Google My Business Nedir?

Google My Business Nedir?

Google My Business Nedir? sorusunda eski alışkanlıklarımızı maziye gömen bir şey saklı: Tüketiciler artık yaşadıkları şehirde belirli bir ürünün satıldığı en yakın yeri tanıdıklarına değil Google’a soruyor.

Bunun nedeni arama sonuçlarında sorguyla alakalı üç yerel işletmenin bir haritada işaretlenmiş olarak en üstte listelenmesi. Google Local 3 Pack denen bu listede yer almak işletmeler için itibar, tanınma fırsatı ve satışlarda artış gibi anlamlar taşıyor.

Google My Business Nedir?

2014’ten bu yana işletmelere dair konum ve iletişim gibi bilgilerin yerel aramalarda görünmesini sağlayan Google My Business, pek çok insanın hızlıca ihtiyaçlarına ulaşmasına ve pek çok işletmenin rakiplerinin arasından sıyrılmasına yol açan ücretsiz bir Google hizmeti.

Benim İşletmem anlamına gelen Google My Business (GMB) için işletmeleri kapsayan online bir veritabanı ve yerel SEO’nun önemli bir unsuru diyebiliriz.

İşletme profilinize web sitenizin linkini, iş yerinizin adresini, telefon numarasını, e-posta adresini, hangi kategoride hizmet verdiğini, çalışma saatlerini, kuruluş yılını, ücretsiz wifi sunup sunmadığını hatta yoğunluk durumu gibi ayrıntıları eklemeniz mümkün.

GMB’ye sadece işletme sahipleri değil müşteriler de fotoğraf yükleyebilir ve işletmeniz hakkında yorum bırakabilirler.

GMB’nin bir diğer güzelliği de analizleri. Google Benim İşletmem’in sunduğu analizlerden profilinizin görüntülenme sayısını, telefonla işletmenizi arayan müşteri sayısını, web sitenizin profilinizdeki linkten kaç kez tıklandığını ve benzer detayları öğrenebiliyorsunuz

Kodlama gerektirmeyen, pratik web siteleri için >>>> Sitekur .

Google My Business’ı Kullanmaya Nasıl Başlarım?

GMB’yi kullanmak için atmanız gereken tek adım, Benim İşletmem ana sayfasından işletme profili denen bir hesap oluşturmak. Eğer firmanıza ait bir işletme girişi mevcutsa, Google’a işletme sahibi olduğunuzu bildirmeniz yeterli.

GMB; işletmenin gerçek sahibi olduğunuzu teyit etmeyi amaçlayan bir doğrulama prosedürüne sahip. Bunun için, sizden başkasının işletme profilinizde değişiklik yapmasını engellemek adına telefon, SMS ya da e-posta ile doğrulama yapmanız gerekiyor. Google’ın bilgileri doğrulaması ve güncellemesi genellikle üç iş günü sürüyor. Doğrulama işleminden sonra, işletme profilinizi doldurmaya başlayabiliyorsunuz.

Google My Business hesabına sahip bir işletme, arama sonuçlarında aranan ürünü satan diğer işletmelerle birlikte mesafe bilgisiyle sıralanır ve devasa reklam bütçelerine sahip ulusal markaların önüne geçebilir.

Google Benim İşletmem Neden Önemli?

 • Araştırmalar, Google aramalarının % 46’sında yerel hizmetlerin arandığını ve bunu bir mobil cihazdan gerçekleştiren tüketicilerin % 88’inin 24 saat içinde işletmeyle iletişim kurduğunu ya da işletmeyi ziyaret ettiğini gösteriyor. Dahası, tüm Google Benim İşletmem profillerinin % 49’u her ay 1000’den fazla aranma hacmine sahip ve profillerin % 96’sı ayda en az 25 kez görüntüleniyor.
 • GMB, bir web siteniz olmasa bile ya da gerçek bir mekanda faaliyet gösteren bir ofisiniz olmasa bile işletmenizi; bulunduğu şehirdeki rakiplerinin arasında listeleyebilme fırsatıdır.
 • Benim İşletmem’de müşterilerin yaptığı yorumlar Google’ın organik SEO için sıralamayı belirlemesinde önemli bir role sahip.
 • GMB profili olmayan bir işletmenin, arama sonuçlarında öne çıkma konusunda büyük bir fırsatı kaçırdığını, daha az görünürlük ve daha az müşteriye razı olduğunu söyleyebiliriz. Çünkü insanlar bir işletme, ürün veya hizmet aradıklarında, genellikle satın almaya yakındırlar ve işletmenizi bulamadıklarında, rakiplerinizi bulmaları uzun sürmez!
 • Google, ortalama olarak her saniyede 40.000’den fazla arama sorgusu işler, bu da dünya çapında günde 3,5 milyardan fazla arama ve yılda 1,2 trilyon arama anlamına gelir. Bu; GMB profilinizin web sitenizin ana sayfası kadar önemli olduğunun kanıtıdır.

Google My Business Profilinizde Dikkat Etmeniz Gerekenler

 • Google eksiksiz ve doğru bilgilere sahip işletmelerin doğru aramalarla eşleşmesinin daha kolay olduğunu vurguluyor. Böylece Google yerel arama sonuçlarında her arama için en alakalı işletmeleri listeleyebiliyor. Google’ın gözünde işletmenizin alaka düzeyini tam olarak optimize etmek için, sektörünüzle ilgili önemli anahtar kelimeleri profilinize eklemeniz öneriliyor.
 • Şirketinizin logosunu da mutlaka kullanmanız ve yalnızca yüksek kaliteli fotoğraflar yüklemeniz önemli. Fotoğraf yüklerken, dosya boyutunu 10KB ile 5MB arasında tutmaya çalışın ve PNG veya JPG biçimlerini kullanın. Önerilen Google My Business görsel boyutları profil resmi için 250 x 250 piksel, kapak fotoğrafı için 1080 x 608 piksel ve fotoğraflar için 497 x 373 piksel.
 • Fotoğraflara ek olarak, minimum 720p çözünürlükle 30 saniyelik videolar da yükleyebilirsiniz. Ayrıca sanal turlar eklemeniz ön plana çıkmanıza yardımcı olabilir.
 • Google için bir sıralama faktörü olan yorumlar; okuyanların satın alma kararını etkiler, işletmenizle ilgili neyin iyi neyin kötü olduğunu görmelerine yardımcı olur. Mutlu müşterilerin Google Benim İşletmem sayfanıza olumlu yorumlar bırakması şirketinizi çok iyi tanımayan kararsız insanların fikirlerini değiştirmelerine neden olabilir. Yorumlara düzenli olarak yanıt vermeniz, olumlu yorumlara destekleri için minnettar olduğunuzu göstermeniz, varsa geri bildirimleri dikkate almanız önemli. Dilerseniz buradaki şık yorumları web sitenizde referans olarak kullanabilirsiniz.
 • Olumsuz yorumlar bırakan müşterilere profesyonel bir şekilde seviyeli, nazik ve kalitenizi yansıtan yanıtlar yazmalısınız. Tüketicilerin çoğunun bu yorumları dikkate alarak hareket ettiğini ve Benim İşletmem yorumlarının daha fazla müşterinin ilgisini çekmek için bir fırsat olduğunu unutmamalısınız. Eleştirilerinde haklılık payları varsa görmezden gelmeyin: Olumsuz bir yoruma vereceğiniz hızlı, empatik ve yardımsever bir yanıt, olumlu bir yorumdan daha değerli olabilir.
 • GMB’deki işletme bilgilerinizin sürekli güncel olması son derece önemli çünkü müşteriler size ulaşamadığında bir alttaki alternatifi tıklayarak rakiplerinizden biriyle temasa geçebilir.
 • Google Benim İşletmem ile basit ve ücretsiz bir web sitesi sahibi olmanız da mümkün. GMB şirketinizinadı.business.site şeklinde ücretsiz bir site adresi almanızı da sağlıyor ancak sitenizin adresinin şirketinizinadı.com gibi bir adresinin olması için ödeme yapmanız gerekiyor.
 • GMB ile insanların işletmeniz hakkında sorabileceği sorular için bir SSS bölümü oluşturabilirsiniz.
 • GMB profilinizde ürünlerinizden bahsederek işletmenizin neyle ilgili olduğunun anlaşılmasını sağlamalısınız, bir lokanta işletiyorsanız fiyatların yer aldığı sanal bir menü oluşturabilir ya da web sitenizdeki menü için link ekleyebilirsiniz.
 • Yerel SEO stratejinizin daha fazla organik tıklama oluşturmasına yardımcı olması için Google Yayınlar’ı da kullanabilirsiniz. Google Yayınlar müşterilerin; mobilden bağlandıklarında işletme profilinizin “Güncellemeler” veya “Genel Bakış” sekmelerinde, bilgisayar üzerinden Google Arama ve Haritalar’daki işletme profilinin “Sahibinden” bölümünde ya da Google Benim İşletmem web sitelerinde fotoğraf, video ve metinlerinizi görmelerini sağlar. Dilerseniz potansiyel müşterileri teşvik etmek için yayınlarınıza call to action denen harekete geçirici butonlar eklemeniz de mümkün.
 • Google, A işletmesinin arama yapan kişiden B işletmesine göre daha uzakta olduğunu belirleyebilir ancak kaliteli hizmetiyle tanınan A işletmesini daha üst sıralarda listeleyebilir.
 • GMB’nin internet ve web siteleri aracılığıyla daha fazla gelir elde etmek isteyen işletme sahipleri için önemli bir fırsat yaratırken, arama yapanları web sitelerinden uzak tuttuğu için eleştirilere maruz kaldığını da bilmelisiniz. Google “Tıklamasız Arama” denen ve Google’da araştırılan bir sorunun yanıtını bir web sitesine tıklamadan almak anlamına gelen tekniği Google My Business’a uyguluyor, bu da insanların web sitenize uğramasına engel olabiliyor. Google My Business’ta görünür olmak son derece önemli ancak dönüşümlerin web siteniz üzerinden gerçekleşmesini istiyorsanız GMB’yi web siteniz için bir “fragman” olarak yapılandırmalısınız. Doğru kullanıldığında, GMB sadece işletmeniz için değil, web siteniz için de büyük bir nimet olabilir.

Özet

Benim işletmem, işletmeniz hakkında ayrıntılı bilgiler eklemenizi sağlayarak ilgili aramalarda görünme şansınızı artıran, ürünlerinize ihtiyaç duyanların sizinle etkileşime geçmesini kolaylaştıran konum tabanlı ücretsiz bir Google platformu.

Google My Business Nedir? sorusunun; müşterileri tarafından keşfedilmeyi bekleyen küçük işletmelerin, organik arama sonuçlarında rakipleri arasından sıyrılmalarını sağlayacak hayati bir soru olduğunu rahatlıkla söyleyebiliriz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir