Nic.TR NEDİR?

Nic.TR; “.tr” uzantılı alan adı başvurularının tescil işlemlerini yürütmek ve gerekli olan danışmanlık işlemlerini sağlamak amacıyla ODTÜ bünyesinde kuruluşmuş bir sistemdir.

Orta Doğu Teknik Üniversitesi (ODTÜ), 1990 yılında IANA/ICANN’dan aldığı uluslararası yetkiye dayanarak ülkemizin internet bağlantısını sağlama görevini ve nic.tr sistemi ile alttaki listede bulunan “.tr” uzantılı alan adlarının tahsis işlemlerini yönetmektedir.

com.trbiz.trinfo.trorg.tr
net.trgov.trbel.trtel.tr
name.trgen.trweb.trav.tr
dr.trk12.tredu.trpol.tr
bbs.trmil.trtsk.trtv.tr

Ancak ODTÜ, 21 Aralık 2018 tarihinde BTK ile imzaladığı sözleşme ile Nic.TR; Kayıt Otoritesi yetkisini, Bilgi Teknolojileri ve İletişim Kurumu’na (BTK) devretmiştir.

Söz konusu sözleşme nedeniyle nic.tr Ağustos 2020 itibariyle kapanacak ve Nic.TR’de kayıtlı olan tüm alan adları, sahiplerinin seçtiği yetkili bir kayıt kuruluşuna aktarılacaktır.

Bu nedenle 20 yılı aşkın süredir Nic.TR tarafından yürütülen .tr domain kayıt ve yenileme işlemlerinin durdurulması ve .tr Ağ Bilgi Sistemi’nin (TRABİS) faaliyete geçmesi söz konusudur.

2019 itibariyle nic.tr'de kayıtlı domain sayısı 340.675
2019 itibariyle nic.tr’de kayıtlı domain sayısı 340.675’tir.

Bundan böyle ODTÜ adına .tr alan adı kayıt ve yenileme işlemlerin yürütülmesi de Mart 2019’da kurulan METUnic tarafından sürdürülecektir.

İnternet Alan Adları Yönetmeliği’ne göre TRABİS faaliyete geçtiğinde yetkili bir kayıt kuruluşuna ya da METUnic’e aktarılmayanlara ilişkin işlemler TRABİS bünyesinde yürütülecektir.

Sonuç olarak, Nic.TR’ye kayıtlı alan adlarının 23 Aralık 2019 itibariyle en geç 3 ay içinde aktarılması ve yenileme süresi yaklaşmış olan alan adlarının aktarım sürecini hızla tamamlaması gerekmektedir.

Sahip olduğunuz .tr uzantılı domain’i nic.tr üzerinden tescil ettirdiyseniz; Nic.TR panelindeki ‘Yetkili Kayıt Operatörü’ seçeneklerinden, Aerotek Bilişim Sanayi ve Ticaret AŞ’yi seçerek TURHOST ile ücretsiz aktarım işleminizi gerçekleştirebilirsiniz.

Nic.tr Alan adı aktarımı nasıl yapılır öğrenmek için tıklayınız!

Sosyal medya hesapları için de uygunluk kontrolü yapan domain sorgulama aracımızı denediniz mi?

Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir