Web Tasarımcısı Ne İş Yapar?

Web Tasarımcısı Ne İş Yapar?

Web tasarımcısı terimi genellikle web siteleri oluşturan herkes için kullanıldığından Web Tasarımcısı Ne İş Yapar? sorusunun yanıtı çoğu zaman farklılık göstermektedir. Bazı web tasarımcıları UX ve grafik tasarım ağırlıklı becerilere sahipken bazıları özellikle kodlama becerilerine odaklanıp ön uçta uzmanlaşmayı tercih etmiş olabilir.

Web Tasarımı Nedir?

Web tasarımı, içeriğin nasıl düzenleneceği ve tasarım unsurlarının nasıl konumlandırılacağı dahil olmak üzere kullanıcı deneyimi (UX) ve SEO gibi unsurları göz önünde bulundurarak bir web sayfasına estetik görünüm ve işlevsellik kazandırma sürecidir. Web tasarımı ayrıca web uygulamalarını, mobil uygulamaları ve kullanıcı arayüzü (UI) tasarımını da içerir.

Web Tasarımcısı Kimdir?

Web Tasarımcısı Kimdir?
Web tasarımcıları, web sitesinin herhangi bir bölümüne ulaşmayı en az sayıda tıklama ile sağlamaya çalışır.

Web tasarımcısı, bir web sitesinin yerleşimini, kullanılabilirliğini ve görünümünü tasarlarken kodlama gibi teknik becerilerini ve yaratıcılığını harmanlayan, web sitelerinin ön uç olarak adlandırılan kullanıcıların gerçekte gördüğü ve etkileşimde bulunduğu kısmını tasarlayan kişilere denir. Web sitelerini işlevsel, kullanıcı dostu ve estetik açıdan çekici kılmaktan sorumludur.

Web tasarımcıları, web sitesiyle hedeflenen mesajın net olarak sunulması için müşterilerle görüşüp ayrıntıları belirler ve hedef kitleye hitap edecek şekilde tasarımlar oluştururlar. Uygun renkleri, yazı tipini, yerleşim detaylarını ve resimleri seçmek web sitesinin kişiliğini oluşturduğundan estetiğe dikkat ederler.

Bunların yanı sıra, web sitesinin UX denen kullanıcı deneyimini de göz önünde tutarak hedef pazarın kolaylıkla kullanıp aradığını bulabileceği sayfalar oluşturmaya çalışırlar. UX bir kullanıcının bir ürün hakkında ne düşündüğünü ve ne hissettiğini derinlemesine anlamayı amaçlar; odak noktası kullanıcının alışkanlıkları, ihtiyaçları, duyguları, hedefleri ve beklentileridir.

Örneğin, çocukları hedefleyen bir web sitesinin bir çocuğun dikkatini çekecek şekilde hazırlanması, parlak renkler, okunması kolay bir yazı tipi, çok sayıda resim içermesi; onu eğlenceli, etkileşimli ve anlaşılması kolay hale getirir. Öte yandan, örneğin iş adamlarını ya da hekimleri hedefleyen bir web sitesi daha profesyonel bir yazı tipi, daha fazla metin içerebilir ve daha ciddi bir ton sunacak şekilde oluşturulur.

Web tasarım projelerinizi ekonomik ve ışık hızında hosting paketleri ile test edebilirsiniz!

Hedef kitlesi ne olursa olsun web tasarımcıları hazırladıkları tüm web sitelerinde gezinmenin kolay olmasına, bilgilerin anlaşılması ve erişilmesi kolay bir biçimde düzenlenmiş olmasına özen gösterirler. Web sitesinin herhangi bir bölümüne ulaşmayı en az sayıda tıklama ile sağlamaya çalışırlar.

Bir web tasarımcısı, bir web sitesinin tüm unsurlarını oluştursa da girişte de belirttiğimiz gibi geliştirilen projelere ve farklı çevrelere göre meslek tanımı farklılaşabilmektedir. Bazı durumlarda tasarımcılar, tasarımlarını bitirdikten sonra projeyi web geliştiricilerine aktarırlar. Bazıları ise A’dan Z’ye her detayla ilgilenir.

Web Tasarımcısı Ne Yapar?

Web Tasarımcısı Ne Yapar? Web Tasarımcısı Ne Yapmaz?
Web tasarımcısı, işletmelerin dijital varlıkları ile ilgili tasarım sorunlarını çözmesine ve daha fazla gelir elde etmesine yardımcı olur.

Bir web tasarımcısının iş tanımı, bir sitenin kullanıcı deneyimini iyileştirme odağıyla görsel ve teknik becerilerin karışımını; hem grafik tasarımı hem de kodlamayı anlamayı içerir. Mesleki tanımın esnekliği nedeniyle aşağıdaki maddelerle sınırlı olmasa da bir web tasarımcısının en belirgin görevlerini şu şekilde sıralamak mümkündür:

 • Bir web tasarımcısı, müşterilerin ihtiyaçlarına uygun web siteleri, şablonlar, arayüzler ve bunlarla ilişkili uygulamalar geliştirir.
 • Bir web sitesinin grafiklerini, yazı tipini, renklerini ve yerleşime dahil edilecek ögelerini oluşturur, sayfada görünmesi istenen medya ögelerini düzenler.
 • Web sitesi kodu genellikle web tasarımcıları yerine web geliştiricileri tarafından ele alınır ancak tasarımcılar da bir sitenin ön ucunu oluşturmak ve iyileştirmek için HTML, CSS ve JavaScript ile çalışabilir. Tasarımlarını web tarayıcılarında uygulamak ve test etmek için HTML ve CSS kullanabilir.
 • WordPress gibi popüler web tasarım platformlarını kullanabilir.
 • Web sayfasının son görünümünü temsil eden mockup dosyaları oluşturur, bunları katmanlara ayırır, böylece her sayfa öğesi kolayca ayrılabilir ve dışa aktarılabilir.
 • Web sayfalarının mobil ve tablet sürümlerinin görünümünü tasarlar.
 • Bir sitenin kullanıcı deneyimini iyileştirmeyi hedefler ve web sayfalarının masaüstü, tablet ve mobil platformlarla uyumlu olmasını sağlar.
 • Web sitelerinin bakımında ve güncel tutulması için yapılması planlanan eklemeler konusunda yardımcı olur.
 • İşletmelerin dijital varlıkları ile ilgili tasarım sorunlarını çözmesine ve daha fazla gelir elde etmesine yardımcı olur.

Hayalindeki projeye yeni bir domain alarak başlamak istemez misin?

Web Tasarımcısı Ne Yapmaz?

 • Kimilerine göre web tasarımcısının görevleri, web sitesi oluşturmanın tüm yönlerini kapsar. Ancak bir web tasarımcısının rolü web sitelerinin arka uç geliştirme ve işlevselliğine odaklanan web geliştiricileriyle karıştırılmamalıdır. Web tasarımcıları genellikle web sitesini kodlamaktan sorumlu değildir. Kodlama web tasarımcılarının bazı konularda sınırlamaların farkında olmalarını sağlar, Örneğin bazı tasarım efektlerinin veya dokularının kodla uygulanması zor olabilir veya bir web sayfasının yüklenmesini yavaşlatan boyutlarda olabilir. Hangi seçimlerinin işe yarayıp yaramayacağını bilmeleri için koda aşina olmaları önemlidir.
 • Web tasarımcılarından herhangi bir web sitesinin metinlerini yazmaları beklenmemelidir. Hazırlık sürecinde metinler henüz hazırlanmadıysa, tasarımlarda lorem ipsum metni kullanılır.
 • Web tasarımcıları, logo hazırlamaktan veya web sayfası dışındaki kurumsal varlıklarda kullanılacak görsellerin seçimlerinden sorumlu değildir. Web tasarımcıları genellikle web sitesi için çizim yapmazlar. Hazırlanmış grafik ögelerini tasarımlarına dahil ederler. Ancak bazıları gerektiğinde özel öğeler tasarlayabilir.
 • Web tasarımı ve fotoğrafçılık ayrı disiplinlerdir. Web tasarımcıları tasarımlarına müşterinin lisansını ödemesi gereken stok fotoğrafları dahil edebilir.
 • Web tasarımcıları tasarımlarından önce bazı rakip araştırmaları gerçekleştirirken, bir kurum içi pazarlama profesyonelinin elde edeceği tüm verilere, analizlere ve uzmanlığa erişemez. Bu tip bilgilerin projenin ihtiyaçları doğrultusunda kendisine sunulması önemlidir.

Nasıl Web Tasarımcısı Olunur?

Nasıl Web Tasarımcısı Olunur?, Web Tasarımcısı Olmak Ne Kadar Sürer?
Kendi web sitelerinizi tasarlayarak deneme yanılma yoluyla kendi başınıza web tasarımını öğrenmek de web tasarımcısı olmak için geçerli bir seçenektir.

Web tasarımcıları çeşitli sektörlerde veya genellikle bağımsız olarak çalışırlar. Eğitim gereksinimleri değişebilir, önlisans derecesi ile giriş seviyesi işler alabilirler. Lisans dereceleri, daha iyi kariyer olanaklarına yol açabilecek genişletilmiş beceriler sağlar.

Çoğu işveren, web tasarımcılarının en az bir önlisans derecesine sahip olmasını ister ancak üniversite diplomasına sahip olmak her zaman gerekli değildir. Kendi web sitelerinizi tasarlayarak deneme yanılma yoluyla kendi başınıza web tasarımını öğrenmek de geçerli bir seçenektir. Örneğin, bir hobi web sitesi veya blog, potansiyel işverenlere web tasarımının tüm ayrıntılarını anladığınızı gösterebilir.

Üniversitelerin, web tasarımı içeren grafik tasarım, multimedya yayıncılık ve kitle iletişim programları gibi bölümleriyle web tasarımcısı olma yolunda sağlam adımlar atılabilir. Web tasarımı dersleri genellikle HTML, CSS, JavaScript ile programlama, web medyası, duyarlı web tasarımı, grafik tasarım, uygulama geliştirme gibi konuları kapsar. Ayrıca bilgi teknolojisi alanlarından mezun olup ilgili kurslarla tasarımcılığa dair eğitim eksikliklerini telafi etmek de web tasarımcılığının yolunu açar.

Web tasarımı alanında yüksek lisans yapmak üst düzey pozisyonlara geçmek ve karmaşık projelerin üstesinden gelmek isteyenler için gerekebilir.

E-ticaret Sitelerinin Tasarımı, Web Animasyonu, Mobil Uygulama Tasarımı’na yönelik kurslar, HTML, JavaScript, InDesign, Photoshop ve Dreamweaver gibi programlara dair sertifikalar, stajlar ve çok yönlü bir portföy oluşturmak, işverenlerin bir web tasarımcısında görmeyi beklediği özelliklerdendir. Başlangıç aşamasında deneyim kazanmak için hayır kurumları gibi kâr amacı gütmeyen ve web tasarımcıları için bütçesi olmayan müşterilerle çalışabilirsiniz.

Web tasarımı öğrenmek için odaklanmanız gereken bileşenleri açıkladığımız Web Tasarımı Nasıl Öğrenilir? adlı yazımızı okumanızı tavsiye ederiz.

Web Tasarımcısı Olmak Ne Kadar Sürer?

Bir web tasarımcısı olmak için gereken süre, mevcut deneyim seviyenize ve kariyer hedeflerinize bağlıdır. Amacınız büyük ajanslarda sağlam bir ​​maaşla sektöre atılmaksa lisans derecesi almak için dört yılın geçmesini beklemelisiniz. Web tasarımı alanında yüksek lisans derecesini tamamlamak tahmin edeceğiniz üzere bir ila üç yıl sürecektir.

Serbest çalışan bir web tasarımcısı olmayı ve üniversite derecesine ihtiyaç duymadan kendinizi geliştirmeyi amaçlıyorsanız uzmanlaşmanız gereken temel becerilerde her bir sertifika için bir kaç ayı gözden çıkarmalısınız.

Web Tasarımcısı Ne Kadar Kazanır?

Başlangıç ​​maaşı deneyime veya sektöre bağlı olarak değişebilir. Bir web tasarımcısının hizmet verdiği süre kazanç potansiyelini tanımlamaz, tasarımcılar sektörüne, konumuna, eğitim düzeyine göre daha fazla kazanabilirler. Web tasarımcıları bir işletme veya ajans için tam zamanlı çalışabilir, ancak genellikle aynı anda birden fazla müşteri için serbest çalışanları da vardır.

Dünya’nın dört bir yanındaki tasarımcılar tarafından bildirilen maaş verilerini derleyen Glassdoor, Payscale, Ziprecruiter ve Salary.com’a göre bir web tasarımcısının ortalama yıllık maaşı 21 bin dolar ile 114 bin dolar arasında değişmektedir.

Kimler Web Tasarımcısı Olabilir?

Web Tasarımcısı Ne Kadar Kazanır?, Kimler Web Tasarımcısı Olabilir?
Web tasarımcıları, işlevsel web siteleri oluşturmak için teknik yeterliliğe ihtiyaç duyarlar, ancak aynı zamanda kullanıcı deneyimi için sanatsal beceriler ve estetik duyarlılık gibi özelliklere de ihtiyaçları vardır.

Web tasarımcı olmak için üniversite diploması güçlü bir izlenim yaratsa da son zamanlarda tasarımcıların kendi kendine çalışarak uzmanlaşması giderek yaygınlaşmaktadır. Diploma sahibi olmanın zorunluluk olarak algılanmamasına, yalnızca deneyim ve yeteneklere dayalı işe alımların görülmesine rağmen, tasarım, bilgisayar teknolojisi gibi alanlarda en azından önlisans derecesine, eğer mümkünse lisans derecesine sahip olmanız önerilir.

Şirketler veya müşteriler bütçelerine bağlı olarak bir web sitesinin ayağa kalkmasını gerektiren rollerin ve sorumlulukların örtüştüğü tasarımcılarla çalışmayı tercih etmektedir. Bu nedenle bir tasarımcının herhangi bir projeye başlamadan önce kendisinden beklenenler hakkında netlik kazanması önemlidir.

Başarılı bir web tasarımcısı olmanın hangi becerilerde ustalaşmayı gerektirdiğini şu şekilde sıralayabiliriz:

 • Kullanıcı arayüzü tasarımı (UI), profesyonellerin tasarımlarını, tasarım deneyimi olmayan kullanıcıların gözünden görmelerini sağlar.
 • HTML çoğu web tasarımcısı için hayati bir beceridir. Örneğin, Adobe Dreamweaver büyük ölçüde HTML bilgisine dayanır. Adaylar, sertifikalar ve önlisans ve lisans programları aracılığıyla HTML öğrenebilirler.
 • CSS, web sitesi tasarımlarının hayata geçirilmesinde önemli rol oynar. Geliştiriciler sitelerin yapısını oluşturmak için HTML kullansalar da CSS, kariyerinde ilerlemek isteyen web tasarımcıları için olmazsa olmazdır.
 • JavaScript web tasarımcılarının oluşturdukları web sitelerini geliştirmelerini sağlar. Lisans programlarında seçmeli ders olarak veya web geliştirme kurslarıyla JavaScript dersleri alınabilir.
 • Adobe Dreamweaver, web tasarımcıları için sektör standardı bir program olarak kullanılmaktadır. Web tasarımcılarının web sitelerini tamamlamak için geliştiriciler ve proje yöneticileri gibi diğer profesyonellerle çalışmasına olanak tanır.
 • Adobe Photoshop, web tasarımcıları da dahil olmak üzere grafik tasarımcıların hakim olması gereken, görüntüleri düzenlemek ve birleştirmek için kullanılan çok fonksiyonlu bir programdır. Photoshop, web tasarımı için kullanılan en yaygın yazılımlardan biri olsa da Sketch gibi UX prototipleme uygulamaları, web tasarımcıları arasında giderek popüler hale gelmektedir.
 • Adobe Illustrator orijinal vektör görüntüleri oluşturmak, logo, tipografi ve web siteleri için simgeler yapmak için kullanılır. Web tasarımcıları genellikle bu programı başka yazılımlarla bir arada kullanmayı tercih eder.
 • Adobe InDesign, tasarımları hem basılı hem de dijital medya platformlarında yayınlama olanağı sağlar. Profesyoneller bazen nihai tasarımları göndermek ve portföylerini oluşturmak için InDesign’ı kullanır.
 • Zaman zaman farklı yazılımlara ihtiyaç duyabileceğinden tasarımcılar; web tasarımı için kullanılan diğer araçlar için de takipte olmalıdır. Bu konuda web sitesi oluşturmayı kolaylaştıran Sketch, Figma, GIMP gibi yazılımları, içerik yönetim sistemlerini ve platformları derlediğimiz Web Tasarımı İçin Kullanılan Programlar adlı yazımıza göz atabilirsiniz.
 • Grafik tasarım bilgisi web tasarımcıların metin, renk ve görselleri etkileyici bir şekilde birleştirmeleri açısından önemlidir. Tasarımcıların özellikle, istenen etkiyi yaratmak için tasarım ilkelerinden stratejik olarak nasıl yararlanacaklarını, tasarım tarihini, hangi tasarım eğilimlerinin hala yararlı, hangilerinin abartılı ve demode olduğunu bilmeleri gerekir.
 • Web tasarımcıları, işlevsel web siteleri oluşturmak için teknik yeterliliğe ihtiyaç duyarlar, ancak aynı zamanda kullanıcı deneyimi için sanatsal beceriler ve estetik duyarlılık gibi özelliklere de ihtiyaçları vardır.
 • Bir web tasarımcısının arama motoru algoritmalarından bihaber olması düşünülemez. SEO konusunda trendleri takip etmesi önemlidir.
 • Web tasarımcıları sadece yaratıcılık, eleştirel düşünme ve teknik becerilerin bir kombinasyonuna ihtiyaç duymaz; serbest çalışanları müşterileri çekmek ve kendi işini yönetmek için işletme yönetimi becerilerine de sahip olmalıdır.
 • Web sitesi problemlerinde hata ayıklama sık yapılan bir iş olduğundan problem çözme yeteneği de çok önemlidir.
 • Bir web tsarımcısı için zaman yönetimi, özellikle projelerin teslim tarihini dikkate alarak planlı çalışma gereklidir.
 • Güçlü sözlü ve yazılı iletişim, iyi müşteri ilişkileri kurmak ve sabırlı olma konusunda fayda sağlayacaktır.

Ayrıca Bootstrap gibi çerçeveler, kitaplıklar ve isteğe bağlı olarak PHP, Python veya Ruby gibi programlama dillerine aşina olmak web tasarımcılarının işini kolaylaştıracaktır. Dilerseniz en çok talep gören program dillerinin artılarını, eksilerini ve kullanım alanlarını En Popüler Programlama Dilleri adlı yazımızdan öğrenebilirsiniz.

Bir Web Tasarımcısını Nerede Bulabilirsiniz?

Bir web tasarımcısına ulaşmak için LinkedIn gibi profesyonel ağlar ve iş siteleri gibi bir dizi olasılık söz konusudur. Her türden organizasyon web sitesine ihtiyaç duyduğundan, web tasarımcıları birçok sektörde aktif olarak çalışmaktadır. Genellikle dijital pazarlama ajanslarında, yazılım şirketlerinde ya da doğrudan işletmelere yönelik serbest olarak çalışmakta veya kar amacı gütmeyen kuruluşlar ve hükümetler için hizmet verebilmektedirler.

Özet

Dijital medya hayatlarımızın vaz geçilmez bir parçası haline geldiğinden web tasarımı hızla büyüyen sektörler arasındadır. Kötü tasarlanmış web sitelerinde yüksek hemen çıkma oranlarına rastlanması ve güçlü tasarımların bir işletmenin kârlılığını doğrudan etkilemesi gibi nedenlerle SEO ve dijital pazarlama süreçlerinde web tasarımcıları çok özel bir rol üstlenmektedir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir