AMP Nedir? Google AMP Nasıl Kullanılır?

AMP Nedir? Google AMP Nasıl Kullanılır?

AMP nedir? sorusunun yanıtını açılımına bakarak tahmin etmek mümkün: AMP (Accelerated Mobile Pages), Hızlandırılmış Mobil Sayfalar anlamına gelir.

Ekim 2015’te piyasaya sürüldüğü ilk günden bu yana odağı “hız” olan Google AMP; web sayfalarının sadeleştirilmiş sürümlerini sunarak mobil sayfaları hızlandırmak ve kullanıcı deneyimini geliştirmek amacıyla tasarlanmış bir projedir. 

Hızlı açılan Web site deneyimini AMP ve iyi bir WordPress Hosting ile sağlayabilirsiniz!

Dosya boyutlarını azaltan ve sayfada görüntülenen içeriği sınırlayan AMP ile oluşturulan sayfalar, geleneksel mobil sayfalara kıyasla ortalama dört kat daha hızlıdır ve on kat daha az veri kullanır.

Akıllı telefonlarda Google arama sonuçlarının solunda küçük bir şimşek simgesi görürseniz, bu o sayfada AMP teknolojisinin kullanıldığını gösterir.

Ücretsiz ve açık kaynaklı kodlara sahip olduğundan, herkes AMP yönergelerini izleyerek özelleştirilmiş sayfalar oluşturabilir.

AMP Neden Önemli?

Aylık 172 milyon dijital okuyucuya sahip Washington Post , AMP sonrası yükleme sürelerinin ortalama 400 ms olduğunu ve mobil web sitesinde % 88’lik iyileşme kaydettiğini belirtmiştir.
 • Google araştırmaları; akıllı telefon kullanıcılarının % 53’ünün yüklenmesi 3 saniyeden uzun süren sayfaları terk ettiğini gösteriyor. 
 • Google; AMP’in, mobil sayfaların yükleme süresini % 15 ile % 85 arasında azaltabileceğini iddia ediyor.
 • Ayrıca AMP’nin kendisinin, Google aramalarında bir sıralama faktörü olmasa da “hız”ın bir sıralama faktörü olduğu bilinen bir gerçek.

Tüm bu sebepler nedeniyle AMP’in; WordPress, Reddit, eBay, Pinterest, Washington Post, The Wall Street Journal, Wired ve Gizmodo gibi çok sayıda tanınmış kullanıcısının olması şaşırtıcı değil.

Aylık 65 milyon civarında ziyaretçisi olan The Wall Street Journal da, verimli ve hızlı web sitesi performansı için Google AMP kullanmaktadır.

AMP’in önemini anlamak için 19 Eylül 2019’da AMP’in bloğunda yayınlanan bir örneğe göz atabiliriz. Söz konusu yazıda haber ve eğlence platformu GOAT’ın AMP uygulamasından önceki ve sonraki hız testi sonuçlarına yer verilmiş:

Avustralya’nın en tanınmış medya markalarından biri olan Nova Entertainment’ın akıllı telefon kullanıcıları için tasarladığı Goat’ın, Google PageSpeed puanı 7’den 77’ye, GTmetrix skoru ise %63’ten %82’ye yükselmiş!

Avustralya’nın ünlü medya kanalının mobil kullanıcılar için tasarladığı GOAT’ın AMP öncesi ve sonrası yüklenme hızı

AMP Nasıl Çalışır?

AMP, sayfanızda hangi içeriğin gösterildiğini ve önceden nasıl görüntülendiğini belirleyerek, içeriğinizin önbelleğe alınmış kopyalarını CDN’lerde saklar. CDN; resimler, CSS, JavaScript, videolar gibi statik içeriğinizin ziyaretçinize en yakın yerden göndererek hızlı bir şekilde dağıtımını sağlayan sunucu ağıdır.

Örneğin Google ya da Twitter’dan gelen bir bağlantıya tıkladığınızda, internet hızınızdan bağımsız olarak, telefonunuza daha hızlı ve daha sade bir sürüm anında yüklenir.

AMP; hacimli, gereksiz parçaları açılış sayfanızdan çıkararak daha hızlı yükleme süreleri için sayfayı düzenler. Bu, aslında, daha az özel kod kullanabileceğiniz ve daha basit sayfalar hazırlamanız gerekeceği anlamına gelir.

Çok sayıda HTTP isteği sorununu çözmek için AMP, özel yazılmış Javascript veya harici CSS dosyalarının yüklenmesine izin vermez. Katı bir kural gibi görünse de, her bir dosya türünün nasıl işlendiği düşünüldüğünde bu engelleme  oldukça mantıklıdır. 

AMP, web sitenizin Google sıralamasını yükseltmenin ve markanızı tanıtmanın etkili bir yoludur.

Google AMP’in Avantajları

 • Web sitenizin yüklenme süresini artırır.
 • Arama sıralamalarınızı yükseltir.
 • Ziyaretçilerin sitenizden hemen çıkma oranını azaltır.
 • Kullanıcı deneyimini artırır.
 • Sayfalar Google üzerinden servis edildiği için sunucunuz üzerindeki yükü azaltır.
 • Google Chrome, Mozilla Firefox, Edge, Safari ve Opera’yı desteklemektedir.

Google AMP’in Dezavantajları

 • URL’de AMP ile statik olan ayrı AMP sayfaları geliştirmeniz gerekir.
 • Belirli bir AMP etiketi kullanmadığınız sürece reklamlarınız gösterilmez.
 • AMP performansınızı Google Analytics’ten izlemek istiyorsanız, sayfalara manuel olarak veya eklentileri kullanarak bir izleme kodu eklemeniz gerekir.
 • Hızlandırılmış sayfalar, AMP olmayan sayfalara göre daha az işlevselliğe sahiptir. Kenar çubuğu veya form gibi ögeleri manuel olarak veya eklentiler kullanarak eklemeniz gerekir.
 • AMP, web sitenizin görsel çekiciliğinden feda etmenizi gerektirir.
 • Üçüncü taraf JavaScript kullanamazsınız

WordPress AMP Kurulumu Nasıl Yapılır?

Google Search Console – Arama Konsolu (Eski adıyla Web Master Tools) üzerindeki yönergeleri izleyerek web sitenize Google AMP ekleyebilirsiniz.

Eğer siteniz WordPress tabanlı ise yönetim panelinden; Eklentiler > Yeni Ekle > Google AMP yoluyla AMP kurabilirsiniz.

Sonra da mevcut sayfanız veya bağlantınızın sonuna /amp yazarak testlerinizi gerçekleştirebilirsiniz. Google AMP eklentisi web sitenizdeki sayfaların değil, gönderilerin AMP uyumlu sürümlerini oluşturur. 

AMP şablonunuzu; mevcut web sitenize benzeyecek şekilde CSS’sini düzenleyerek özelleştirmeniz mümkün. Daha fazla özelleştirme için Glue for Yoast SEO & AMP (SEO Yoast kullanıyor olmanız gerek) ve PageFrog eklentileri yükleyebilirsiniz.

AMP sayfalarınızın istatistikleri için Google Analytics’i kurmanız gerekir. Bunun için de tracking ID denen bir takip numarasına ihtiyacınız var (Google Analytics’e giriş yaptıktan sonra ‘İzleme bilgisi” yani “Tracking Info” altındaki yönetici panelinden alabilirsiniz). Bu numarayı aldıktan sonra, WordPress panonuzdaki AMP > Analytics’e gidip Google Analytics yazan yere takip numarasını yapıştırmanız ve kaydetmeniz yeterli.

AMP for wp

İlk AMP kurulumundan sonra “Google Arama Konsolu”nda tonlarca AMP hatasıyla karşılaşabilirsiniz. Bu nedenle aşağıdaki seçeneklerden biriyle, AMP sayfalarınızı doğrulamanız ve test etmeniz önerilir:

Ayrıca Google arama sonuçlarında görünme şansınızı artırmak için, AMP URL’lerinizi; Google’a göndermeniz gerekir. Sayfayı test edip onayladıktan sonra Google Arama Konsolu ile bunu yapabilirsiniz.  Google; AMP sayfanızı yalnızca, XML site haritasına dahili olarak bağlanmışsa veya listeleniyorsa dizine ekler.

AMP, ziyaretçilerin web sayfalarını hemen terketme oranlarını azaltır.

AMP Siteniz için Uygun mu?

Google AMP’den en fazla yarar sağlayan sitelerin yazılı içerik üreten, dergi ve haber siteleri gibi  yayıncı siteler olduğunu söylemek yanlış olmaz. Bir web sitesinin tamamı yerine sadece blog bölümünde AMP kullanmak, bazı siteler için çok daha iyi bir alternatif olabilir.

Hızlı yüklenen web siteleri, daha iyi kullanıcı deneyimi ve trafiğin olumlu etkilemesi gibi nedenlerle AMP kullanmak oldukça popüler bir seçenek olsa da her web sitesi için AMP uygun olmayabilir.

Örneğin; kullanıcı dönüşü için JavaScript bölümleri gibi etkileşimli öğeler içeren açılış sayfalarının, sadeleştirilmiş sürümlerini kullanmak tavsiye edilmez. 

Ayrıca AMP ile sadece önbellekteki sayfalar gösterildiğinden, kullanıcılarınız her zaman yayınladığınız en güncel içeriğe ulaşamayabilir. 

Google AMP, reklam desteğine sahip olsa da, bu reklamları işleme koyma sürecinin karmaşıklığı ve  harici reklam platformlarıyla uyumluluğunun sınırlı olması; reklam gelirini önemseyen kullanıcıları düşündürüyor. 

Özet

AMP, büyük miktarda veriyle uğraşan ve hızlı yüklenmesi gereken bilgilendirici web siteleri, bloglar ve haber siteleri için önemlidir. Ancak 30 milyondan fazla domain / alan adının AMP kullanıyor olmasına rağmen, Google AMP web siteniz için uygun olmayabilir çünkü her web sitesi farklı özelliklere sahiptir ve bir web sitesinin tamamında ya da yalnızca belirli sayfalarında AMP kullanmak daha iyi olabilir. Hatta bazı sitelerde kullanılmaması daha uygun olabilir. Bunu anlamanın en iyi yolu da elbette ki test etmektir.

Özetle AMP nedir? sorusunu mobil kullanıcılara hızlı ve kaliteli kullanıcı deneyimi yaşatmak için başvurulan bir yöntem şeklinde yanıtlayabiliriz.


Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir