Off-Page SEO Nedir?

Off-Page SEO Nedir?

Google, arama motoru algoritmalarında güncellemeler yapıp dururken, SEO stratejinizi tek bir boyuta odaklamak rekabette dezavantaj anlamına gelir. Off Page SEO Nedir? Ne işe yarar? gibi soruları ele almak bu nedenle önemlidir.

Dijital pazarlamanın en etkili, en basit ve en hesaplı yolu olarak bilinen Arama Motoru Optimizasyonu (SEO), işletmelerin bütçelerini ve zamanlarını ayırmaları gereken temel stratejilerden biri halini almıştır. Off-Page SEO ve On-page SEO olarak iki ana kategoride çok çeşitli stratejiler içeren arama motoru optimizasyonu; web sitelerine Google, Bing, Yandex, Duck Duck Go gibi arama motorlarından kaliteli trafik çekmeyi amaçlar.

Sayfa Dışı SEO Nedir?

Sayfa Dışı SEO Nedir?, Off-Page SEO Nedir?
Sayfa dışı SEO; içeriğinize giden yeni yollar yaratır, markanızın doğal bağlantılar almaya başlamasını sağlar, görünürlüğünüzü artırır ve alakalı trafiği sitenize yönlendirir.

Off Page SEO olarak bilinen sayfa dışı SEO; backlink, yerel SEO, PPC, sosyal medya gibi harici kaynaklardan yararlanarak arama motorlarındaki sıralamanızı iyileştirme çabasıdır. Adından da anlaşılacağı gibi “web sayfanız dışında” gerçekleştirilir.

SEO stratejileri içten dışa doğru başlar. Öncelikle anahtar kelimeleri eşleme, kaliteli içerik üretme ve meta açıklamaları optimize etme gibi sayfa içi SEO bileşenleriyle yola çıkılması gerekir ancak zamanla bu bileşenler sayfa dışı SEO teknikleriyle genişletilmezse marka bilinirliği sınırlanmış olur.

Off-Page SEO; daha çok link oluşturmaya ve potansiyel ziyaretçilerin; çeşitli dijital mecralarda nişinizle alakalı önemli anahtar kelimeler hakkında konuşulurken size başvurmalarına odaklanır.

Sayfa İçi ve Sayfa Dışı SEO Arasındaki Farklar Nelerdir?

Sayfa İçi ve Sayfa Dışı SEO Arasındaki Farklar Nelerdir?, on page seo, off page seo
Sayfa içi ve sayfa dışı SEO birbirlerini tamamlayarak birlikte yürütülmelidir, ikisi arasında seçim yapmaya kalkmak doğru olmayan bir yaklaşımdır.

Sayfa içi SEO (On-page SEO), web sitelerinin SERP’deki (arama motoru sonuç sayfaları) sıralamasını iyileştirmek için HTML’sini, dahili bağlantılarını, anahtar kelime yoğunluğunu optimize etmeyi ve yüksek kalitede içerikler ve görseller yayınlamayı içerir. Yani sayfa içi SEO, web sitenizde kontrol edebileceğiniz bileşenleri ifade ederken, sayfa dışı SEO, başka bir siteden verilen bağlantılar gibi web siteniz dışında gerçekleşen faktörleri ifade eder.

İşletmenize özgü arama sorguları için SERP’de sıralama fırsatı sunan sayfa içi SEO, uzun vadeli faydaları ile en iyi yatırım getirisini sunan dijital pazarlama stratejisidir. Web sitelerinin büyümesine ve yıllar boyu trafik getirmesine yardımcı olur.

Sayfa içi SEO, arama motorlarının web sitenizin içeriğini analiz etmesine yardımcı olur böylece arama yapan kişinin sorgusunun sitenizle alakalı olup olmadığı belirlenir. İçerik; arama motorları için temel odak alanıdır, bu da herhangi bir SEO stratejisinde içeriğin ana odak noktası olması gerektiği anlamına gelir. Ancak SEO’nuzu geliştirmenin tek yolu web sitenizde blog yayınlamak değildir.

Sayfa içi SEO için doğru anahtar kelimeleri kapsayacak şekilde doğru konuları plana dahil ederken sayfa dışı SEO için örneğin sosyal medyayı kullanmanız ve yeni potansiyel müşterileri dönüşüme yönlendirecek bir huni (Conversion Funnel) tasarlamanız gerekir.

Sayfa dışı SEO özünde sosyaldir. Tanınmak ve değer görmek için planlanır. Google’ın en sevdiği şeylerden biridir. Göz ardı edilirse siteniz rakipler tarafından arama sonuçlarında alt sıralara itilebilir.

Sayfa içi SEO, daha çok insana ulaşmakla ilgilidir, sayfa dışı SEO ise onları yakınlaştırmak için yapılır.

Sayfa içi SEO için içeriğinizi istediğiniz sıklıkta güncelleyerek daha iyi ve daha kapsamlı hale getirebilirsiniz. Ancak üzerinde daha az kontrole sahip olduğunuz için sayfa dışı SEO daha zordur. Diğer sitelerin, kişilerin ve yayınların markanıza bağlantı vermesini, markanızdan bahsetmesini sağlamak kesinlikle kolay değildir.

Sayfa içi ve sayfa dışı SEO birbirlerini tamamlayarak birlikte yürütülmelidir, ikisi arasında seçim yapmaya kalkmak doğru olmayan bir yaklaşımdır. Çünkü her ikisi de bir web sitesinin başarısında kritik role sahiptir.

Off Page SEO Neden Bu Kadar Önemlidir?

Off Page SEO Neden Bu Kadar Önemlidir?
İnsanların sayfanızı ziyaret etmeseler bile, adınızı, markanızı akıllarında tutmalarında sayfa dışı SEO etkilidir.

Organik trafik her zaman alaka düzeyine bağlıdır. İçeriğiniz önemliyse, Google zaten onu tanıtacaktır. Bu noktada sayfa dışı SEO, web sitenize, arama motorlarının dışında bir dizi yeni giriş noktası kazandırma potansiyeli nedeniyle ayrıcalıklıdır: Sayfa dışı SEO; içeriğinize giden yeni yollar yaratır, markanızın doğal bağlantılar almaya başlamasını sağlar, görünürlüğünüzü artırır ve alakalı trafiği sitenize yönlendirir.

Herhangi bir SEO stratejisi sitenizin arama motorlarında daha iyi konumlandırılmasına hizmet ettiği için elbette ki önemlidir. Sayfa dışı SEO’nun ağırlığı; arama motorlarının en kritik sıralama faktörlerinden olan site otoritesi ve güvenilirliğini güçlendirmesinden de kaynaklanır. Web siteleri, benzer nişteki farklı geri bağlantı türleri aracılığıyla otoritesini sağlamlaştırır. Her geri bağlantı, özellikle bulunduğu web sitesi de yüksek otoriteye sahipse, arama motorları tarafından olumlu bir oy sayılır.

Ayrıca sayfa dışı SEO’nun marka bilinirliğine katkısı yadsınamaz. Sayfa dışı SEO, potansiyel müşterilerin markanızı fark etmesini sağlar üstelik bunu sitenizin dışında yapmayı başarır. Bazı sayfa dışı SEO teknikleriyle ziyaretçilerinizin dijital ortamlarda güvendikleri diğer kişiler tarafından yönlendirilmesi, direk yapılan ziyaretlerden daha etkili sonuçlar doğurur. İnsanların sayfanızı ziyaret etmeseler bile, adınızı, markanızı akıllarında tutmalarında sayfa dışı SEO etkilidir.

Google yalnızca hedeflediğiniz anahtar kelimeleri değil, aynı zamanda sitenize bağlanan içerikte bulunan diğer alakalı anahtar kelimeleri de dikkate alır. Bu tip detaylara dikkat etmek web sitenizin daha hızlı sıralanmasını sağladığından da sayfa dışı SEO önemlidir.

Sayfa Dışı SEO Nasıl Yapılır?

Planlama, herhangi bir rutinin temel bir parçasıdır. Sayfa dışı SEO stratejinizi konumlandırırken hangi taktiğin işe yarayacağını bilmiyorsanız; müşterilerinizin ya da hedef kitlenizin bilgi almak için hangi sayfaları kullandığı, hangi tür içeriklerde harici bir bağlantıya tıklamaya daha yatkın olduğu, sosyal medyadaki markalarla ilişkileri, aktif oldukları forumlar, iletişim kanalları gibi bilgilerden yola çıkmanız önerilir.

Arama motorları sıralamalarındaki pozisyonlarınızın yanı sıra backlink’lerinizin sayısını ve özellikle nereden geldiklerini takip etmeniz gerekir. Bu verileri olası satışlar ve dönüşümlerle çapraz referans aldığınızda, hangi kanalların içerik pazarlamada daha iyi bir yatırım getirisi sağlayacağını gösterecektir.

Doğru optimizasyonlarla başlangıçta göstermeniz gereken tüm çaba zamanla kolaylaşacaktır. Elde ettiğiniz organik trafik daha da fazlasını getirecektir. Sayfa dışı SEO’da kullanılan yöntemlere göz atarak sayfa dışı SEO’nun nasıl yapıldığını anlamak mümkündür.

Sayfa Dışı SEO Yöntemleri

Birbirlerinin sıralamalarına göz diken çok sayıda web sitesi tarafından uygulanan en popüler sayfa dışı SEO tekniklerinin başında backlink denen geri bağlantılar gelir. Geri bağlantı, web sayfanızın dışındaki bir dijital ortamda bulunan kullanıcıyı içeriğinize yönlendiren herhangi bir bağlantıdır.

Sayfa Dışı SEO Yöntemleri, Sayfa Dışı SEO Nasıl Yapılır?,
Google; çok sayıda güvenilir kaynağın sizden bahsetmesi durumunda bu güveni hak ettiğinizi düşünür.


Backlink, Google’ın bir web sitesinin alaka düzeyini belirlerken ve onu en iyi sonuçlar arasında daha yükseğe koyarken dikkate aldığı en önemli kriterlerden biridir. Çünkü Google; çok sayıda güvenilir kaynağın sizden bahsetmesi durumunda bu güveni hak ettiğinizi düşünür.

Sitenize verilen geri bağlantıların sayısı ve kalitesi de şüphesiz sayfa dışı SEO’nun en büyük faktörüdür. Alakalı sayfalardan geri bağlantı almak, “içeriğinizi yararlı bulacak ve yüksek etkileşimle ödüllendirecek kitleyi” sitenize getirir. Kaliteli geri bağlantılarla birlikte yüksek etkileşim, Google’a sayfanızın ve içeriğinizin hem yararlı hem de yetkili olduğuna dair güçlü sinyaller gönderir.

Ücretli backlink’ler sorgulansa da doğal yollarla link oluşturmak çok uzun zaman alabilmektedir. Bu konudaki detayları dilerseniz Backlink Nasıl Alınır? sorusunu yanıtladığımız Backlink Nedir? adlı yazımızdan öğrenebilirsiniz.

Sayfa Dışı SEO Yöntemleri, sosyal medya
Google yalnızca hedeflediğiniz anahtar kelimeleri değil, aynı zamanda sitenize bağlanan içerikte bulunan diğer alakalı anahtar kelimeleri de dikkate alır.

Sosyal medya, sayfa dışı SEO’nun bir başka önemli ayağıdır. Çok sayıda tıklama oluşturan sosyal gönderiler siteye gelen trafiği artırmaya ve bir ton bağlantıyı paylaşmaya yardımcı olur. Hedef kitlenizle anlamlı ve ölçülü etkileşim kurarken, ödülleri kullanabilir ve müşterileri markanız için inceleme yazıları, yorumlar ve öneriler paylaşmaları için teşvik edebilirsiniz.

Sayfa Dışı SEO Yöntemleri, backlink, benim işletmem, Google My Business
Benim işletmem (Google My Business), ilgili aramalarda görünme şansınızı artıran, ürünlerinize ihtiyaç duyanların sizinle etkileşime geçmesini kolaylaştıran konum tabanlı ücretsiz bir Google platformudur.

Son zamanların popüler sayfa dışı tekniklerinden biri haline gelen Google My Business, yerel SEO açısından güçlü etkilere sahiptir. Tekliflerinizi, etkinliklerinizi, ürünlerinizi ve hizmetlerinizi Google My Business’taki gönderiler aracılığıyla doğrudan Google Arama ve Google Haritalar’da yayınlayabilirsiniz.

Sayfa Dışı SEO Yöntemleri, ppc, tıklama başına ödeme reklamları, ppc reklamları
PPC; Google Ads ve Facebook reklamlarının aldığı tıklama sayısına göre reklam verenler tarafından ödenecek tutarı ifade eder.

Sayfa dışı SEO, PPC denen tıklama başına ödeme yapılan Google, Twitter, Facebook ve LinkedIn reklamlarından güç alır. PPC reklamları ile tanıtılan güçlü bir içerik sitenize trafik çekmenin etkili bir yoludur ve çok sayıda geri bağlantı sağlar.

Bunların dışında en etkili Off-Page SEO taktiklerini şu şekilde sıralayabiliriz:

 • Diğer web sitelerinin bloglarında konuk yazarlık
 • Influencer anlaşmaları
 • Video ve podcast röportajlarına katılmak
 • Sosyal yardımlar
 • Web sitelerindeki soruları yanıtlamak
 • Forumlara katılmak
 • Markanızdan bahseden ancak bağlantı vermemiş sitelerden link rica etmek
 • Orijinal görsellerinizi kullanan sitelerden atıf istemek
 • Benzer içeriğe sahip olduğunuz ve bozuk bağlantı içeren yazılardan içeriğinize bağlantı verilmesini istemek
 • Backlink için rakip analizi
 • YouTube’da içerik oluşturmak
 • Pinterest’te yüksek kalitede görsel ve infografikler yayınlamak
 • Medium’da içerik yayınlamak
 • Saygın medya kuruluşlarında şirketiniz hakkında duyurular, içerikler yayınlamak
 • Öne çıkan uzman görüşlerini tek yazıda toplamak (her birinden backlink kapmak için)
 • Benzer nişe sahip sitelerle link anlaşması
 • Ortak pazarlama (affiliate marketing)
 • Markanıza müşteri yönlendirenler için önemli indirimler ve hediyeler sunmak
 • Yarışmalar ve bağışlar
 • E-posta Bültenlerinde içeriğinizi öne çıkarmak
 • Sektörel etkinliklere katılmak ve ev sahipliği yapmak
 • Mümkün olduğunca çok sayıda akreditasyon almak
 • Birlikte çalıştığınız derneklerden, tedarikçilerden geri bağlantı almak

Özet

Arama motoru optimizasyonu (SEO), çevrimiçi varlığınızı büyütmek için kullanılan en etkili araçlardan biridir. Sayfa içi ve sayfa dışı SEO, bir web sitesinin arama motoru sıralamalarını iyileştirmek için el ele çalışmalıdır. Her ikisi de son derece önemlidir. Görünürlüğünüzü artırmak istiyorsanız Off Page SEO Nedir? sorusunun yanıtlarıyla SEO stratejinizi geliştirmeye odaklanmanız önerilir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir