Siteniz İçin Hosting Seçimi Tavsiyeleri

Siteniz İçin Hosting Seçimi Tavsiyeleri

Web siteniz için hosting seçimi tavsiyeleri konusunda araştırma yaparken aşağıdaki kriterleri göz önünde bulundurmanız, sitenizin hızı, başarılı olması ve olası performans sorunlarının önüne geçilmesi açısından önemlidir:

 • sitenizin türü, amacı, içerik yoğunluğu,
 • sitenizin aldığı trafik,
 • sitenizin veritabanı ihtiyaçları,
 • hedef kitlenizin lokasyonu,
 • işletim sistemi, sunucunun donanım özellikleri,
 • hosting sağlayıcısının yapılandırmaları, yedekleme ve kontrol paneli seçenekleri, 
 • hangi CMS’i kullandığınız
 • sunucunun korunduğu veri merkezinin standartları
 • hosting sağlayıcısının sunduğu teknik destek
 • büyüme öngörüleriniz

Ancak barındırma anlamına gelen ve web sitenizin içeriğinin sunucularda depolanmasını, dünyanın her yerinden her an erişilebilecek şekilde yayınlanmasını sağlayan hosting konusunda hızlıca doğru kararı vermek zorunda olanlar için bireysel ve kurumsal çözümleri şu şekilde sıralayabiliriz:

1- Kişisel Blog Açmak İçin Hosting Tavsiyesi

Bilgi ve tecrübelerinizi paylaşacağınız bir blog açmak binlerce kişiye yardımcı olmanızı, tanınmanızı ve özgeçmişinizin daha etkili olmasını sağlayabilir.

Kişisel bloglardan büyük web sitelerine kadar en sık kullanılan CMS olan WordPress, kullanım kolaylığı, tema ve eklenti seçenekleri gibi nedenlerle dünya genelindeki sitelerin %65’inde tercih edilmektedir.

Turhost, hem WordPress uyumlu, hem de Joomla! seven web sitesi sahipleri için Joomla’ya özel olarak optimize edilmiş yüksek performanslı hosting planları sunmaktadır.

Blogger’lar için oluşturduğumuz, “WordPress Hosting” paketleri, WordPress ile %100 uyumludur ve en yüksek seviyede performans sağlayacak şekilde tasarlanmıştır.

Ayrıca hosting paketleri arasında Linux ve Windows hosting gibi seçenekler de söz konusudur:

Programlama dili PHP olan web sitelerinin Linux işletim sisteminin yüklü olduğu sunucularda barındırılmasına Linux Hosting denir. Kişisel web sitelerinden karmaşık ve kritik web uygulamalarına kadar çok çeşitli projeler için Linux hosting kullanılabilir. Apache veya NGINX web sunucusunu nasıl yapılandıracağını bilen ve MySQL veritabanıyla geliştirmek için Perl, PHP veya Python kullanan deneyimli web geliştiricileri için de Linux Hosting uygundur.

WordPress ile oluşturulan siteler Linux işletim sistemi ile desteklenir.

ASP ile oluşturulmuş web sitelerinin Windows Server işletim sisteminin yüklü olduğu sunucularda barındırılmasına ise Windows Hosting denir. Bir web sitesi ASP, .NET, Microsoft Access veya Microsoft SQL Server dosyalarını kullanıyorsa, hosting hizmetinin Windows tabanlı olması gerekir.

Windows Hosting, genellikle şirketlerin kurumsal ihtiyaçlarını karşılamada, kurumsal ağ iletişimi, Internet/intranet barındırma, veritabanları, kurumsal ölçekte mesajlaşma ve benzeri işlevlerin yürütülmesi amacıyla kullanılmaktadır.

Yeni Başlayanlar

Bloğunuz için çok fazla trafik öngörmüyorsanız ve yoğun içeriğe sahip değilseniz aşağıdaki paketleri seçmenizi öneririz. Sitenizin ihtiyacı dahilinde paketinizin özelliklerinde yükseltme yapabilirsiniz.

Düzenli içerik yayınlayıp yüzlerce görsel içerebilecek bloglar için “Disk Alanı” ve “Trafik Kotası” gibi özellikleri “Limitsiz” olan hosting paketleri uygun olacaktır.

Tecrübeli Olanlar

Web sitenizde çok fazla içerik paylaşımı yapacaksanız eğer disk alanı kullanımı yoğun olacaktır. Bu durumda aşağıdaki seçeneklere göz atabilirsiniz.

Linux için;

 • cPanel Bireysel Limitsiz
 • cPanel Bireysel Limitsiz ++

Windows için;

 • Plesk Windows Limitsiz
 • Plesk Windows Limitsiz 3

Profesyoneller

Reseller Hosting (Bayi Hosting); serbest çalışanların, web sitesi tasarımcılarının ve girişimcilerin yüksek altyapı maliyetleri ödemek zorunda kalmadan, kendi özel markaları altında hosting paketleri satmalarına izin veren hosting türüdür.

Bir hosting firmasından sunucu kiralamanızı ve bant genişliği, depolama alanı gibi sunucu kaynaklarını web sitesi sahiplerine pazarlamanızı sağlayan Reseller Hosting ile kendi belirlediğiniz özelliklere sahip hosting planları oluşturabilir ve dilediğiniz gibi kâr payları belirleyebilirsiniz.

2- Kurumsal Siteler İçin Hosting Tavsiyesi

İşletmeniz için sadece tanıtım amaçlı kurumsal bir web sitesi kurmak istiyorsanız hosting paketi alırken çok yüksek özelliklere sahip bir planı seçmeniz ve fazladan performans özellikleri için para harcamanız gereksizdir. Sitenizin adını içeren mail hesaplarının sayısı ve kotasının ihtiyacınız dahilinde olmasına dikkat ederek aşağıdaki paketleri inceleyebilirsiniz.

Kurumsal Başlangıç

İşletmeniz için yeni bir başlangıç yapıyorsanız;

 • Kurumsal-1 paketi işletmenizin web sitesi için yeterli olacaktır. Sitenizin ihtiyacı dahilinde paketinizin özelliklerinde yükseltme yapabilirsiniz.
 • Kurumsal web siteniz mail hesabı ve kotası yüksek olacak şekilde sizi desteklesin istiyorsanız ve sitenizin adı altında (subdomain olarak) içeriği yoğun bir blog oluşturma planınız varsa Kurumsal-2 hosting paketi siteniz için daha uygun olacaktır.

Bu önerilerin dışında farklı işletim sistemi gereksinimlerine sahip uygulamaların tek bir fiziksel sunucuda çalışmasını isteyenler, CRM gibi yazılımlarını barındırmak isteyenler, root erişimi ve özel sunucu yapılandırmaları konusunda esneklik isteyen işletmeler sanal sunucu seçeneklerini gözden geçirebilir.

Kurumsal Profesyonel

İşletmeniz için birden fazla site barındırmayı planlıyorsanız, yönetim sistemleri, mail, içerik, ürün satışı gibi çok amaçlı projeler yönetmeniz gerekiyorsa Bulut Sunucu (Cloud Server) ya da Dedicated Sunucu (Fiziksel Sunucu) gibi hosting çözümlerini incelemenizi tavsiye ederiz.

Ölçeklenebilirlikte rakipsiz bir barındırma ortamı sunan bulut sunucular, kesintisiz çalışması gereken projelerde, yedekli yapıları nedeniyle ihtiyaç duyulan yüksek uptime oranlarını rahatlıkla sağlayabilirler.

Veri güvenliği açısından kullanılan önlemlerinin kontrolünün tamamen sizde olmasını istiyorsanız, özelleştirme avantajı ve çok yüksek performans hedefliyorsanız; önemli ölçüde bütçe ayırmanızı gerektirse de uzun vadede güçlü bir yatırım olarak görülen Dedicated sunucuları inceleyebilirsiniz.

Sunucu kiralama konusunda profesyonel destek ekibimizden detaylı bilgi alabilirsiniz.

3- E-Ticaret Siteleri İçin Hosting Tavsiyesi

E-ticaret sitesi kurmak isteyenlerin, ürün girişinin veritabanında yük oluşturması gibi nedenlerle limitsiz hosting paketlerini tercih etmelerini tavsiye ediyoruz.

Limitsiz hosting ( Sınırsız Hosting ) hizmetimiz iyi niyete dayanan trafik kullanımını ve adil kota sistemini benimser. Genel kullanım koşullarına uygun olduğu sürece kota aşım ücreti tarafınıza kesinlikle yansıtılmaz. Adil kullanım limitlerine ulaşılması durumunda web sitenizin otomatik olarak kapatılması söz konusu değildir. Bu durumda sizin için en uygun paketlere geçişinizin sağlanması amacıyla müşteri hizmetlerimiz tarafından telefonla bilgilendirilirsiniz.

Gerçekte bir kaynağın sınırsız olması pratik olarak mümkün değildir. Ancak daha kolay anlaşılabilmesi için; sabit fiyata “geniş” sunucu kaynakları sunulan hosting paketlerinde ” sınırsız hosting ” veya ” limitsiz ” gibi terimler kullanılmaktadır. Limitsiz hosting planlarının özel koşullarını göz önünde bulundurduğunuz sürece bu tip hosting paketlerini tercih etmenizin uygun olacağını söyleyebiliriz çünkü trafiğinizde yaşanabilecek bir artışın sitenize ayrılan kaynakları ne kadar etkileyeceğini tahmin etmeniz kolay değildir.

E-Ticaret Başlangıç

Küçük çaplı bir e-ticaret sitesi için aşağıdaki hosting paketleri yeterli olacaktır. Sitenizin ihtiyacı dahilinde paketinizin özelliklerinde yükseltme yapabilirsiniz.

E-Ticaret Profesyonel

Büyük e-ticaret siteleri çok fazla disk alanı tüketir ve yoğun trafik alabilir, bu nedenle daha özel hosting çözümlerini değerlendirmenizi gerektirir. Fiziksel Sunucu (Dedicated Server) sahip olduğu yüksek donanımları ile e-ticaret sitenizin tüm ihtiyaçlarına cevap verebilecek üst düzey hosting çözümüdür. Sunucu tümüyle tek kullanıcıya ayrılmıştır, sunucu kaynaklarının başka web siteleri ya da kullanıcılar ile paylaşılması söz konusu değildir.

Hosting, domain ve sunucu tercihinizde son kararı vermeden önce 0 212 227 74 74 nolu telefondan ya da sitemizdeki Canlı Destek butonları aracılığıyla uzman ekibimizle görüşerek emin olmadığınız konuları netleştirebilirsiniz.

Özet

İhtiyaç duyduğunuz BT altyapısına uygun hosting çözümüyle güçlenmeniz; hedeflerinizi ve projenizi desteklemeye devam edecek verimi sunan doğru barındırma planını seçmenizle mümkündür.

Turhost’un son teknoloji sunucu alt yapısı ve özel olarak geliştirilmiş hosting paketleri; sitenizi en yüksek performansına taşımak için tasarlanmıştır.

İhtiyaçlarınızla örtüşen hosting paketini seçerken performans, fiyat, donanım, kontrol paneli, ölçeklenebilirlik gibi çok sayıda detay arasında kaybolmanızı engellemek için paylaştığımız “Siteniz İçin Hosting Seçimi Tavsiyeleri” hakkında sorularınız için web sitenizin türü, boyutu ne olursa olsun, uzman ekibimizle görüşebilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir