VPS Hosting Nedir, Avantajları Nelerdir?

VPS Hosting Nedir, Avantajları Nelerdir?

Temel anlamı ile “sanal sürücü” olan VPS hakkında pek çok bilgi dolanıyor. Peki, tam anlamıyla VPS ne demek ve ne gibi işlevleri var? Öncelikle VPS’nin paylaşımlı hosting hizmetinden çok daha yüksek bir performans sergilediğini ayrıca sunucu kiralama yöntemi yapılmadığı için daha az maliyetli olduğunu belirtmek gerekiyor. Bu sebeple de VPS hostinge olan ilgi de fazla oluyor. Paylaşımlı hosting sınırlarını aşan ancak bu aşım nedeniyle herhangi bir özel sunucu kaynağına ihtiyaç duymayan orta segment trafiğe sahip web sitelerine sahip kişiler tarafından sıklıkla tercih edilir. Şimdi VPS işlevlerini biraz daha açalım.

VPS Sunucu Nedir?

Sunucu en basit haliyle bütün dosya ve veri tabanlarını depolayan bir bilgisayardır. Örnek vermek gerekirse bir kullanıcı, web sitenize girmek istediğinde tarayıcıya bir talep gönderir. Bu talebi alan sunucu dosyaları aktarmaya başlar ve web siteniz ortaya çıkar. VPS hosting fiziksel bir sunucuyu taklit eder ve birkaç kullanıcı arasında paylaşım söz konusudur. Sunucu hosting sağlayıcı ile işletim sistemi üzerinde sanal bir katmandır. Bu katman sayesinde sunucu bölümlere ayrılabilir. Neticesinde ise her bir kullanıcı kendi işletim sistemi aracılığı ile yazılım yüklemesini gerçekleştirebilir.

Özel sanal sürücüler sanal ancak adı üstünde özeldir. Bu kişiye ait bir sunucudur ve sahibine tam yetki tanır. İşletim sistemi seviyesinde ise diğer kullanıcılardan ayrı, kişiye özel bir hale gelir. VPS hosting sistemini kullanarak web sitenizin daha güvenli, sorunsuz ve garantili kaynaklarla korunmasını sağlayabilirsiniz. Yani sisteminizde bulunan disk alanı, hafıza, işlemci çekirdekleri vs. güvende olur. Diğer kullanıcılar bunları göremez. VPS hostingin çok fazla avantajı vardır elbette. Ancak bunlar arasında en fazla öne çıkan özel bir sunucuyu çok düşük maliyetle kiralamış gibi olmanızdır. Şimdi VPN hosting avantajları neler onları tek tek ele alalım.

VPS’in Avantajları Neler?

VPS’nin kişiye sağlayabileceği çok fazla avantajı vardır. VPS hosting özellikleri eğer gerçek anlamda işinizi karşılıyorsa çok fazla artı yönleri olduğunu belirtmemiz gerekiyor. Güvenlik benim için her şey diyenlerdenseniz paylaşımlı hosting sunucu ile karşılaştırdığınızda VPS hosting çok daha güvenlidir. Ayrıca yine paylaşımlı hostinge göre çok daha hızlı ve verimlidir. İşlemci gücü ya da hafıza gibi sunucu kaynakları garanti altındadır. Yani kullanılabilir kaynaklarınız neredeyse sıfıra yakın derecelerde dalgalanma yaşatır. Bu da sizlere büyük bir kullanım rahatlığı sağlar.

VPS hostingin bir diğer avantajı da diğer sunucu sorunları ile karşılaşmamanızdır. Trafik artışları ile ortaya çıkabilecek sorunları yaşamazsınız. Bu sunucu tamamen sizin özelinizde olduğundan root yani superuser yetkisine sahipsinizdir. Daha önce de pek çok kez altını çizdiğimiz gibi maksimum bir güvenlik, gizlilik söz konusudur. Üstün gizlilikten kastımız tüm dosya ve verilerin diğer sunucu ortaklarından saklı olmasıdır. Bu sebeple sizin dışınızda yetkisi olmayan kimse bu verileri göremez, müdahale edemez. Yani gizlilik ve güvenlik her daim VPS hostingin en önemli özelliği olarak ortaya çıkar.

VPS hosting ölçeklenmesi oldukça kolay bir hizmet sunar. Yani web siteniz büyüdüğünde herhangi bir endişeye kapılmanıza gerek kalmaz. Web siteniz büyüdüğü takdirde sunucu kaynaklarınızı çok kolay bir şekilde artırmanız mümkün olur. Yani bunlar içerisinde CPU, RAM, bant genişliği, disk alanı gibi maddeleri sayabiliriz. Görüldüğü gibi VPS hosting maliyet başta olmak üzere pek çok avantajı ile sizlere hizmet eder. Peki, VPS hosting hiç mi eksi yanları yok? Şimdi VPS hosting olası eksi yönlerini de tek tek ele alalım.

VPS Sunucuların Eksi Yönleri Var mı?

VPS hosting artılarını belirttikten sonra VPS hosting ne gibi eksi yönleri var onlara bakalım. Öncelikle VPS hosting paylaşımlı hosting hizmetinden daha pahalıdır. Bunda gizlilik, güvenlik ve kolay kullanımın payı büyüktür. Ayrıca VPS hosting yani sunucunuzu yönetebilmek adına daha detaylı, bir nebze daha fazla teknik bilgiye ihtiyacınız olabilir. Bu uzmanlığa bağlı olarak düzgün şekilde yapılandırılması da son derece önemlidir.

Eğer VPS hosting düzgün şekilde yapılandırılmaz ise daha önce saydığımız artı yönlerinden güvenlik tarafında açıklar ortaya çıkabilir. Bu sebeple uzmandan destek almak gerekebilir. Yüksek performanslı, kaliteli VPS hosting için güvenilir bir firmadan destek almanız da önemlidir. Turhost bu anlamda sizlere özel IP ve tam root erişimli, güvenlikli ve hızlı VPS hosting hizmeti sunmaktadır. Her türlü kurulum ve kurulum sonrası destek için bu alanda uzmanlaşmış Turhost ekiplerinden dilediğiniz an yardım alabilirsiniz.

Neden VPS Hosting Satın Almalısınız?

Eğer hızla büyüyen bir web siteniz varsa büyük bir kaynağa ihtiyaç duyacaksınız demektir. VPS hosting uygun fiyatlarda olduğu için hızla büyüyen siteniz için endişelenmenize gerek kalmaz. Bulut sunucu planlarından dilediğinizi seçerek bu hizmetten anında faydalanmaya başlarsınız. VPS hosting sayesinde farklı web hosting türleri için farklı seviyelerde özelleştirmeler yapmanız mümkün olur. Sayfa yüklenme süresi, çalışma süresi gibi performanslar ile maliyetler bulut planına göre farklılık gösterebilir. Paylaşımlı hosting ile VPS hosting hizmeti arasındaki özelliklere bakarak maliyet farklarını da görebilirsiniz. Şimdi diğer hostingler ile farklarını tek tek inceleyelim.

Paylaşımlı Hosting Özellikleri

Paylaşımlı hosting genellikle düşük trafikli web siteleri için idealdir. Yani paylaşımlı hostingi genellikle başlangıç noktasındaki web siteleri, blog siteleri tercih eder. Paylaşımlı hosting ile aynı fiziksel sunucu üzerinden farklı müşteriler yararlanır. Yani web siteniz diğer herkesin kullandığı işletim sistemi üzerinden çalışır. Yani sitenizin kullanabileceği, gereksinim duyduğu işlemci, hafıza gibi etkenler diğer kullanıcıların ihtiyaçlarına göre değişecektir.

Bu sistemi çok basit bir örnek üzerinden anlatmak gerekirse; web siteniz aynı sunucuda bulunan ancak farklı trafikteki bir web sitesi ile aynı işletim sisteminde olabilir dedik. Bu durumda diğer sitenin trafiğinde bir artış meydana geldiğinde sitenizin yüklenme hızında düşüş söz konusu olabilecektir. Bu noktada farklı bir sunucu yazılımı seçemezsiniz. Paylaşımlı hostingin her aşamasında, her noktasında müdahale eden kişi hosting firması olacaktır.

Diğer bir anlatımla paylaşımlı hostingi bir apartman, kendinizi de oradan bir daire kiralamış bir kiracı gibi düşünebilirsiniz. VPS hosting de bundan farklı değildir ancak VPS hosting sisteminde herkesin kendisine göre özelleştirdiği bir alanı olur. Bu nedenle apartmanla ortak hareket etmezsiniz, daha bağımsız, özgür olursunuz.

WordPress Hosting Özellikleri

Bu meşhur hosting hizmeti sadece WordPress alt tabanlı site sahiplerine özel sunulan bir hizmettir. Yani bu hostingden faydalanabilmeniz için WordPress altyapısı bulunan bir web siteniz olmalıdır. Önceden yüklenmiş eklentiler, tek tıklama kurulum, WP komut satırı arayüzü gibi WordPress’in farklı özellikleri yüklü bir şekilde sizlere gelir. Bu sunucular WordPress işletim sisteminin ihtiyaçlarına göre şekillendirilmiştir.

Her ne kadar sanal bir sunucu üzerinde WordPress sitesine sahip olsanız da özel tasarlanmış sunuculara bir erişiminiz söz konusu olmayacaktır. WordPress sistemine dahil olsanız bile bir VPS hosting planı seçtiğinizde web sitenizin ihtiyaçlarına uygun bir şekilde hosting ortamnızı yapılandırabilir ve yönetebilirsiniz. Turhost üzerinden WordPress hosting seçeneklerini inceleyebilirsiniz.

Cloud (Bulut) Hosting Özellikleri

Cloud hosting üzerinden tek bir sunucu değil bulut üzerindeki sunucular topluluğunu kullanmanız mümkün olur. Bu topluluk içerisinde bulunan her bir sunucu web sitenizin güncel kopyasını muhafaza edecektir. İçerisinde bulunduğunuz sunuculardan bir tanesinin trafiği yoğun olduğunda topluluk meşgul olmayan daha rahat bir sunucuya yönlendirme yapar. Bulut hosting sisteminde bir tıkanma söz konusu olmaz. Çünkü her daim ziyaretçilerin talebini karşılayacak bir sunucu yer alır. 

VPS hosting ile bulut yani Cloud hosting birbirine benzemez. Pek çok hosting firması cloud altyapısını kullanarak VPS hizmeti sunar. VPS ile Cloud hosting sistemini birlikte kullanmak en yüksek performansı almaya yardımcıdır.

Dedicated Hosting Özellikleri

Dedicated hosting yüksek trafikli web siteleri için önerilen bir diğer çözümdür. Dedicated dediğimiz sunucular oldukça hızlıdır. Tam özelleştirmeye açıktır, esnektir. Fakat söz konusu hizmet bedeline geldiğinde herkese uygun olduğunu söylemek güçtür. Eğer orta ya da küçük yapıda bir işletmeniz var ise maliyet anlamında sizleri yorabilir. Dedicated hosting sizlere her ne kadar VPS hosting ve sunucu yazılımını seçmenize olanak tanısa da sadece bir seviyeye kadar bunu yapabilmeniz mümkündür.

Ne Zaman VPS Server Kullanmalısınız?

VPS hosting kullanmaya web sitenizin hosting kaynaklarını yetersiz bulmaya başladığınız zaman başlayabilirsiniz. Kullandığınız paylaşımlı hosting web sitenizi akıcı, kullanışlı bir şekilde çalıştırmıyorsa VPS hostinge geçebilirsiniz. VPS hosting ile büyük bir rahatlığa kavuşacağınız kesindir. Çünkü hem paylaşımlı hem de size özel bir hosting sistemi ile karşılaşırsınız.

Fakat bazı durumlarda en baştan VPS kullanmaya başlamanız gerekebilir. Örnek vermek gerekirse bir e-ticaret firmasına sahipseniz buradaki güvenli ödeme için hız ve düzen önemlidir. Bu noktada VPS’den güç almanız son derece önemlidir. Online ödeme yöntemlerinde güvenlik açığının, kimlik hırsızlığının önüne geçmek için VPS hosting son derece idealdir.

Tıpkı e-ticaret gibi bilet satan bir siteniz var ise, yüksek trafikli online ödeme sistemi söz konusu ise VPS hosting en iyi tercih olacaktır. Bu size hem site hızı ve güvenliği açısından fayda sağlar hem de insanların işlemlerini güvenle yapabildiği sorunsuz bir sistem sunar.

Yönetilebilir VPS Sunucu Nedir?

VPS yönetiminde tüm ipler sizin elinizdedir. Yani tüm yönetimi siz kendiniz yapmak zorundasınız. Bu noktada sanal sunucunun düzgün yapılandırılması son derece önemlidir. Eğer düzgün bir şekilde yapılandırılmaz ise sunucunuzda çok ciddi güvenlik açıkları ortaya çıkabilir. “Yönetimli hosting” dediğimiz şey ise bu güvenlik açıklarının oluşmaması için geliştirilmiştir.

Yönetimli hostingin avantajı ne diye soracak olursanız bunu VPS hostingin çok daha güçlendirilmiş bir versiyonu olarak düşünebilirsiniz. Yani tüm teknik destek hizmeti ile birlikte sizlere sunulur. Yönetimli VPS şu andaki mevcut piyasada git gide daha fazla talep görmeye başlamıştır. Kurumsal hosting planlarında yönetimli hosting özellikle büyük bir talep görmektedir. Turhost olarak sunucunuzu ihtiyaçlarınıza uygun şekilde yapılandırıyor, gerekli bakımlarını gerçekleştiriyor ve çalışır hale getiriyoruz. Yapılandırma sırasında ürünlerin yedeklerini alıyor ve günün 24 saati uzman ekibimizle destek veriyoruz.

Turhost olarak VPS hosting ile size garanti kaynak sunuyoruz. Eğer orta ve yüksek trafiğe sahip bir siteyseniz VPS hosting sizin için en ideal seçenek olacaktır. Bununla beraber büyümeyi bekleyen bir yapıdaysanz hizmetin stabil olmasından da ayrıca faydalanmanız mümkün olur. Hem uygun fiyatlı hem de ihtiyaçlarınıza göre ölçeklendirilmiş bir hosting arıyorsanız VPS hosting sizin tam da aradığınız çözüm olacaktır. VPS hosting hakkında daha fazla bilgi almak için bizlere ulaşabilir, hosting paketlerini inceleyebilir ve ihtiyacınıza en uygun olan seçeneği değerlendirebilirsiniz.