PHP Nedir?

PHP Nedir?

WordPress, Drupal, Joomla gibi içerik yönetim sistemlerinin, WooCommerce ve Magento gibi e-ticaret platformlarının ve Laravel, CakePHP, Symfony gibi framework’lerin temelini oluşturan PHP nedir? Hadi öğrenelim!

PHP (Personel Home Page / Hypertext Preprocessor), 1995 yılında Rasmus Lerdorf tarafından oluşturulan, genellikle web geliştirme için kullanılan, açık kaynaklı, sunucu tarafı bir programlama dilidir.

Sunucu tarafı; ziyaretçinizin tarayıcısına herhangi bir şey teslim edilmeden önce tüm işlemlerin, sitenizin içeriğini depolayan ve yayınlanmasını sağlayan web sunucunuzda gerçekleştiği anlamına gelir.

WordPress yazılımının büyük kısmı PHP’de yazılmıştır. WordPress ile hazırlanan bir sitede ziyaretçiye herhangi bir dosya gönderilmeden önce, sunucu önce WordPress çekirdeğinde bulunan PHP kodunu ve siteye yüklenen temaları ve eklentileri çalıştırır.

Sunucu kodu işledikten sonra, PHP’nin çıktısını verir, böylece web sunucunuz PHP kodunu işlemeyi bitirdikten sonra küçük bir kod parçası 10.000 kelimelik bir blog gönderisine dönüşebilir. Ziyaretçiler PHP kodunu değil sunucunun tarayıcılarına sağladığı işlenmiş kodu görürler.

W3Techs’e göre PHP, sunucu tarafı programlama dili kullanan tüm web sitelerinin % 78’inden fazlası tarafından kullanılıyor, ikinci sırada yer alan ASP.NET’in pazar payı ise % 10’un biraz üzerinde.

PHP’nin Özellikleri

Kendi WordPress temalarınızı ve eklentilerinizi geliştirmek istiyorsanız, PHP öğrenmeniz önerilir.
Kendi WordPress temalarınızı ve eklentilerinizi geliştirmek istiyorsanız, PHP öğrenmeniz önerilir.
 • PHP’nin sunucu tarafı niteliği sitenize ait dosyaların her birinin sitenizin ön ucundaki benzer şekilde adlandırılmış bir bölümle ilişkilendirilmesini kapsar. Örneğin temanızdaki sidebar.php; kenar çubuğu denen alanın, comments.php; yorumlar bölümünüzün nasıl göründüğü ve çalıştığını belirleyen PHP dosyalarıdır.
 • Normalde WordPress kullanıcılarının PHP ile ilgilenmeleri gerekmez ancak dileyen deneyimli WordPress kullanıcıları özelleştirmeler yapmak için PHP’yi kullanabilir. Kendi WordPress temalarınızı ve eklentilerinizi geliştirmek istiyorsanız, PHP öğrenmeniz önerilir.

 • PHP açık kaynaklı bir programlama dilidir, herkes için ücretsiz ve kullanıma hazırdır. İhtiyaç duyduğunuzda yardım alabileceğiniz geniş bir kullanıcı topluluğuna sahiptir.

 • Windows, Linux, Unix, Mac OS, Solaris gibi tüm büyük işletim sistemleri dili destekler. Ayrıca, Apache ve IIS gibi çeşitli web sunucuları ve veritabanı paketleri için de uyumludur.

 • PHP; basit, temiz ve metodik bir betik dilidir. Herkesin fonksiyonlarını hızlıca anlayabileceği İyi düşünülmüş bir söz dizimine sahiptir.

 • Hız; web geliştirme için önemli bir faktör ve üst düzey bir özelliktir. Web siteniz hızlı bir şekilde yüklenebiliyorsa, ziyaretçilerin sayfadan hemen çıkma oranı düşer. PHP’nin istenilen sonucu mümkün olan en kısa sürede sunmak için veritabanıyla bağlantı kurması onu en hızlı programlama dillerinden biri yapar.

Facebook ve Wikipedia’nın PHP kullanılarak yazıldığını biliyor musunuz?

PHP Nasıl Çalışır?

PHP kodları yerel bilgisayarınızda değil, yalnızca web sunucusunda yürütülür. Yani PHP ile yazılmış bir web sayfasının bağlantısını tıkladığınızda, web sayfasının isteği PHP komut dosyaları tarafından işlenmek üzere bir web sunucusuna gönderilir. Web sunucusu daha sonra işlenen HTML’yi size geri gönderir ve web tarayıcınız sonuçları görüntüler.

Yani PHP kodu bilgisayarınızda değil sunucuda işlenir. Bu nedenle, bir web sitesinin PHP kodunu göremezsiniz, yalnızca PHP komut dosyalarının ürettiği HTML’yi görebilirsiniz.

PHP’nin Kullanım Alanları

Kolaylığı ve en hızlı programlama dillerinden biri olması, PHP'nin popülerliğinde etkilidir.
Kolaylığı ve en hızlı programlama dillerinden biri olması, PHP’nin popülerliğinde etkilidir.

<?php…?> etiketleri ile HTML içine gömülebilen PHP’nin;

 • web siteleri ve web uygulamaları (sunucu tarafı komut dosyası oluşturma),
 • komut satırı komut dosyası oluşturma,
 • masaüstü (GUI) uygulamaları,
 • form verilerinden kullanıcı girişini işleme ve kaydetme,
 • web sitesi çerezlerini ayarlama ve bu çerezlerle çalışma ve
 • web sitenizin belirli sayfalarına erişimi kısıtlama gibi kullanım alanları vardır.

Ayrıca PHP ile çalışan herhangi bir geliştirici, herhangi bir işletim sistemini ve kendi seçtiği bir web sunucusunu seçme özgürlüğüne sahiptir:

 • PHP; Apache, Microsoft IIS gibi sunucu yazılımlarını destekler.
 • MySQL, Front-base, Inter-base, Oracle, PostgreSQL, ODBC gibi çeşitli veritabanlarını destekler.
 • PHP; yalnızca HTML sayfaları oluşturmakla kalmaz, aynı zamanda görüntü, PDF dosyaları ve Flash filmlerin de çıktısını alabilir.
 • Ayrıca HTTP, LDAP, IMAP, COM gibi protokolleri kullanarak diğer servislerle konuşmayı da destekler.
 • “Prosedürel Programlama” ve “Nesneye Yönelik Programlama” metodolojilerini destekler.

Özet

Web’deki en büyük blog sisteminin (WordPress) çekirdeğini oluşturacak kadar güçlü, en büyük sosyal ağı (Facebook) çalıştıracak kadar derin bir programlama dili olması PHP Nedir? sorusunun yanıtının öğrenilmesini zorunlu kılar. PHP’nin geleceğine dair tartışmalar sürse de kolaylığı ve en hızlı programlama dillerinden biri olması yaygın kullanımında etkilidir.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir