SEO Uyumlu Makale Nedir?

SEO Uyumlu Makale Nedir?

Web sitelerinin arama motoru sonuç sayfalarında (SERP), üst sıralarda yer almasını isteyenlerin SEO Uyumlu Makale Nedir? sorusunun en güncel yanıtlarına hakim olmaları çok şeyi değiştirebilir!

Tıpkı vücudunuzun oksijenle çalışması gibi, web sitenizde yaşam belirtisi olması SEO uyumlu içeriklere bağlıdır. Arama motoru optimizasyonu anlamına gelen SEO, bir web sitesini kullanıcıların Google gibi arama motorları aracılığıyla kolaylıkla bulabilecekleri şekilde optimize etme sürecidir. SEO, trafik ve kitle artışı gibi inkar edilemez faydalar sağlar ve ücretli reklamlardan daha ucuz, daha kalıcı ve daha etkili sonuçlar sunar.

SEO; içerik yazarlarının ve dijital pazarlamacıların arama motoru sıralama faktörlerini anlamasını ve hem kullanıcılara hem Google’ın algoritmalarına hitap eden değerli, kaliteli makaleler yayınlamasını gerektirir.

SEO uyumlu makale; arama sonuçlarından trafik çekmek amacıyla oluşturulan içerikler şeklinde tanımlanabilir.

SEO uyumlu makale yazmak; makalenin neyle ilgili olduğunu, hangi kullanıcı sorgularını yanıtladığını ve insanlara neler vadettiğini arama motorlarının anlayacağı şekilde yazmaktır.

SEO Uyumlu Makale Nasıl Yazılır?

SEO Uyumlu Makale Nedir?, SEO Uyumlu Makale Nasıl Yazılır?, semantik seo
Google artık arama amacı (search intent) ve anlamsal SEO (semantic SEO) için optimize edilmiş uzman içeriklere üst sıralarda hakkettiği yeri daha da çok vermek istiyor.

Yapay zeka ve makine öğrenimi sayesinde artık içeriğin amacına göre sıralanması konusunda gittikçe daha zeki davranan arama motorları, her yıl iki veya üç kez büyük çaplı algoritma güncellemelerine tabi tutuluyor.

Anahtar kelimeleri kullanmanın ve tonlarca do-follow backlink oluşturmanın çok ötesine geçmeye başlayan SEO süreçleri, arama motorlarının seveceği SEO uyumlu metinlere odaklanmamızı gerektiriyor. Çünkü Google geçtiğimiz yıldan bu yana, Quality Rater Guidelines denen Kalite Değerlendirme Yönergeleri’ne odaklanmış durumda. Yani artık arama amacı (search intent) ve anlamsal SEO (semantic SEO) için optimize edilmiş uzman içeriklere üst sıralarda hakkettiği yeri daha da çok vermek istiyor.

Google’ın SEO’yu etkileyen 200’den fazla sıralama faktörü kullandığı biliniyor. Bunları göz önünde bulundurarak SEO uyumlu içerik ile ilgili neler yapabileceğinizi sıralayalım:

Anahtar Kelime Araştırması

Anahtar kelimeler daha alakalı SERP sonuçları için arama motorlarının içeriğinizin konusunu anlamalarına yardımcı olur. Anahtar kelime araştırması, çoğu SEO çalışmasının başladığı noktadır ve eğer yanlış yapılırsa çalışmanız boşa gider.

Birçok pazarlamacı hala arama hacmi yüksek anahtar kelimelerin daha iyi olduğu fikrinde ısrar etmeye devam etse de popüler sorgulardaki güçlü rekabet nedeniyle o yüksek hacimli kelimeleri geçmek hiç de kolay değildir.

Bunun yerine rekabet edebileceğiniz uzun kuyruklu anahtar kelimeler kullanmak çabalarınızın boşa gitmesini engelleyecektir. İmkansızı kovalamak yerine, yalnızca geri bağlantılarla değil, içeriğinizle de sıralama almanız bu şekilde çok daha kolay olur.

SEO uyumlu makale, Anahtar Kelime Araştırması
Ücretsiz bir Chrome uzantısı olan Keyword Surfer‘ı Chrome’a ekleyerek arama sonuçları sayfasında belirli bir alan adı ya da anahtar kelime için ortalama aylık trafiği görebilirsiniz.

Arama Amacı

User intent ya da search intent denen arama amacı; insanların farklı makalelerden farklı şeyler beklediğini ifade eder. Yani anahtar kelimeler; satın alma, bilgi alma, araştırma ya da karşılaştırma niyetiyle arama çubuğuna yazılır.

Bu nedenle anahtar kelimeleri; aranma amaçlarına göre kullanır ve içeriği bu amaç için optimize ederseniz arayanlara tam olarak istediklerini vermeniz ve bu önemli sıralama faktörünü sindirmeniz kolaylaşır.

Rakip Analizi

SEO uyumlu makale, rakip analizi

İlk sayfayı hedefliyorsanız; “O kadar yükseğe tırmanmak için kesinlikle doğru bir şey yapmış olmalılar ” diye düşünüp odaklandığınız anahtar kelime ile ilgili arama sonuçlarının ilk beş sayfasını taramalısınız.

Bu sayfalarda aynı kullanıcı amacına hizmet eden yazıları incelemeniz; içeriğinizin kapsamını, uzunluğunu, biçimini ve anahtar kelime yoğunluğunu belirlemenize yardımcı olacaktır.

Topikal Otorite

Topikal otorite makalelerinizde sektörünüzle ilgili belirli konulara odaklanmanız olarak tanımlanabilir. Nişinizle alakalı, konuyu derinlemesine ele alan ve en güncel bilgileri içeren makaleler oluşturmanız Google’a “ben bu konuda güvenilir bir kaynağım” diye seslenmeniz anlamına gelir.

Konuyu baştan sona kapsayacak şekilde araştırmalar yapmak, vaka çalışmaları, görseller, ilgili iç görüler ve uzman geri bildirimleri eklemek, okuyucuların ilgisini çekmek için videolar ve etkileşimli öğeleri dahil etmek; RankBrain algoritmasını memnun edecektir.

İçerik Optimizasyonu

seo uyumlu makale, İçerik Optimizasyonu
Google’ın “Sıfır Konumu” olarak da bilinen öne çıkan snippet’ler, SERP’de 1 numaradan tonlarca tıklama çalar.

Arama motorları, kullanıcıların içerikle nasıl etkileşim kurduğunu da ölçer. Uzun süreli ve olumlu etkileşim içeriğin alakalı ve ilgi çekici göründüğü sinyalini Google’a iletir. Google’ı içeriğinizin en üst sıralarda yer almaya değer olduğuna ikna etmek için, okuyucunun sayfada kalma süresini, etkileşimini artırmak zorundasınız. Bunun için:

 • Pratik ipuçları paylaşın, anahtar kelime araştırması sırasında belirlediğiniz kullanıcı sorularını yazı bittiğinde yanıtlamış olun! Unutmayın: içeriğinizin arama amacına uygun olması çok çok önemli.

 • İçeriğinizin açılış paragrafını olabildiğince cazip kılın. Konu ne kadar sıkıcı olursa olsun anlatımın ilgi çekici olması sizin elinizde!

 • Başlıklarda ve alt başlıklarda sayılar, güçlü fiiller ve sıfatlar, ikna edici kelimeler kullanın.

 • Okuyucuları çekmek için alakalı ve yüksek kaliteli görseller ekleyin. Orijinal infografikler okuyucuların yazınızı paylaşmasını kolaylaştırır.

 • İçerikte hatalardan kaçının, kısa cümleler ve paragraflar kullanın ve sonuç kısmına da giriş cümleleri gibi özenin.

 • İçerikte bir miktar samimiyet ve insancıl duygular çoğunlukla ilgi çeker ve viralliği etkiler.
 • İçerikte anahtar kelimelerin kullanım durumu arasındaki mesafeye anahtar kelime yakınlığı denir. Bu başka bir SEO sıralama faktörüdür. Anahtar kelimenin ikinci kullanımı, anahtar kelime doldurma gibi görünecek kadar yakın olmamalıdır.

 • SEO uyumlu olması için içeriğinizi yalnızca anahtar kelimeler ve okunabilirlik için değil, aynı zamanda öne çıkan snippet’ler, ses ve video arama için de optimize etmeniz önerilir. Google’ın “Sıfır Konumu” olarak da bilinen öne çıkan snippet’ler, SERP’de 1 numaradan tonlarca tıklama çalar. Oraya ulaşma şansını artırmak için özellikle ilk 10’da sıralanan yazılarınıza tanım, tablo ve listeler ekleyin.

 • Eski yazılarınızı düzenli olarak güncelleyin. Ayrıca, içeriğinizi sesli arama için optimize etmelisiniz çünkü kullanıcıların% 41’i her gün en az bir kez sesli arama yapıyor. Sesli aramaların çoğunun soru temelli olduğu göz önüne alındığında, içeriğinizle alakalı bir soru ekleyin ve olabildiğince kısa ve net yanıtlayın. İçeriğinizde video kullanıyorsanız, SEO ve Google snippet’leri için optimize etmek adına her biri için bir başlık, video açıklaması ve etiketler eklemelisiniz.

On-Page SEO

Sayfa İçi SEO anlamına gelen on-page SEO, arama motoru botlarının sayfayı yorumlamasını kolaylaştıran taktikleri ifade eder. Sayfa içi SEO; içerik, anahtar kelimeler, başlıklar, meta açıklama, URL yapısı, dahili linkler, breadcrumbs, mobil uyum ve görsel altı metinler gibi doğrudan web sitenizde alınan önlemleri kapsar. Arama listelerinde makalenizin konumunu iyileştirmek için uygulayabileceğiniz bazı on-page SEO taktiklerini sıralayalım:

 • Hedeflenen anahtar kelimelerinizi <h1>…<h5>, <p>, <br>, <em>, <strong> gibi HTML etiketlerine yakın tutun.

 • Her sayfa için kısa ve anahtar kelime açısından zengin URL’ler kullanın. Kısa URL’ler daha fazla tıklama daha iyi sıralama alır. Bunun için URL kısaltma araçları da denen link kısaltma siteleri işinize yarayabilir.

 • Hedef anahtar kelimenizi içeriğinizin en az bir alt başlığında (h2 ve h3) kullanın.

 • İçeriklerinizdeki görsellerin alt etiketlerini boş bırakmayın.

 • Web sitenizdeki alakalı sayfalara dahili bağlantılar ekleyin. İçeriğinizde bir anahtar kelime; bağlantı metni olarak kullanıldığında, bu; anahtar kelimeye ve içerikle alaka düzeyine daha fazla vurgu yapılmasına yardımcı olur. Ayrıca Google’ın en önemli makalelerinizin hangi anahtar kelime öbekleri ile alakalı olduğunu gösteren bir bağlantı yapısı oluşturmasını sağlar. Dahili bağlantıların listesini içeren bir dosya oluşturmanız ve ara ara göz atmanız önerilir.

Okunabilirlik

SEO uyumlu makale, on-page seo, topikal otorite, okunabilirlik
Okuyucuların sitenizle etkileşime girmemesi artık sadece kaçıp gitmelerine neden olmuyor, Google sıralamanızı da etkiliyor.

İçeriğinizin iyi yazılmış olması yeterli değildir. Aynı zamanda harika bir kullanıcı deneyimi sunabilmelidir. Mayıs 2020’ye kadar okuyucuların sitenizle etkileşime girmemesi sadece kaçıp gitmelerine neden oluyordu ama artık bu durum sıralamanızın düşmesi için de resmiyet kazanmış durumda. Çünkü Mayıs 2020’de Google, “web sayfalarını kullanıcıların bir web sayfasıyla etkileşimini nasıl algıladıklarına göre değerlendirme” odağıyla yeni bir algoritma yayınladı.

Bu konu elbette ki tüm sitenin inşa edilme biçimiyle ya da kullanılan tema ile de doğrudan alakalı ancak makale yazarken kullanıcı deneyimi için yapabileceklerinize değinmekte yarar var:

 • Paragraflar ve alt başlıklar metni daha küçük parçalara bölerek daha okunaklı hale getirir. Okuyucular her bölümden ne bekleyeceklerini bilir ve metin netleşir.

 • Makalelerinize görseller, videolar, infografikler, tablolar, gömülü tweetler eklemeniz metni daha çekici kılar, okuyucunun yazıdan duvarlar arasında boğulmasını engeller, kullanıcı deneyimini artırır.
 • Kısa cümleler ve basit kelimeler kullanmaya çalışmalısınız. Okuyucularınızın sınırlı zamana ve sınırlı dikkat süresine sahip olduğunu düşünmelisiniz.

 • Dahili bağlantılar kullanmak okuyucuların sitenizde gezinmesini ve onlar aramak zorunda kalmadan ihtiyaç duyabilecekleri yazılarınıza göz atmasını kolaylaştırır. Burada dikkat etmeniz gereken şey; link verdiğiniz yazının asıl anahtar kelimesi ne ise, bağlantı eklediğiniz kelimenin de aynı olmasıdır.

SEO Uyumlu Makalede Anahtar Kelime Kullanımı Nasıl Olmalıdır?

Anahtar kelimeler bir konuyu ele alırken kullanılan ana konuyla en alakalı kelimelerdir. Anahtar kelimelerin içeriğin uzunluğuna göre kullanım sıklığı Gerçek Yoğunluk (True Density) olarak adlandırılır. Her anahtar kelime için yoğunluk farklıdır bu nedenle bazı anahtar kelimeleri çok sık kullanmak, arama motorlarının içeriğinizi spam olarak sınıflandırmasına neden olabilir.

SEO uzmanları birincil, ikincil ve ek adında 3 anahtar kelime türünden söz eder. Birincil anahtar kelime tüm makalenin ana odak noktası olmalıdır, başlıkta bulunmalı ve içerikten yansımalıdır. İki ayrı konu hakkında gerçekten iyi bir içerik yazamazsınız, bu nedenle yalnızca bir tane birincil anahtar kelime kullanılmalıdır.

Google’ın makalenin neyle ilgili olduğuna dair genel bir fikir edinmeye çalıştığını unutmayın. Anahtar kelimeler için içeriği optimize ederken Google’ı gitmek istediğiniz yere götürmek için dikkatli olmalısınız:

 • İkincil anahtar kelimeler, birincil olanı tamamlayıcı niteliktedir. Ek anahtar kelimeler ise ilk ikisinden farklı olarak yazılan ancak aynı anlama gelen diğer tüm alakalı kelimelerdir. Bunlar, hepsini ana anahtar kelimelerinizin farklı varyasyonları olarak denemeniz ve her birinden sıralama almanız açısından önemlidir.
 • SEO uyumlu makaleler için anahtar kelime kullanımı içeriğin uzunluğuna bağlı olarak değişir. Genel kural, birincil anahtar kelimenizi yaklaşık her 100-150 kelimede bir eklemektir. Bunları yazının akışı boyunca düzenli dağıtmanız önemli. ikincil ve ek anahtar kelimeler, makalede birincil anahtar kelimenizden daha fazla olmamalıdır.
 • Çok uzun içeriklerde mecburen sayı artsa da kısa metinlerde yoğun anahtar kelime kullanmak hem doğal yazıma dahil etmeyi zorlaştırır hem de spam olarak algılanabilir.
seo uyumlu makale, meta açıklama, meta açıklaması
META AÇIKLAMASI, ARAMA SONUÇLARINDA SAYFA ADININ ALTINDA GÖRÜNEN ÖZET METİNDİR.
 • Meta açıklaması, içeriğin neyle ilgili olduğunu anlatmak için 160 karakterlik basit bir açıklama görevi görür. Anahtar kelimeyi bu özete yerleştirmek Google’ın sonuçlarınızı daha iyi filtrelemesine yardımcı olur. Ancak meta açıklamanız ikincil anahtar kelimenizi içeriyor ve birincil anahtar kelimenizi içermiyorsa bu sıkıntı olabilir.
 • Meta açıklamasının başlığında anahtar kelimenizi içerebilecek yaklaşık 50-60 karakterle sınırlısınızdır. Burada yalnızca birincil anahtar kelimenizin ve şirket adınızın görünmesi uygundur.
 • Google, içeriğinizin neyle ilgili olduğuna dair bir resim çizmek için makalenizin başlığını meta açıklamanızla eşleştirir, doğal olarak kullanılabildiği sürece başlıkta anahtar kelimenin yer alması bu nedenle önemlidir.
 • Pek çok uzman, Google’ın içeriğinizdeki ilk 200 kelimeye daha fazla ağırlık verdiğine inanıyor. Bu nedenle birincil anahtar kelimenizi mümkünse içeriğin kalitesinden ödün vermeden ilk cümle veya paragrafa bulundurun. ilk cümlede olmasa da ilk 200 kelimede de en az bir adet ikincil anahtar kelimeyi kullanmaya çalışmanız önerilir.
 • Kötü anahtar kelime yerleşimi nedeniyle okuyucunuzun içeriğinizden bilgi alma ve aydınlanma deneyiminin kesintiye uğramasına izin vermemelisiniz.

Birkaç ay içinde geri dönüp yayınlarınızı anahtar kelimelere göre yeniden optimize etmeniz gerektiğini unutmayın. Gönderiniz ikincil veya ek bir anahtar kelime için birincil anahtar kelimenizden daha iyi sıralanıyorsa, birincil anahtar kelimenizi değiştirin!

 • Birincil anahtar kelimenizi son paragrafa veya yakınına eklemeniz ve mümkünse bu bölümde bir adet ikincil anahtar kelime kullanmanız önerilir.
 • H1, H2 ve H3 gibi başlıkları tanımlamak için kullanılan HTML etiketleri Google’ın içerikte neyin en önemli olduğunu bilmesi için önemli sinyallerdir. İçerikteki başlıklara anahtar kelime eklemek, birden çok anahtar kelimeyi sıralamanın en iyi yolu olabilir. İçeriğiniz ne kadar uzunsa, o kadar fazla başlığa sahip olursunuz, bu nedenle daha uzun içerik genellikle kısa içerikten daha iyi sıralanır!

 • H3‘ler ikincil anahtar kelimeler ve sahip olduğunuz ek anahtar kelimeler için uygun yerlerdir.
 • Anahtar kelime listenizdeki anahtar kelimelerden bazıları genel kullanıma uymayan tuhaf sözcükler olabilir, bu durumda anlamlı olan doğru versiyonunu kullanın!
 • Anahtar kelimelerinizi görsellerinizin alt etiketinde kullanmak, görsel aramaları yapan kullanıcıların içeriğinize doğrudan yönlendirilmesine yardımcı olabilir.

 • Ayrıca aynı anahtar kelime için rekabet eden iki ayrı makaleye sahip olmamanız önerilir.
 • Son olarak, birincil anahtar kelimenizi her zaman yazdığınız makalenin URL’sine eklemeniz gerektiğini hatırlatalım.

Anahtar kelimelerden çok odaklanmanız gereken içeriğinizin kalitesidir çünkü Google, birilerine yardım etmediği sürece içeriğinizi üst sıralarda listelemez.

SEO Uyumlu Makalede Özgünlük Testi Nasıl Yapılır?

Benzersiz ve orijinal içerik, daha önce kimsenin söylemediği yeni bir şeyi önermeniz gerektiği anlamına gelmez. Bu, metninizin başka bir kaynaktan kopya olmaması gerektiği anlamına gelir.

özgünlük testi, seo uyumlu makale
30 MİYONDAN FAZLA KULLANICISI OLAN GRAMMARLY İLE YAZILARINIZIN ÖZGÜNLÜĞÜNÜ ÜCRETSİZ OLARAK TEST EDEBİLİRSİNİZ.

Özgünlük testi için Plagiarism Checker, Plagiarismdetector.net, Grammarly, SmallSEOTools, Dupli Checker, Quetext, Plagiarisma, SearchEngineReports.net, Prepostseo.com, Plagtracker.com ve Edubirdie.com gibi ücretsiz online araçları kullanabilirsiniz.

Google’ın, yinelenen içeriği belirlemede oldukça iyi olduğunu ve kopyalanmış içeriğe sahip bir web sayfasını ilk sayfada sıralamasının imkansız olduğunu unutmayın.

SEO Uyumlu Makale Neden Önemlidir?

İnsanların bir şey satın almak, bir sorunu çözmek veya yanıtlar aramak konusunda araştırma yaparken internete yönelmesi, çevirim içi deneyimlerin % 93’ünün bir arama motoruyla başlamasına neden oluyor. Arama sonuçlarının ikinci sayfasına neredeyse hiç bakmamaları ise; ilk sayfada yer almanın neden rekabet unsuru olduğunu kanıtlıyor.

Bu dev potansiyele ulaşmanın yani o çok sevilen ilk sayfaya yerleşmenin yollarından biri SEO uyumlu makale yazmaktan geçiyor. Hedef kitlenize yardımcı olmak, web sitenize organik trafik çekmek ve arama görünürlüğünüzü artırmak gibi artılar sunan SEO dostu içerikler; potansiyel müşterileri beslemeniz ve dönüştürmenize de yarıyor.

SEO uyumlu olmayan içerikler ise hedef kitlenize ulaşamadan ve hiç kimseye hizmet edemeden, Google’ın sonsuz ooooo’larından birinde tıklanmayı bekliyor.

Güçlü bir dijital pazarlama stratejisinin en önemli bileşenlerinden biri olan SEO uyumlu makaleler; yalnızca okuyucu sadakatini ve dönüşümleri iyileştirmekle kalmıyor, aynı zamanda sitenizin doğal bağlantılara (backlink) ve sosyal ağlarda daha fazla görünürlüğe sahip olmasını da sağlıyor.

Özet

Algoritmalar ne kadar değişirse değişisin içeriğin gücü çoğu SEO faktörünü geride bırakmaya devam ediyor. SEO uyumlu makale yazmak içeriğin okuyuculara ulaşmasını sağlamanın en iyi yollarından biri ve Google arama sonuçlarında ilk sıraların biletini almak gibi!

Geri bağlantı sayısından çok, kaliteye ve arama amacına odaklanmak, içeriğin okuyucu sorularını yanıtladığından emin olmak ve konuları derinlemesine ele almak; ” SEO uyumlu makale nasıl yazılır? ” sorusunun en özet yanıtıdır.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir