DA – PA Değeri Nedir? Site Otoritesi Nasıl Arttırılır?

DA - PA Değeri Nedir? Site Otoritesi Nasıl Arttırılır?

Google, doğru arama sonuçlarını üretebilmek için sahip olduğu sistemi düzenli olarak iyileştirmeye çalışmakta ve arama sonuçlarında aranılan kelimelerle en ilgili içeriğe sahip sayfaları sıralayabilmek için; çeşitli kriterler geliştirmektedir.

DA ve PA değerleri, Spam Score ile birlikte kullanılan parametrelerdendir. Bu değerler sitenin değerlendirimesinin yapılabilmesi için site sahibine veri sağlar. Ancak Google hiç bir site için PA ve DA değerlerini duyurmaz. Bu değerlere kendi yapacağınız analizlerle erişebilir ya da bunun için hizmet veren siteleri kullanabilirsiniz.

DA Nedir?

DA (Domain Authority); alan adı gücü veya imajı olarak tanımlanır. Alan adınızın;

  • Kaç senedir yayında olduğu
  • Dış kaynaklarda isminin ne kadar geçtiği
  • Alan adı niteliği ve uzunluğu gibi parametrelere göre değerlendirilmesi ile ortaya çıkan bir puanlamadır.

Alan adı ne kadar eski ise DA değeri o kadar yüksektir. Kısa domain’lerin de otoriteleri doğal olarak yüksektir. Doğrudan trafik almaya uygun domain’ler olmaları sebebi ile bu değerleri kendiliğinden yükselir.

Ayrıca, domain’in zirvedeki domain’lerle benzerliği de DA değerini artırabilir. Örneğin, Yutube gibi bir alan adı hatalı yazımlar nedeniyle ciddi bir trafiğe sahiptir ve otorite doğrudan yükselir.

Normal şartlarda 2 yaşından büyük bir domain için en önemli kriter; dışarıdan aldığı bağlantılardır.

PA Nedir?

PA (Page Authority); bir sitenin domain’i altında bulunan sayfanın gücünü ifade eder. Site domain’i ile alt sayfalar aynı seviyede güçlü olmayabilir. Sayfalar için de ayrı ayrı çalışmalar yapılmalı ve sayfaların, değerleri SEO kriterleri dikkate alınarak yükseltilmelidir.

Bu noktada SEO üzerinde doğrudan etkili bir kriter karşımıza çıkar: Spam Score!

Spam Score

Spam score, PA ve DA parametreleri ile ters orantılı çalışan bir sistemdir ve SEO değerlemesini bütünüyle değiştirebilir. Sitenizdeki içeriklerin, ne kadar orijinal olduğu ve Google’ın yanıltıcı olarak tanımladığı eylemlerin içeride ne kadar yapıldığı bu skora göre hesaplanır.

Spam Score değeri yüksek olan bir sitenin genellile PA ve DA değerlerinin yüksek olması beklenmez. Ancak bu durum mümkün olsa dahi sitenin arama sonuçlarında yükselmesi mümkün değildir.

Çünkü Spam Score Google tarafından sitenize verilmiş olan muhtemel cezaları da içeren bir değerdir!

Site otoritesinin artması için yapılması gereken öncelikle spam score değerini sıfıra yakın bir düzeye getirmektir. Bunun ardından, sitenizin PA ve DA değerlerini yükselterek, belli bir zaman dilimi içerisinde yükselişe geçebilirsiniz.

Ancak unutmamak gerekir ki DA ve PA değerlerinin yükselmesi geniş zaman dilimlerini kapsayabilir. Bu noktada aceleci olmamak ve belli bir süre sabırlı olmak önerilir.

Rakiplerinize karşı nerede durduğunuzu görmek amacıyla kullanılan bu metrik için Domain Authority (Domain Otoritesi) Nedir ve Nasıl Yükseltilir? adlı yazımıza göz atabilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir