Web Hosting Türleri ve Hosting Seçimi

Web Hosting Türleri ve Hosting Seçimi

Web hosting (web sitesi barındırma); web sitenizin içeriğinin kesintisiz internet bağlantısı bulunan, soğutma – güvenlik gibi önlemler altında sürekli çalışacak şekilde tasarlanmış bir sunucuda depolanmasına ve sitenizin Dünya’nın her yerinden günün her anında ziyaretçileriniz tarafından görüntülenmesine olanak tanıyan teknolojik altyapıya denir.

Farklı amaç ve büyüklükteki web siteleri için farklı türde sunucu çözümleri bulunur. Hosting türleri adı altında listelediğimiz bu çözümlere ve hosting seçimi için anlamanız gereken terimlere göz atarak web sitenizin bilinçli kararlar üzerinde yükselmesini sağlayabilirsiniz.

Hosting Türleri

Web siteniz için atılması gereken en önemli adımlardan birinin doğru hosting seçimi olduğunu bilmelisiniz. Hosting türleri hakkındaki açıklamalarımız her birinin kendine özgü artılarını ve eksilerini öğrenmenizi, web sitenizin ihtiyaçları ve bütçeniz için en uygun hosting planını seçmenizi kolaylaştırmayı amaçlamaktadır:

Paylaşımlı Hosting

Yeni web sitesi sahiplerinin ihtiyaçları için oldukça makul bir seçenek olan paylaşımlı hosting bir çok web sitesinin tek bir sunucuyu kullanılması şeklinde tanımlanabilir. Bu hosting türünde sunucunun tüm kaynakları; üzerindeki web siteleri tarafından paylaşılır.

Düşük fiyatlı olması paylaşımlı hostingin en büyük avantajlarındandır, bir diğeri de teknik bilgi gerektirmemesidir. Özel (Dedicated) bir sunucuyla karşılaştırıldığında doğal olarak daha yavaş yükleme süreleri sunan paylaşımlı hosting, yüksek trafiği yönetme konusunda da en pahalı hosting çözümü olan dedicated sunucu kadar yeterli olamaz. Paylaşımlı hosting, sunucudaki bir web sitesinin, diğer sitelerin performansı üzerinde olumsuz etkisi yaratma ihtimalini taşır.

Ancak paylaşımlı hosting; bloglar, kişisel siteler ve küçük işletmelerin basit web sitesi ihtiyaçları için yeterli ve hesaplı bir seçenektir.

WordPress Hosting

WordPress hosting; daha verimli ve daha güvenli WordPress siteleri için WordPress’e özel; sunucu yapılandırmaları, kolay kurulum ve müşteri hizmeti sunan bir hosting türüdür. WordPress Hosting Nedir? adlı yazımıza göz atarak kaliteli bir WordPress hosting hizmetinin neden paylaşımlı hosting planlarından çok daha avantajlı olduğunu anlayabilirsiniz.

VPS- VDS

Sanal sunucu türleri olan VPS ve VDS aslında paylaşımlı hostinge benzeyen ancak sanallaştırma teknolojisi ile kullanıcılara kaynak tahsisi vadeden bir hosting çözümüdür. Bir sanal sunucuda web sitenizi barındırdığınızda dedicated sunucuda çalışan bir web sitesine benzer imkanlara çok daha uygun fiyatlarla sahip olabilirsiniz.

Pek çok kişi paylaşımlı hosting ile başlamayı ve daha sonra web sitesinin trafiği arttığında VPS’e, daha da yüksek verim için VDS’e geçmeyi tercih eder. VPS üzerindeki web siteleri performans açısından birbirlerini etkileyebilir. VDS’te bu yaşanmaz çünkü daha izole alanlarda web siteleri barındırılır. Bu nedenle VDS; e-ticaret siteleri veya hassas bilgiler toplayan siteler için güvenli ve yüksek performanslı popüler bir seçenektir. Sanal sunucuların önemli bir avantajı özelleştirme ve root erişimi sunabilmeleridir ancak iyi yapılandırılmış bir sunucu için teknik anlayış şarttır.

Bulut tabanlı sanal sunucular yedekli yapıları nedeniyle en güvenilir sanal sunucu türleridir. VPS, VDS ve diğer hosting çözümlerinin karşılaştırılmasını içeren Sanal Sunucu Nedir? adlı yazımıza okumanız; hedeflerinize emin adımlarla ilerlemeniz açısından fark yaratabilir.

Dedicated Sunucu

Dedicated Sunucu da denen özel bir sunucuya sahip olmak, sitenizin trafik artışının veya diğer web sitelerindeki herhangi bir sorunun sitenizin performansını etkilemeyeceğini garanti eder çünkü sunucu üzerinde sizden başka kullanıcı bulunmaz. Bir sunucu bütünüyle sitenize adanmıştır. Dilerseniz kendinize ait birkaç siteyi ya da tek başına büyük bir siteyi barındırabilirsiniz.

Güvenlik, esneklik ve performans açısından en üst seviyedeki hosting çözümüdür ancak maliyeti diğer seçeneklere göre daha yüksektir. Bu nedenle, dedicated sunucu için karar vermeden önce gerçekten bu ölçekte performans ve kontrol ihtiyacınızın olup olmadığından emin olmanız gerekir.

Daha hızlı yüklenen sayfalar ve başka hiçbir hosting çözümünün vadedemeyeceği güvenlik gibi artıları bulunan dedicated sunucular; çok yüksek trafikli web siteleri için uygundur ve günlük trafiğinizden 30 kat fazla artışı rahatlıkla yönetebilir.

Bulut Sunucu

Bulut sunucu, birçok sunucunun bir ağ üzerinden birlikte çalışarak, yüksek sunucu kaynağı ihtiyacının karşılanması ve kesintisiz erişim için tasarlanmış son zamanların en popüler hosting çözümüdür.

Bulut sunucularda CPU, RAM gibi kaynaklar çok sayıda sunucudan karşılanır ve bir web sitesinin yedekleri çok sayıda sunucuda tutulur. Bu yapı; bir sunucu arızası nedeniyle herhangi bir kesintide kümedeki bir diğer sunucunun görevi üstlenmesiyle web sitesinin erişilemez olma ihtimali ortadan kaldırır.

Biraz pahalı olan ve teknik becerilere sahip olmanız gereken dedicated sunuculara göre oldukça ekonomiktir ve yönetimi kolaydır. Bulut sunucular ile diğer hosting çözümleri arasındaki karşılaştırmalarımızı Bulut Sunucu Nedir? adlı yazımızdan okuyabilirsiniz.

Bayi Hosting

Reseller hosting olarak da bilinen bayi hosting basitçe, bir hosting firmasından hosting hizmeti alıp kendi markanız, kendi belirlediğiniz fiyatlar ve özelliklerle hosting paketleri şeklinde kendi müşterilerinize satmak olarak açıklanabilir. Reseller hostingin büyük yatırımlar yapmak ve teknik donanımlarla uğraşmak zorunda kalmadan kısa sürede iş kurmak isteyenler ya da web hosting ihtiyacı olan niş müşteri tabanlarına ulaşabilecek olanlar için oldukça şık bir fırsat olduğunu söyleyebiliriz.

Bireysel ve Kurumsal Hosting Nedir ?

Bireysel hosting genellikle sunucu kaynaklarının diğer web siteleri ile paylaşıldığı, uygun fiyatlı hosting paketleri için kullanılan genel bir terimdir. Çoğunlukla kişisel web siteleri ve bloglar tarafından tercih edilir. Küçük çaplı web siteleri bireysel hosting paketleri ile performansla ilgili sorunlar yaşamadan günlük yüzlerce hatta binlerce ziyaretçiyi ağırlayabilir.

Kurumsal hosting ise işlemci, ram ve disk alanı açısından daha yüksek kaynaklara ihtiyaç duyan işletmelere ve şirketlere yönelik hosting paketleri için kullanılan bir terimdir. Genellikle günlük yedeklemeler, yüksek e-posta kotası gibi daha özel ihtiyaçlara odaklanarak işletmeleri desteklemeye çalışan hosting çözümlerini kapsar.

Linux ve Windows Hosting Nedir ?

Yukarıdaki tüm hosting türlerinde Windows ya da Linux işletim sisteminin yüklü olduğu sunucuları seçme olanağınız bulunur, aslında bu tercihte kullanmayı planladığınız dosya ve işlevlerin türü belirleyicidir.

Bir web sitesi ASP, .NET, Microsoft Access veya Microsoft SQL Server dosyalarını kullanıyorsa, hosting hizmetinin Windows tabanlı olması gerekir.

PHP, Perl, WordPress, MySQL gibi diğer tüm dosya türleri Linux tabanlı bir web sunucusunda çok daha kolay çalışır. Gerçekte bu dosyalar Windows hosting ile de çalışmaktadır, ancak Linux platformu özellikle bu veri türleriyle çalışmak için tasarlanmıştır.

Linux açık kaynaklı olması, kararlılığı, hızı, daha ekonomik ve güvenli oluşu ile bilinir. Ancak sistemi mükemmel bir şekilde kurmak için, inceliklerini anlamanız gerekebilir. Buna karşılık Windows; kapsamlı konfigürasyon gerektirmeyen işlevsel bir sistem arayanlar için kullanım kolaylığı ile öne geçebilir.

Bu konuda iki işletim sistemini karşılaştırdığımız Windows Hosting ve Linux Hosting Arasındaki Farklar adlı yazımıza göz atmanız tabloyu netleştirecektir.

Hangi Hosting Paketini Seçmeliyim?

Hosting paketleri; web sitenizin barınacağı sunucunun kaynaklarını ne ölçüde kullanacağınızı gösteren planlardır. Depolama alanı, bellek, işlemci gücü ve verileri aktarabilme hızı gibi bileşenlerden oluşur. Bu bileşenler aşağıdaki faktörlerde etkilidir:

  • Verim: Sunucunuzun verileri işleme ve aktarma yeteneği, sitenizin sayfalarının ne kadar hızlı yüklenebileceğini belirler.
  • Sitenizin ne kadar trafiği kaldırabileceği: Siteniz, kullandığınız sunucu kaynaklarını zorlayacak kadar fazla ziyaretçi alırsa, sunucu çökebilir. Bu, web sitenize bir süreliğine erişilememesi demektir ve itibar kaybı yaşamanıza neden olabilir.
  • Maliyet: Bir hosting planı ne kadar çok kaynak sunarsa fiyatı o kadar yüksektir.

Hosting planı seçerken sitenizin boyutu, amacı ve öngördüğünüz trafik miktarı belirleyici olacaktır. Ancak, hosting paketlerini araştırırken karşılaşma olasılığınızın en yüksek olduğu terimler hakkında fikriniz olması her şeyi kolaylaştıracaktır:

SSD (Depolama Alanı)

SSD, bilgisayarlarda, sunucularda depolamadan sorumlu olan donanım parçasıdır. SSD kapasitesi, web sitelerinizin maksimum boyutunu belirler. Genel olarak, hosting planlarında maksimum kapasite Gigabayt (GB) cinsinden listelenir.

Medya dosyaları ve dinamik içerik gibi birçok faktör web sitenizin boyutunu etkiler. Ancak ortalama bir web sayfasının boyutu 2 MB’nin biraz altındadır. Web sitenizin toplam boyutunu tahmin etmek için, Pingdom Tools gibi bir platform kullanarak page size verisinden yola çıkabilir kendi ortalamanızı bulup sitenizdeki sayfa sayısıyla çarpabilirsiniz.

Bant Genişliği (Trafik)

Bant genişliği, bir sunucunun verileri aktarabildiği hızı ifade eder. Başka bir deyişle, web sitenizin içeriğini ziyaretçilere ne kadar hızlı gösterebileceğini belirler. Bant genişliğini geniş bir borunun belirli bir sürede ince olan bir borudan daha fazla su yani veri sağlamasına benzetebiliriz. Hosting planları, bant genişliğini trafik (ziyaretçi sayısı) şeklinde listeler.

Çok büyük miktarda depolama alanınız olabilir, ancak bant genişliğinizin düşükse verileriniz yavaş aktarılır ve çok fazla trafik sunucunuzu zorlayabilir. Tıpkı depolama alanında olduğu gibi, sitenizin bant genişliği ihtiyacını da tam olarak belirlemek zordur. Sayfa görünümlerini Google Analytics gibi bir araçla izlemeniz gereksinimleriniz hakkında kabaca fikir edinmenizi sağlayabilir.

RAM (Bellek)

RAM, sitenizin barındığı sunucunun aynı anda birden çok isteği işlerken kullandığı kısa süreli belleği ifade eder. Hosting planlarında genellikle, GB cinsinden listelenir.

Yüksek düzeyde trafik alan, çok sayıda dinamik öğe içeren ve WordPress, Drupal, Joomla gibi bir İçerik Yönetim Sistemlerini (CMS) kullanan siteler diğerlerinden daha fazla RAM’e ihtiyaç duyar. RAM’in tükenmesi sitenizde “500 Dahili Sunucu Hatası”na neden olabilir (500 Internal Server Error).

CPU (İşlemci)

CPU sunucunun beynidir ve sunucuda yerine getirilmesi gereken işlevleri gerçekleştirir. CPU genellikle iki veya daha fazla “çekirdeğe” sahiptir. Her bir ek çekirdek, işlem gücünde artış sağlayarak sunucunuzun daha fazla isteği işlemesini ve daha hızlı gerçekleştirmesini sağlar.

Büyük veya karmaşık siteler için trafik dalgalanmaları ve yüksek hacimli komut dosyası istekleri, CPU’larınızı aşırı yükleyebilir ve sitenizde kesintilere neden olabilir. Genellikle, sitenizin trafik hacmi ve içerdiği dinamik öğelerin sayısı, kaç CPU çekirdeğine ihtiyacınız olduğunun en iyi göstergelerdir.

Özet

  • Sınırlı bütçe ile basit bir web sitesi oluşturmak isteyenler paylaşımlı hosting ya da WordPress hosting ile başlayıp sitelerinin trafiği arttığında orta ve daha büyük ölçekli web siteleri için önerilen sanal sunucu gibi daha verimli hosting çözümlerine yönelebilir.
  • Kesintisiz erişim konusunda takıntılı olanlar ya da dönemsel trafik dalgalanmaları yaşayanlar bulut sunucu çözümlerini tercih etmelidir.
  • Web siteleri için yüksek performans ve güvenlik arayışında olanlar, dedicated sunucu denen özel sunucuları seçebilir.
  • Az maliyetle iş kurmak isteyen girişimcilerin hosting seçimi bayi hosting olmalıdır.

Hosting seçimi yaparken yararlı olacağını düşündüğümüz bilgileri paylaşmaya çalıştık. Kararınızı netleştirmek isterseniz destek ekibimize danışarak hangi hosting türleri ile web sitenizin daha verimli olacağını öğrenebilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir