Ping Nedir? Ping Düşürme İşlemi Nasıl Yapılır?

Ping Nedir? Ping Düşürme İşlemi Nasıl Yapılır?

1983’te Mike Muss tarafından yazılan ve yaklaşık bin satır kod içeren bir program olan ping, aslında bir denizaltının herhangi bir gemiye olan uzaklığını ölçmek için gönderdiği sinyalin metalik ve tiz sesi için kullanılan bir kelimedir.

Ancak günümüzde online oyun tutkunları, bu kelimeyi ses dalgalarını kullanarak kayıp gemileri bulmaya çalışan sonarlardan daha çok kullanıyor olabilir!

Bilgisayarınızdan çıkan sinyalin ne kadar hızlı gönderilip alındığını gösteren ping değerini, bağlantınızın reaksiyon süresi olarak da tanımlayabiliriz.

Ping, bir veri paketinin bilgisayarınızdan bir sunucuya gitmesinin ve dönmesinin ne kadar sürdüğünü bilmenizi sağlayan bir sinyaldir.

Nasıl Çalışır?

Ping, İnternet Denetim İletisi Protokolü (ICMP) üzerinde çalışır ve internet bağlantısı sorunlarını tanılamak ve gidermek için kullanılır.

Ek yazılım gerektirmez. Hızlı, basit ve etkili bir test aracıdır.

Komutu çalıştırdığınızda, bilgisayarınız belirtilen hedefe 32 bayt veri gönderir ve ardından milisaniye cinsinden yanıt alma süresini bildirir.

Ping Nasıl Ölçülür?

ping ölçme

Hızlı ve kaliteli internet bağlantısının göstergesi olarak sadece iyi bir download (sunucudan veri alabilme hızınız) ve upload (veri gönderme hızınız) hızına bakılmaz, ping değerinin düşük olması da çok önemlidir.

Örneğin yukarıdaki hız testinin sonucunda görülen ping değeri, bilgisayarınızın başka bir bilgisayarın isteğine yanıt vermesi için geçen sürenin 11 milisaniye olduğunu gösterir.

Aşağıdaki hız testi sitelerinden ping değerinizi öğrenebilirsiniz.

Hızlı internet bağlantılarının ping süresi 20 ms’den (optik fiber) daha azdır. 150 ms’nin üzerindeki ping değerleri ise oldukça yüksektir ve fark edilir bir gecikme süresine neden olur.

ping ölçüm sonucu
BAZI HIZ TESTİ SİTELERİNDE PİNG DEĞERİ “LATENCY” ADINDA VERİLİR.

Düşük Ping ve Yüksek Ping Ne Anlama Gelir?

Çok oyunculu ve gerçek zamanlı online oyunlarda düşük ping, veri aktarımı ve sunucunun yanıtını alma hızını artırır ve daha akıcı bir oyun deneyimi sunar.

oyunlarda ping

Bu nedenle zamanlama ve pozisyonun önemli olduğu oyunlar için, genel olarak düşük ping değeri tercih edilir.

Yüksek ping değeri ise oyun süresince gecikmelere neden olur ki bu tarz oyunlarda, bir veya iki saniyelik bir gecikme; sonucu önemli ölçüde etkileme potansiyeline sahiptir.

Ping Değerim Neden Yüksek?

Yüksek ping nedeniyle oyunda gecikmeler yaşıyorsanız sorunun asıl nedenini belirlemek için aşağıdaki önerilere göz atabilirsiniz:

 • Yüksek ping, oyun sunucunuzdan kaynaklanıyor olabilir. Oyun sunucunuzun IP adresini biliyorsanız, SpeedTest gibi oyun sunucunuza yakın bir sunucu seçmenize olanak veren bir hız testi kullanabilirsiniz.

  Test sonuçlarınızı diğer kullanıcılarla karşılaştırabilir, böylece oyunda diğer oyuncuların bağlantı hızları açısından neler yaşayabileceği hakkında fikir edinmiş olursunuz.
 • Bulut tabanlı oyunlar çok fazla bant genişliği gerektirir. Bant genişliği azsa titreme, paket kaybı ve gecikme sorunları oluşabilir.

  Ağınızda kaç kişinin olduğuna bağlı olarak, bant genişliği gün boyunca dalgalanabilir. Yoğun kullanım saatlerinde bant genişliği azaltılabilir ve bu da yüksek ping ile sonuçlanabilir.

  Bunu dengeleyebilmek için grafik ayarlarınızı düşürebilirsiniz.
 • Genel olarak, oyun oynamak için süper yüksek hızlı bir internet bağlantısı gerekli değildir. Online çok oyunculu oyunlar için yaklaşık 3 Mbps yeterlidir.

  Bazen internet sağlayıcılar tarafından bildirilen hızlar yanlış olabilir veya yüksek kullanım zamanlarında hızlar düşebilir. Her ihtimale karşı bir ek güvenlik payı olarak internet bağlantı hızının 6-12 Mbps arasında olması önerilir.
 • Wifi sinyalleri birçok nedenden bozulabileceği için ağ bağlantınızın sinyal bütünlüğü ve hızı düşebilir.

  Kablosuz sinyaller zaman zaman dalgalanma gösterebilir. Evinizin duvarları bile wifi sinyallerini etkileyebilir ve diğer kablosuz sinyallerden veya elektronik cihazlardan gelen parazitler de bu durumu etkileyebilir.

  Ancak ethernet bağlantısı, sinyalleri wifi’den daha hızlı ve tutarlı bir şekilde taşır bu nedenle genel olarak, bir ethernet bağlantısı üzerinden daha düşük ping elde edersiniz.

  Zaten kablolu bir bağlantı kullanıyorsanız ve parazit olabileceğinden şüpheleniyorsanız, daha yüksek kaliteli bir ağ kablosu ile değiştirmeyi deneyebilirsiniz.

En Etkili Ping Düşürme Taktikleri

en etkilli ping düşürme taktikleri

Ping değeriniz yüksekse, en hızlı oyun bilgisayarına sahip olmanız anlamsızdır çünkü yüksek ping; sunucuyla bağlantınızın zayıf olduğunun göstergesidir.

Ping değerini düşürmek o çok sevdiğiniz oyunlardan yüksek skorlar almanızda etkili olacaktır çünkü düşük ping; oyun içinde verdiğiniz bir tepkinin en kısa sürede etkin olmasını sağlar.

Ping düşürme bir dizi olası çözümü uygulayarak başarılı olabileceğiniz bir deneme yanılma süreci olduğundan aşağıdaki önerileri denemeden önce ve denedikten sonra ping değerinizi ölçmenizde yarar var.

 • İlk ve en basit çözüm, bilgisayarınızdaki diğer tüm programları kapatmak ve arka planda çalışan, pingi etkileyebilecek bir indirme etkinliğinin olup olmadığından emin olmaktır.

 • Zamanla rooter’ınızdaki ya da modeminizdeki önbellek dolar ve cihaz takılır. Rooter’ı sıfırlamak önbelleği temizler bu nedenle modeminizi veya rooter’ınızı yeniden başlatmak öneriler arasında en yaygın olanıdır. Ayrıca, DNS önbelleğinizi temizlemek de çözüm olabilir.

 • Yeni bir rooter ya da modem genellikle hızı artırmaya yardımcı olan sinyal bozulmasını azaltabilecek gelişmiş aralığa sahip olmak gibi yeni teknolojilere sahiptir. Yeni bir modem ya da rooter almak ping değerini yükseltebilir.

 • Rooter yazılımını güncelleyin. Ping değerinizin artmasına neden olan şey rooter’ınızdaki ürün yazılımını güncellememiş olmanız olabilir.

 • VPN’ler bağlantı için fazladan bir düğüm eklediğinden ping değeri artabilir ve bu da oyuna gecikme süresi olarak yansır. Online oyunlar sırasında VPN veya proxy kullanmaktan kaçının.

 • Sunucu ile aranızdaki mesafe ne kadar yakınsa ping o kadar düşüktür. Bu nedenle oynadığınız oyun sunucu seçmenize izin veriyorsa, her zaman konumunuza en yakın sunucuyu seçmelisiniz.

 • Mikrofon gibi ekstra cihazlar toplam bant genişliğini azaltır ve bağlantınızı daha da yavaşlatır. Ayrıca Netflix’i 4K olarak izlemek ve büyük dosyalar indirmek gibi aynı anda birkaç kişinin kullanımına bağlı olarak internet bağlantısına çok yüklenilen durumların bant genişliği üzerinde etkili olduğu ve ping değerini artırdığı bilinmektedir.

 • WiFi üzerinden oynuyorsanız, varsa 5 GHz bağlantısına bağlı olduğunuzdan emin olun. 2,4 GHz daha geniş bir aralık sağlayabilir ancak 5 GHz çok daha hızlıdır.

 • Bilgisayarınızı rooter’ın yakınına taşımak ya da Ethernet kablosu kullanarak bilgisayarınızı doğrudan yönlendiricinize bağlayarak Wi-Fi ve zayıf sinyal gücü ile ilgili olası sorunları eleyebilirsiniz.

 • Google’ın DNS sunucusu, kullanılabilir en hızlı DNS sunucularından biridir. Tercih ettiğiniz DNS sunucusu olarak 8.8.8.8 ve alternatif DNS sunucunuz olarak 8.8.4.4 yazarak Google’ın DNS’sini kullanabilirsiniz.

 • Kablo bağlantılarını kontrol etmek ve internet servis sağlayıcınızın teknik destek birimi ile iletişime geçmek de önerilen çözümler arasında.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir