VMware Nedir?

VMware Nedir?

İşletmeniz için güçlü dijital zeminler oluşturmayı amaçlıyorsanız VMware nedir? sorusunun yanıtlarına ihtiyacınız olabilir: VMware, 20 yılı aşkın süredir farklı sektörler için yazılımlar geliştirerek pek çok uygulama, hizmet ve deneyim için güçlü bilgi işlem altyapıları oluşturmayı amaçlayan ünlü bir şirket.

Dünya çapında 500.000’den fazla müşterisi olan WMware, işletmelerin dijital dönüşüm yolculuğunu kolaylaştırarak, bilgi işlem altyapılarının önemli bir parçası olmayı hedefliyor. Bunu gerçekleştirmek için de müşterileri için sertifikalı uzmanlar ağı aracılığıyla global çapta profesyonel destek (SnS) hizmetleri sunuyor.

2017 yılında Fransız bulut bilişim şirketi OVH tarafından satın alınması VMware’in bulut sağlayıcısı olmaktan uzaklaşmasına ve çoklu bulut platformlarının dağıtımı ve yönetimi için gereken yapı taşlarını tasarlamaya itti.

VMware’in hedefinde özel ve hibrit bulut dağıtımları aracılığıyla bulut bilişimin avantajlarını müşterinin mevcut veri merkezlerine getirmenin yanı sıra bulutta yerel uygulama geliştirme için platformlar sağlamak yer alıyor.

VMware Ne İşe Yarar?

Aslında VMware ne işe yarar sorusu, tahmin edeceğiniz gibi şirketin popüler yazılımları kastedilerek sorulan bir soru. Şirketin çalışma alanını açıklamaya çalıştıktan sonra ürünleri hakkında bilgilendirme yaparak iki açıdan da bu soruyu yanıtlamak elbette ki mümkün:

  • Şirket, daha yüksek verim ve daha az maliyete odaklanan işletmelerin tüm uygulamalarının bulut ortamında çalışmasını ve korunmasını sağlıyor.
  • Sorunları, atılabilecek adımları ve örnekleri vurgulayan raporlar sunarak, işletmelere uygulamaları ve verileri için güvenli uçtan uca bağlantı olanakları sunuyor.
  • Personele diledikleri yerde ve şekilde çalışma özgürlüğü kazandırarak, işletmelerin esnek ve modern bir yapıya ulaşmasına olanak tanıyor.
  • Uygulama modernizasyonu da şirketin önemli hizmetleri arasında yer alıyor.
VMware Nedir? VMware Ne İşe Yarar?
Bankacılıktan sağlık hizmetlerine, telekomünikasyondan ulaştırmaya kadar pek çok sektörü dönüştüren VMWARE; 75.000 iş ortağına sahip.

VMware Ürünleri

Son yıllarda VMware odak noktasını buluttan bağımsız yazılıma kaydırdı ve ürünlerinin Amazon, Microsoft, Google, IBM ve Oracle gibi önde gelen bulut sağlayıcılarıyla entegrasyonuna odaklandı.

Kuruluşların müşteri ve çalışanlarına en iyi deneyimleri sunabilmeleri için tasarlanan VMware yazılımları; bilişim, bulut, ağ iletişimi ve güvenliği gibi alanları kapsıyor. Yapay zeka, Blockchain, makine öğrenimi, Kubernetes gibi çığır açan teknolojilerdeki zorlukları da çözmeye çalışan bu ürün ve hizmetlerin bazılarına göz atalım mı?

VMware Cloud Director

VMware Cloud Director, VCPP, vSphere, vCloud Suite, vCloud Air, vRealize
VMware yazılımları; bilişim, bulut, ağ iletişimi ve güvenliği gibi alanları kapsıyor. Yapay zeka, Blockchain, makine öğrenimi, Kubernetes gibi çığır açan teknolojilerdeki zorlukları da çözmeye çalışıyor.

VMware Cloud Director, VMware’in temel bulut hizmetleri platformudur. VMware Cloud Director, API tabanlı bulut altyapısı kontrol düzlemi ile bulut sağlayıcılarını desteklemektedir. VMware Bulut Sağlayıcıları, “bulut ve barındırma hizmetlerini VMware yazılımı üzerinde oluşturmuş” hizmet sağlayıcılarından oluşan küresel ağı ifade eder.

VMware Cloud Provider Program (VCPP) aracılığıyla sunulan VMware Cloud Director, bulut hizmeti sağlayıcılarının provizyonu ve yönetimi otomatikleştirmesine olanak tanır. VMware Cloud Director’ın sunduğu temel özellikleri şu şekilde sıralayabiliriz:

  • Bilgi işlemin sanal veri merkezlerinde kaynak havuzlaması (Yazılım tanımlı veri merkezi işlemlerini bir dizi kiralama seçeneği ile sağlar)
  • Kurumsal düzeyde Kubernetes ve yaşam döngüsü yönetimi ile modern uygulamaların bulutta yerel olarak geliştirilmesi.
  • Hizmete hazır bulut yığınlarının, VMware Cloud Director Terraform sağlayıcısı ile kod olarak otomasyonu.
  • Bulut kaynak yönetimi, güvenlik, uyumluluk ve bağımsız rol tabanlı erişim kontrolüne yönelik politika odaklı yaklaşım.
  • Önde gelen depolama, ağ, güvenlik, veri koruma ve diğer yazılımlar veya özel uygulamalarla entegrasyon için merkezi hizmet paketi.

vSphere

VMware vSphere en popüler sunucu sanallaştırma platformlarından biridir. Servis sağlayıcı tarafından yönetilen / yönetilmeyen VMware destekli özel bulutlar, VMware vSphere’i; VMware vCloud Suite’i oluşturan vRealize Suite ile kullanır. VMware destekli genel bulutlar ise VMware vSphere’i genellikle VMware Cloud Director ve vCloud Uygulama Programlama Arayüzleri (API’ler) ile kullanır.

vCloud Suite

VMware vCloud Suite, VMware’in hibrit bulut yönetim platformu vRealize Suite ile vSphere Enterprise Plus hiper yöneticisini içeren bir paketi. VMware’in taşınabilir lisanslaması sayesinde vCloud Suite; hem vSphere tabanlı özel bulutları hem de çok satıcılı hibrit bulutları oluşturur ve yönetir. Detaylar için vCloud Nedir? adlı yazımıza göz atabilirsiniz.

vCloud Air

vCloud Air, OVH aracılığıyla vSphere, vCenter ve NSX dahil kurumsal destekle barındırılan özel bir bulut olarak kullanılabilir. VMware Cloud Director’a eşlik eden vCloud Air müşterileri, 10 adede kadar özel ve genel bulutu birbirine bağlayan bir vSphere eklentisi olan vCloud Connector’dan yararlanabilir.

VCloud Connector kullanarak işletmeler, özel veri merkezi genişletme ve genel buluta geçiş veya hibrit bulut kurulumlarının yönetimine yardımcı olmak için tek bir arabirimden hibrit bulutun tüm gücünden yararlanabilir.

vRealize

VSphere ile vCloud Suite’e dahil olan vRealize, çoklu bulut yönetimi ve modern uygulamalar için otomasyon, düzenleme ve akıllı BT operasyonları sunar. VRealize Suite’in içerdiği ürünleri kısaca açıklayalım:

vRealize Automation; runbook’ları ve iş yükü dağıtımlarını otomatikleştirmek için kullanılır. Çok kiracılı her vRealize Automation kiracısı kendi markasına, hizmetlerine ve ayrıntılı izinlerine sahip olabilir.

vRealize Operations; makine öğrenimi destekli ve kendi kendini yöneten operasyonel izleme, otomatik iyileştirme, performans optimizasyonu, kapasite yönetimi ve planlaması gibi işlevler sunar.

vRealize Log Insight; operasyonel görünürlük, sorun giderme ve uyumluluk için merkezi günlük yönetim ve akıllı günlük analitik gibi işlevleri sağlar.

vRealize Suite Lifecycle Manager ise vCloud Suite için kapsamlı bir yaşam döngüsü yönetimi çözümüdür.

Özet

Güvenilir dijital temeller üzerinde yükselmek isteyen işletmelerin eninde sonunda karşılaşacağı VMware nedir? sorusunu pazar lideri ürünlerle cloud ve çoklu bulut stratejilerine sahip kurumların ihtiyaçlarını karşılayan önemli bir yazılım havuzu şeklinde yanıtlayabiliriz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir