Acronis Nedir?

Acronis Nedir?

“Acronis Nedir?” sorusunun yanıtında ödüllü veri koruma çözümleri geliştiren ve Fortune 1000 şirketlerinin tamamının güvenini kazanan başarılı bir yazılım şirketi yer alıyor.

2003 yılında Singapur’da, kurulan ve 18 ülkede 33 lokasyonda 1.500’den fazla çalışanı bulunan Acronis; güçlü çözümleriyle, 5,5 milyondan fazla ev kullanıcısını ve 500.000 şirketi desteklemekte.

Acronis, veri koruma ve siber güvenliği birleştirerek modern dijital dünyanın güvenlik, erişilebilirlik, mahremiyet ve özgünlükle ilgili zorluklarını çözmeye odaklanmış bir yazılım şirketi.

Acronis; sanal, fiziksel, mobil ve bulut ortamları için yedekleme yazılımı, depolama yönetimi, güvenli dosya paylaşımı ve sistem dağıtımını içeren ürün ve hizmetler sunuyor. Bunların en popüleri, tek bir üründe hem yedekleme hem de antivirüs özelliği arayanları sevindirecek bir yazılım; Acronis True Image.

Acronis True Image Nedir?

acronis true image, acronis nedir, veri koruma, siber güvenlik, yedekleme yazılımı, depolama, antivirüs, siber koruma
ACRONIS TRUE IMAGE GİZLİ DOSYALARDA YAPILANLAR DAHİL TÜM DEĞİŞİKLİKLERİ OTOMATİK OLARAK YAKALAYARAK VERİLERİNİZİN GÜVENDE TUTULMASINI KOLAYLAŞTIRIR.

Acronis True Image, yedeklemeler oluşturmanın, bunları birden çok konumda depolamanın ve en kötüsü olması durumunda dosyalarınızı kolaylıkla geri yüklemenin basit ve etkili bir yolu.

Siber tehditlere, her gün eklenen 350.000 yeni kötü amaçlı yazılım türünün olduğu biliniyor. Bu nedenle True Image’in yapay zeka ile geliştirilmiş entegre kötü amaçlı yazılımdan koruma teknolojisi beğenileri toplamaya devam ediyor.

Acronis True Image; yerel dosyalarınıza ek olarak mobil cihazlarınızı ve hatta bulut depolama hesaplarınızı yedeklemenize olanak tanır.

Kötü amaçlı yazılımdan koruma, siber koruma ve yedekleme yazılımlarını bir arada sunan Acronis True Image; verilerinizin, uygulamalarınızın ve sistemlerinizin her zaman erişilebilir olmasını hedefliyor.

Benzer Ürün incelediniz mi? : Veeam Nedir?

Acronis True Image’ın Avantajları

acronis true image, acronis nedir, veri koruma, siber güvenlik, yedekleme yazılımı, depolama, antivirüs, siber koruma, Acronis True Image'ın Avantajları
ACRONIS TRUE IMAGE, VERİLERİNİZİ GÜNCEL TEHDİTLERE KARŞI KORUMAK İÇİN YEDEKLEMELERİ; GELİŞMİŞ GÜVENLİK ÖZELLİKLERİYLE BİRLEŞTİREN POPÜLER BİR YEDEKLEME YAZILIMIDIR.

True Image dosyaları yedeklemek, tam disk görüntüleri oluşturmak, bir yedekten dosya paylaşmak, tüm sosyal medya dosyalarınızı kopyalamak ve uçtan uca şifrelemeyi düzgün bir şekilde yapmak gibi bir yedekleme programında isteyebileceğiniz hemen hemen her şeyi bünyesinde bulunduran bir yazılım. Acronis True Image’in en büyük avantajlarından biri ise basitliği. Kurulum ve yükleme işlemi hızlı ve zahmetsiz olan bu yazılımın diğer avantajlarını şu şekilde sıralayabiliriz:

Gerçek Zamanlı Koruma

Acronis True Image, kötü amaçlı etkinlikleri gerçek zamanlı olarak tespit etmek ve durdurmak için etkileşimde bulunduğunuz her bir dosyayı kontrol ederek daha önce hiç görülmemiş olanlar dahil tehditlerin tümünü engeller.

Web Filtreleme

Acronis True Image, kötü amaçlı yazılım ve fidye yazılımı enjekte etmek, dolandırıcılık, sahte haber ve kimlik avı tehditlerini barındırmak için tasarlanan web sitelerini filtreleyerek kötü amaçlı URL’leri otomatik olarak engeller.

Video Konferans Koruması

acronis true image, acronis nedir, veri koruma, siber güvenlik, yedekleme yazılımı, depolama, antivirüs, siber koruma, Acronis True Image'ın Avantajları
ACRONIS TRUE IMAGE, VİDEO KONFERANS UYGULAMALARININ RİSK OLUŞTURMASINI ENGELLEYECEK ŞEKİLDE TASARLANMIŞTIR.

Acronis’in cazip özelliklerinden biri de Zoom ve Cisco Webex gibi pandemi sürecinde kullanımı artan video konferans uygulamalarına kötü amaçlı yazılım yerleştirme saldırılarını durdurması ve bilgisayar korsanlarının cihazınızda bu araçları kullanmasını önlemesi.

Kullanım Kolaylığı

True Image’in en güçlü yönlerinden biri, yedeklemenize dair çok yönlü özelleştirme seçeneğinin sunmasına rağmen, kullanım kolaylığıdır. Hem sadece verilerini korumak isteyen bilgisayar kullanıcıları hem de her şeyi en ince detayına kadar kontrol etmek isteyen kullanıcılar için yazılımın kullanımı eşit derecede kolaydır. Bu, yazılım dünyasında pek sık rastlanmayan bir özelliktir.

Kontrol Paneli

acronis true image, acronis nedir, veri koruma, siber güvenlik, yedekleme yazılımı, depolama, antivirüs, siber koruma, Acronis True Image'ın Avantajları, Acronis True Image Nasıl Kullanılır?
ACRONIS TRUE IMAGE, KULLANICI DOSTU BİR KONTROL PANELİNE SAHİP.

True Image’ın kontrol paneli; taramaları hızlı bir şekilde çalıştırmanızı, dışlama listelerini ve karantinaya alınan öğeleri kolaylıkla yönetmenizi ve kontrol edilen dosyaların, bulunan ya da durdurulan tehditlerin ve taramaların durumunun grafiksel olarak bir bakışta özetleneceği şekilde tasarlanmış.

Destek

Birçok ev kullanıcısı için bir yedekleme sistemi kurmak biraz ürkütücü olabilir. Ancak Acronis bunu inanılmaz derecede kolaylaştırır ve ilk yedeklemenizi nasıl yapılandıracağınıza dair adım adım ilerleyebileceğiniz etkileşimli bir yol sunar. Ek olarak, aklınıza takılan tüm soruları kapsayan kapsamlı bir online veri tabanına sahiptir. Ayrıca çevrimiçi olmadığınızda dahili kılavuzundan da yararlanabilirsiniz.

Diğer

  • İmza Bazlı Analiz özelliği ile True Image’ın antivirüs savunmaları, her beş dakikada bir tehdit veritabanına dair güncellemeleri kontrol eder.

  • CPU yük dengeleme özelliği diğer uygulamalara öncelik vererek antivirüs taramaları sırasında bilgisayarınızın CPU’sunun aşırı yüklenmesini önler.

  • Dilediğiniz süre zarfında koruma işlevlerini askıya alabilir, bir programa göre veya bir sonraki yeniden başlatmanızda devam edeceği şekilde ayarlamalar yapabilirsiniz.

  • Acronis True Image bir yandan onaylı programların kesintisiz çalışmasına izin veren dışlama listelerini kontrol ederken bir yandan da olası tehditleri karantinada izole eder.

  • Windows’un yerleşik koruması ile entegrasyon sağlayan True Image, Windows yönergeleriyle ve diğer güvenlik çözümleriyle uyumluluğu garanti eder.

  • Bir yedeklemenin replikasyonu kesintiye uğrarsa, replikasyon süreci kesinti noktasından başlayarak verilerin kopyalanmamasını sağlayarak zaman ve bulut depolama alanı kazandırır.

  • Ayrıca .Tibx arşivlerinin bağlanması, taşınması, yeniden adlandırılması, .vhd biçimine dönüştürülmesi ve hızlı yedekleme doğrulaması gibi özelliklere sahiptir.

Acronis True Image’ın Dezavantajları

Acronis True Image; herhangi bir bulut depolama alanı olmadan yani dosyaları ve sistem görüntüsünü buluta yedekleme hizmeti almadan, yalnızca yerel ve ağ yedeklemeleri için yılda 50 Dolar ödemenizi gerektirir.

acronis true image, acronis nedir, veri koruma, siber güvenlik, yedekleme yazılımı, depolama, antivirüs, siber koruma, Acronis True Image'ın Avantajları, Acronis True Image Nasıl Kullanılır?
PEK ÇOK YAZILIM GİBİ CİHAZ SAYISINA BAĞLI OLARAK LİSANS MALİYETİNİN ARTMASI, ACRONIS TRUE IMAGE’IN DEZAVANTAJI OLARAK SAYILABİLİR.

Gösterişli, kullanımı kolay ve zengin özelliklere sahip bir yazılım için buna değebilir ancak True Image’ın ücretinin tek bir bilgisayar lisansı için 49,99 ABD Doları olması ve bunun, yüklemek istediğiniz bilgisayar sayısına bağlı olarak artması (5 cihaz için 99,99 Dolar) kullanıcıları daha ekonomik seçeneklere yöneltebiliyor.

Dahası buluta yedekleme hizmeti alanların, bulut hizmetinin daha yüksek aktarım hızlarına sahip olması gerektiğine dair eleştirilerine rastlamak da mümkün.

Acronis True Image Nasıl Kullanılır?

Acronis True Image ile verilerinizi bilgisayara, bir “Acronis Bulut” hesabına, bir ağ cihazına veya bir FTP sitesine yedekleyebilir ve daha fazla güvenlik için yedeklemenizi şifreleyebilirsiniz. Hatta dosyalarınızın üzerinde değişiklik yapılmadığından emin olmak için blockchain teknolojisiyle “noter tasdiki” yapabilirsiniz.

Yapılandırması ve kullanımı son derece kolay olan Acronis True Image’ın “Gelişmiş” ve “Premium” abonelikleri gerçek zamanlı ve isteğe bağlı antivirüs korumasına sahip. “Standard” ve “Essential” lisans sahiplerine ise 90 günlük ücretsiz bir antivirüs koruması sunuluyor.

Tek bir üründe hem yedekleme hem de antivirüs özelliğinin olması üçüncü taraf bir antivirüs ürününe ihtiyacınız olmadığı anlamına geliyor. Kötü amaçlı yazılım / antivirüs çözümü olarak Acronis True Image 2021’e güvenebileceğinizi gösteren bağımsız test sonuçları da mevcut. Örneğin; AV-TEST’e göre Acronis, piyasadaki en iyi tehdit algılama oranlarından birine sahip.

Acronis’in web filtreleme özelliği, bilgisayarınıza yüklü üçüncü taraf kötü amaçlı yazılımdan koruma çözümlerinden bağımsız olarak kullanılabilir.

Ancak bilgisayarınızdaki Windows Güvenlik Merkezi başka bir virüsten koruma yazılımının etkin olduğunu bildirirse, Acronis; gerçek zamanlı kötü amaçlı yazılımdan koruma özelliğini etkinleştirmez. Aynı anda çalışan iki antivirüs çözümü arasında herhangi bir çatışma yaşanmaması için bu şekilde tasarlandığından, üçüncü taraf antivirüs yazılımını kaldırmanızı önerilir.

Özet

Bugün verilerinizi güncel tehditlere karşı korumak için yedeklemeleri; entegre fidye yazılımı, kripto madencilik koruması ve antivirüs gibi gelişmiş güvenlik özellikleriyle birleştiren popüler bir yedekleme yazılımı olan Acronis True Image ve özelliklerinden bahsettik.

Çoğunlukla Acronis’in geliştirildiği popüler yedekleme yazılımı Acronis True Image kastedilerek sorulsa da Acronis Nedir? sorusu; disk görüntüleme, veri yedekleme, güvenlik ve siber koruma araçlarının tek bir çözümde birleşimine sahip olmak isteyenlerin yolunu True Image’a çıkaran önemli bir geçit.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir