WordPress’te Site Taşıma Nasıl Yapılır?

WordPress'te Site Taşıma Nasıl Yapılır?

WordPress, günümüzün en yaygın şekilde kullanılan site altyapılarından bir tanesidir. WordPress taşıma işlemi ise pek çok farklı nedenden dolayı gerekebilir. İlk bakışta site taşımak göze biraz korkutucu gelse de aslında düşünüldüğü kadar da zor değildir. WordPress taşıma işlemi eğer doğru bir şekilde yapılır ise birkaç saatinizi alacaktır. Ayrıca daha iyi, hızlı ve güvenilir bir hosting firması seçerseniz, siteniz eskisinden çok daha iyi performansa da kavuşabilir. Yani web sitesi taşıması yaparken bunu avantaja da çevirebilirsiniz. Peki, WordPress site taşıması nasıl yapılır? Bu içerikte sizlere adım adım WordPress site taşımasını anlatacağınız.

Sitenizi taşırken istediğiniz yöntemi kullanabilirsiniz. Fakat eğer manuel olarak taşımak istiyorsanız FTP (dosya aktarım protokolü) bilgisine sahip olmalı, ana dizindeki dosyaları değiştirme gibi bazı temel ve önemli bilgilere sahip olmanız gerekir. WordPress taşımada daha az karmaşık olan taşıma araçlarından da faydalanabilirsiniz. Bunun için farklı eklentiler mevcuttur. Ancak taşıma eklentilerini kullanırken –şayet siteniz büyük ise- hatalar söz konusu olabilmektedir. Bu sebeple daha garanti bir taşıma yöntemi olarak manuel taşımayı değerlendirmeniz gerekebilir.

WordPress Siteler Manuel Nasıl Taşınır?

WordPress altyapılı sitenizi manuel olarak taşımak istiyorsanız sizlere bir kılavuz niteliği taşıyan bu yazımızı dikkatlice okuyun. Adımları doğru bir şekilde takip ettiğinizde web sitenizi ne denli rahat taşıyabildiğinize kendiniz bile inanmakta zorlanabilirsiniz. Hazırsanız başlayalım.

WordPress Sunucusu Seçin

Mevcut hostinginizden ayrılmak için pek çok sebebiniz olabilir. WordPress site taşıma yaparken güvenilir ve ihtiyaçlarınızı karşılayacak bir hosting seçmelisiniz. Hosting seçimi yaparken önceden yaşadığınız olumsuzlukları da mutlaka göz önünde bulundurmalısınız. Örneğin sitenizde güvenlik açığı mı vardı, sıklıkla saldırıya mı uğruyordu, yavaş mı yükleniyordu? Bunların biri ya da hepsi hosting taşıma için yeterli bir sebeptir.

Hosting seçimi yaparken birbirinden farklı seçeneklerle karşılaşacaksınız. Bunlardan bir tanesi paylaşımlı hostingdir. Bir sunucunun tüm kaynakları paylaştığı bu sistemde birçok web sitesi aynı sunucudan beslenir. Bu hosting genellikle en düşük maliyete sahip olandır. Bu nedenle sıklıkla tercih edilir.

Bir diğer sanal sunucu günümüzde de sıklıkla tercih edilen VPS özel sunuculardır. VPS’de ayrışılan bir sunucu içerisinde sanal bölümler söz konusudur. Bu sunucuda size özel tahsis edilmiş bir alan vardır. VPS sunucular hem güvenli hem de performans anlamında beklentileri en iyi şekilde karşıladığından büyük ölçekli web sitelerde yoğun şekilde kullanılır.

VDS dediğimiz bir diğer sunucu ise sanal adanmış sunucudur. Sadece size özel bir alan ve kaynaklar söz konusudur. Size ve size ait pek çok sayıdaki siteyi içinde barındıran bir sunucudur. Tek bir sistemden tüm sitelerinize ve verilerinize rahatlıkla ulaşabilirsiniz.

Yönetilen sunucu adındaki diğer bir sunucuda hosting ve sunucu sağlayan firma sizin için hem yedeklemeyi hem de güncellemeyi üstlenir. Bu sunucular içerisinde size ve sitenize en uygun olanı bulmak için öncelikle ihtiyaçlarınızı çok iyi belirlemelisiniz. Turhost olarak sizlere ihtiyacınıza en uygun hosting seçenekleri ile hizmet vermekteyiz.

Dosyaları Yedekleyin

Dosya yedekleme işlemi site taşıma işleminde ilk yapacağınız şey olmalıdır. Yedekleme için FTP aracı kullanabilirsiniz. Eğer bir FTP programına sahip değilseniz küçük ve ücretsiz uygulamalar ile bu işlemi gerçekleştirebilirsiniz. Yedekleme esnasında sunucuya bağlandıktan sonra tüm dosyaları içeren ana dizindeki WordPress kök klasörünüzü bulmalısınız. Bu dosya sitenizin adını alabildiği gibi public_html veya www olarak da adlandırılır.

Kök klasörünü bulduktan sonra sağ tıklayarak indir seçeneğini tıklayın. Böylelikle kök yedeğinizi almış olacaksınız. Eğer FTP programınız var ise bu işlemi FTP üzerinden yapacak iseniz hosting panelinden program indirmeden de kopya alma işlemini yapabilirsiniz.

Sonra WordPress veri tabanınızı yedeklemeniz gerekecek. Bu noktada kontrol panelinizden veri tabanınıza erişmelisiniz. phpMyAdmin’e giriş yapmalısınız.Buraya girdikten sonra sol tarafta göreceğiniz seçeneklerde veri tabanını bulun ve seçin. Sonra Dışa Aktar’ı ve ardından Hızlı seçeneğini seçin “Git” sekmesini tıklayın. Şimdi sitenizin veri tabanının kopyasını SQL formatında almış oldunuz.

Yeni Bir SQL Veri Tabanı Oluşturun

Yedekleme işleminiz tamamlandığında siteyi taşıyacağınız web barındırıcısındaki hosting içerisine yeni bir veri tabanı oluşturun. İndirdiğiniz yedeği ise yeni veri tabanınıza giriş yaparak içe aktarmalısınız. Veri tabanları bölümüne giderek MySQL veri tabanları seçeneğini tıklayın. Şimdi sayfada yeni bir veri tabanı oluşturabilirsiniz. Sonrasında ise veri tabanı kullanıcısı oluşturmalısınız. Kendinize ait bir şifre belirlemelisiniz. Oluşturduğunuz bu yeni kullanıcı kimliğini veri tabanınıza tüm izinleri vererek atayın. Kullanıcı adınız ve şifreniz son derece önemli olduğundan bunu bir yere not almayı ise sakın unutmayın.

Şimdi yeniden phpMyAdmin‘i kullanarak yeni veri tabanınızın içerisine girin. İçe aktarma sekmesinden önceki adımda oluşturduğunuz SQL dosyasını yüklemeye başlayabilirsiniz. Bu işlem bittikten sonra artık eski veri tabanınız yeni web sunucunuzda olacaktır.

Site Dosyalarını Yeni Hostinge Taşıyın

Şimdi online dosya yöneticinize girmeli ya da FTP aracılığı ile yeni sunucunuzda oturum açmalısınız. Sonrasında ise kök klasörünüzü bulmalısınız. Eğer yönetici iseniz üst menü kısmından dosya yükle kısmını tıklayabilirsiniz. İlk adımda yedeklerini indirdiğiniz klasörü açmalı ve içerisindeki her bir dosyayı, dizinleri seçmelisiniz. FTP üzerinden yapacağınız bu işlemde dilerseniz Zip (sıkıştırma) hali ile dosyaları aktarabilirsiniz. (Bu işleminizi de hızlandıracaktır)

Dosyalar yüklenirken biraz beklemeniz gerekecek. Çünkü burada yüzlerce dosyadan söz ediyoruz. Bu işlem zaten en önemli işlem ve bittiğinde ise taşıma işleminin yarıdan fazlasını tamamlamış olacaksınız.

wp-config.php Dosyasını Düzenleyin

Son işlemi de yaptığınıza göre artık tüm site dosyalarınız yeni sunucuda demektir. Şimdi WordPress kök klasörüne bir kez daha girmelisiniz. WordPress’in wp-config.php dosyasını güncellemeniz gerekecek. Klasörde wp-config.php dosyasını bulduktan sonra sağ tıklayarak düzenle sekmesini seçin. Şimdi dosyayı yerel metin düzenleyicisi ile açın. Güncellenmesi gereken satırlar ise şu şekilde:

define(‘DB_NAME, ‘db_name’);

define(‘DB_USER, ‘db_user’);

define(‘DB_PASSWORD, ‘db_pass’);

Yukarıda gördüğünüz bu üç satırdaki dizinler eski veri tabanınıza ait değerleri temsil ediyor. Bunları yeni veri tabanınızdaki kimlik bilgileri ile güncellemelisiniz. Değerleri doğru bir şekilde girdikten sonra dosyayı kaydetmeniz yeterli olacaktır.

DNS Yapılandırmasını Tamamlayın

Alan adı sunucu yani DNS ana bilgisayara doğru bir şekilde yönlendirilmelidir. Bunu yapmak için yeni hostinginizin NS adresi bilgilerine ihtiyacınız olacak. Portala giriş yapıp menüden alan adlarına tıklayarak “Yönet”i seçmeli ve açılacak sayfada server değiştir kısmına tıklamanız yeterlidir. Bu kısımda yeni aldığınız hostingin name server adını girerek güncelleme yapmalısınız. Bu işlem de oldukça kolaydır.

WordPress Siteyi Eklentiyle Taşımak için Ne Yapılmalı?

WordPress tabanlı web sitenizi taşımak istiyor; ancak bu süreci yönetecek yeterli deneyiminiz yok ise bir eklenti kullanarak bu işlemleri daha rahat yapabilirsiniz. Yani çok fazla bilgim yok, nasıl taşıyacağım diye endişelenmenize de gerek yok. Sitenizi zarar görmeden sağlıklı ve sorunsuz bir şekilde taşıyabilmek için özellikle WordPress için geliştirilmiş eklentilerden faydalanabilirsiniz. Bu eklentileri kullanmak da son derece kolay olduğundan sorun yaşamazsınız.

Öncelikle eklenti kullanmaktan korkmamalı ya da kaçınmamalısınız. Çünkü yardımcı bir eklenti kullanmak sizlerin her daim avantajına olacaktır. Özellikle karmaşık bilgiler ile kafa yormak istemeyenler için bu eklentiler adeta birer nimet dersek yanlış olmaz. WordPress site taşıma eklentileri yedeklemeleri sizin için kusursuz bir şekilde yapabilir. Bu eklentiler yedekleme ile birlikte kurtarma işlevi de göreceğinden büyük avantaj sağlayacaktır. Sitenizin sadece bir bölümünü taşımak istediğinizde de bu süreci eklentiler sayesinde kolaylıkla yönetebilirsiniz.

Duplicator

Bir milyonu aşkın site sahibi tarafından aktif olarak kullanılan bu eklenti site taşıma konusunda sizlere yardımcı olacaktır. Bunun için WordPress admin paneline girdikten sonra eklenti yükleme sekmesine tıklayarak eklentiyi yükleyebilir ve çalıştırabilirsiniz. Sitenizi isterseniz tamamen isterseniz belirli bir bölümünü farklı bir hostinge bu şekilde taşımanız mümkündür.

All-in-One WP Migrationa

Bu eklenti ile de isterseniz tüm sitenizi isterseniz sitenizin bir bölümünü rahatlıkla taşıyabilirsiniz. Bu eklentinin bir önemli avantajı ise kusursuz bir mobil ara yüze sahip olmasıdır. Bu sayede bilgisayar başında olmasanız bile cep telefonunuzdan yedeklemeyi yapabilirsiniz. Bu eklentinin de hem ücretsiz hem de daha gelişmiş ayarlarını barındıran ücretli versiyonları bulunuyor.

Migrate Guru: Migrate & Clone WordPress Free

WordPress verileriniz çok büyük ise sizlere zaman tasarrufu sağlayacak bu eklentinin kullanımı da oldukça kolay. Taşımak istediğiniz verileri önce kendi sunucusuna kopyalayan bu eklenti orada verileri işleyerek esas sunucuya taşır. Bunun en büyük avantajı veri kaybını hiçbir şekilde yaşamayacak olmanızdır. Taşıma işlemini ise kayıtlı e-mail adresinizden rahatlıkla takip edebilirsiniz. Çünkü eklenti tüm aşamalarda sizlere bilgilendirme maili gönderecektir.

UpdraftPlus

Hem ücretli hem de ücretsiz versiyonu bulunan bu eklentinin ücretsiz versiyonunda klasik taşıma işlemini sorunsuz bir şekilde gerçekleştirebilirsiniz. Ancak yıllık 70 dolar olan paketini satın alırsanız farklı pek çok özelliğinden de faydalanabilirsiniz. Şu anda iki milyondan fazla kişi tarafından kullanıldığı bilinen eklentinin ücretli planında tek tıkla taşıma, zamanlanmış yedekleme, WordPress dışındaki dosyaları yedekleme, 1 GB bulut depolama alanı gibi özellikler bulunuyor.

Super Backup and Clone

Kullanıcı ara yüzü ile oldukça kolay bir taşıma işlemi gerçekleştirmenize olanak sunan bu eklenti yedekleme, bulut sunucuya aktarma gibi işlemleri de rahat ve sorunsuz yapmanıza yardımcı oluyor. Bu eklentinin bir diğer güzel yanı ise müşteri hizmetleri ve teknik destek biriminin sizlere yardımcı olması. Yıllık 35 dolara alabileceğiniz bu eklenti ile WordPress sitenizi zorlanmadan taşımanız mümkün.

WordPress Taşıma ve Hosting İşlemleri için: Turhost

Görüldüğü üzere WordPress site taşıma işlemi sandığınız kadar zor değil. Ancak belirli noktalarda uzman desteği almanız yararınıza olabilir. Özellikle sonraki evrelerde bir sorunla karşılaşmamak ya da işinizi garantiye almak isterseniz Turhost olarak uzman ekibimizle her daim yanınızdayız. WordPress taşıma ücreti ise site büyüklüğüne ve içeriğine göre değişiklik gösterebilir. Bununla beraber taşıma sonrasında hangi hosting hizmetinin seçileceği de fiyatlar üzerinde etkilidir.

Küçük ölçekli bir site ya da blog siteler için ücretlendirmeler daha minimaldir. Ancak e-ticaret ya da sanal mağazacılık, ödeme sayfaları gibi sitelerde daha büyük bir alana ihtiyaç duyulabilir. Eğer mevcut hosting firmanızdan memnun değilseniz, site trafiğiniz hızla artıyor ve yetişemiyorsanız, performans ve güvenlik gibi konularda daha iyiyi arıyorsanız Turhost olarak sizlere farklı seçeneklerle yardımcı olmaktayız.

Kaliteli, hızlı, sorunsuz bir hosting için ise farklı paketlerimizi inceleyebilir WordPress sitenizi ihtiyaçlarınızı en iyi karşılayan hostinge taşıyabilirsiniz. Bizlere günün her saatinde web sitemiz üzerinden ya da irtibat numaralarımızdan ulaşabilirsiniz.