Subdomain (Alt Alan Adı) Nedir?

Subdomain (Alt Alan Adı) Nedir?

Subdomain; ana domain altında açıldığı için alt alan adı anlamına gelen, mail.yahoo.com gibi subdomain.domain.com şeklinde görünen alan adıdır.

Alt alan adları web sitelerinin içeriğini organize etmek veya bölümlere ayırmak amacıyla kullanılır. Ana alan adındakinden farklı bir konuya, amaca odaklanırlar.

Web siteniz için ayrı bir online satış sayfası için magaza.websitenizinadı.com ya da onlinesatis.markanızınadı.com şeklinde subdomain’ler oluşturabilirsiniz.

Öne çıkarmak istediğiniz bir ürün, hizmet, destek sayfası ya da blog sayfası için alt alan adı oluşturabilirsiniz.

Oluşturmak istediğiniz alt alan adı sayısı, hosting paketinizin özelliklerinde belirtilen limitler kadardır. Sınırsız hosting paketlerinde dilediğiniz kadar alt alan adı oluşturabilirsiniz.

İhtiyaç duymadığınız bir subdomain’i, birkaç tıklamayla kapatabilir ve tüm trafiği birincil alanınıza yönlendirebilirsiniz.

Subdomain bir URL bölümü olduğundan ” URL Nedir? ” adlı yazımızı okuyabilirsiniz!

Subdomain Nasıl Oluşturulur?

cPanel ve Plesk Panel üzerinden alt alan adı oluşturabileceğiniz gibi hosting servis sağlayıcınızın kontrol paneli üzerinden de alt alan adı oluşturabilirsiniz.

1- Turhost Gelişmiş Panel Üzerinden Alt Alan Adı Oluşturma

Turhost paneli üzerinden alt alan adı oluşturmak için ilk olarak Turhost kullanıcı adı ve şifresi ile panele giriş yapınız ve “Hizmetler” sekmesinde bulunan hosting hizmetini “Yönetim” butonuna tıklayınız.

Açılan sayfada sol sütunda bulunan Alan Adları Yönetimi sekmesine tıklayınız ve Alt Alan Adları (Subdomain) sekmesine geciş yapınız. Alan adı kısmına alt alan adı olarak eklemek istediğiniz blog, forum, destek gibi bir ön ek yazınız. Kök Dizin kısmı otomatik eklenecektir. Yeni Oluştur butonuna bastığınızda subdomain oluşturma işlemi tamamlanmış olacaktır.

cPanel Üzerinden Alt Alan Adı Oluşturma

Turhost yönetim paneline giriş yapınız. Hizmetler -> Hizmet Listesi butonuna tıklayarak hostingin paketinizin adının karşısında yazan Yönetim butonuna tıklayınız.

Aşağıdaki görselde bulunan, sol alt kısımda yer alan cPanel’e Bağlan sekmesine tıklayınız.

Etki Alanları > Alt Etki Alanları (Alt Alan Adları, Subdomains) sayfasına gidiniz:

Bu sayfadan subdomain ekleme, kaldırma ve yönetimi işlemlerini gerçekleştirebilirsiniz.

Pleks Panel Üzerinden Alt Alan Adı Oluşturma

Turhost panel üzerinden alt alan adı oluşturmak istediğiniz hizmetinizi seçiniz ve sol alt kısımda yer alan Plesk’e Bağlan sekmesine tıklayınız:

Açılan sayfada üst kısımda yer alan Alt Alan Adı (Subdomain) Ekleyin butonuna tıklayınız.

Alt Etki Alanı sayfasından yeni alt alan adları ekleyebilir ve mevcut alt alan adlarınızı düzenleyebilirsiniz.

Sosyal medya hesapları için de uygunluk kontrolü yapan domain sorgulama aracımızı denediniz mi?

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir