5G Nedir?

Açıklamalardan çok soru işaretlerine sahip bir konu olan 5G için, 5G Nedir? 4G’den Farkı Nedir? Avantajları ve Dezavantajları Nelerdir? gibi soruların yanıtlarıyla ve ilginizi çekecek açıklamalarla karşınızdayız.

Teknolojik gelişmeler hızlandıkça, kablosuz ağ teknolojilerindeki yeni nesil sıçramalar giderek daha hızlı bağlantı yapabilen her zamankinden daha güçlü ağlar oluşturmayı mümkün kılıyor.

5G, yüksek indirme ve yüklenme hızlarına sahip beşinci nesil kablosuz ağ teknolojisidir.

5G teknolojisinin hayatımıza katacaklarına dair; ürün pazarlama, yerel yönetim hizmetleri ve insanların iletişim kurma şekli gibi alanlarda ciddi değişikliklere neden olacağı yönünde güçlü beklentiler var.

5G ile HD kalite bir filmi bilgisayarınıza indirmek, bir saniye dahi sürmeyecek. Doktorlar farklı ülke ve şehirlerdeki robotik aygıtları kullanarak milisaniyelik gecikme dahi yaşamadan oradaki hastanın ameliyatını gerçekleştirebilecek.

Akıllı şehirler, evler, araçlar hepsi için 5G; devrim niteliğinde olacak.

Bart Salaets, F5 Network, Sistem Mühendisi

5G’den Öncesi

 • 1G, analog kablosuz sesli iletişim teknolojisi olarak 1982’de geliştirilmişti.
 • 2G sistemleri; 1992 yılında yine sesle haberleşme odağıyla tasarlanmıştı.
 • 3G ise 2001 yılı itibariyle sesin yanında veri ve görüntü iletmeyi mümkün kılmıştı.
 • 4G, 2012 yılında mobil internet erişim teknolojisi olarak sahnede devrim niteliğindeki yerini almıştı. IP haberleşmesine olanak sağlaması nedeniyle gelecek nesil mobil teknolojiler (5G) için altyapı oluşturacağı düşünüldüğünden 4G; “Uzun Dönemli Gelişim” (Long Term Evoluatin-LTE) olarak adlandırıldı.

5G Teknolojisi ile Ne Yapılabilir?

 • 5G’nin en heyecan verici ve önemli yönlerinden biri, “Nesnelerin İnterneti” üzerindeki etkisidir. 5G’nin, şimdiye kadar bireylerin interneti olarak kabul edilen internetin; milyarlarca nesne ve makinenin şebekeye dâhil olmasıyla “Nesnelerin İnterneti” (Internet of Things-IoT) cihazlarını yönetecek verimli, akıllı ve güçlü bir iletişim ağı olacağı öngörülmektedir.
 • Yakın gelecekte, yoldaki diğer araçlarla yol koşulları hakkında iletişim kuran otonom araçlar için 5G kullanılabilir.
 • Sokak lambaları ve kameralar gibi uzaktan kontrolü takip edilebilecek kamu güvenliğ ve altyapı çalışmaları açısından belediyelerin daha verimli olması sağlanabilir.
 • Özel yeteneklere sahip teknisyenlerin makineleri dünyanın herhangi bir yerinden kontrol etmeleri sağlanabilir. Uzaktan cerrahi gibi sağlık hizmetlerine dair olasılıkların önü açılabilir.

 • Hastaneler hastaları izlemek için büyük sensör ağları oluşturabilir, ve sigortacılar uygun tedavileri ve süreçleri belirlemek için aboneleri izleyebilir.

5G Teknolojisinin Avantajları

5G teknolojisini heyecan verici bir teknolojik gelişme haline getiren birçok avantaj söz konusudur.

 • Daha Yüksek Hız
  5G teknolojisi, indirme hızlarında önemli miktarda iyileşme sağlayacaktır. 4G, 100 Mbps’lerde indirme hızları sunarken, 5G, 1 Gbps’nin üzerindeki hızlara ulaşacaktır.

 • Daha Fazla Kapsama Alanı
  5G teknolojisi, kırsal alanlardaki kapsama sorunlarına tek çözüm olarak tanıtıldığından kırsal işletmelerin, dijital pazarda rekabet edebilir hale gelmesi ve bölge ekonomisini güçlendireceği öngörülmektedir. Ayrıca gelişmiş geniş bant hizmetleri; öğrenme materyallerine, kültür ve medya kaynaklarına erişimi kolaylaştıracaktır.

 • Düşük Pil Tüketimi
  5G teknolojisi, mobil ağların enerji tüketimini önemli ölçüde azaltabilir ve mobil cihazlarda pil ömrünü uzatabilir.

5G Teknolojisinin Dezavantajları

5G teknolojisinin potansiyel dezavantajları uygulama ile ilgili sorunlar ve eski teknolojinin yedekliliği ile ilgilidir:

 • Uygulama Maliyeti
  5G teknolojisini geniş bir alana yaymak, çok sayıda yeni altyapı maliyetleri anlamına gelir.

 • Eski Teknolojinin Yedekliliği
  Yalnızca en yeni mobil cihazların 5G ağlarıyla uyumlu olması ve mevcut cihazların 5G ağlarına bağlanamaması nedeniyle 5G teknolojisinin hızla yaygınlaşma olasılığı düşüktür.

 • Ağların Aşırı Kalabalıklaşması
  Kendisine erişen cihazların sayısı bir bağlantının kararlı ve hızlı olmasını etkiler. Kablosuz spektruma 5G eklendiğinden, frekans aralığının aşırı kalabalık olma ihtimali söz konusudur.

 • Uygulama ve Kullanıma Sunma
  5G’nin pratikteki faydalarına rağmen çekiciliğinin büyük bir kısmı henüz bilinmeyen teknolojiler ve uygulamalar geliştirme hevesinden kaynaklanmaktadır. Ayrıca, her bir operatör farklı bir 5G sunum stratejisine sahip olabilir yani 5G deneyiminiz operatörünüze bağlı olarak değişiklik gösterebilir.

4G ve 5G Arasındaki Fark Nedir?

 • 5G, 4G’den daha hızlı ve daha verimlidir.
 • Saniyede 100 gigabite kadar hızlarda 5G, 4G’den 100 kat daha hızlı olacak şekilde tasarlanmıştır.
 • 5G gecikmeleri ve cihazların kablosuz ağlarla iletişim kurması için geçen süreyi önemli ölçüde azaltacaktır.
 • 5G, 4G’den daha yüksek kapasiteye sahip olmayı sağlar ve daha yüksek mobil genişbant kullanıcısı yoğunluğunu destekler.
 • 5G daha düşük pil tüketimini hedeflemektedir.

Özet

5G’nin sürücüsüz araçlar, sanal gerçeklik, artırılmış gerçeklik, akıllı evler, uzaktan cerrahi operasyonlar ve online medya tüketimi gibi çeşitli teknolojilerde önemli rol oynayacağı öngörülse de mobil kullanıcılar için 5G özellikli bir akıllı telefon olmadan 5G’nin şaşırtıcı yüksek hızından yararlanmak mümkün olmayacaktır.

İşletme sahiplerinin bu teknolojinin önemini fark etmeleri ve aktif olarak hizmetlerine entegre etmenin yollarını aramaları önerilse de insan sağlığını olumsuz etkileyeceği yönünde tartışmaların da sürdüğünü ekleyelim.

2020’lerde konuşlandırılması planlanan 5G teknolojisinin erişilebilir ve yaygın bir araç haline gelmesi, üstesinden gelinmesi gereken bir dizi uygulama ve kullanıma sunma sorunu ile karşı karşıya kalınması anlamına da gelebilir.

Bu nedenlerden 5G Nedir? sorusu uzun süre gündemi meşgul edebilir…

1 comment
Bir cevap yazın

E-posta hesabınız yayımlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir

Bunlar da İlginizi Çekebilir
Devamı
Python Nedir?
İşlerini kısa sürede halletmeyi seven mühendislerin gözdesi Python işletmeniz için neler yapabilir?
Devamı
AdBlock Nedir?
Reklamları engelleyen, web sitenizin hızlı yüklenmesini sağlayan ve online güvenliğinize katkıda bulunan ücretsiz bir sihirbaz!