En İyi Antivirüs Programları

En İyi Antivirüs Programları

Giderek artan siber tehditler; işletmeleri, tüketicileri ve internet kullanıcılarını hedeflediğinden, en popüler yazılımlar arasında kapsamlı antivirüs programları yer alıyor.

Sadece kişisel kullanım amacıyla değil pandemi yüzünden evden çalışanların şirket bilgilerini güvende tutmak istemeleri nedeniyle de revaçta olan antivirüs yazılımları; bir Truva atının (Trojan Virüsü), şirketin beş yıllık gizli planını ele geçirmesini ya da şirketin tüm müşteri tabanını açığa çıkarmasını engelleyebiliyor.

Antivirüs Programı Nedir?

Bir virüs, virüsten koruma programı olmayan bir bilgisayara bulaştığında, dosyaları silebilir, dosyalara erişimi engelleyebilir, spam gönderebilir, casusluk yapabilir veya başka kötü amaçlı eylemler gerçekleştirebilir.

Antivirüs programı, bilgisayarınızı veya ağınızı virüslere karşı korumak için tasarlanmış yazılımlara denir. Bunlar; virüsler, kötü amaçlı yazılımlar, fidye yazılımları, casus yazılımlar ve benzeri tehditleri algılamayı ve yok etmeyi amaçlar.

Virüsten koruma programları, bilgisayarınızdaki tüm dosyaları belirli periyotlarda tarar. Bir virüs algılandığında, program hangi eylemin yapılması gerektiğini soran bir uyarı görüntüler ve genellikle dosyayı karantinaya alma, kaldırma, yoksayma veya taşıma seçenekleri sunar.

Sisteminize herhangi bir kötü amaçlı yazılım bulaştığından şüphelendiğinizde, manuel tarama yapabilirsiniz.

Antivirüs yazılımınızı güncellemediyseniz, program yeni virüsleri algılayamayacaktır.

Antivirüs Programı Ne İşe Yarar?

 • Sisteminizdeki tüm dizinleri ve dosyaları kötü amaçlı yazılım tehditlerine karşı tarar, yalıtır ve virüsleri siler.
 • Bazıları tehlikeli bir web sitesini ziyaret ettiğinizde ve sitenin izleme çerezleri içerip içermediği gibi gizlilik sorunları hakkında sizi uyarır.
 • Çoğu virüsten koruma programı, bilgisayarınızın tüm ağ trafiğini izler. Şüpheli yazılımın sisteminizdeki yetkisiz bir bağlantı noktası üzerinden ne zaman iletişim kurduğunu anlar ve sizi etkinlik konusunda uyarır.
 • Virüsten koruma yazılımları, veritabanındaki benzer kalıpları belirleyerek ve bir saldırının ne zaman gerçekleşeceğini tahmin etmeye çalışarak tehditleri durdurmaya çalışır. Virüsler zaman içinde uyum sağlayabildiğinden bu programlar çok yönlü bir yaklaşım kullanarak, virüse maruz kalma riskinizi azaltır.

Bu özelliklerin tümü, sisteminizde çalışan kötü amaçlı yazılımlara karşı bilgisayarınızın korunmasını sağlamak için farkında olmasanız bile arkaplanda çalışır.

2020’nin En İyi Antivirüs Programları Nelerdir?

Günümüzde bilgisayarlar, sunucular ve telefonlar için düzinelerce virüsten koruma yazılımı bulunuyor. En bilinen antivirüs programları arasında Norton antivirüs ve McAfee geliyor, en popüler ücretsiz antivirüs programları ise Bitdefender, Avast ve AVG. Ayrıca Microsoft Windows’un son sürümleri, bilgisayar virüslerine karşı savunma yapabilen Windows Defender‘ı içermekte.

Dilerseniz 2020’nin en iyi antivirüs programlarından bazılarına göz atalım:

Bitdefender Antivirus Plus

500 milyondan fazla kullanıcıya sahip olan Bitdefender Antivirus Plus, AV Test ve AV Comparatives gibi önde gelen antivirüs test laboratuarlarından yüksek puanlar alan bir yazılım.

Kurulumu ve çalıştırılması kolay bir yazılım olan Bitdefender’ın sistem performansına etkisi de oldukça hafif. Bitdefender, giriş seviyesi antivirüs ürünleri arasında en iyi seçeneklerden biri. Sınırsız şifre yöneticisi, güvenli tarayıcı, Wi-Fi ağ tarayıcısı, dosya parçalayıcı, şifreleme, fidye yazılımlarına karşı koruma gibi özelliklere sahip.

Orta seviye Bitdefender Internet Security; ebeveyn kontrolleri, dosya şifreleme, web kamerası koruması ve iki yönlü güvenlik duvarı sunarken, Bitdefender Total Security; dizüstü bilgisayarlar için hırsızlık önleme, sistem optimize edici ve Android için mobil güvenlik gibi özellikler barındırıyor.

Yeni bir ürün olan Bitdefender Premium Security, sınırsız VPN kullanımı ve teknik destek özellikleriyle kapsamlı koruma isteyenlere hitap ediyor.

Bitdefender Antivirus Free Edition ise temel koruma vadeden ücretsiz sürüm. Parola yöneticisi, hızlı tarama, tarama zamanlaması ve oyun modu yok. Ancak laboratuvar testi sıralamalarında Kaspersky ve Norton’un hemen altında yer almayı başaran kötü amaçlı yazılım algılama motoruna sahip.

Kurup daha sonra unutabileceğiniz bir güvenlik çözümü istiyorsanız, en iyi ücretsiz antivirüs programı olarak Bitdefender’ın ücretsiz versiyonunu kullanabilirsiniz.

Kaspersky Total Security

Kaspersky’nin Windows ürünleri yüksek kötü amaçlı yazılım algılama puanlarına ve sistem performansına etkisi bakımından ılımlı puanlara sahip.

Özellikleri arasında web filtreleme yoluyla kötü amaçlı URL’lerin engellenmesi ve sisteminizin çökmesini engellemek için kötü amaçlı yazılım bulmayı amaçlayan akıllı izleme teknolojisi yer alıyor.

Kaspersky’nin giriş seviyesi Anti-Virus programı, özel fidye yazılımı koruması, sanal klavye ve online hesap portalına sahip ancak bu seviyede, daha da fazla özelliğe sahip olan Bitdefender Antivirus Plus kadar göz dolduramıyor.

Kaspersky Security Cloud Free‘nin, en iyi ücretsiz antivirüs ürünlerinden biri olmasının sebebi; etkin koruma, anlaşılır bir arayüz, birçok kişiselleştirme seçeneği ve ekstra özelliklerin kombinasyonuna sahip olması. Yazılım ayrıca taramaları programlamanıza izin veriyor ve bilgisayarınızın performansına etkisi oldukça az.

Premium antivirüs paketi olarak Kaspersky Total Security ise yedekleme yazılımı, dosya şifreleme, dosya parçalayıcı ve sınırsız şifre yöneticisi gibi özelliklere sahip.

Norton AntiVirus Plus

Norton Antivirus Plus, yıllardır varlığını sürdüren ve sağlam bir üne kavuşan Norton’un giriş seviyesi antivirüs programı. Norton AntiVirus Plus, URL engelleyici (bilinen kötü amaçlı web sitelerine ziyaretleri engelleyerek kullanıcıyı korur) ve bazı özelleştirme seçeneklerine sahip.

Ayrıca, hem arka planda sürekli çalışarak her zaman tetikte bekliyor hem de dilerseniz talep üzerine tarama yapılabiliyor.

Norton’un sekiz antivirüs ürününün hepsi yüksek seviyede kötü amaçlı yazılım koruması sunuyor. Ayrıca bir zamanlar ağır olan sistem performansı yükü de çok daha hafiflemiş durumda.

Norton 360 Deluxe, bu sekiz ürünün en gözdesi; şifre yöneticisi, sınırsız VPN hizmeti, dark web kişisel veri izleme, ebeveyn kontrolleri ve 50 GB’a kadar online depolama alanı içeriyor.

Tam kimlik koruması istiyorsanız, Norton çeşitli derecelerde LifeLock hizmeti ve daha da fazla online depolama alanına sahip üç paket sunuyor. Yıllık abonelik fiyatları üç haneli rakamlara ulaşıyor ancak yine de kimlik koruması, şifre yöneticisi, bulut (cloud) yedekleme, depolama alanı ve antivirüs yazılımını ayrı olarak satın almaktan daha ucuza mal olabiliyor.

Trend Micro Maximum Security

Trend Micro; spam ve fidye yazılımı uzmanlığı ve etkili antivirüs önleme konusunda haklı bir üne sahip. Büyük antivirüs laboratuvarlarının test paketlerinde yüksek puanlar alan Trend Micro, kullanıcı dostu olmasıyla da tanınıyor.

En büyük dezavantajı, biraz fazla hassas olabilmesi ve diğer bazı antivirüs ürünlerinden daha fazla kaynak gerektirmesi. Ancak nasıl performans gösterdiğini görmeniz için 30 günlük ücretsiz deneme sürümü mevcut.

ESET NOD32 Antivirus

30 günlük ücretsiz bir deneme sürümü sunan bir diğer antivirüs yazılımı da ESET NOD32.

Eset NOD32; kötü amaçlı web sitelerini engellemek için gerçek zamanlı koruma, sezgisel algılama, fidye yazılımı karşıtı katman, istismar koruması ve URL filtreleme gibi özellikler içeren kullanışlı bir güvenlik paketi.

Ayrıca, PowerShell kullanarak saldırıları önlemek, kötü amaçlı komut dosyalarına karşı savunma, USB yığın depolama aygıtları için bir tarayıcı ve önyükleme işlemi sırasında koruma için bir UEFI tarayıcısına da sahip.

En İyi Antivirüs Programlarının Özellikleri Nelerdir?

İyi bir güvenlik programı, virüsler, truva atları, solucanlar, fidye yazılımları (Ransomware), reklam yazılımları (Adware) ve rootkit gibi tüm modern tehditlere karşı filtreleme yapabilmelidir.

En iyi antivirüs programları;

 • Yeni tehditlerle başa çıkabilen
 • Sık ve otomatik güncellenen
 • Bilgisayarın performansını etkilemeyen
 • Tehdidi algılar algılamaz bilgisayardan kaldırabilen
 • Kendisini fesihten koruyabilen (Bazı kötü amaçlı yazılım tehditleri o kadar güçlüdür ki, antivirüs programlarının en zayıf noktasına saldırır ve sistemin güvenliğini engeller)
 • Yüklü olan diğer uygulamalarla çakışmadan koruma sağlayabilen
 • Tarama koruması olan (Tehditlerin çoğu ile internetten bir şey indirmeye çalışırken karşılaşılıyor, bu nedenle ziyaret etmemeniz gereken web siteleri hakkında bilgi veren ve internet üzerinden indirdiğiniz dosyaları tarayan yazılımları tercih etmenizde yarar var.)
 • Kullanımı kolay
 • Parola yöneticisi, online koruma, yedekleme, ebeveyn denetimleri gibi özelliklere sahip olmalıdır (Bu özellikler için genellikle antivirüs programları ekstra ücret talep eder,eğer bu ekstra özelliklere ihtiyacınız yoksa daha ucuz seçeneklere göz atabilirsiniz) .

Özet

Virüsten koruma yazılımı satın almadan önce, temel güvenlik özelliklerine mi gelişmiş güvenlik özelliklerine mi ihtiyacınız olduğu, kaç cihazı korumanız gerektiği gibi kriterleri göz önünde bulundurmanız önemli. Online bankacılık için ekstra koruma veya yüksek oranda hassas verilerin şifrelenmesi için üst düzey koruma gibi ihtiyaçlarınız hangi antivirüs programını kullanacağınıza karar verirken belirleyici olacaktır.

En pahalı programın en iyi korumayı sunmasını beklemeyin. Küçük çocukları olanlar, ebeveyn denetimlerini içeren orta düzey antivirüs ürünlerini tercih edebilir. Kimlik hırsızlığı koruması, şifre yöneticisi, yedekleme yazılımı ve VPN hizmetleri içerdiğinden premium ürünlerin çoğu kapsamlı bir güvenlik çözümü isteyenlerin ihtiyaçlarını karşılayacaktır.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir