RankBrain Nedir?

RankBrain Nedir?

RankBrain Nedir? sorusunu modern internetin inanılmaz derecede önemli bir parçası şeklinde yanıtlamak mümkün ancak elbette ki bundan çok daha geniş bir açıklamayı hak ediyor. Google’ın arama motorları arasındaki liderliğini korumasında büyük pay sahibi olan RankBrain, SEO stratejileriniz için çok iyi anlamanız gereken zeki bir algoritma.

RankBrain, RankBrain Nedir?, Google Algoritmaları, yapay zeka, Google arama sonuçları
RankBrain’in en iyi 3 sıralama faktöründen biridir.

RankBrain, Google’ın arama sonuçlarını listelerken kullandığı bir makine öğrenimi algoritmasıdır. Google’ın arama sonuçlarını sınıflandırarak sorguları işlemesine ve anlamasına yardımcı olur. RankBrain ile Google; aynı arama sorgularının varyasyonlarını tanıyabilir, daha karmaşık arama terimlerini anlayabilir ve bunları etkili bir şekilde yorumlayabilir.

Onu özel kılan, mevcut sorgu için sonuçları iyileştirmekle kalmayıp zamanla ve yeni sorgularla; ilerde yapılacak diğer aramalar için de sonuçları iyileştirebilmesidir.

Anahtar kelimeye bağlı olarak RankBrain, geri bağlantıların, içerik tazeliğinin, içerik uzunluğunun, alan adı otoritesinin önemini artırır veya azaltır. Ardından, Google’da arama yapanların yeni arama sonuçlarıyla nasıl etkileşim kurduğuna bakar. Kullanıcılar yeni algoritmayı daha çok severse, algoritma kalır. Değilse, RankBrain eski algoritmayı tekrar devreye alır.

RankBrain’i farklı kılan; algoritmayı kendi başına değiştirmesidir.

Aslında Google’ın Hummingbird olarak bilinen arama motoru algoritmasına yapılan bir ek olan Rankbrain’in varlığı ilk kez Google tarafından 26 Ekim 2015’te doğrulanmıştır. Açıklama Rankbrain’in organik sonuçlarda sıralamayı etkileyecek yüzlerce algoritmadan biri olduğunu vurguladıysa da bugün artık RankBrain’in en iyi 3 sıralama faktöründen biri olduğu biliniyor.

Yapay Zeka’nın Oyuna Girişi

RankBrain, RankBrain Nedir?, Google Algoritmaları, yapay zeka, Google arama sonuçları, Rankbrain'in tarihi, Penguin, Panda güncellemeleri
RankBrain’in bel kemiğini oluşturan Penguin ve Panda güncellemelerine rağmen Google’ın bazı arama kelimelerini anlayamaması, yapay zekanın yardımını gerektirdi.

SEO’nun ilk dönemlerinde, web sitesi sahipleri yeterince bağlantı satın alırlarsa ve içeriğe fazlaca anahtar kelime sıkıştırırlarsa, herhangi bir arama terimi için sitelerinin iyi sıralamalar almasını sağlayabiliyordu. Google çok geçmeden bunun kullanıcıları Google’dan uzaklaştırmaya başladığını anladı. Bu nedenle bu taktikleri uygulayan web sitelerini cezalandırmak için Penguin ve Panda güncellemelerini devreye aldı.

Google, sonradan RankBrain’in bel kemiğini oluşturacak bu güncellemelere rağmen arama motorunun aranan kelimeleri zaman zaman anlayamamak gibi önemli bir sorunu olduğunu keşfetti:

İnsanların Google’a yazdığı anahtar kelimelerin % 15’i daha önce hiç görülmemişti. Bu, günde milyarlarca aramayı işleyen Google’ı her gün şaşırtan 450 milyon anahtar kelime olduğu anlamına geliyordu!

Bunun nedeni Dünya’nın farklı bölgelerinde kullanılan argolar, eşanlamlı kelimeler ve metin diliydi. Google, doğru anahtar kelimeleri bulmadıkça onları ilgili web siteleri ile ilişkilendiremiyordu.

İşte tam da bu aşamada herkesin hayatını bir şekilde değiştirmeyi başaran Yapay Zeka (AI); Google’ın RankBrain’i bugünkü haline getirmesine yardımcı oldu.

Aynı şeyi ifade eden farklı arama terimleri için ortak sonuçlar bulmaya ve sonraki aramalarda kullanıcı memnuniyetini artırmaya çalışan RankBrain, asıl anahtar kelime girilmese bile isabetli sayfaları sunmayı başarıyordu.

Google RankBrain Algoritmasının Temel Özellikleri

RankBrain, RankBrain Nedir?, Google Algoritmaları, yapay zeka, Google arama sonuçları, Rankbrain'in tarihi, Penguin, Panda güncellemeleri, Google RankBrain Algoritmasının Temel Özellikleri, PageRank
RankBrain özellikle sorgu benzersizse ve bilinmiyorsa, hemen devreye girer.
  • RankBrain; arama sorgularını, insanların SERP’lerdeki davranışlarını ve tıkladıkları sonucun götürdüğü web sitesinde geçirdiği zamanı anlamlandırır.Toplanan verilerdeki örüntüleri gözlemler ve sonuçları matematiksel olarak hesaplar.
  • RankBrain’in tüm öğrenme süreçlerinin çevrimdışı gerçekleştiğini duyduğunuzda şaşırabilirsiniz. Rankbrain her gün, işlediği geçmiş verilere dayanarak nasıl tahmin yapılacağını öğrenmeye devam eder.

  • RankBrain, onu tasarlayan Google mühendislerinden çok daha akıllı olduğunu kanıtlamıştır. Google, bir grup Google mühendisinden belirli bir arama için en iyi sayfayı belirlemesini istediğinde RankBrain, Google mühendislerinden % 10 daha iyi performans göstermiştir.

  • PageRank her zaman bir web sayfasında bağlantı, anahtar kelime, içeriğin uzunluğu gibi iyi sıralama faktörleri ararken, RankBrain ağırlıklı olarak son kullanıcının sorgusuna göre veri doğruluğuna ve içeriğin alaka düzeyine bakar. RankBrain, büyük kardeşi gibi çalışmadığından RankBrain ortaya çıktıktan sonra PageRank alaka düzeyini kaybetmiştir.

  • RankBrain önceden her gün tek başına toplam Google sorgularının %15’ini ele alıyordu ancak sonradan Google’a girilen hemen hemen tüm sorguya dahil edildi. Tüm dillerdeki ve tüm ülkelerdeki sorguları etkileyen RankBrain özellikle sorgu benzersizse ve bilinmiyorsa, hemen devreye girer.

  • Yapay Zeka 3 seviyede sınıflandırılmıştır. Yapay Süper Zeka, Yapay Genel Zeka ve Yapay Dar Zeka. RankBrain’in yeteneği mükemmel olsa da AI üstünlüğü açısından daha düşük bir seviyeye aittir. RankBrain’in makine öğrenimi algoritması Yapay Dar Zeka kategorisine aittir.

RankBrain Nasıl Çalışır?

Önceden Google, arama sorgunuzdaki kelimeleri bir sayfadaki kelimelerle eşleştirmeye çalışırdı. Bugün ise Google, RankBrain ile ne demek istediğinizi gerçekten anlamaya çalışıyor: Tıpkı bir insan gibi!

RankBrain, RankBrain Nedir?, Google Algoritmaları, yapay zeka, Google arama sonuçları, RankBrain Nasıl Çalışır?
Kullanıcı davranışı, içeriğin değerini anlatan en iyi göstergedir.

RankBrain, daha önce hiç görülmemiş anahtar kelimeleri önceden gördükleriyle eşleştirerek, sıradan anahtar kelime eşleştirmenin ötesine geçebiliyor. Arama teriminizi kavramlara dönüştürüyor ve bu kavramı kapsayan sayfaları bulmaya çalışıyor. Bilinmeyen bir sorguyla karşılaşırsa, orijinal sorguya en çok benzeyen vektörü arıyor. Beğeneceğinizi düşündüğü bir dizi arama sonucunu gösteriyor ve sonuçlarda birçok kişi belirli bir sayfayı beğenirse, o sayfaya bir sıralama artışı sağlıyor. Kullanıcılar yeni sıralamayı verimli bulmazsa önceki algoritmayı devreye alıyor.

RankBrain’in iki temel görevi bulunur: Arama sorgularını (anahtar kelimeler) anlamak ve insanların sonuçlarla nasıl etkileşimde bulunduğunu ölçmek (kullanıcı memnuniyeti).

RankBrain tam olarak arama sonuçlarıyla nasıl etkileşim kurduğunuzu gözlemleyecek şekilde tasarlanmıştır. Organik tıklama oranı, sayfada kalma süresi, hemen çıkma oranı ve bounce rate gibi UX sinyallerini kullanır. Bunlar kullanıcı deneyimi açısından en güçlü sinyaller olarak bilinir ve kullanıcı deneyimi, Google’ın işinin hayati bir parçasıdır! Çünkü kullanıcı davranışı, içeriğin değerini anlatan en iyi göstergedir.

Web siteniz yüksek tıklama oranı ile düşük hemen çıkma oranına sahipse ve ziyaretçilerin sayfalarınızda geçirdiği süre fazlaysa Rankbrain’e göre, o gıpta edilen 1 numaraya gözünüzü dikmekte sonuna kadar haklısınız!

Şimdi Rankbrain’in kullanıcı deneyimi için çok önemli olan bu güçlü sinyallerini nasıl kullandığına bakalım:

Tıklama Oranı

Tıklama Oranı, RankBrain, RankBrain Nedir?, Google Algoritmaları, yapay zeka, Google arama sonuçları
Web siteniz yüksek tıklama oranı ile düşük hemen çıkma oranına sahipse ve ziyaretçilerin sayfalarınızda geçirdiği süre fazlaysa RankBrain sitenizi beğenir!

RankBrain, bir arama terimi için gösterilen sonuçları izler ve gelecekteki sıralamaları belirlemek için bunu kullanmadan önce her sonucun aldığı tıklama oranını kaydeder. 5. konumdaki web sitesi sürekli olarak 4. konumdan daha yüksek tıklama oranı alıyorsa, o zaman RankBrain, 5. konumun aslında daha iyi bir sonuç olduğunu ve arama yapanların aradıklarıyla daha alakalı olduğunu düşünmeye başlar.

Böylece, bu iki web sitesinin sıralamasını değiştirir ve yer değişiminden sonra nasıl performans gösterdiklerine bakar. Yeni durumda 4. konumda olan web sitesi hala 5. sıradaki rakibinden daha fazla tıklama alıyorsa, RankBrain yeni konumun sevildiğini anlar. Tüm bu denemeler, Google’ın gösterdiği sonuçların, arama yapanlar için olabilecek en yüksek kalitede olmasını amaçlar.

Hemen Çıkma Oranı

RankBrain, RankBrain Nedir?, Google Algoritmaları, yapay zeka, Google arama sonuçları, hemen çıkma oranı
RANKBRAİN, KULLANICILARIN ARADIĞI CEVABI HIZLICA BULMALARINA YARDIM EDER.

RankBrain, tıklama oranına benzer bir şekilde, arama yapanların tıkladığında her bir sonucun aldığı hemen çıkma oranını (Bounce Rate) izler. Çok sayıda kullanıcı üçüncü sıradaki bir sonuca tıklayıp etkileşim olmadan web sitesinden çıkar ve dördüncü sonuca tıklayıp sayfayla etkileşime girerse, Rankbrain 4. sonuncun arama yapanların aradığı asıl cevabı sunduğunu düşünür.

Tıklama oranı testlerinde olduğu gibi, RankBrain, arama sonuçlarında daha yüksek hemen çıkma oranlarına sahip web sitelerini sürekli olarak test eder, amacı arama yapanların aradıklarını daha hızlı bulmalarını sağlamaktır.

Sayfada Kalma Süresi

RankBrain, RankBrain Nedir?, Google Algoritmaları, yapay zeka, Google arama sonuçları, bekleme süresi, dwell time, sayfada kalma süresi
SİTENİZİ KULLANICILAR İÇİN OPTİMİZE ETMEYE ODAKLANMANIZ, RANKBRAİN ALGORİTMASININ ÖZÜDÜR.

Bekleme süresi (Dwell Time) de denen, bir kullanıcının sonucu tıkladıktan sonra web sitesinde ne kadar zaman geçirdiğini gösteren sayfada kalma süresi; hemen çıkma oranıyla bir araya getirildiğinde inanılmaz derecede önemli bir metriktir.

İnsanların sayfanızda çok zaman harcaması Google’ın sayfanızın sevildiğini düşünmesine neden olur. Bunun için de SEO uzmanları arama yapan kişinin sorgusunu tam olarak yanıtlayabilen uzun ve kapsamlı içeriklere yer verilmesini önerir.

Özet

RankBrain algoritmasını SEO stratejilerinize uyarlamak için odaklanmanız gereken; web sitenizin yüksek tıklama oranları, düşük hemen çıkma oranları ve yüksek sayfada kalma sürelerine sahip olmasıdır. Bu aslında web sitenizi algoritma için değil, kullanıcılar için optimize etmeniz gerektiği anlamına gelir!

Özetle Rank Brain Nedir? sorusunun yanıtı; arama sonuçlarını sıralamak için Google’ın kullandığı yapay zekaya dayalı bir makine öğrenimi algoritmasıdır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir