Piyasadaki en iyi ve en güvenli sertifikayı kullanmak her işletme için mantıklı bir karar olmayabilir. Bazı işletmelerin üst düzey güvenlik önlemleri gerektiren web siteleri yoktur. Dolayısı ile en iyi sertifika seçeneği bu tür küçük işletmeler için bütçe aşımına sebep olabilir. Bu nedenle sertifikalar arasından doğru seçimi yapmak önem taşır.

Domain Validated (DV), Organization Validated (OV) ve Extended Validation (EV) TLS/SSL sertifikaları gerektirdikleri kimlik kontrolü aşamalarına göre farklılık gösterirler. DV sertifikaları sadece web domain doğrulaması gerektirir. OV sertifikaları, domain kontrolünün yanı sıra domain sahibi, kuruluş türü, kuruluş adı, kuruluşun işleyişi ve telefon numarası gibi bilgilerin kontrolünü doğrular. EV sertifikaları tarafından talep edilen kimlik kontrollerinin sayısı ise çok daha fazladır. EV sertifikaları, DV ve OV sertifikaları için talep edilen kimlik kontrollerinin barındırmanın yanı sıra kuruluşun kayıt numarası, yetki alanı, operasyonel durumu, alan adı sahtekarlığı kontrolü ve blok listesi kontrolünün doğrulaması gibi kontrol aşamaları içerir.

EV SSL sertifikası almanın zorlu süreci tamamlandıktan sonra çevrim içi kullanıcılar, EV güvenlikli web sitenizin sol üstündeki adres çubuğunda yeşil bir bar görebilirler. Tarayıcı türlerine göre bu barın tasarımında belirli değişiklikler görülebilir. Firefox, Edge ve Safari gibi tarayıcılarda yeşil bar yerine yeşil kilit simgesi görülür. Chrome ise yeşil bar kullanmayı tercih etmemiş ve kilit simgesinin yanında gri bir bar içerisinde şirket ismine yer vermiştir.

Online dolandırıcılık arttıkça ve bu tarz dolandırıcılık yapanların uyguladığı yöntemler çeşitlendikçe EV güvenlikli siteler daha çok öne çıkmaya başlamıştır. Standard SSL sertifikalarına kıyasla EV SSL sertifikası olan web siteleri, kullanıcılarına verilerinin çalınmasına dair endişe duymadan onlarla iş yapmaya devam edebileceklerini garanti eder. EV SSL sertifikası, web sitesinin gerçekliğini kanıtladığı gibi iş ortaklığı yapılacak kullanıcılara ve müşterilere güvenilir bir kimlik gösteren şirket ismine erişim sunar. Güvenilirliğini gösteren web sitelerinde geçirilen ortalama süre artacağı gibi kullanıcıların web sitesi içerisinde ziyaret edeceği sayfa sayısı da artar. Kullanıcılar yeşil bar ve kilit simgesini gördüklerinde siteye güvenerek web sitesini rahatlıkla keşfederler.

Bunun yanı sıra ziyaretçilerin satın alma, kaydolma ve bu gibi bir çevrim içi işlemi tamamlama olasılığı da daha yüksek olur. Kısacası EV SSL sertifikası olan web sitelerinin diğer sertifikalar kullanılan web sitelerine kıyasla sunduğu en büyük ayrıcalıklardan biri verimli bir ziyaretçi trafiği sağlamasıdır.

Kimler EV SSL Kullanmalıdır?

EV SSL sertifikasının farklı türleri vardır. Tek domain için geçerli olan sertifikalar küçük web siteleri ve çevrim içi dükkanlar için idealdir. Bunun yanı sıra Multi Domain EV SSL sertifikaları birden fazla alan adının güvenliği için kullanılabilir. Domain ve subdomain’lere koruma sağlayarak kompleks web siteleri ve büyük alışveriş siteleri için mükemmel bir seçenek oluşturur. EV SSL sertifikaları; güçlü şifreleme, görünür güven ve kimlik güvencesi gerektiren veya dijital ürünler satan web siteleri tarafından kullanılmalıdır.

Bankalar, finans kurumları veya büyük markalar gibi yüksek profilli ve halka açık web siteleri, kimlik avı saldırılarının hedefi olabildikleri için EV SSL sertifikalarını kullanmaları faydalıdır. Bu tür web sitelerinin müşterilerinin hassas bilgilerini korumak ve kullanıcıları için güven tesis etmek adına EV SSL sertifikalarını tercih edebilir. Ayrıca, kişisel veriler veya ödeme bilgileri gibi hassas verileri işleyen herhangi bir web sitesi veya dijital ürün, güvenli bir iletişim ve siber tehditlere karşı koruma sağlamak için EV SSL sertifikalarını kullanmayı düşünebilir.

Turhost EV SSL Hizmeti

Özellikle e-ticaret siteleri ve büyük işletmeler için EV SSL sertifikası tercih etmek güvenilirlik açısından önemldir. E-ticaret işletmeleri, web sitelerinde çok sayıda hassas ödeme bilgisini işler ve barındırır. Bu tür verileri şifrelemek için kullanılabilecek en etkili sertifika EV SSL sertifikasıdır. EV SSL sertifikasına sahip olmak, web sitelerinin siber saldırılara, phishing saldırılarına ve diğer çevrim içi tehditlere karşı ihtiyaç duyulan korumayı sağlar.

Bu tür bir korunma ve rahatlık için web sitesi sahiplerinin güvenilir bir sertifika sağlayıcısı (CA) bulması gerekir. Bu aşamada Turhost EV SSL hizmetine başvurulabilir. Uygun SSL sertifika fiyatları ile web siteleri güvenli hâle gelerek arama motoru sıralamalarında yükselebilir. Ayrıca belge gerektiren tüm SSL sertifikaları için istisnasız olarak Turhost tarafından sağlanan ücretsiz kurulum hizmeti verilmektedir.

E-ticaret işletmeleri, hassas ödeme bilgilerinin güvenliğini garanti altına almak ve çevrim içi tehditlere karşı koruma sağlamak için bir EV SSL sertifikası almaya öncelik vermelidir. Turhost, çok fazla güvenlik gerektirmeyen web siteleri için DV ve OV SSL sertifikaları da sunar. Türü ne olursa olsun, tüm SSL sertifikalarının web sitesi ziyaretçileri için ek bir şifreleme ve koruma sağlaması önerilir. Bir SSL sertifikasına yatırım yapmak yalnızca müşterilerin ve kullanıcıların bilgilerini korumakla kalmaz, aynı zamanda ziyaretçiler karşısında güven ve itibar kazanılmasına da yardımcı olur. Turhost’un kolay kurulum süreci ve rekabetçi fiyatları ile bugün bir SSL sertifikası edinerek web sitesi güvenliğini üst seviyelere taşıyabilirsiniz.