vCloud Nedir?

vCloud Nedir?

vCloud Nedir? sorusunu kısaca özel ve genel bulut sistemlerini kapsayan çoklu bulut ortamını yönetmeye yarayan platform şeklinde yanıtlayabiliriz.

20 yılı aşkın süredir yazılımlar geliştiren VMware’e ait olan ve vCloud olarak da adlandırılan VMware vCloud Suite, Dünya’nın önde gelen sanallaştırma platformlarından biri ve çok sayıda veri merkezi girişiminin temeli olarak kullanılmakta.

Bulut sağlayıcıları için “bulut hizmeti sağlama platformu” olarak geliştirilen VMware Cloud Director ise küresel bulut dağıtımlarının temelini oluşturan vCloud markasının belkemiği.

VMware; vCloud Suite’i bulut altyapıları için bir yönetim çözümü olarak sunarken VMware Cloud Director’ü bulut sağlayıcıları için “bulut hizmeti sağlama platformu” olarak lanse ediyor.

Bankacılıktan sağlık hizmetlerine, telekomünikasyondan ulaştırmaya kadar pek çok sektör için güçlü bilgi işlem altyapıları oluşturan ünlü şirket VMware ve ürünleri hakkında bilgi almak isterseniz VMware Nedir? adlı yazımıza göz atabilirsiniz.

VMware vCloud Suite Hangi Ürünleri İçerir?

VMware vCloud Suite, vCloud Nedir?, VMware vRealize
VMware vCloud Suite, sanallaştırma platformu vSphere ile çoklu bulut yönetim çözümü vRealize’nin birleşimidir.

VMware vCloud Suite aşağıdaki ürünlerin entegre edilmiş halidir:

 • VMware vSphere (sektör lideri sunucu sanallaştırma platformu)
 • VMware vRealize Suite Bulut Yönetimi Platformu
  – VMware vRealize Automation (Sanal, fiziksel ve genel bulut ortamları
  için self servis, ilke tabanlı altyapı ile uygulama sağlama ve yaşam döngüsü yönetimi)
  – VMware vRealize Operations (Çok satıcılı ortamlar için akıllı performans, kapasite ve yapılandırma yönetimi)
  – VMware vRealize Business for Cloud (Çok satıcılı sanallaştırılmış ortamların otomatik maliyetlendirmesi, kullanım ölçümü ve hizmet fiyatlandırması)

VMware vCloud Suite Ne İşe Yarar?

Sunucuları ve veri merkezlerini birleştiren VMware vCloud Suite uygulama kullanılabilirliğini ve performansını artırmaya odaklanmış güçlü bir platform.

vCloud Nedir?, VMware vCloud Suite Ne İşe Yarar?

Kurumsal düzeyde bir bulut altyapısı ve yönetim çözümü sunan vCloud Suite; sektör lideri sunucu sanallaştırma platformu VMware vSphere ile vRealize Suite’i birleştirerek hem geliştiriciler hem de farklı iş kolları için yüksek düzeyde hız ve esneklik sunar. vCloud’un diğer önemli işlevlerini şu şekilde sıralamak mümkün:

 • VCloud Suite hibrit bulut genelinde altyapı ve uygulama sağlamak ve yönetmek için özel ve genel bulutları entegre etmeye yarar.
 • VCloud Suite ile altyapı yöneticileri, birçok ortamda modern altyapı sağlamak ve yönetmek için özel ve genel bulutları entegre edebilir.
 • vSphere ortamları için tasarlanan vCloud Suite, Kubernetes ile vSphere’i tam olarak destekler ve NSX ve vSAN gibi diğer Yazılım Tanımlı Veri bileşenleriyle sorunsuz bir şekilde bütünleşir.
 • İşletmelerin donanım ve insan kaynaklarından en iyi şekilde yararlanmaları için bilgi işlem süreçlerinin otomatikleştirilmesine yardımcı olan vCloud Suite; geliştiricilerin API, katalog ve komut satırı arabirimi aracılığıyla hem geleneksel hem de bulutta çalışan uygulamaların kaynaklarına erişmelerini sağlar.

VMware vCloud Suite Sürümleri

vCloud Nedir?, VMware vCloud Suite Sürümleri

VMware vCloud Suite’in Standard, Advanced ve Enterprise olarak adlandırılan üç sürümü bulunuyor.

 1. Standard sürümü uygulama performansını ve kullanılabilirliği iyileştirmek isteyen şirketlere öneriliyor. Tahmine dayalı analizler ve akıllı uyarılar sağlıyor.

 2. Advanced (Gelişmiş) sürüm, bilgi işlem altyapısını hızlandırmak isteyen şirketler için öneriliyor. Otomasyon özellikleri sağlıyor.

 3. Enterprise (Kurumsal) Sürüm ise bünyesindeki tüm uygulamaların yönetimini otomatikleştirmek isteyen firmalara öneriliyor. Ayrıca geliştirici verimliliğini artırmak ve geliştiricilere kendi seçtikleri araçları kullanma özgürlüğü sunmak isteyen şirketlere “Geliştirici Bulutu” hizmeti sağlıyor.

Özet

VMware vCloud Suite, sanallaştırma platformu vSphere ile çoklu bulut yönetim çözümü vRealize’nin birleşimidir. vCloud nedir? sorusunu kısaca çoklu bulut ortamını özel ve genel bulutlarda yönetmeye yarayan platform şeklinde yanıtlayabiliriz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir