SEO Terimleri

SEO Terimleri

Arama motoru optimizasyonu (SEO) ile ilgili çalışmalar sırasında, temel SEO terimleri hakkında bilgi sahibi olunması; doğru stratejilerin uygulanmasını sağlayabilir.

Belirli anahtar kelimeler için arama motorlarında web sitelerinin sıralamasını iyileştirmek şeklinde tanımlanan SEO; içerik geliştirme, bağlantı oluşturma, veri analizi, web mimarisi ve CSS gibi çok sayıda unusuru kapsar. Bu kadar geniş alana sahip olması da terminolojisine hakim olmayı gerekli kılar:

Arama Motoru

seo terimleri, arama motoru, Google, algoritma, serp

Belirli bir kelimeyi ya da kelime öbeğini internette aramaya yarayan yazılım uygulamalarına arama motoru denir. Google.com hepimizin bildiği gibi en popüler arama motorudur.

Arama motorları özel algoritmaları sayesinde, arama sonuçlarında hangi sırada hangi sitenin görünmesi gerektiğine karar verir. Arama motorlarının kullandığı algoritmalar kamuoyuyla tam olarak paylaşılmaz. Bu nedenle, SEO çalışmaları algoritmaların tahmin edilebildiği oranda başarı getirir.

Arama Motoru Nedir? Nasıl Çalışır? adlı yazımıza göz atarak belirli içeriklerin neden iyi sıralama aldığını kavrayabilir ve daha isabetli dijital pazarlama stratejileri belirleyebilirsiniz.

SERP

SERP (Search Engine Results Pages), arama motoru sonuçları sayfası anlamına gelir. Google’da veya başka bir arama motorunda bir anahtar kelime aradığınızda görüntülenen sayfadır.

Organik Arama

seo terimleri, organik arama, serp, bot

Organik arama, ücretli reklamlar haricinde Google’da bir arama sorgusu için gösterilen sonuçları ifade eder. Doğal arama sonuçları da denen organik arama sonuçlarında bir web sitesinin hangi sırada listeleneceği; backlinkler, alan adı otoritesi, kullanıcının konumu gibi sıralama faktörlerine bağlıdır.

Bir sitenin arama amacına dikkat ederek organik trafik almayı başarması, potansiyel müşteri ve gelir oluşturma olasılığını artırır, hedeflenen kitleye ulaşılmasını ve uzun vadeli bir trafik kaynağı elde etmeyi sağlar.

Organik arama sonuçlarında yüksek sıralama elde etmek SEO oyununun temel amacıdır.

Örümcek (Bot)

Botlar, arama motorlarının siteleri dizine ekleyebilmeleri ve sıralayabilmeleri için kullandığı özel yazılımlardır. Botlar web sayfalarının kodlarını satır satır okuyup sayfaları taramak gibi talimatlara uyarlar.

Başlık Etiketi

En alakalı sonuçları listelemeyi hedefleyen arama motorlarının bir sayfanın neyle ilgili olduğunu anlamak için göz önünde bulundurduğu en önemli kriterlerden biri başlık etiketidir. WordPress kullanıyorsanız, her yeni gönderinin, gönderi başlığıyla aynı başlık etiketini aldığını farketmiş olmalısınız. Örneğin şu anda okuduğunuz sayfanın başlık etiketi: ‘SEO Terimleri’dir.

Meta Açıklaması

Bir anahtar kelime Google’da aradığında, Google, her web sitesi için bir başlık ve kısa bir açıklama görüntüler. Meta Açıklaması (Meta Description) denen bu açıklamalar bir sayfa ya da gönderinin arama motorlarının sonuç sayfalarında görünen kısa özetidir.

IMG Alt Etiketi

IMG etiketi, görsellerin arama motoru sonuç sayfalarında listelenmesinden sorumludur. Alt etiketinin SEO değeri; Google’ın en azından şu anda gerçek görüntünün ne sunduğunu anlayamamasından kaynaklanır. Google’a resimlerinizde neler olduğunu bildirmenin alt etiketleri kullanmaktan daha iyi bir yolu yoktur.

Bağlantı Metni

Anchor text olarak bilinen bağlantı metni, bir web adresinin eklendiği sözcük veya söz öbeğine denir. Bağlantı metinleri bağlantı verilen sayfayla alakalı oldukları sürece SEO için değerlidir.

seo terimleri, backlink

Backlink; diğer web siteleri tarafından sitenize verilen geri bağlantılardır. Alakalı metinlerle ve otoriter sitelerden verilen geri bağlantılar; arama motoru sıralamanızı iyileştirir. Backlink’in önemini ve backlink alma yollarını Backlink Nedir? adlı yazımızdan öğrenebilirsiniz.

Kanonik Etiket

seo terimleri, kanonik etiket, canonical tag, canonical url

Kanonik Etiket (Canonical tag), arama motorlarını bazı yinelenen içerik sayfaları hakkında bilgilendirmemize olanak tanır. Etiket, HTML yapısının HEAD bölümüne yerleştirilir. Ana fikir, bir arama motorunun bu etiketi gördüğünde, o sayfayı sıralaması değil, tüm sıralamaları standart sayfaya aktarmasıdır. Bu nedenle özünde 301 yönlendirmesine çok benzer.

Black Hat SEO

seo terimleri, black hat seo

Black Hat SEO, manipülatif veya etik dışı olduğu bilinen tüm SEO uygulamalarının genel adıdır. Siyah şapka denen bu tür uygulamalardan uzak durmanız önerilir.

Black Hat SEO’nun White Hat ve Gray Hat SEO’dan farklarını, Black Hat SEO’dan kurtulma yollarını Black Hat SEO Nedir? adlı yazımızda bulabilir, web sitenizin arama motorları tarafından yasaklanmasına engel olabilirsiniz.

Cloaking

Sayfa gizleme anlamına gelen cloaking, pazarlama açısından işe yarasa da sitenizin cezalandırılmasına neden olabilen bir manipülasyon tekniğidir. Cloaking, bir web sitesinin arama motoruna sunulandan farklı bir sürümünün ziyaretçilere sunulmasıdır. Gizleme, arama motorlarını yanlış yönlendirerek bir siteye daha yüksek bir sıralama vermesi ve spam’ı teşvik etmesi için uygulanır. Arama motorlarını kullanıcılara gösterileceklerle hiçbir ilgisi olmayan arama sorguları için kandırmak sitenizin dizinden kaldırılmasına yol açabilir.

301 Yönlendirmesi

seo terimleri, 301 yönlendirmesi

Yeniden yönlendirme anlamına gelen redirection, belirli bir sayfanın otomatik olarak farklı bir sayfaya (farklı bir URL ile) yönlendirilmesi demektir. Geçici ve kalıcı olmak üzere iki tür yönlendirme vardır. Kullanıcılara göre aralarında bir fark olmasa da arama motorlarının bakış açısına göre ikisi farklıdır:

301 yönlendirmesi kalıcı bir yeniden yönlendirme şeklidir. Arama motorlarına; erişmeye çalıştıkları sayfanın adresinin kalıcı olarak değiştirildiğini bildirir. Bu, sayfanın sahip olduğu sıralamaların yeni adrese aktarılması gerektiği anlamına gelir.

Deep Linking

SEO oyununun kazanıldığı veya kaybedildiği yer olarak nitelendirilen derin bağlantı (deep linkinkg), bir web sitesinin ana sayfası yerine o web sitesindeki belirli bir sayfaya işaret eden bağlantılara denir. Amaç ziyaretçilerin halihazırda ilgilendiği konuyla alakalı bir içeriğe bağlantı vermektir.

Alakalı bağlantı metni ile verildiğinde, derin bağlantılar bu sayfaların arama motoru sıralamasını iyileştirir.

Do-Follow

Dofollow bağlantılar, arama motoru botlarının bağlantıları takip etmesine izin veren ve SEO değeri yüksek olan bağlantılardır. Arama motorlarına bildirmediğiniz sürece sayfa tarayıcıları sitenizdeki her şeyi tarar. Dofollow bağlantıları, arama motorunun taramasına izin verdiğiniz bağlantılardır. Oluşturduğumuz her bağlantı aslında varsayılan olarak bir Dofollow bağlantıdır.

Güvenilir web sitelerinden çok sayıda dofollow bağlantı alınması daha fazla insanın size ve işinize atıfta bulunduğu anlamına gelir. Bu nedenle, arama motorları bunu önemli bir sıralama faktörü olarak görür.

No-Follow

Nofollow özelliği, arama motorlarına bir bağlantıyı görmezden gelmelerini söylemektir. Normalde arama motorları her bağlantıyı / linki takip eder ve link veren web sitesinin link verilen siteye oy vermesi gibi düşünür. Nofollow bağlantısı oluşturmak için HTML yapısına rel = “nofollow” eklemeniz yeterlidir.

Sayfa Dışı /Sayfa içi SEO

Sayfa dışı SEO (Off-page SEO), arama motoru sıralamalarınızı iyileştirmek için backlink almak gibi sayfanızın dışında yaptığınız her şeydir.

Sayfa içi SEO (On-page SEO) ise sayfanızın HTML yapısını ayarlama, başlık etiketlerini ve açıklamaları iyileştirme, sitenizin daha hızlı yüklenmesini sağlama, anahtar kelime kullanımını ve yoğunluğunu kontrol etme, dahili bağlantı yapısını iyileştirme gibi uygulamaları içerir.

Domain ve Hosting

seo terimleri, domain, hosting

Web sitesi sahibi olmak için bir adet domain (alan adı) ve bir hosting paketi almanız gerekir. Alan adı, web sitenizin adresidir. Barındırma anlamına gelen hosting ise web sitenizin içerik dahil tüm verilerinin saklandığı alana denir. Hosting paketi alarak web siteniz için bir sunucu üzerinde alan kiralamış olursunuz. Web Hosting Türleri ve Hosting Seçimi hakkındaki yazımızı okuyarak web sitenizin bilinçli kararlar üzerinde yükselmesini sağlayabilirsiniz.

Domain Otoritesi

Alan adı otoritesi; bir web sitesinin arama motoru sonuçları söz konusu olduğunda ne kadar başarılı olduğunu ölçen bir sıralama faktörüdür. Moz gibi yazılım şirketlerinin web sitenizin Google’ın gözündeki otoritesini hesaplamak için tasarladığı ölçüm araçlarını inceleyebilirsiniz.

Otoritesi yüksek web siteleri, içeriğin daha hızlı ve kolay bir şekilde sıralanmasını sağlar.

Yinelenen İçerik

Google, aynı içeriği defalarca kullanan siteleri sevmez ve bu siteleri genellikle cezalandırır. Web sitenizde aynı veya çok benzer içeriğe sahip iki ayrı sayfanız varsa, SEO için kötü bir şey olduğuna inanılan yinelenen içeriğiniz var demektir.

Anahtar Kelime

seo terimleri, anahtar kelime, keyword, Anahtar Kelime Yoğunluğu, Anahtar Kelime Doldurma

Anahtar kelimeler (keywords), arama motorlarında sıralama almak için hedeflediğiniz, SEO değerine sahip kelime veya kelime öbekleridir. Örneğin mutfakta kullanılan araçları tanıttığınız bir yazıda anahtar kelime “mutfak ekipmanı” olabilir. Arama sorgusu da denen “anahtar kelime”, pazarlama, içerik ve SEO uzmanlarının sıklıkla kullanma eğiliminde olduğu bir terimdir. Nişinizle alakalı bir anahtar kelime için Google’ın tepesinde görünmek, size çok fazla trafik gönderebilir.

Anahtar Kelime Yoğunluğu

Anahtar kelime yoğunluğu (keyword density), belirli bir kelimenin bir metin parçasında ne sıklıkla kullanıldığını gösteren ve yüzde ile ifade edilen bir metriktir. Anahtar kelime yoğunluğunu hesaplamak için, anahtar kelimenizin metninizde kaç kez geçtiğini bulup metindeki toplam kelime sayısına bölmeniz ve ardından sonucu 100 ile çarpmanız gerekir.

Anahtar kelime yoğunluğunun SEO açısından önemi; yüksek yoğunluk puanına sahip bir metnin “konuyu kapsamlı bir şekilde ele almış olduğu” varsayımından kaynaklanır. Bu nedenle de söz konusu anahtar kelime için bu metnin iyi bir sıralama alması beklenir.

Anahtar Kelime Doldurma

Anahtar kelime doldurma, bir kelimenin veya kelime öbeğinin bir metin parçası içinde doğal görünmeyecek kadar sık tekrar edilmesidir. Metninizi bu derecede anahtar kelimelerle doldurmak çok yüksek ihtimalle geri tepecektir.

UTM

UTM; inklere takip kodları ekleyerek; kullanıcı davranışları hakkında veri toplamanıza yardımcı olan bir dijital pazarlama uygulamasıdır. Ziyaretçiler hakkında hemen çıkma oranları ve dönüşüm oranları gibi temel etkileşim bilgilerine sahip olmanın yanında çok sayıda avantajı olan UTM kodlarının nasıl kullanıldığını ve neden önemli olduğunu blog yazılarımızdan öğrenebilirsiniz.

LSI

LSI (Latent Semantic Indexing) gizli semantik indeksleme anlamına gelir ve sayfanızı sıralarken arama motorları için önemli bir faktör olarak kabul edilir. LSI, metnin gerçek olup olmadığını veya yalnızca sıralamayı iyileştirmek için rastgele anahtar kelimelerle doldurulmuş olup olmadığını kontrol etmek için arama motorlarının işini kolaylaştırır.

Arama motorları sayfanızdaki içeriği analiz ederken ana anahtar kelimenizi destekleyen LSI anahtar kelimelerini arar. Bu tür anahtar kelimeler temel anahtar kelimenizle alakalı olan kelimelerdir ve kullanılmaları sıralamada artış anlamına gelir.

Sandbox

seo terimleri, sandbox

Google’ın korumalı alan olarak adlandırılan ve yeni sayfaların arama sonuçlarında hemen listelenmesini engellediğine inanılan uygulamasıdır. Sandbox denen bu korumalı alana yerleştirilen web sitelerinin normal aramalarda görünmesi haftalar sürebilir.

Google’ın neden yeni web sitelerini; kum havuzunda oynayan küçük çocuklar gibi kimseye zarar veremeyecekleri korumalı bir alanda beklettiğini anlattığımız yazılarımızı okumanızı öneririz.

Bağlantı Oluşturma

Bağlantı Oluşturma (Link Building), en önemli SEO terimlerinden biridir. Sayfanıza geri bağlantılar alma süreci olarak özetlenebilir. Her SEO stratejisinin en önemli unsuru olarak kabul edilir. Arama motorları tarafından iyi derecelendirilmiş bir sayfaya sahip olmak istiyorsanız, backlink almak için neler yapabileceğinizi araştırmalısınız.

Responsive Tasarım

seo terimleri, responsive tasarım

Duyarlı Tasarım anlamına gelen ve mobil uyumlu tasarım olarak da bilinen responsive tasarım web sitesindeki içeriğin ve resimlerin şeklini değiştirerek hem küçük hem de büyük ekranlar için sorunsuz bir şekilde erişilebilir hale getirilmesidir.

Responsive tasarımın SEO için önemi kullanıcı deneyimini iyileştirilmesi, hemen çıkma oranlarını azaltması ve trafik artışı sağlaması gibi etkilerinden kaynaklanır. Bu konudaki detaylara Responsive Tasarım Nedir? yazımızla hakim olabilirsiniz.

Bağlantı Çitliği

Bağlantı çiftliği (Link Farm) sayfa sıralamalarını artırmak amacıyla birbirine bağlanan web siteleri ağıdır ve “black hat” SEO tekniği olarak kabul edilir.

Google ve diğer arama motorları, mümkün olan en iyi kullanıcı deneyimini sağlamak için sürekli olarak algoritmalarında değişiklikler yapar. Bu nedenle bağlantı çiftlikleri, düşük kaliteli içerikler üretip alakasız bağlantılar kullanarak Google’ı kandıramazlar. Sitenizin cezalandırılmasını istemiyorsanız ziyaretçiler için herhangi bir faydası olmayan bu sitelerden uzak durmanız önerilir.

PageRank

PageRank bir web sitesinin önemini hesaplamak için kullanılan bir Google algoritmasıdır. Gerçekte hangi faktörleri ne oranda göz önüne aldığı konusunda Google dışında kimse tam olarak emin değildir. Ancak belirleyici faktörlerden birinin, bir sitenin sahip olduğu kaliteli geri bağlantıların sayısı olduğu bilinmektedir.

RankBrain

seo terimleri, rankbrain

RankBrain, Google’ın arama sonuçlarını listelerken kullandığı bir yapay zeka algoritmasıdır. PageRank her zaman bir web sayfasında bağlantı, anahtar kelime, içeriğin uzunluğu gibi sıralama faktörleri ararken, RankBrain ağırlıklı olarak kullanıcının sorgusuna göre verilerin doğruluğuna ve içeriğin alaka düzeyine bakar.

RankBrain algoritmasının özelliklerini RankBrain Nedir? adlı yazımızda bulabilirsiniz.

Hemen Çıkma Oranı

seo terimleri, bounce rate
Bounce sıçramak demektir, hemen çıkma oranı internette bir siteden bir siteye geçerken sayfanızdan sıçrayarak kaçanları ima eder.

Hemen çıkma oranı (Bounce Rate), bir web sitesini ziyaret edenlerin, web sitesinde yalnızca bir sayfayı görüntüledikten sonra ayrılmasıyla ilgili bir metriktir. Kullanıcıların sitenizle etkileşiminin ölçütü olan hemen çıkma oranı, sitenizin aynı sayfasında başlayan ve biten oturumların yüzdesi olarak da tanımlanabilir.

Hemen çıkma oranı, tek sayfalık oturumların sitenizdeki toplam oturum sayısına bölünmesiyle hesaplanır.

Yerel SEO

Yerel SEO (Local SEO), işletmelere ait web sitelerinin yerel aramalarda görünme şansını artıran SEO uygulamalarına denir. Özellikle küçük işletmelerin, organik arama sonuçlarında rakipleri arasından sıyrılmaları için Google My Business profillerine özen göstermeleri önerilir.

Robots.txt

Robots.txt arama motorlarına web sitenizin hangi alanlarına erişimlerinin kısıtlandığını bildiren bir dosyadır. İndekslemenin dışında tutmak istediğiniz sayfalar için kullanılır. Arama motorlarının sitenizde yinelenen içerik görmesini engellemek için de kullanabilirsiniz.

AMP

seo terimleri, amp

Hızlandırılmış mobil sayfalar anlamına gelir. Sitenizdeki sayfaların mobil cihazlarda yıldırım hızında yüklenmesini sağlayan bir uygulamadır. AMP’in neden önemli olduğunu AMP Nedir? Google AMP Nasıl Kullanılır? adlı yazımızda açıklamaya çalıştık, göz gezdirmenizi tavsiye ederiz.

Linkbait

Çok fazla bağlantı çekme olasılığı en yüksek olan içerikler için kullanılan bir terimdir. Yalnızca metin için kullanılmaz; görsel, grafik, ses ve video gibi içerikler de linkbait olabilir. Linkbait içeriği oluşturmak çok zordur. Gerçekten komik, olağanüstü kalitede ya da ücretsiz ama değer yaratan bir içerik oluşturmanız gerekir.

Ekmek kırıntısı anlamına gelen breadcrumb, hepimizin çocukluğumuzdan beri bildiği bir masaldan SEO dünyasına girmeyi başaran “kaybolmama” ve “yolunu bulma” odaklı bir terim.

seo terimleri, breadcrumb, breadcrumbs
Breadcrumbs, Google’ın ve diğer arama motorlarının sitenizin hiyerarşisini deşifre etmelerine ve ziyaretçilerinizin sitenizin diğer bölümlerine yönlenmelerine yardımcı olur.

Breadcrumb, ziyaretçilerin sitenizde geçirdiği süreyi ve dönüşümleri artırma potansiyeline sahiptir. Dilerseniz türlerini, web sitenize nasıl ekleneceğini ve kullanırken dikkat etmeniz gerekenleri anlattığımız yazılarımıza göz atabilirsiniz.

Tıklama Oranı

Tıklama Oranı (Click-Through Rate) Google arama sonuçlarında göründüğünde sitenizin linkini tıklayan kişilerin oranıdır. Yüksek tıklama oranları, tahmin edeceğiniz üzere daha fazla tıklama veya ziyaret anlamına gelir. Bu konuda altın kural şu şekilde özetlenebilir:

Web siteniz Google’da ilk sıraya ne kadar yakınsa, tıklama oranı o kadar yüksek olur.

Dijital Reklam

Dijital reklam; sosyal medya, arama motorları, web siteleri ve dijital olarak erişilebilen platformlar aracılığıyla tanıtımlar yayınlamaktır. Dijital reklamcılık, doğrudan hedef kitlenize hitap etme potansiyeli taşıdığından SEO için önemlidir. Bu konuda en popüler platformlar Google Ads (eski adıyla Google AdWords) ve Google AdSense’tir.

XML Site Haritası

XML Site Haritası; temel işlevi, arama motorlarına web sitenizin içerdiği tüm URL’lerin haritasını vermek olan bir dosyadır. Böylece siteniz çok daha hızlı indekslenir. WordPress kullanıyorsanız bu dosyayı oluşturmak için eklentilerden yararlanabilirsiniz.

Landing Page

seo terimleri, landing page, açılış sayfası

Açılış Sayfası anlamına gelen Landing Page, genellikle reklamlarda, sosyal medyada veya e-postada bulunan bir bağlantıya tıklayarak ulaşılan ve ziyaretçileri harekete geçmeye ikna edecek şekilde hazırlanmış web sayfalarıdır.

Ana sayfadaki onlarca dikkat dağıtıcı unsura takılmak yerine ziyaretçinin odaklanmasını kolaylaştıran açılış sayfaları; kullanıcılara tam olarak aradıkları şeyi hızlı ve zahmetsiz bir şekilde vermeyi amaçlamalıdır. Açılış sayfaları oluşturmak için etkili taktiklerden bahsettiğimiz blog yazılarımızla dijital pazarlama stratejileriniz için fikirler edinebilirsiniz.

Özet

SEO terimleri yolunuzu; SEO ile ilgili trendlerin takibi ve stratejilerin belirlenmesi için hem yeni başlayanlar hem de uzmanların hakim olması gereken detaylara çıkarır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir