Black Hat SEO Nedir?

Black Hat SEO Nedir?

Black Hat SEO Nedir? sorusunun yanıtında Western film sevenleri gülümsetecek bir detay gizli. 1920’lerde Vahşi Batı filmlerinde kullanılan siyah ve beyaz şapkalar; izleyiciler için kahraman ve kötü adam arasındaki farkı anlamanın kolay bir yoluydu. Başta güvenlik olmak üzere birçok alanda benimsenen bu terminoloji, son yıllarda kötü niyetli ve etik bilgisayar kullanıcılarını tanımlamak için kullanılmaya başlandı.

Araştırmalara göre, arama yapanların yalnızca % 0,44’ü Google’ın arama sonuçlarının ikinci sayfasına geçiyor (Backlinko, 2020). Bu, web siteniz Google’ın ilk sayfasında yer almıyorsa farkedilmeyeceği anlamına geliyor. SEO uzmanlarının bu konuda kendi aralarında yaptığı meşhur bir espri, konunun ciddiyetini anlamanızı sağlayabilir; “Bir cesedi gömmek için en iyi yer Google’ın ikinci sayfasıdır.”

Web sitelerinin arama motoru sonuç sayfalarında (SERP’lerde) daha iyi konumlar elde etmeleri için kullanılan teknikler anlamına gelen SEO işte bu noktada devreye giriyor. Açılımı Arama Motoru Optimizasyonu olan SEO’nun temel amacı, web sitelerine daha fazla organik trafik çekmek. Daha fazla trafik arama sonuçlarında daha fazla görünürlük demek. Daha fazla görünürlük birinci sayfaya yerleşmek ve daha fazla satış demek.

Bu nedenle ilk sayfada en üst sıralarda yer almak isteyenler Google’ın ve diğer arama motorlarının algoritmalarını anlamaya ve bunlara göre sitelerini yapılandırmaya çalışıyor. Bunu yaparken de kimi White Hat SEO, kimi Black Hat SEO taktiklerini kullanıyor.

White Hat Seo Nedir?

white hat seo, beyaz şapka seo, seo taktikleri
White Hat SEO; dijital pazarlama stratejilerinin önemli bir parçasıdır ve arama sıralamanızı zaman içinde iyileştiren, eskimeyen bir yaklaşımdır.

Bilindiği üzere Google gibi arama motorları, arama sonuçlarında üst sıralarda yer almak isteyen web siteleri için izlenecek bir dizi SEO yönergesine sahiptir ve bu yönergeler, arama algoritmalarıyla birlikte düzenli olarak güncellenir.

Web sitenizi SEO için optimize ederken arama motorlarının yönergeleri doğrultusunda yalnızca etik taktikler kullanmak “beyaz şapka” anlamına gelen White Hat SEO olarak adlandırılır.

Oyunu kurallarına uyarak oynayan ve rakiplerine zarar vermeden sayfalarının performansını ve sıralamasını yönergelere uygun şekilde iyileştirmeye çalışanların başvurduğu White Hat SEO stratejileri; pazarlama planları dahilinde mümkün olan en iyi kullanıcı deneyimini sunmayı amaçlar.

Kullanıcıların ihtiyaçları doğrultusunda yazılan yararlı içeriğin, doğru kitle tarafından arama motorlarında bulunmasına yardımcı olmak için optimize edilmesi; White Hat SEO örneğidir.

White Hat SEO’da kullanılan tekniklerden bazılarını içerik optimizasyonu, teknik SEO, link building ve mobil uyum şeklinde sıralayabiliriz. White Hat SEO; dijital pazarlama stratejilerinin önemli bir parçasıdır ve arama sıralamanızı zaman içinde iyileştiren, eskimeyen bir yaklaşımdır. Yani White Hat SEO tekniklerinin zamanın testine dayanma şansı çok daha yüksektir.

Buna rağmen White Hat SEO teknikleri çalışmama riski taşır. Kurallara göre oynamaya kararlıysanız, bazı durumlarda üst sıraları feda etmek zorunda kalabilirsiniz.

Black Hat SEO Nedir?

black hat seo, siyah şapka seo, seo taktikleri
GOOGLE TARAFINDAN UYGULANAN YAPTIRIMLAR ARASINDA; SIRALAMADA DÜŞÜŞ, PAGERANK PUANINDA AZALMA, YENİ İÇERİK VE YAYINLARIN KONUMLANDIRILMASINDA KISITLAMA SAYILABİLİR.

Black Hat SEO, arama motoru sıralamasını yapay olarak yükseltmek amacıyla başvurulan SEO tekniklerinin kullanılması anlamına geliyor. Yani Black Hat SEO ile White Hat SEO; web sitenizin ön plana çıkması için arama motorlarının yönergelerine uyup uymadığınız noktasında ayrışıyorlar.

Özellikle giriş sayfası olarak ayarlanmış, anahtar kelime spamı içeren ve okuyucuya değer katmayı amaçlamayan sadece arama motorları için amaçlanmış içerik Black Hat SEO örneğidir.

Aslında Black Hat SEO stratejilerini kullanmak; tüketiciniz olmaya ikna etmek istediğiniz kişilere haksızlık etmek ve rakiplerinize karşı dürüst davranmamak anlamına geliyor. Çünkü dürüst tekniklerle diğer rakipleri geride bırakmak müşterilere üstün hizmet sunmayı ve oyunu arama motorlarının kurallarına göre oynamayı gerektiriyor. Ancak bu bazıları için, Black Hat SEO ile elde edilen sonuçlara göre daha yavaş ve sinir bozucu bir süreci göze almak anlamına gelebiliyor.

Web sitelerinin ilk sıralarda yer alması için hangi koşulların karşılanması gerektiğine karar veren arama motorlarının algoritmaları, arama sonuçlarının manipüle edilmesiyle mücadele etmek için düzenli olarak güncellense de Black Hat SEO müdavimleri sistemdeki boşluklardan yararlanarak yönergeleri ihlal etmekten geri durmuyor. Ancak bu bir işletmenin en büyük gelir kaynağını kaybetmesine neden olabilecek oldukça riskli bir tercih!

Black Hat Seo’da kullanılan teknikler Google yönergelerinde cloaking (gizleme), doorway pages (giriş sayfaları) ve scraped content (kopyalanmış içerik) şeklinde yer alıyor.

Arama motoru kurallarına kasıtlı olarak aykırı olan Black Hat SEO tekniklerini kullanan web siteleri, arama motorları tarafından cezalandırılabiliyor. Google tarafından uygulanan yaptırımlar; sıralamada düşüş, PageRank puanında azalma, organik arama trafiğinde düşüş, yeni içerik ve yayınların konumlandırılmasında kısıtlama şeklinde sıralanabilir.

Ayrıca Black Hat SEO ile üst sıralara yerleşen bir sayfa tekrarlanan anahtar kelimeler ve alakasız veya yetersiz içerik nedeniyle hemen çıkma oranlarının artmasıyla baş başa kalabilir. Bu nedenle Black Hat SEO ile müşteriyi hedefleyen sağlam eylemler planlamak olanaksızdır.

Black Hat SEO teknikleri kısa vadede beklenen etkileri yaratsa bile arama motorları tarafından keşfedildiği an bu etkilerin de ömrü sona ermiş oluyor.

Gray Hat SEO Nedir?

black hat seo, siyah şapka seo, seo taktikleri, gray hat seo, white hat seo, beyaz şapka seo, gri şapka seo
GRAY HAT SEO, ARAMA SONUÇLARINI MANİPÜLE ETME NİYETİ TAŞISA DA KURALLARIN KESİN İHLALİNDEN KAÇINAN TAKTİKLERİ KAPSAR.

Bazı SEO uzmanları, dijital pazarlama uzmanları ve web sitesi sahipleri, otomatik olarak cezalandırılmayacak şekilde White Hat SEO ve Black Hat SEO arasında geçiş yaparak bu ikisinin tekniklerinin karışımını kullanmayı tercih edebiliyor.

White Hat SEO uygularken, ilerde cezalandırılma riski olsa da belirli durumlarda daha hızlı sonuç almak amacıyla Black Hat SEO tekniklerini kullanmak Gray Hat SEO olarak adlandırılıyor.

SEO uzmanları arasında ilginç bir şekilde fazlaca kabul gören Gray Hat SEO, arama sonuçlarını manipüle etme niyeti taşısa da kuralların kesin ihlalinden kaçınan taktikleri kapsıyor.

Yalnızca bağlantı kazanmak amacıyla içerik oluşturmanın Google’ın kurallarına aykırı olduğu düşünülebilir. Ancak, söz konusu içerik sitenin ziyaretçileri için gerçekten alakalı ve değerliyse, bu bir Gray Hat SEO örneği sayılıyor.

Ayrıca içerik, yalnızca sayfanın iyi bir şekilde sıralanması amacıyla yazılmışsa ve ziyaretçileri sayfaya çekmeye yetecek kadar anahtar kelime içeriyorsa ancak okuyucuya değer katmıyorsa o zaman da gri şapka takmış oluyorsunuz.

Black Hat SEO Nasıl Yapılır?

black hat seo, white hat seo, Black Hat SEO Nasıl Yapılır?
Google’ın SEO kurallarına uymayı reddetmek yasa dışı olmasa da önemli riskler taşır.

Black Hat SEO teknikleri, arama motorlarını arama kelimesi ile çok az ilgisi olan veya hiç ilgisi olmayan metinlerin daha iyi konumda sıralanması için kandırmaya çalışır. Teknik tipik olarak, aranan sorgu ile alakasız içerik için kullanıcılarını bir aldatmaca sayfasına çeker. Örneğin, Google’da en iyi çamaşır makinelerini aradığınızda Sağlık Bakanlığı onayı olmayan diyet ürünler satmaya çalışan bir siteye yönlendirilebilirsiniz. Cloaking denen bu teknik gizlenmiş bir web sitesinin kurbanı olmanıza neden olabilir.

Bağlantılar konusunda da yaygın olarak uygulanan Black Hat SEO taktikleri mevcut. Ancak özel blog ağları (PBN’ler), web sitenizin bağlantısını herhangi bir blog yorumuna eklemek ve bağlantılar için ödeme yapmak Google ve Bing’in yönergelerine aykırı.

Google’ın Webmaster Yönergeleri bir sitenin arama sonuçlarındaki sıralamasını değiştirmeyi amaçlayan tüm bağlantıları kural ihlali olarak değerlendiriyor.

Google’ın SEO kurallarına uymayı reddetmek yasa dışı olmasa da önemli riskler taşıyor. SEO stratejinizin tamamı yönergelerdeki boşluklardan yararlanmak üzerine kuruluysa, sitenizi kötü bir sıralamada bulabilir veya sitenizin tamamen kaldırıldığını görebilirsiniz.

Black Hat SEO Nasıl Yapılır? sorusunu yaygın olarak kullanılan bazı taktiklerinden söz ederek açıklamaya çalışalım:

Anahtar Kelime Doldurma

Anahtar kelime doldurma, aşırı miktarda anahtar kelimeyle içerik oluşturmak anlamına gelir. Bu teknik, web sitesinin seçilen anahtar kelimeler için daha üst sıralarda yer almasına yardımcı olmak için kullanılır, genellikle, içerik hedeflenen kitle için yararlı değildir ve arama sorgusuyla çok da alakası yoktur.

Anahtar Kelimeleri Gizleme

Bir web sitesinde, anahtar kelimelerin görünmemesi için arka palanla aynı renkte yazılarak gizlenmesi şeklinde kullanılır.

Yanıltıcı Yönlendirmeler (Cloaking)

Gizleme olarak da adlandırılan bu Black Hat SEO tekniği, vadettiği içeriği göstermeyen, tıklandığında tamamen farklı bir şey sunma eylemini ifade eder. Burada amaç, bir web sitesinin çeşitli farklı terimler için daha üst sıralarda yer almasına yardımcı olmaktır.

Otomatik İçerik

Otomatik içerik, bir web sitesinin büyük miktarlarda içerik oluşturmak için botları kullanmasını ve alakalı içerik üretiyormuş gibi görünmeye çalışması anlamına gelir. Bu içerikler genellikle anlamsızdır ve okunamaz, ancak sayfanın üst sıralarda yer almasını sağlayan çok sayıda anahtar kelime veya önemli arama terimi içerir.

Bağlantı Çiftlikleri

Link çiftliği de denen bu teknik yalnızca link vermek için geliştirilmiş bir web sitesini veya web siteleri grubunu ifade eder. Bu teknikle, bir web sitesinin arama motorlarında daha üst sıralarda görünmesi ve sıralanması için sahip olduğu geri bağlantı sayısı şişirilir.

Yorum Spamı

Hepimiz, genellikle web sitesi içeriğiyle hiçbir ilgisi olmayan ve bunun yerine başka bir web sayfasına bir bağlantı veren spam yorumlara aşinayız. Yorum spamı, daha üst sıralarda yer almak için arama motorlarının, bir web sitesinin fazlaca ziyaret edildiğini düşünmesi için kullanılır.

Arama motoru yönergelerine aykırı davranmak, web sitenizin içeriğinin kısmen veya tamamen arama endekslerinden kaldırılmasına neden olabilir.

Black Hat SEO’dan Kurtulma Yolları Nelerdir?

Black Hat SEO’dan Kurtulma Yolları Nelerdir?
BLACK HAT SEO’DAN KURTULMAK İÇİN GOOGLE’IN YÖNERGELERİNE UYMANIZ VE YÖNERGELERDEKİ DEĞİŞİKLİKLERİ DÜZENLİ OLARAK TAKİP ETMENİZİ ÖNERİLİR.

Bir uygulamadan veya eylemden kaçınmanın ilk adımı onu anlamaktır. Bu nedenle, Black Hat SEO’nun ana tekniklerini yukarıda açıklamaya çalıştık. Bunlardan kaçınıp aşağıdaki uyarıları dikkate almanızı öneririz:

  1. Sitenizi kaliteli içerikle optimize etmek artık bir tür zorunluluk. SEO’nuzu geliştirmenin en basit yollarından biri, sektörünüzle ilgili anahtar kelime araştırması yapmak ve bu kelimeleri bloglarınızda veya web sitenizde zarif bir şekilde kullanmaya çalışmaktır. Bu, arama motorlarına içeriğinizin alakalı ve kaliteli olduğunu söylemeye yardımcı olacak önemli bir adımdır.
  2. Google’ın ifadesiyle “anahtar kelime doldurma”, bir sitenin Google arama sonuçlarındaki sıralamasını değiştirmek amacıyla bir web sayfasına anahtar kelimeler yüklemesi anlamına gelir. Arama motorları bu dolandırıcılık tekniğini kolayca tanıyabilir ve sonuç SERP’lere olumsuz olarak yansır. Tutarlı bir şekilde bilgilendirici içerik oluşturmak için zaman ayırmanın SERP’lere olumlu yansıması ise birkaç ay veya bir yıl kadar sürebilir. Bu süreç uzun gibi gelse de etik davranmanızın bir getirisi olarak sadık bir kullanıcı tabanı oluşturmanıza yarar.
  3. Bağlantı kalitesini ve miktarını dengelemelisiniz. Bağlantıların benzersiz ve ilgi çekici içerik içinde oluşturulması ve ticari amaca yönelik vurgunun en aza indirilmesi gerekir. 1. altın kural, yalnızca giden bağlantılar sağlamak amacıyla tasarlanan projelerde yer almamaktır, “herkesin bağlantı aldığı” bariz sitelerden kaçınmalısınız. Ayrıca geri bağlantılar (backlink) için ödeme yapmanın Google tarafından onaylanmadığını da bilmelisiniz.
  4. Toksik geri bağlantıları reddetmeniz ve bağlantılarınızın olabildiğince doğal görünmesini sağlamanız önemli. Bir bağlantının amacı, okuyucu deneyimini iyileştirmektir, bu nedenle “Geniş ormanın karlı dağlarında 2020’nin en iyi kamp malzemeleri ile muhteşem bir hafta geçirdik” gibi doğal durmayan cümlelerden kaçının.

Düşük içerik kalitesini arama motorları kolaylıkla Black Hat SEO olarak tanımlayabilir.

Son olarak, her zaman Google’ın Yönergelerine uymanızı ve yönergelerdeki değişiklikleri düzenli olarak takip etmenizi öneririz.

Özet

Black Hat SEO, başlangıçta olumlu sonuçlar verse de bu, başarıların verimliliğini garanti edemez. Uzun vadede site performansınıza zarar verebilir ve sitenizin Google’da görünme şansını ortadan kaldırabilir.

Özetle, ” Black Hat SEO nedir? ” sorusunu, arama motoru algoritmalarının web sitenizi daha üst sıralara yerleştirmesi için arama motoru yönergelerine aykırı teknikler kullanmak olarak yanıtlayabiliriz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir