Windows Hosting ve Linux Hosting Arasındaki Farklar

Windows Hosting ve Linux Hosting Arasındaki Farklar

Web sitesi sahiplerinin, hosting planı seçerken, Windows Hosting ile Linux Hosting arasındaki farklar hakkındaki açıklamalarımızı okumuş olmaları, kararlarını netleştirmelerine yardımcı olacaktır:

ASP ve PHP; web sayfası oluşturmaya yarayan programlama dilleridir.

ASP (Active Server Pages);  “Aktif Sunucu Sayfaları” anlamına gelir.
PHP (Hypertext Preprocessor) ise “Üstünyazı Önişlemcisi” olarak dilimize çevrilmiştir.

ASP ile oluşturulmuş web sitelerinin Windows Server işletim sisteminin yüklü olduğu sunucularda barındırılmasına ASP Hosting ya da Windows Hosting denir.

Programlama dili PHP olan web sitelerinin Linux işletim sisteminin yüklü olduğu sunucularda barındırılmasına ise PHP Hosting ya da Linux Hosting denmektedir. 

Windows mu Linux mu?

Bu iki hosting türü arasındaki farklara göz atarak hangisinin siteniz için daha uygun olacağına karar verebilirsiniz:

 • Windows hosting ile Linux hosting arasındaki en önemli fark sunucuların kullandığı işletim sistemleridir. ASP; Windows işletim sistemi kurulu sunucularda , PHP ise Linux işletim sistemi kurulu sunucularda çalışır. 
 • İki hosting türü için kullanıcı arayüzü farklılıkları oldukça barizdir. Linux komut satırında bulunan sözdizimi ve işlevler, Windows’taki menülere tıklamaya benzemediğinden Linux’a geçiş yapan Windows kullanıcıları, ilk kez Linux komut satırına gördüğünde şaşırabilir. Bir Linux sunucusunu yönetmek çok daha zordur. Basitlik arıyorsanız, Windows hosting paketlerini seçmeniz gerekebilir.
 • Nadiren yeniden başlatılmaları gerektiğinden ve sık sık yükseltme yapmanız gerekmediğinden Linux sunucuları daha istikrarlı kabul edilir. 
 • Linux hosting kullanmanın en büyük yararlarından biri maliyet avantajıdır. Linux hosting açık kaynaklı olduğundan herhangi bir lisans ücreti yoktur. 
 • Desktop pazarının hakimiyeti, Windows cihazlarını bilgisayar korsanlarının online saldırıları için ana hedef haline getirdiğinden güvenlik açısından Microsoft’un tüm çabalarına rağmen Windows sunucular daha savunmasız görünmektedir. 

 • İşletim sistemine özgü dikkate alınması gereken farklardan biri de donanım ve yazılım uyumluluğudur. Kurumunuzda kullanılan Windows programlarının yoğunluğu, Windows sunucu seçiminizde belirleyici olabilir.
 • Lisanslı ve sürekli güncellenen bir işletim sistemi olması da Windows hosting’i iyi bir seçenek yapan farklılıklar arasında sayılabilir.
 • Sistem yöneticilerinin işletim sistemine aşina olması, daha az eğitim ve kurum içi destek anlamına gelebilir. Bir krizde, görevi kolayca üstlenebilecek bir Windows sistem yönetim ekibine sahip olmanız iş akışının sürekliliği açısından hafife alınmaması gereken bir faktördür.
 • Hosting arayışının en yaygın nedeni genellikle kişisel web sitesi, online satış sitesi ya da blog oluşturmaktır. Linux hosting, bu tür kullanıcılar için en iyi çözümdür. Windows sunucuları genellikle büyük şirket ortamlarında kullanılır. Ayrıca Sharepoint veya Exchange sunucusu olarak da kullanılabilirler. 
 • Linux hosting; Apache veya NGINX web sunucusunu nasıl yapılandıracağını bilen ve MySQL veritabanıyla geliştirmek için Perl, PHP veya Python kullanan deneyimli web geliştiricileri için de iyi bir seçimdir. Bu geliştirme araçları çok uzun zamandır Linux ile birlikte kullanılmakta olduğundan büyük bir destek altyapısına da sahiptir.
 • Linux hosting genellikle Cpanel ve DirectAdmin, Windows hosting Plesk ile yönetilmektedir. Kullanıcı ile herhangi bir etkileşime girmeden, hem web uygulamalarını hem de yazılım paketlerini güncel tutabildiği için cPanel çok sevilse de son dönemdeki fiyat artışı gözleri daha makul bir seçenek olan DirectAdmin’e çevirmiştir.

DirectAdmin Nedir? ve Hosting Kontrol Panelleri Karşılaştırması (Cpanel – DirectAdmin – Plesk) hakkındaki yazılarımızı okuyarak sunucu yönetimi hakkında daha detaylı bilgiler edinebilirsiniz.

Hangisini Seçmeliyim?

Kendinize ait kişisel bir web sitesi için Linux Hosting seçebilir ve cPanel ya da DirectAdmin kullanarak sitenizi kolaylıkla yönetebilirsiniz. Ayrıca karmaşık ve kritik web uygulamaları çalıştırmayı düşünüyorsanız da Linux hosting pek tabii ki tercihiniz olabilir. 

Eğer Kurumsal ağ iletişimi, Internet/intranet barındırma, veritabanları, kurumsal ölçekte mesajlaşma ve benzeri işlevlerin en verimli şekilde yürütülmesini amaçlıyorsanız Windows Hosting, hem küçük hem de büyük şirketlerin kurumsal ihtiyaçlarını karşılamada aradığınız çözümleri rahatlıkla sunacaktır.

Unutulmamalıdır ki; Windows Hosting ile Linux Hosting arasındaki farklar, sitenizin ihtiyaçları ve hedefleriniz göz önünde bulundurulduğunda doğru hosting planını seçmek, başarınızı garanti altına alabilecek güçlü bir etkiye sahiptir. Dilerseniz kararınızı netleştirmek için teknik destek ekibimizden yardım alabilirsiniz.

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir