Ücretsiz ve Popüler Yazı Fontu Siteleri

Ücretsiz ve Popüler Yazı Fontu Siteleri

Arial’den sıkılanlar, Helvetica’dan bıkanlar buraya! Ücretsiz ve popüler yazı fontu sitelerini sizin için araştırdık.

Grafik tasarımcıların metinleri, kelimelerin ötesinde bir mesaj iletecek şekilde düzenlemelerine olanak tanıyan tipografi, güzel yazı tiplerini seçmekten çok daha fazlasıdır. Yazıları okunaklı kılmaktan duyguları uyandırmaya, grafik dengesi sağlamaktan, tutarlı bir marka kimliği oluşturmaya kadar birçok amaca hizmet eder.

Doğru seçilmiş yazı stilleri dikkat dağıtmadan izleyicilerin ilgisini çekmeyi başarabilir, kullanıcıların web sitenizde daha uzun kalmasında etkili olabilir ve logo – yazı tipi eşleşmeleri tasarımı daha dinamik hale getirebilir.

Ancak göz alıcı yazı tipleri arasında seçim yapmaya çalışmak heyecan verici bir süreç olabileceği gibi kısıtlı bütçeler nedeniyle can sıkıcı da olabilir. Bu nedenle bugün en iyi ücretsiz yazı tipi sitelerine göz atıyoruz.

Google Fonts

En çok kullanılan font kaynakları arasında yer alan Google Fonts, web sitelerinden siyasi kampanyalara kadar çeşitli projelerde kullanılan en popüler yazı tiplerine ev sahipliği yapmakta.

135 dilde kullanılabilen 1300’den fazla yazı tipinden oluşan bu açık kaynaklı katologdan yazı tiplerini bilgisayarınıza indirebilir veya web sitenize yerleştirmek için kodu alabilirsiniz.

Google Fonts, Ücretsiz ve Popüler Yazı Fontu Siteleri, Yazı Fontu, yazı tipi
Google Fonts’ta Android cihazlarda varsayılan yazı tipi olan Roboto’ya ve Gentium Book Basic gibi gizli cevherlere rastlamak mümkün.

Ücretsiz font ararken ilk karşılaşılan sitelerden biri olan Google Fonts’un en sevilen özelliği önizleme aracı. Bu araçla boyut değişikliğine karar verebilir, yazı tipinin farklı bir sürümüne geçebilir, yazı tipinin diğer yazı tipleriyle nasıl eşleştiğini görebilir ve projeniz için mükemmel yazı tipi kombinasyonunu keşfedebilirsiniz.

Ayrıca web’in en büyük font koleksiyonlarından birine sahip olan Google Fonts, aramalarınızı kategoriye, dile, popülerliğe ve hatta kalınlık veya genişlik gibi özelliklere göre daraltmanıza, açık ve koyu arka planlar arasında seçim yapmanıza ve yazı tiplerini bir liste veya ızgara halinde görüntülemenize olanak tanır.

Font Squirrel

Yazı tiplerini bulmanızı ve indirmenizi kolaylaştıran Font Squirrel; ticari kullanım izni olan ücretsiz, en popüler fontları barındıran sitelerden biri.

Font Squirrel’de listelenen yazı tiplerinin sol altında görünen bilgisayar simgesi, ücretsiz ticari masaüstü kullanımı için yazı tipinin uygun olup olmadığını, dünya küresi; yazı tipinin CSS ile web sitenize gömülebilir olup olmadığını, tablet simgesi; yazı tipinin e-kitaplara, telefon simgesi ise, yazı tipinin uygulamalara ve yazılımlara gömülür olup olmadığını gösteriyor. Bu simgelerden koyu renkli olanlar, yazı tipini o simgenin temsil ettiği amaç için kullanabileceğiniz anlamına geliyor.

Ticari kullanım amacıyla ücretsiz yazı tiplerini keşfetmek isteyenler için işlevsel bir web sitesi olan Font Squirrel’i ön plana çıkaran özelliği; font tanımlayıcısı.

Web’de beğendiğiniz bir yazı tipine sahip görseli tanımlayıcıya yüklediğinizde Font Squirrel yazı tipini kendi veritabanında bulunan bir yazı tipiyle eşleştirmeye çalışıyor.

Font Squirrel’de yazı tiplerini ada, etiketlere, lisanslara, boyuta, dile göre sıralayabilir, son eklenenler ve en popüler gibi kategorilerle arama yapabilirsiniz.

İndirmeden önce her yazı tipi için ticari lisansları kontrol etmeyi oldukça kolaylaştıran bu sitede yazı tiplerinden bazılarını doğrudan indirilebilir, bazıları içinse başka web sitelerine yönlendirilebilirsiniz. İsterseniz bir hesap oluşturup favorilerinizi kaydedebilirsiniz. Font Squirrel ayrıca, kendi fontlarınızı oluşturmanız için bir araca da sahip.

Dafont

Ücretsiz yazı tiplerini indirmek için en eski ve en iyi kaynaklardan biri olan Dafont, bir hesap oluşturmanıza gerek kalmadan indirebileceğiniz animasyon, el yazısı, rustik, korku gibi farklı temalarda fontları önizleme aracıyla görmenizi sağlıyor.

Dafont; Lemon Milk ve Bebas Neue gibi çokça indirilenler dahil 62.000’den fazla yazı tipine sahip.

DaFont’u öne çıkaran özellik; cadılar bayramından sevgililer gününe kadar farklı temalara dayalı koleksiyona göz atmanızı sağlayan kategori sistemi. Bu sistem, tasarımcıların farklı proje türleri için yazı tiplerini hızlı bir şekilde bulmalarını kolaylaştırıyor.

Fontları alfabetik sıraya, temalara, yazarlara, geldikleri ülkelere, popülerliğe, son eklenme tarihine göre listeleyebilirsiniz. Filtredeki More Options’a tıklayarak, %100 ücretsiz yazı tiplerini, listeleyebilirsiniz.

DaFont’daki yazı tiplerinin çoğu yalnızca kişisel kullanımı destekliyor, ancak ticari lisansa sahip çok sayıda yazı tipine de rastlayabilirsiniz. Seçtiğiniz yazı tipinin herhangi bir kelimeyle önizlemesini yapabilir ve yazı tipi boyutunu ayarlayabilirsiniz.

FontSpace

İyi tipografi, kullanıcı deneyimine odaklanmalı, güçlü bir görsel hiyerarşi oluşturarak uyum yaratabilmeli ve sitenin, ürünün genel tonunu belirleyebilmelidir. FontSpace, buna hizmet eden işlevsel yazı tipleri bulabileceğiniz geniş ve özenli bir koleksiyona sahip.

FontSpace, yazı tipi indirmek için kaydolmanız gerekmeyen, dilerseniz üye olarak kişisel favori koleksiyonu oluşturabileceğiniz, 89.000 ücretsiz yazı tipine sahip sevilen bir font platformu.

Kişisel projeleriniz için kullanabileceğiniz çok sayıda ücretsiz yazı tipinin bulunduğu FontSpace’de yorum yapabilir, tasarımcılarla iletişime geçebilir, önizleme aracında her yazı tipinin boyutunu, arka plan rengini değiştirilebilirsiniz.

Abstract Fonts

Abstract Fonts, koleksiyondaki yazı tiplerinin çoğunun, kişisel ve ticari projelerde kullanımının serbest olduğu, gezinmesi kolay bir site. Hem ücretsiz hem de premium yazı stilleri bulunan Abstract Fonts; 3D, cartoon ve fütüristik gibi pek çok kategoriye sahip. Sitede ayrıca bir yazı tipi dosyasını web yazı tipine dönüştürmek için kullanabileceğiniz bir oluşturucu mevcut.

Behance

Tasarımcıların çalışmalarını ekleyebildiği ve tasarımlarını birbirleriyle paylaştığı bir tür sosyal ağ olan Behance, başlı başına bir font platformu değil. Ancak burada bazı tasarımcıların paylaştığı benzersiz ve ücretsiz yazı tiplerine rastlamanız mümkün. Örneğin son zamanlarda Behance’de göze çarpan yazı tipleri arasında JX Tabe ve Lambo’yu sayabiliriz.

Ücretsiz ve Popüler Yazı Fontu Siteleri
Behance’ten yazı tipi seçmenin en iyi yanı, buradaki yazı tiplerinin genellikle benzersiz tasarımlara sahip olması ve diğer sitelerde bulduğunuz yazı tiplerinden daha az kullanılması.

Eğer sosyal medya gönderisi veya poster gibi bir grafik tasarım projesi için yazı tipi arıyorsanız Behance’den bulduğunuz alternatifler sandığınızdan olumlu sonuçlar verebilir. Ancak, web sitesi gibi bir marka bilinci oluşturma projesi için yeni bir yazı tipi arıyorsanız, diğer font sitelerine bakmanızda fayda var.

Urban Fonts

Urban Fonts, ücretsiz fontlar bulmak için göz atılabilecek siteler arasında güçlü alternatiflerden biri. Site, indirmeden önce yazı tipinin tüm karakterlerini gösteren ayrıntılı bir sayfa sunuyor.

Ayrıca farklı temalara göre yazı tiplerine göz atabiliyor ve yazı tiplerini daha sonra kullanmak üzere kaydetmek için bir hesap oluşturabiliyorsunuz.

FontStruct

Aradığınız yazı tipini bulamadıysanız, FontStruct’da kendi yazı tipinizi oluşturabilirsiniz. Bunun için yardım amaçlı hızlı başlangıç ​​kılavuzundan ve ihtiyaçlarınıza göre değiştirebileceğiniz yazı tiplerinden oluşan bir galeriden yararlanmanız mümkün.

Ücretsiz ve Popüler Yazı Fontu Siteleri
FontStruct aslında geometrik şekillerden kendi yazı tiplerinizi oluşturmanıza olanak tanıyan bir program.

Sitede çoğu ücretsiz olarak indirilebilen 43.000’den fazla yazı tipi mevcut. Bunların önemli bir miktarı da sıradan insanlar tarafından tasarlanmış. Kendi benzersiz yazı tiplerinizi tasarlamak için diğer kullanıcılar tarafından oluşturulan bu yazı tiplerini kopyalayıp denemelere başlayabilirsiniz.

1001 Fonts

1001 Fonts sık sık güncellenen yüksek kaliteli yazı tiplerinden oluşan 9.000’den fazla yazı tipine sahip bir koleksiyon. Sitedeki yazı tiplerinin çoğu ticari kullanıma uygun.

Fontfabric

Yüksek kaliteli yazı tipleri paylaşan, başarılı, disiplinli tasarımcılardan oluşan Fontfabric’in, Kiril yazı karakterlerinin geliştirilmesi ve entegrasyonuna odaklanarak çıktığı yol, ticari başarılarla dolu.

Ücretsiz ve Popüler Yazı Fontu Siteleri

Düzenli olarak atölye çalışmaları ve konferanslar düzenleyip ücretsiz yazı tipleri yayınlayan Fontfabric, 2008 yılında Bulgaristan’ın Sofya kentinde Svet Simov tarafından kurulmuş.

Fontfabric’in müşterileri arasında Nike, Lipton, Hyundai, CNET, Nestlé, Transavia gibi markalar ve İtalyan yayın organı RAI ile ABD milli futbol takımı gibi dev isimler yer alıyor.

Pixel Surplus

PowerPoint şablonları, vektör ve dokuların yanında aynı zamanda çok sayıda birinci sınıf yazı tipi de sunan Pixel Surplus’un yazı tiplerinin çoğu ticari projelerde ücretsiz olarak kullanılabiliyor. Bu nedenle de Pixel Surplus, kısıtlı bütçeyle çalışan tasarımcıların gözdesi.

Awwwards

Awwwards, web tasarımında en iyi, en yenilikçi çözümlerin tanınmasını ve teşvik edilmesini amaçlayan, tasarım ve geliştirme kategorilerinde ödüller veren bir yarışma platformu. Aynı zamanda da tasarımcı ve geliştiricilerin ilham alabilecekleri, bilgi ve deneyimlerin paylaşıldığı bir buluşma noktası.

Her yıl New York, Barselona, Amsterdam, Londra, Paris gibi ikonik şehirlerde konferanslar düzenleyen, etkinlikleriyle dijital tasarım dünyasının en iyi ajanslarını ve öncülerini bir araya getiren Awwwards’da görüp görebileceğiniz en benzersiz ve sıra dışı yazı tiplerinden oluşan ücretsiz bir koleksiyon mevcut.

Adobe Fonts

Adobe üyeliği olanlar için Adobe Fonts, 1.000’in üzerinde ücretsiz yazı tipi sunmakta. Ücretli bir Creative Cloud aboneliği olanlar için ise bu sayı 20.000’in üzerine çıkıyor.

Projelerinizde kullanmadan önce indirdiğiniz her yazı tipinin lisansını kontrol ettiğinizden emin olmanızı öneririz.

Özet

Yazı tipleri; stratejik kullanıldığında bir metni canlandıran, ona kişilik kazandıran, belirli duyguları uyandırmayı ve belirli mesajları iletmeyi başaran en önemli tasarım öğelerindendir. Okunabilirlik yazı tiplerinde aranan en temel özellik olsa da fontların dikkat çekme, marka bilinirliği oluşturma, uyum sağlama, değer katma ve tasarımın tonunu ifade etme gibi amaçlarla kullanımı son yıllarda fazlasıyla odaktadır.

Ancak ticari lisanslara sahip olmayan, benzersiz, ücretsiz yazı tipi bulabilmek kolay değildir. Bu nedenle bugün tipografinin metne ritim katma, kelimelere hayat verme potansiyelini önemseyenler için en iyi ücretsiz ve popüler yazı fontu sitelerini tanıtmaya çalıştık. Birbirinden iddialı fontlar arasında kimselerin keşfetmediği cevherler bulmanız dileklerimizle…