Web Tasarımı Nasıl Öğrenilir?

Web Tasarımı Nasıl Öğrenilir?

Web tasarımı bir web sitesinin görsel yönüne işaret etse de gerçekte web geliştirme süreciyle örtüştüğünden Web Tasarımı Nasıl Öğrenilir? sorusunu yanıtlamaya; ön uç -arka uç, HTML, CSS, JavaScript, UX, UI gibi kavramları açıklayarak başlamak önemlidir.

Kodlama dillerine aşina değilseniz web sitesi tasarlamayı öğrenmenin zor olduğunu düşünebilirsiniz. Ancak yönelmeniz gereken en temel becerileri geliştirmeye başladığınızda bir-iki yıl içinde kendinize yepyeni bir uzmanlık alanı inşa edebilirsiniz.

Pandemiyle birlikte bilgi alma, alışveriş yapma ve çalışma şeklimiz her zamankinden daha fazla teknolojiyle sarılmışken, yeni gerçekliğimizin ve Dünya ekonomisinin geleceğinde internetin büyük rol oynayacağını öngörmek zor değildir. Karantina ve izolasyon nedeniyle insanlığın adapte olmaya çalıştığı bu dönemde önemli oranda talep artışı görülen sektörlerden biri olan web tasarımının, nasıl yapıldığını öğrenmeniz geleceğinizi değiştirebilir.

Web Tasarımı Nedir? Nasıl Öğrenilir?

Web Tasarımı Nedir? Nasıl Öğrenilir?
Web tasarımı kullanıcılar ve web sayfası arasındaki iletişimi kolaylaştırmayı hedefler.

Web tasarımı kullanıcı arayüzünden yerleşime, gezinme ergonomisinden tipografiye çeşitli özelliklerin planlanmasını ve çeşitli ögelerin sayfaya dahil edilmesini içeren web sitesi oluşturma süreci olarak tanımlanabilir.

Web tasarımı kullanıcılar ve web sayfası arasındaki iletişimi kolaylaştırmayı hedefler. Hem yaratıcılık hem de analitik beceri gerektirdiğinden standartlaştırılmış kodları bilmek, kullanıcı deneyimini önemsemek, SEO’yu (arama motoru optimizasyonu) dikkate almak ve grafik tasarımdan yararlanmak web tasarımının olmazsa olmazları arasındadır.

Aslında web tasarımcılarının yaptığı kavramsal olanı alıp görsellere çevirerek fikirlerin iletilmesini sağlayacak işlevsel bir ortam oluşturmaktır.

Web tasarımı öğrenme yolculuğuna HTML, CSS gibi kodlama bilgileri edinerek başlanması tavsiye edilir. Bu tip tasarım becerilerini öğrenmek için online kurslara katılabilir, ilham verici tasarım podcast’leri dinleyebilir, web tasarımıyla ilgili pratik kılavuzlardan oluşan kitaplara, bloglara ve YouTube videolarına yönelebilirsiniz. W3Schools, bu kodların ne olduğunu ve tam olarak nasıl çalıştığını görmek için denemeler yapabileceğiniz sağlam bir başlangıç noktası olabilir.

Web sitesi tasarlamayı öğrenirken en çok ihtiyaç duyulan bileşenleri ve bilinmesi gereken kavramları şu şekilde sıralayabiliriz:

Ön Uç – Arka Uç

Ön Uç - Arka Uç
Ön uç istemci tarafı, arka uç sunucu tarafı olarak kabul edilir.

Ön uç (front-end) ve arka uç (back-end) web geliştirmede kullanılan en popüler terimlerdendir. Ön uç; tarayıcıda görebileceğiniz, arka uç ise web sitesinin gerçekten göremediğiniz kısmıdır. Ön uç istemci tarafı, arka uç sunucu tarafı olarak kabul edilir.

Ön uç, HTML ve CSS gibi dosyalardan oluşan ve web tasarımının kullanıcılar tarafından etkileşim kurulan bir parçasıdır. Bu dosyalar, istemci tarafında tarayıcıya yüklenen dosyalardır.

Arka uç, bir web sitesini görüntülerken arka planda çalışan sunucuları, uygulamaları ve veritabanlarını kapsar. Web tasarımı öğrenmeye çalışırken arka uç konusunda derinlemesine bilgi edinmenize gerek yoktur ancak en azından amacını anlamanız önemlidir. Arka uçla ilgili kısaca şunları söyleyebiliriz:

Sunucular web sitelerinin dosyalarının depolandığı, kesintisiz çalışan, sürekli internet bağlantısı olan gelişmiş bilgisayarlardır. Linux veya Windows gibi işletim sistemlerinde çalışırlar. Sunucudaki uygulamanın işlevleri için PHP, Python, Ruby, C # ve Java gibi bir programlama dilleri kullanılır. Örneğin PHP, WordPress’i destekleyen dildir. Python, veri bilimi ve makine öğreniminde kullanılır. En çok talep gören program dillerinin artılarını, eksilerini ve kullanım alanlarını En Popüler Programlama Dilleri adlı yazımızdan öğrenebilirsiniz.

Arka uç bileşenlerinden biri olan veritabanları, adından da anlaşılacağı gibi web siteniz için bilgileri depoladığınız yerdir. Çoğu veritabanı, “Yapılandırılmış Sorgu Dili” anlamına gelen SQL adlı bir dil kullanır. Veritabanları; Windows sunucularda Microsoft SQL Server üzerinde, Linux için ise MySQL üzerinde çalıştırılır.

Sunucu tarafı dilleriyle kullanabileceğiniz çerçeveler (frameworks); web uygulamaları oluşturmayı çok daha hızlı hale getiren yardımcı araçlardır. Web tasarımında ilerledikçe React veya Bootstrap gibi çerçevelerle çalışmaya başlayabilir veya jQuery ile daha derine inebilirsiniz. Bunlar için başlangıçta çok fazla endişelenmeniz gereksizdir.

Şimdi ön uç web geliştirmenin temel yapı taşları olan HTML, CSS ve JavaScript’i açıklayarak ilerleyelim.

HTML

HTML
Bir web sitesini görüntülemek için tarayıcınıza yüklenen ana dosya türü olan HTML dosyası, sitenin nasıl görüntüleneceğine ilişkin yönergeler sağlar.

HTML (HyperText Markup Language) Köprü Metni Biçimlendirme Dili anlamına gelir, tüm web sitelerinin temelidir.

Yeni başlayanlar için bir web sitesini kodlamanın en kolay yolu HTML kullanmaktır. HTML, bir web sitesinin yapısını oluşturmaya yardımcı olan iskelettir, bu dili öğrendiğinizde web tasarım çok daha anlamlı hale gelecektir.

HTML; <title> gibi etiketlerle başlıklar, paragraflar, listeler ve görseller dahil tüm ögelerin bir web sayfasına yerleştirilmesi için kullanılır. Böylece bir web sitesini görüntülemek için tarayıcınıza yüklenen ana dosya türü olan HTML dosyası sitenin nasıl görüntüleneceğine ilişkin yönergeler sağlar.

Özellikle H1, H2 ve H3 etiketleri gibi başlık etiketlerinin içerik hiyerarşisi için nasıl kullanıldığını bilmeniz önemlidir. HTML öğrenmek siteniz üzerinde kontrol sahibi olmanızı ve web hakkında çok daha derin bir anlayış geliştirmenizi sağlayacaktır.

CSS

CSS, JavaScript
CSS ile renkler, özel yazı tipleri ekleyebilir, web sitenizin öğelerini görünmelerini istediğiniz şekilde düzenleyebilir, animasyonlar oluşturabilirsiniz

CSS (Basamaklı Stil Sayfaları), tarayıcılara bir web sayfası için HTML’yi nasıl biçimlendireceklerini ve stilize edeceklerini söyleyen koddur. HTML içeriğini daha çekici görünecek şekilde biçimlendirmenize olanak tanır.

Ön uçta uzmanlaşmak istiyorsanız, sağlam CSS becerilerine sahip olmanız çok önemlidir. CSS’nin nasıl çalıştığını bilmek benzersiz web siteleri oluşturmanızı ve mevcut şablonları özelleştirmenizi sağlar.

CSS ile renkler, özel yazı tipleri ekleyebilir, web sitenizin öğelerini görünmelerini istediğiniz şekilde düzenleyebilir, animasyonlar oluşturabilirsiniz (Stratejik olarak ve ölçülü olarak kullanıldığında animasyon sıkıcı, düz veya hareketsiz bir tasarımı yükseltebilir, aşırıya kaçmamanız önerilir).

Sayfa içeriğini maksimum etki için düzenlemenizi sağlayan CSS’in nasıl kullanıldığını CSS Nedir? CSS Kodları Nelerdir? adlı yazımızdan öğrenebilirsiniz.

JavaScript

Tasarımlarınızı yalnızca HTML ve CSS kullanarak kodlayabilirsiniz, ancak JavaScript de kullanırsanız büyük bir avantaj elde etmiş olursunuz çünkü JavaScript, sitenizdeki statik öğeleri etkileşimli hale getirmenize olanak tanır. Örneğin kullanıcıyı sayfanın üst kısmına götürecek bir “Başa Dön” butonu veya kullanıcının konumuna göre hava durumunu gösteren bir widget oluşturabilirsiniz.

JavaScript, tarayıcıda çalışmak üzere tasarlanmış bir programlama dilidir.

JavaScript çerçeveleri sıfırdan başlamak yerine önceden oluşturulmuş yapılar ve bileşenlerle daha hızlı tasarımlar oluşturmanıza yarar. Vanilya JavaScript’in temellerini öğrendikten sonra, React, Angular ve Vue adlı JavaScript çerçevelerini de öğrenmeye çalışabilirsiniz. Google tarafından oluşturulan Angular, ilk büyük JavaScript çerçevesidir. React, Facebook tarafından oluşturulan ve şu anda en popüler olan JavaScript çerçevesidir. Vue ise eski bir Angular geliştiricisi olan Evan You tarafından oluşturulan daha yeni bir çerçevedir.

Sürüm Kontrol Sistemi

Hem ön uç tasarımcıları hem de arka uç geliştiricilerinin sürüm kontrol sistemlerini tanıması gerekir. Sürüm kontrol sistemleri, kodda yapılan değişiklikleri izlemenize olanak tanıyarak birden fazla kişinin aynı anda kod üzerinde çalışmasını mümkün kılar. En popüler sürüm kontrol sistemi Git’tir.

Sürüm kontrol sistemleri, dosyalarınızın birden çok sürümünü kaydetmenizi ve daha sonra bunlara erişmenizi sağlar. En iyi sürüm kontrol sistemleri, ekiplerin dosyalarını senkronize etmelerine izin verir, böylece herkes en güncel dosyalara anında erişebilir ve asıl kaynak da korunmuş olur.

Web Tasarım Programları

Web Tasarım Programları
Web tasarım programlarını bir arada kullanmak dinamik ve etkileşimli web siteleri tasarlamayı kolaylaştırır.

Neredeyse tüm tasarımcıların kullandığı Adobe Photoshop ve Illustrator gibi araçlar, daha da dinamik ve etkileşimli web siteleri tasarlamayı kolaylaştırmaktadır. Tasarımda en popüler yazılım Photoshop’tır ancak sıfırdan başlıyorsanız ve daha önce tasarım araçlarını hiç kullanmadıysanız; Figma, Sketch veya Adobe XD ile başlamanız önerilir. Üçü de Photoshop’tan daha çok web tasarımı odaklıdır ve çok daha kolaydır. Figma, kısıtlama olmaksızın ücretsiz bir hesap sunduğu için tasarıma yeni başlayanlar için en uygun araçlardan biridir. Zaman zaman, benzersiz web siteleri oluşturmak için birkaç programı bir arada kullanmayı da tercih edebilirsiniz.

Bir web sitesi oluşturduğunuzda, kullanacağınız en önemli araç web sitesini oluşturacak kodu yazmanıza olanak tanıyan kod düzenleyicisidir. En popüler kod düzenleyici VS Code’dur. VS Code, Microsoft’un Visual Studio’sunun daha hafif bir sürümüdür. Hızlıdır, ücretsizdir, kullanımı kolaydır ve temalar ve uzantılarla özelleştirilebilir. Bunun dışında Sublime Text, Atom ve Vim gibi kod editörleri de kullanılabilir.

Dilerseniz deneyimli ya da deneyimsiz herkesin web sitesi oluşturmasını kolaylaştıran yazılımları, içerik yönetim sistemlerini ve platformları tanıttığımız Web Tasarımı İçin Kullanılan Programlar adlı yazımıza göz atabilirsiniz.

Görsel Tasarım

Görsel Tasarım
Metin, fotoğraf ve grafikleri mükemmel şekilde dengeleyen bir tasarım oluşturmak için beyaz alanın uygun kullanımı çok önemlidir.

Görsel tasarımda çizgiler, şekiller, dokular, renkler gibi bileşenleri kullanırken amaçladığınız etkiyi ortaya çıkaracak kompozisyon kurallarını bilmek, tasarım ilkelerini ve temel kavramlarını öğrenmek önemlidir. Örneğin görsel tasarımda kareler ve dikdörtgenler içerik blokları için, daireler butonlar için, üçgenler genellikle önemli bir mesaja veya harekete geçirme ifadesine eşlik eden simgeler için kullanılır.

Kareler güçle ilişkilendirilirken daireler uyum ve rahatlığı, üçgenler ise önem ve eylemi vurgulamaya yarar.

İletmeye çalıştığınız mesajların değerini azaltan aşırı uyarıcı bir web sitesinden kaçınmak için metniniz, grafikleriniz, multimedya ve renk düzeniniz arasında bir denge sağlamak önemlidir. Yüksek çözünürlüklü görsellere, uygun ve net içeriğe sahip, basit, temiz bir tasarım, kullanıcıların daha fazla ilgisini çekecektir. Uyumlu renkleri ve şekilleri birleştirmek, site ziyaretçilerinizin odaklanmasına yardımcı olabilir ve sitenizin genel akışına katkıda bulunabilir.

Gözü yormayan tasarımlar yaratmak için renk teorisi konusunda bilgi sahibi olmanız, tamamlayıcı renkleri, zıt renkleri ve bunların ilişkilendirildiği duyguları öğrenmeniz önerilir. Başlangıçta renk kullanımında 60-30-10 kuralı gibi kurallara bağlı kalmak tasarımınızda denge duygusu yaratacaktır; ana renk % 60, ikincil renk % 30 ve vurgu rengi % 10.

Modern web tasarımcılarının önceliği olan boşluk, görsel olarak hoş ve gezinmesi kolay web siteleri oluşturmada kritik bir unsurdur. Metin, fotoğraf ve grafikleri mükemmel şekilde dengeleyen bir tasarım oluşturmak için beyaz alanın uygun kullanımı çok önemlidir. Sayfalarınızın her pikselini bir şeyle doldurmaya çalışmak yerine beyaz alan bırakarak, ziyaretçilerinizin dikkatini odaklanmalarını istediğiniz alanlara çekmeye çalışın. Unutmayın boşluklar sitenizin daha temiz ve düzenli görünmesine de yardımcı olur.

Güçlü görseller ve simgelerin kullanımıyla tasarımlar birçok bilgiyi sadece birkaç saniye içinde iletebilir ancak doğru kullanıldığında videolar da metin veya resim yoluyla düzgün şekilde aktarılamayan bir mesajı kullanıcıların daha kolay anlamasına yardımcı olacaktır. Bu konuda dikkat etmeniz gereken videolarınızın tasarımdaki diğer önemli unsurlarla rekabet etmiyor veya bu unsurların değerini düşürmüyor olmasıdır.

UX

UX, kullanıcı arayüzü, UI, kullanıcı deneyimi
Bir web sitesi kullanıcı deneyimine odaklandığında; tasarımda gezinmek ve iletilmek istenen mesajı anlamak kolaylaşır.

UX, kullanıcı deneyimi anlamına gelir, tasarımlarınıza kullanıcıların bakış açısıyla yaklaşmanızı vurgulayan bir tasarım terimidir. Web sitesi tasarımında hep aklınızda tutmanız gereken en önemli detaydır çünkü ihmal ettiğinizde sitenin arama motoru sıralamalarının düşük olmasına neden olur.

UX, kullanıcıların tam olarak ihtiyaç duyduklarını elde etmelerine yardımcı olacak tasarıma odaklanmanızı, tasarımınızı hedef kitlenizin gözünden görmeyi gerektirir. Bunu yapmak için, kullanıcıların sitenizle etkileşimini izlemeniz, kritik bölümleri öne çıkarmanıza yardımcı olur.

Burada dikkat etmeniz gereken kullanılabilirlik pahasına becerilerinizi sergilemenin cazibesine direnebilmenizdir. Kitleniz hakkında bilgi edinmek de onların istek ve ihtiyaçlarına göre uyarlanmış bir tasarım oluşturmanızı sağlayacaktır.

Bir web sitesi kullanıcı deneyimi merkezli olduğunda, tasarımda gezinmek ve iletilmek istenen mesajı anlamak kolaylaşır. Bu, kullanıcıların sitede kalmasını, daha fazla işlem yapmasını, trafiğinizi ve müşteri tabanınızı artırmanızı, rakipleriniz karşısında öne çıkmanızı da kolaylaştırır.

UI

UI, kullanıcı arayüzünün kısaltmasıdır. Arabirim olarak da adlandırılır ve bir kullanıcının programla iletişim kurmasına yardımcı olan bir dizi komut veya menüyü ifade eder.

Kullanıcı arayüzü, bir web sitesindeki öğeler aracılığıyla kullanıcının eylemlerine izin verir ve sitenizde yapması gerekenleri ne kadar kolay ve sezgisel olarak yapabileceğini belirler. Ayrıca, kullanıcı arayüzü, tasarımı keyifli ve eğlenceli hale getirmekle de ilgilidir.

Sezgisel tasarım ve basitlik dikkat edilmesi gereken iki temel kullanıcı arayüzü ilkesidir. Bir web sitesiyle etkileşim tutarlı ve tekrarlanabilir kalıplar içerdiğinde sezgisel olduğundan bahsedebiliriz; web sitesine girenler gezinirken mevcut sistemi kolaylıkla anlamalıdır. Tasarımda kullanılabilirliği artırmak için gezinme sürecinin hızlandırılması ve erişilebilirliği kolaylaştıran öğelerin entegre edilmesi gibi unsurlara odaklanılmalıdır.

Yerleşim (Layout)

Yerleşim (Layout)
Z deseni; bol miktarda negatif alana sahip tasarımlar için web sitesinde gezinmeyi verimli kılar. F deseni ise yoğun içerik bloklarına sahip tasarımlar için uygundur.

Yerleşimin yapısı görsel bir hiyerarşi izlemelidir. İnsanların bir web sitesini okurken kullandıkları göz hareketleri dikkate alınarak belirlenen ortak kalıplara bağlı kalmak önemlidir. Her internet kullanıcısı nereye bakacağını sezgisel olarak bilir çünkü hayatı boyunca internette aynı kalıpları defalarca görmüştür. Tasarımda bu kalıpları bilmek, içerik ve görseller için sorunsuz bir akışa sahip olmaya, kullanıcının kolaylıkla izleyeceği bir rota oluşturmaya yardımcı olacaktır. Anlamanız gereken iki popüler kalıp, Z ve F desenleridir.

Z deseni; kelime ve görsellerden oluşan bir plana ve bol miktarda negatif alana sahip tasarımlar için, web sitesinde gezinmeyi verimli kılar. Birçok açılış sayfası bu kalıba uyar. F deseni ise metin üzerine yoğunlaşan tasarımlarda genellikle ekranın sol tarafında, yayınların bir listesini içeren ve sayfanın ana gövdesinde, ilgili bilgilerin yer aldığı tasarımlardır. İnsanların sayfaya hızlıca göz atıp ihtiyaç duydukları bilgileri sağlamayı hedefler. F modeli, yoğun içerik bloklarına sahip tasarımlarda yaygın olarak kullanılır.

Tipografi

Tipografi, büyük etki yaratabilecek kritik web tasarım öğelerindendir. Yazı tipleri estetiksel işleve ve duyguları etkileme gücüne sahiptir. Örneğin, bir web sitesi el yapımı ürünlere adanmışsa, yazı tiplerinin de aynı zarif havayı vermesi etkileyiciliğini artıracaktır.

Tipografide satır yüksekliğini, karakter aralığını nasıl kullanacağınızı bilmeniz önemlidir ancak başlangıçta kendinizi ince ayarlara kaptırmayın. Okunabilir bir font ilk aşamada odaklanmanız gereken noktadır.

Ana yazı tipiniz çok sayıda kıvrımlı Şerif içeren bir yazı tipiyse, daha basit yazı tipleriyle eşleştirip projenizi en iyi şekilde tamamlayan kombinasyonu bulmaya çalışabilirsiniz. Her proje için en fazla iki veya üç tane farklı yazı tipi kullanılması önerilir.

Duyarlı Tasarım

Duyarlı Tasarım, Responsive Tasarım, mobil uyumlu tasarım
Mobil trafik masaüstü trafiği geride bıraktığından, sitenizin farklı ekran boyutlarına yanıt verecek şekilde tasarlanmış olması önemlidir.

Güçlü bir tasarım tüm cihazlarda ve tarayıcılarda etkileyici görünmelidir. Duyarlı tasarım, sitenizin masaüstü bilgisayarlar, tabletler ve cep telefonları gibi farklı ekran boyutlarına yanıt verecek şekilde otomatik olarak ölçeklendirilmesini sağlar. Mobil trafik masaüstü trafiği geride bıraktığından, web sitenizde bu konuya dikkat etmeniz önemlidir. Sitenizi sıfırdan oluştururken, tarayıcılar arası bir test aracı kullanabilirsiniz. Daha geniş açıklama için Responsive Tasarım Nedir? adlı yazımızı okumanızı öneririz.

Diğer Araçlar

Yukarıda da belirttiğimiz gibi HTML, CSS ve JavaScript, ön uç web geliştirmenin temel yapı taşlarıdır. Bunlara ek olarak, tasarımlarınızda işinize yarayacak birkaç farklı unsurdan da bahsedebiliriz:

 • Paket yöneticileri çoğu açık kaynaklı olan çevrimiçi yazılım koleksiyonlarıdır. Paket adı verilen her bir yazılım parçası, kendi projelerinizde her şeyi sıfırdan yazmak yerine, başkalarının yazmış olduğu yardımcı programları kullanmanızı sağlar. En popüler paket yöneticisi npm veya Node Package Manager’dır, Yarn gibi başka bir yönetici de kullanabilirsiniz ancak npm ile başlamak önerilir.
 • Webpack, Gulp veya Parcel gibi derleme araçları, ön uç iş akışının diğer önemli parçasıdır. Temel düzeyde, bu araçlar görevleri çalıştırır ve dosyaları işler. Bunları, Sass dosyalarınızı CSS’ye derlemek, daha iyi tarayıcı desteği için ES6 JavaScript dosyalarınızı ES5’e dönüştürmek, yerel bir web sunucusu çalıştırmak gibi birçok yardımcı görev için kullanabilirsiniz. Gulp, dosyalarınızı derlemek ve işlemek için kullanabileceğiniz bir npm paketine sahiptir. Webpack, Gulp’un yapabileceği her şeyi fazlasıyla yapabilir, dezavantajı başlamak ve çalıştırmak için çok fazla yapılandırma gerektirmesidir. Parcel; Webpack gibi daha yeni bir paketleyicidir, ancak önceden yapılandırılmıştır böylece birkaç dakika içinde çalışmaya başlayabilirsiniz.
 • Sass, yazı stillerini daha sezgisel ve modüler hale getiren bir CSS uzantısıdır. Sass, benzer kod girişlerini birden çok kez kopyalayıp yapıştırmak yerine, SCSS adı verilen CSS’ye benzer bir biçimlendirme dilinde bir dizi stil yazmanıza olanak tanır. Bu stiller ihtiyaç duyduğunuzda tekrar kullanılabilir. Ayrıca stilleri birbirinin içine yerleştirebilir ve potansiyel olarak yüzlerce yinelenen kod satırını ortadan kaldırabilirsiniz.
 • Bootstrap gibi ön uç çerçeveler, gezinme çubukları, ödeme akışları ve fiyatlandırma tabloları gibi yaygın olarak kullanılan tasarım öğeleri için stiller ve kod örnekleriyle önceden paketlenmiş olarak gelir. Kod iyi test edildiğinden ve belgelendiğinden, çerçeveler yeni tasarımlar oluşturmayı çok daha hızlı hale getirebilir.
 • JavaScript kitaplığı, kendi tasarımlarınıza ekleyebileceğiniz ve zaten sahip olduğunuz koda ek işlevler ekleyebileceğiniz bir dizi bağımsız bileşenden oluşur. En popüler JavaScript kitaplığı, 300’den fazla işlevi içeren jQuery’dir.

SEO

SEO
SEO trendlerinden haberdar olmadan web sitesi tasarlamak, çabalarınızı boşa çıkarabilir.

İyi bir web tasarımı, içeriğin uygun şekilde arama motorları dizinlerine eklenmesini sağlayabilir ve görünürlüğü etkileyebilir. Bir web sitesinde kod dahil çoğu bileşen arama motorları sıralamasını etkiler. Bu nedenle tasarımcıların SEO’ya -Arama Motoru Optimizasyonuna hakim olmaları önerilir. Dilerseniz SEO hakkındaki makalelerimize de göz atabilirsiniz:

Özet

Web tasarımı, bir web uygulamasının görsel düzenini oluşturmak için belirli araçlar kullanmayı ve belirli konularda bilgi sahibi olmayı gerektirir. Web tasarımını öğrenmek uzun vadeli bir yolculuktur. Her bileşeni aynı anda öğrenmeye çalışmak yerine en basitten başlayıp becerilerinizi sağlamlaştırmanız, farklı kaynaklara göz atarak gelişime açık olmanız önerilir. Özetle;

 • ön uç – arka uç hakkında bilgi sahibi olmak,
 • HTML, CSS ve JavaScript öğrenmek,
 • UI ve UX’in temellerini anlamak,
 • Tasarım programları, paket yöneticileri ve derleme araçlarından yardım almak,
 • duyarlı tasarımı ve temel SEO stratejilerini anlamaya çalışmak gibi kritik aşamalar Web Tasarımı Nasıl Öğrenilir? sorusuyla yola çıkanların güçlü ve işlevsel tasarımlar ortaya çıkarmaları için önemlidir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir