WordPress Hosting Nedir?

WordPress Hosting Nedir? sorusunu yanıtlamadan önce kısaca WordPress kullanan tanınmış şirketlerden ve WordPress'in özelliklerinden bahsedelim mi?

WordPress, hiç bir deneyimi olmayanların bile dakikalar içinde blog ya da web sitesi oluşturabileceği Dünya’nın en popüler içerik yönetim sistemidir.

Varolan tüm web sitelerinin %35.6’sını oluşturan WordPress siteleri arasında Walt Disney Company, New York Times ve Microsoft gibi global şirketler, bloglar, forumlar, kurumsal yada kişisel web siteleri yer almaktadır.

WordPress’in çok sevilme nedenlerinden biri olan sayısız tema ve eklenti seçenekleri; güçlü, işlevsel ve şık bir web sitesi oluşturmanızı kolaylaştırır.

Bloğunuzun görünüşünü tasarlamak, sitenizi oluşturma yolculuğunun en heyecan verici ve eğlenceli aşamalarından biridir.

WordPress’i çekici kılan özelliklerden biri de hosting firmalarının; WordPress’e özel hosting planları sunmasıdır.

Yemek, teknoloji, seyahat gibi farklı konseptlere ve cafe, sağlık, dergi gibi farklı iş kollarına yönelik hazırlanmış 5000‘den fazla ücretsiz WordPress temasını kullanarak sitenizin amacına uygun tasarımı, çok kısa sürede aktifleştirebilir, başlıkları, yazı tiplerini ve sayfa düzenine yönelik dilediğiniz değişiklikler yapabilirsiniz.

WordPress, bir web sitesi oluşturmak için gerekli tüm unsurlara sahiptir ancak kullanıcılar, 54.000‘den fazla ücretsiz eklenti (plugin) sayesinde sosyal medya paylaşımı, önbellekleme ve Yoast SEO gibi eklentiler ile sitelerinin işlevselliğini artırmakta özgürdür.

Kullanıcı dostu olması, çok sayıda tema ve eklenti ile sitenizi güçlendirme seçeneklerine sahip olması ve ücretsiz olması dışında WordPress’i çekici kılan özelliklerden biri de hosting firmalarının; WordPress’e özel hosting planları sunmasıdır.

WordPress sitelerinin en iyi performansta çalışmasını hedefleyen bu hosting türü; WordPress hosting olarak adlandırılmaktadır:

WordPress hosting bir WordPress sitesinin barındığı sunucunun donanımsal ve yazılımsal kaynaklarının WordPress yazılımına özel olarak optimize edilmesi için geliştirilimiş bir hosting hizmetidir.

WordPress hosting, WordPress ile oluşturulan sitelerin; performans, güvenlik, otomatik güncelleme ve SEO gibi ihtiyaçlarının en iyi şekilde karşılanmasını amaçlar.

Neden WordPress Hosting Tercih Etmelisiniz?

WordPress web siteleri, kaliteli bir hosting hizmeti ile desteklenmez ve düzgün bir şekilde optimize edilmezlerse işlevsellik sorunları ortaya çıkabilir:

Sitenizdeki belirli öğeler düzgün yüklenemeyebilir, sayfa yükleme süreleri uzayabilir ya da web sitesinin erişebilir olmasına yönelik sıkıntılar ortaya çıkabilir.

Tüm bunlar, okuyucularınızın ya da müşterilerinizin web sitenizi terk etmesine, trafiğinizin ve potansiyel satışlarınızın zarar görmesine neden olabilir.

Turhost.com, WordPress’in Dünya çapında kullanıma sunulduğu ilk günden bu yana WordPress siteleri için kaliteli hosting hizmeti sağlamaktadır.

WordPress Hosting paketlerimiz, özel olarak konfigürasyonu gerçekleştirilmiş, %100 SSD sunucuları kapsamaktadır.

WordPress Hosting Paketi Alırken Nelere Dikkat Etmelisiniz?

WordPress Hosting Nedir? sorusunun peşine takılarak öğrendiklerinize yenilerini eklemeye hazır mısınız?

Bir WordPress hosting hizmetinin hız, güvenlik, uptime oranı ve güncelleme gibi özellikler açısından nasıl fark yaratabileceğini bilmek, hosting paketinizi seçerken kararınızı netleştirmenizde etkili olacaktır:

Sitenizin İhtiyaçları

Genellikle, kişisel bloglar ve küçük işletmelerin web siteleri için 1 GB disk, 1 GB RAM ve 1 CPU yeterlidir. Ancak yoğun içerik barındıran daha büyük siteler için; bu değerler arttıkça sunucunun verimliliğinin de artacağı unutulmamalıdır.

WordPress hosting paketi alırken hız, güvenlik, uptime oranı ve güncelleme gibi özelliklere dikkat etmelisiniz.

Sitenizin içeriğinin ne kadar alan kapladığını öğrenmek için WordPress kontrol panelinden Araçlar > Site Sağlığı bölümünü açıp üstteki “Bilgi” sekmesine tıklayınız. Açılan listeden “Dizinler ve Boyutlar” sekmesinin altında “WordPress Dizini Boyutu”na bakarak sitenizin hacmini öğrenebilirsiniz.

Sunucu Donanımı ve Hız

Kaliteli bir WordPress hosting hizmeti; web sitenizi hızlandırmanın en iyi ve en ekonomik yollarından biridir.

Web sitelerinin yavaş yüklenmesi, kullanıcı deneyimi ve arama motoru sıralamaları açısından olumsuz etkilere sebep olduğundan hızlı web sitelerine sahip olmak son derece önemlidir.

Turhost.com’un WordPress hosting paketleri için sağlamış olduğu Litespeed web sunucusu ile %100 uyumlu çalışan ücretsiz LSCache modülü; sitenizi 5 katına kadar hızlandırma fırsatı sunar.

WordPress, PHP tabanlı bir yazılım olduğu için Linux işletim sistemleri ile daha uyumlu çalışır. Ayrıca WordPress hosting planlarının MySQL ve PHP desteğine sahip olması önerilir.

WordPress sitenizin performansı için kaliteli bir WordPress hosting hizmeti; paylaşımlı hosting planlarından çok daha avantajlıdır.

Web sitenizin yüklenme hızını bilmiyorsanız, öğrenmek için PageSpeedInsights, GTmetrix, ya da Pingdom‘u kullanabilirsiniz.

Ayrıca web sitenizin hızını etkili bir şekilde artırma yollarından biri olan önbellekleme için WordPress cache eklentilerihakkındaki yazımızı okumanızı tavsiye ederiz.

Güvenlik

WordPress hosting, özellikle WordPress’i hedefleyen saldırılara karşı güvenlik önlemleri sağlayabilme avantajına sahiptir.

İçerik yönetim sistemleri arasında en çok kullanılan ve çok fazla saldırıya maruz kalan platform olmasını; WordPress’in şöhretinin dezavantajı olarak görebiliriz.

WordPress hosting, özellikle WordPress’i hedefleyen saldırılara karşı güvenlik önlemleri sağlayabilme avantajına sahiptir, böylece sitenizin her zaman korunduğundan emin olursunuz.

Standart hosting planlarının bir WordPress sitesini desteklemede yetersiz kalabileceği bilinmelidir.

WordPress hosting planlarının; WordPress siteleri için optimize edilmiş tüm sunucuları, WordPress’e özgü tehditlere karşı koruyacak şekilde yapılandırılması gerekir.

Bu sunucuların birçok hesaptaki güvenlik açığını belirleyebilmesi ve anında güvenlik yamaları uygulayabilmesi önemlidir.

Turhost.com’un WordPress paketlerinin güvenliği;

 • siteler arası özel dosya sistemi izolasyonu,
 • yüksek kaynak tüketen sitelerin diğer siteleri etkilememesini sağlayacak yapılar,
 • sunucu ve işletim sisteminin güvenlik yamalarının periyodik olarak uygulanması,
 • ve özel firewall (güvenlik duvarı) kuralları ile sağlanmaktadır.

Uptime Oranı

Web sitenizin depolandığı sunucunun bakımı ve güncellemelerinin yapılması ya da arızlanması gibi sorunlar web sitenizin sürekli erişilebilir olmasını kesintiye uğratabilir.

Uptime oranı, sitenizin erişilebilir olma süresinin yüzde ile ifade edilmesidir

Uptime oranı, sitenizin erişilebilir olma süresinin yüzde ile ifade edilmesidir ve bir hosting planını seçerken dikkat etmeniz gereken konular arasındadır.

Sitenizin sürekli erişilebilir olması için %99’dan düşük uptime oranına sahip olan WordPress hosting planlarını tercih etmemeniz önerilir.

Turhost.com’un %100 Bulut ve NVME SSD Storage altyapısına sahip WordPress Hosting paketleri %99 uptime oranı ile yüksek performans sağlayacak şekilde tasarlanmıştır.

Güncelleme

Güvenlikle ilgili güncellemelerin amacı, keşfedilen güvenlik açıklarını düzeltmektir. Ayrıca, WordPress’in yeni sürümleri herhangi bir eklenti veya tema yayınladığında çoğu zaman uyumlu kalabilmek için de güncellemeler yapar.

Bir WordPress sitesinin, güncellemelerinin düzenli olarak yüklenmesi gerekir çünkü sitenizi güncel tutmak onun daha güvenli olması anlamına gelir.

Aslında güncelleme işlemi sadece birkaç dakika süren basit bir işlevdir. Ancak, birçok site sahibi genellikle herhangi bir güncelleme olup olmadığını kontrol etmeyi unutur.

WordPress hosting paketlerinde yer alan otomatik güncellemeler; sitenizin bilinen herhangi bir güvenlik sorununa karşı korunmasını ve her zaman WordPress çekirdeğinin, eklentilerinin ve temalarının en son sürümünün çalıştırılmasını sağlar.

Tek Tıkla WordPress Kurulumu

Genellikle birçok WordPress hosting paketi, kullanıcıların WordPress kullanmaya başlamasını kolaylaştırmak için tek tıklamayla WordPress kurulumu içerir.

Turhost.com’un tek tıkla WordPress kurulum özelliği ile FTP’ye dosya atma ve veritabanı oluşturma gibi teknik bilgi gerektiren tüm adımlar otomatik olarak oluşturulur.

Tema ve Eklenti Desteği

WordPress Hosting paketlerinin tüm WordPress tema ve eklentilerini desteklemesi gerekir. Ancak güvenlik tehditi oluşturabileceği ve siteyi yavaşlatabileceği için kullanacağınız tema ve eklentiler konusunda dikkatli olmalısınız.

WordPress sitenizin tasarımını ve işlevselliğini geliştirmek isterseniz, sizler için hazırladığımız en iyi WordPress Temaları ve eklentileri hakkındaki güncel yazılarımıza göz atabilirsiniz.

Ücretsiz temalar ve eklentiler kişisel bloglar ve yeni web sitesi sahipleri için uygun olsa da ücretli tema ve eklentilerin kaliteli destek, hızlı ve iyi optimize edilmiş kodlar ve düzenli güncelleme anlamına geldiğini de ekleyelim.

Esneklik

WordPress hosting paketi seçerken sitenizin zamanla değişen ihtiyaçları olabileceğini göz önünde bulundurmalısınız. Bu nedenle WordPress hosting paketinize;

 • Ek trafik
 • Ek CPU
 • Antispam
 • Statik IP
 • Yedekleme
 • DDOS saldırı filtresi
 • SSL sertifikası

gibi özellikler ihtiyacınıza göre sonradan dahil edilebilir olmalıdır.

Sitenizin değişen ihtiyaçlarına göre ek özellikler WordPress hosting paketinize, dahil edilebilir olmalıdır.

Destek

Bir WordPress sitesini yönetmek çok kolay olsa da siteniz ya da sunucunuzla ilgili herhangi bir sorunla karşılaştığınızda, WordPress konusunda bilgili bir destek ekibine ihtiyaç duyabilirsiniz.

Ancak standart hosting planlarının desteği genellikle web sitenizin kullandığı içerik yönetim sistemi yazılımını değil, yalnızca hosting hizmetine dair sorunları kapsar.

WordPress’le ilgili sorunların hızlı bir şekilde çözülmesini önemseyen kaliteli bir hosting şirketinden ihtiyaç duyduğunuz anlarda hızlı ve etkili teknik destek hizmeti alabilmeniz bu nedenle çok önemlidir.

Diğer Özellikler

Bazı WordPress Hosting paketleriyle staging, site taşıma ve sistem optimizasyonu gibi özellikler ÜCRETSİZ olarak sunulur. Bazı şirketlerse bu özelliklerden ücret almaktadır:

Test Ortamı

Web sitenizde herhangi bir değişiklik yaptığınızda düzenlemelerinizi staging denen bir test ortamında görebilir, son haline karar verdikten sonra yayına alabilirsiniz.

Turhost.com’un WordPress hosting paketlerine ücretsiz test ortamı dahildir.

Site Taşıma

Bir sunucudan farklı bir sunucuya site taşımak; DNS tanımlamaları, E-posta ayarları, PHP versiyon uyuşmazlıkları gibi bir çok soruna sebep olabilen zahmetli bir süreçtir.

Turhost.com kalitesine geçmek isteyen web siteleri için site taşıma işlemleri ücretsiz olarak yapılır.

Sistem Optimizasyonu

WordPress sitelerinde hızla ilgili sorun yaşayanlar için sistem optimizasyonu hizmeti içeren WordPress hosting paketlerinin tercih edilmesi önerilir.

Site taşıma sonrası Turhost.com’un teknik destek ekibi sitenizi inceleyerek sistemsel olarak yapılabilecek tüm düzenlemeleri ücretsiz olarak gerçekleştirir.

WordPress Hosting Nasıl Alınır?

3 adımda WordPress hosting nasıl alınır?

WordPress.com ile ücretsiz bir blog oluşturduğunuzda sitenizin adresi sitenizinadı.wordpress.com şeklinde görünecektir.

Bu adres pek de profesyonel bir izlenim bırakmayacağı için bir domain (alan adı) almanız ve sitenizinadı.com şeklinde bir adrese sahip olmanız önerilir.

Domain ve hosting blogunuzun temelleridir. Sitenizin adı için bir domain belirlemeniz, web sitenizin, içeriğinin depolanacağı alana ve yayınlanması için gereken teknolojiye sahip olmak için de bir hosting planı seçmeniz gerekir.

Turhost.com’un WordPress uyumlu hosting paketlerinden biriyle üç adımda hiç bir teknik bilgi gerekmeden dakikalar içinde blog sahibi olmak için:

3 adımda WordPress hosting nasıl alınır?3 adımda WordPress hosting nasıl alınır?
 • Satın al butonuna tıkladıktan sonra açılan sayfada, sitenizin adını koymak ve daha önce alınmış olup olmadığını kontrol etmek için aklınızdan geçen alan adını domain sorgulama çubuğuna yazınız. Seçtiğiniz domain müsaitse “Kaydetve Kullan” butonuna tıkladığınızda açılan sayfadan “Siparişi Tamamla” onayı vererek alan adınızı tescil ettirebilirsiniz. Web siteniz hayırlı olsun!
3 adımda WordPress hosting nasıl alınır?
 • Seçtiğiniz hosting paketi ile yepyeni bir Dünya’ya giriş yaparak, kontrol panelinizden WordPress kurulumu yapabilir, sitenizin içeriği ve tasarımı için çalışmalara başlayabilirsiniz.

WordPress Hosting Nedir? ve WordPress Hosting Nasıl Alınır? gibi soruları kapsamlı olarak yanıtladığımız yazımızın sonuna geldik.

Turhost.com’un WordPress Hosting paketlerinden birini seçmek, satın alma aşamalarında yardım almak, web sitenizi başka bir hosting firmasından Turhost.com’a taşımak gibi işlemler için teknik destek ekibimizin uzmanlığından faydalanabilirsiniz.

Turhost.com’un tek tıkla kurulum ve kolay yönetim sunan WordPress Hosting paketleri; çok kısa sürede, alt yapısı güçlü bir web sitesine sahip olmanız için özel olarak yapılandırılmıştır.