Responsive Tasarım Nedir?

Responsive Tasarım Nedir?

Akıllı telefon kullanımındaki dev artış web üzerinde ürün veya hizmet pazarlamayla ilgilenen herkesin Responsive Tasarım Nedir? sorusunu sormasını gerektiriyor. Bunun nedeni; web sitenizin bir bilgisayar ekranında düzgün görüntülenmesinin artık çoğunluğa ulaşmanız için yeterli olmaması.

Responsive tasarım nedir, mobil uyum, duyarlı tasarım, mobil kullanım istatistikleri
DÜNYA ÇAPINDA AKILLI TELEFON KULLANICILARININ SAYISI 4 MİLYARA YAKLAŞMIŞ DURUMDA (STATISTA).

Tabletler, dizüstü bilgisayarlar ve özellikle akıllı telefonlarda da içeriğinizin sorunlu hizalanmalar ve kaymalar olmadan kusursuz görüntülenmesi önemlidir: İdeal olarak tasarımda metin, yakınlaştırmaya gerek kalmadan kolaylıkla okunabilmeli ve görüntünün boyutları ekran genişliğini aşmamalıdır. Ancak yalnızca masaüstü kullanıcılarına hitap edecek şekilde tasarlanmış web siteleri, farklı ekran boyutlarında bu tip özellikleri sağlayamaz.

Responsive Tasarım Nedir?

Responsive tasarım nedir, mobil uyum, mobil uyumlu web tasarımı, ekran boyutuna duyarlı tasarım
Responsive tasarım, içeriğinizin ve tasarımınızın şablonunun farklı cihazlarda düzgün bir şekilde sunulmasına olanak tanır.

Responsive İngilizce’de duyarlı, uyumlu, esnek, yanıt veren anlamlarına gelir. Mobil uyumlu tasarım ya da duyarlı tasarım olarak da adlandırılan responsive tasarım web sitelerinin çözünürlük ve ekran boyutu farklılıklarına uyacak şekilde tasarlanması demektir.

Responsive tasarım bir web uygulamasını veya web sitesini herhangi bir ekran boyutuna (bilgisayar, telefon, tablet) uygun hale getirerek kullanıcının cihazına “yanıt veren” web arayüzleri oluşturmaya yönelik bir yaklaşımdır.

Önceki yıllarda web tasarımcıları, bir web sitesini masaüstü ve mobil için ayrı ayrı hazırlamak zorunda kalırdı. Bu, her değişiklik yapıldığında her iki sürümün de güncellenmesi gerektiği anlamına geliyordu, hem daha fazla zaman hem de daha fazla emek gerektiriyordu.

Müşterileri için web siteleri tasarlayan Ethan Marcotte’nin responsive tasarım terimini bulması ve web sitelerinin mobil cihazlarda; masaüstü bilgisayarlarda olduğu gibi görünmesini sağlayan tasarımı geliştirmesi büyük bir değişim yarattı. Marcotte’nin bu keşfi tasarımın; suyun her tür kabın şeklini alma yeteneği gibi her tür ekrana uymasını sağladı.

Responsive Tasarım Neden Önemlidir?

Farklı ekran boyutları için çok sayıda şablonun oluşturulduğu geleneksel web tasarımının aksine responsive tasarım, tek bir şablonun işlevsellik ve estetikten ödün vermeden farklı ekranlara uyum sağlamasına olanak tanır.

İstatistikler mobil web trafiğinin masaüstünü geride bıraktığını ve potansiyel ziyaretçilerin yarısından fazlasının internette gezinmek için mobil cihazlar kullandığını gösteriyor. Bu, kullanıcı deneyimini zorlaştıran, responsive tasarıma sahip olmayan sitelerin internet kullanıcılarının çoğuna hitap edemeyeceği anlamına geliyor.

Responsive tasarım nedir, mobil uyum, mobil uyumlu web tasarımı, ekran boyutuna duyarlı tasarım, mobil trafik istatistikleri
KASIM 2020 STATCOUNTER VERİLERİNE GÖRE MOBİL TRAFİK %53 İLE MASAÜSTÜ BİLGİSAYARLARI GERİDE BIRAKIYOR.

Son birkaç yılda en önemli reklam kanallarından biri haline gelen mobilde, reklam harcamalarının pandemi sürecinde dahi artış göstermeye devam ettiği biliniyor. Buradan, trafiğin büyük çoğunluğunun mobil kullanıcılardan kaynaklandığı bilgisi ile birlikte, açılış sayfalarınız mobil cihazlar için optimize edilmemişse pazarlama çabalarınızın boşa gideceği sonucunu çıkarmak mümkün.

Ayrıca ziyaretçilerin bir sitede daha uzun süre kalmasının, hemen çıkma oranlarını düşürdüğü biliniyor. Hemen çıkma oranı, web sayfanızı ziyaret eden ve daha sonra başka bir işlem yapmadan (bir bağlantıya tıklamak, sitenin diğer sayfalarına göz atmak ya da satın alma işlemi yapmak…) kısa bir süre sonra siteden ayrılan kişilerin yüzdesini ölçmek için kullanılan bir kriter.

Ziyaretçiler, duyarlı tasarımı sayesinde olumlu bir deneyimle karşılaştığında daha uzun süre sitede kalmaya meyillidir. Responsive tasarım sitenizin herhangi bir cihazda doğru şekilde görüntülenmesine izin vererek kullanıcı deneyimini iyileştirdiğinden hemen çıkma oranları düşecektir.

Bu da arama motorlarındaki sıralamanızı iyileştirebilir çünkü duyarlı tasarım, temel SEO faktörlerinden biridir. Siteniz mobil cihazlar için optimize edilmemişse, arama motoru sonuçlarında iyi sıralamalar alamazsınız.

Site hızı da arama motorlarının sıralama faktörlerinden biridir ve responsive tasarımın olumlu etkilediği kriterler arasındadır.

Yalnızca yukarıdaki nedenler bile responsive tasarıma yatırım yapmanın işletmeler dahil her tür web sitesi için bir tür zorunluluk halini aldığının göstergesidir.

Mobil Uyumlu Tasarımın Avantajları

Responsive tasarım nedir, mobil uyum, mobil uyumlu web tasarımı, ekran boyutuna duyarlı tasarım, mobil uyumlu tasarımın avantajları
içeriğin manuel olarak yeniden boyutlandırma ihtiyacını ortadan kaldıran resposive tasarım, kullanıcı deneyimini artırır ve hemen çıkma oranalarını düşürür.

Son birkaç yılda insanların çevrimiçi arama, bankacılık, alışveriş ve sosyal medya platformları için akıllı telefonlarını bilgisayarlardan daha fazla kullanmasıyla responsive tasarımın önemi daha da iyi anlaşılmaktadır. En önemli artılarından birinin, içeriğin manuel olarak yeniden boyutlandırma ihtiyacını ortadan kaldırması olan duyarlı tasarımın diğer avantajlarını şu şekilde sıralayabiliriz:

  • Duyarlı bir siteye sahip olmak herhangi bir kullanıcının sitenizi herhangi bir platformdan, görünmesini istediğiniz şekliyle göreceğinden emin olmanızı sağlar. Web sitenizin herhangi bir ekrana uyum sağlayabilmesi sizi rakiplerinizin önüne geçirebilir ve müşterilerinizin internette gezinmek için kullandığı tüm yeni cihazlara sorunsuz bir şekilde hitap etmenizi sağlar.

Responsive tasarım, kullanıcının web sitesi deneyimini cihazdan bağımsız olarak tutarlı hale getirir.

  • Duyarlı web tasarımı takipçilerinizin sayısını korumanıza ve yenilerini kazanmanıza olanak tanır.
  • Önceden olduğu gibi iki ayrı tasarım gerektirmediğinden maliyetleri düşürür ve web sitenizdeki değişikliklerin uygulanmasını aynı web sitesinin iki farklı sürümünü yönetmeye kıyasla kolaylaştırır.
  • Daha iyi kullanıcı deneyimi sağlar ve insanların web sitenizde harcadığı süreyi artırmaya yardımcı olur. Genellikle tabletler ve cep telefonları gibi cihazlarda karşılaşılan resimlerin yanlış hizalanması, metinlerin iç içe girmesi gibi kullanıcıları kaçıran pürüzleri engeller. Hemen çıkma oranlarını düşürür.
  • Google, mobil uyumlu siteleri, mobil optimizasyonu olmayan sitelere göre üst sıralarda listeler. Bu nedenle responsive tasarım ve SEO çalışmaları bir web sitesinin en vazgeçilmez ihtiyaçlarındandır.

Responsive Tasarım Nasıl Çalışır?

Responsive tasarım nedir, mobil uyum, mobil uyumlu web tasarımı, ekran boyutuna duyarlı tasarım, Responsive Tasarım Nasıl Çalışır?
Responsive tasarım, kullanıcının cihazına yanıt verecek şekilde otomatik olarak ölçeklendirme yaparak sayfaların herhangi bir ekran boyutuna sığmasını sağlar.

Responsive tasarımla kullanıcılar, tarayıcıları aracılığıyla cihazdan bağımsız olarak aynı temel dosyaya erişirler ve CSS kodu; layout denen yerleşimi ekran boyutuna bağlı olarak farklı şekilde işler.

Responsive tasarımın esnek kanvası, web sitesindeki içeriğin ve resimlerin şeklini değiştirerek hem küçük hem de büyük ekranlar için erişilebilir hale getirir.

Piksellere dayanan geleneksel tasarım yaklaşımlarının aksine, duyarlı tasarım yüzde olarak ölçülen değişken ızgaraları kullanır. Böylece, sayfalar herhangi bir ekran boyutuna otomatik olarak uyum sağlar ve sığar. Bu da web sitelerinin, her cihazda aynı görünecek şekilde ve aynı şekilde çalışacak biçimde uyarlanması anlamına gelir.

Özet

Web uygulamanızın veya web sitenizin tasarımının bilgisayarlarda, laptoplarda, tabletlerde veya akıllı saatlerde düzgün görünmesini sağlayan responsive tasarım; kullanıcı deneyiminin iyileştirilmesi, hemen çıkma oranlarının azalması ve trafik artışı gibi olumlu etkilere sahiptir.

Özetle Responsive tasarım nedir? sorusunu kullanıcının cihazına yanıt verecek şekilde otomatik olarak ölçeklendirme yapan ve yerleşimleri senkronize eden tasarım yaklaşımı şeklinde yanıtlayabiliriz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir