Veeam Nedir?

Veeam Nedir?

Veeam Nedir? sorusunu yanıtlamak; öngörülemeyen sorunların neden olduğu veri kayıplarına ve iş sürekliliğinin ciddi şekilde kesintilere uğrama ihtimaline hazırlıklı olmamız açısından önemli.

Sanal makineleri yönetmek ve izlemek için uygun sistemlere ve kurulumlara sahip olunmadığında sanal makinede yaşanan bir sorun büyük miktarda veri kaybına yol açabilir. Bu nedenle yapılandırmaların ve üzerlerinde depolanan verilerin korunması için düzenli yedeklemeler önerilir.

Birçok kuruluş sanal makineleri tıpkı fiziksel makineler gibi yedekler ve sanal makine verilerini normal depolamada saklar. Ancak, tek bir fiziksel makine birçok sanal makineyi barındırabildiğinden sanal makinelerin sayısı arttıkça yedekleme işlemi daha karmaşık hale gelir ve bir yazılımın kullanılmasını gerekli kılar.

Veeam Ne İşe Yarar?

PAZAR PAYI AÇISINDAN VEEAM, EMEA'DA BİRİNCİ, DÜNYA ÇAPINDA İSE ÜÇÜNCÜ BÜYÜK YEDEKLEME VE KURTARMA YAZILIMI SAĞLAYICISI.
PAZAR PAYI AÇISINDAN VEEAM, EMEA’DA BİRİNCİ, DÜNYA ÇAPINDA İSE ÜÇÜNCÜ BÜYÜK YEDEKLEME VE KURTARMA YAZILIMI SAĞLAYICISI.

Sanal makineler için özelleştirilmiş yedekleme yazılımları tasarlayarak ünlenen Veeam; felaket kurtarma teknolojisinde liderliğe oynayan bir şirket. 2006’da kurulan ve İsviçre’den yönetilen Veeam; şu an 35’ten fazla ülkede 4000’den fazla çalışanıyla yüzbinlerce müşteriye hizmet veriyor. Veeam Backup & Replication ise şirketin; uygulama ve verilerin yedekleme, kurtarma ve replikasyonu için tasarladığı hızlı ve esnek bir yazılım.

Sanallaştırılmış veri merkezi bileşenleri, fiziksel sunucular veya bulut tabanlı altyapılarda verilerin korunmasını hedefleyen bu yazılım en sık kullanılan hipervizörlerle uyumludur ve çok sayıda bulut yedekleme hizmetiyle sorunsuz çalışır.

Başlangıçta sanallaştırma için oluşturulan ve zamanla fiziksel cihazları, bulut iş yüklerini ve Office 365’i de içerecek şekilde geliştirilen Veeam Backup & Replication, tek bir üründe hem yedekleme hem de replikasyon işlevselliği sunarak ve replikasyonların sanal makineyi kapatmak zorunda kalmadan gerçekleşmesini sağlayarak sektöre öncülük etmiştir.

Bir sanal makineyi geri yüklemeye gerek kalmadan anında kurtarabilen aracısız, imaj tabanlı yedeklemelere ön ayak olan yazılım; çeşitli uygulamalar için 15 dakikadan daha kısa kurtarma süresine sahip.

Veeam Backup & Replication’ın Artıları

Veeam’in iyi bir yedekleme, replikasyon ve kurtarma çözümü olmasını sağlayan avantajlarını şu şekilde sıralayabiliriz:

 • Yedeklemeyi modernleştirmek, hibrit bulutu hızlandırmak ve verilerinizi güvence altına almak gibi görevleri tek bir platformla sağlayan Veeam, daha az yazılım lisansı, daha az bileşen edinimi ve daha az bant genişliği gerektirdiğinden maliyetleri düşürür. Merkezileştirilmiş yönetim, çoğaltma ve veri tekilleştirme gibi işlevler çözümün bir parçası olarak mevcuttur ve ekstra bileşenlerin lisanslanması ihtiyacını ortadan kaldırır.
 • Veeam Backup & Replication, yöneticinin her bir sanal makineyi merkezi bir noktadan kolaylıkla kontrol etmesine izin veren merkezi bir yönetim yaklaşımı izler.

 • Görüntü tabanlı sanal makine replikasyonu gerçekleştirebilir. Yerinde veya dışında bir üretim sanal makinesinin “klonunu” oluşturur ve onu kullanıma hazır durumda tutar. Her sanal makine kopyası; yapılandırılabilir sayıda yük devretme noktasına sahiptir.

 • Veeam Backup & Replication’ın en önemli artılarından biri de bir sanallaştırma katmanında çalışan ve kullanılan bulut hizmetinden bağımsız olarak 15 dakikalık kurtarma süresi sunabilmesidir.
 • Yedekleme aracısı yükleme ihtiyacını ortadan kaldırır.
 • Hem aracı hem de aracısız tabanlı bir yazılım olan Veeam Backup & Replication; işlenmemiş veri aktarımından 50 kata kadar daha hızlı olan dahili WAN kullanır. Yani Veeam’in yerleşik WAN optimizasyonu verilerin iş yeri dışındaki sunuculara; ham veri çoğaltmadan 50 kata kadar daha hızlı çoğaltılmasını sağlayabilir.


VEEAM, 70 BİNİN ÜZERİNDE DONANIM VE YAZILIM ORTAĞI, SİSTEM ENTEGRATÖRÜ VE SERVİS SAĞLAYICI İLE İŞ ORTAKLIĞI YAPIYOR.
VEEAM, 70 BİNİN ÜZERİNDE DONANIM VE YAZILIM ORTAĞI, SİSTEM ENTEGRATÖRÜ VE SERVİS SAĞLAYICI İLE İŞ ORTAKLIĞI YAPIYOR.

 • Veeam Backup & Replication, herhangi bir müşteri ortamına kolayca entegre edilmesini sağlayan geniş bir iş ortakları ekosistemine sahip.
 • Veeam Backup & Replication, patentli teknolojiyi kullanarak yedeği çıkarma ve kopyalama ihtiyacını ortadan kaldırır. Sanal makineyi yedekten başlatmanız yeterlidir. Sanal cihazınızın çökmesi durumunda, herhangi bir ana bilgisayarda yeniden başlatmanızı mümkün kılar. Yönteme bağlı olarak, işletmeniz veya kullanıcılarınız etkilenmeden arka planda tam kurtarma gerçekleşebilir.

FORTUNE 500 ŞİRKETLERİNİN % 82'SİNİN GÜVENİNİ KAZANAN VEEAM'IN MÜŞTERİ MEMNUNİYETİ SKORLARI SEKTÖR ORTALAMASININ 3,5 KATI.
FORTUNE 500 ŞİRKETLERİNİN % 82’SİNİN GÜVENİNİ KAZANAN VEEAM’IN MÜŞTERİ MEMNUNİYETİ SKORLARI SEKTÖR ORTALAMASININ 3,5 KATI.
 • Veeam Backup & Replication, herhangi bir dosya sisteminden veya sanallaştırılmış uygulamadan ayrı kayıtları ve e-postaları kurtarmanızı sağlayan granül kurtarma özelliğine sahiptir.

 • Veeam Backup and Replication, bir sanal makineyi doğrudan normal yedekleme depolamasındaki sıkıştırılmış ve çoğaltılmış bir yedekleme dosyasından çalıştıran vPower adında patentli bir teknolojiye sahiptir. Yazılım tanımlı depolama teknolojisini destekler. Heterojen depolama cihazları koleksiyonundan ölçeklenebilir bir yedekleme havuzunun düzenlenmesine olanak tanır.
 • Bir işletmenin bu yedekleme yazılımına yönelmesinin en önemli nedenlerinden biri de zamandan tasarruftur. Veeam kullanıcıların, daha önemli iş konularına odaklanabilmeleri için altyapılarını ve ortamlarını yönetmeye % 35 daha az zaman ayırmalarını sağlar.

Özet

Veeam Backup & Replication, 200’den fazla sektörel ödüle sahip olan Veeam tarafından sanal ortamlar için geliştirilmiş bir yedekleme ve felaket kurtarma yazılımıdır. VMware vSphere ve Microsoft Hyper-V hipervizörleri üzerine inşa edilmiştir. Yazılım, sanal makineler için yedekleme, geri yükleme ve çoğaltma işlevleri sağlar.

Özetle, Veeam Nedir? sorusunu değişen iş ihtiyaçlarına uygun çözümler arayan ve yeni dijital hizmetler sunmak isteyenlerin verim alabileceği hızlı ve güvenilir bir yedekleme yazılımı tasarlayan öncü şirket şeklinde yanıtlayabiliriz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir