Hosting Taşıma Nedir? Hangi Durumlarda Hosting Taşıma Yapılır?

Hosting Taşıma Nedir? Hangi Durumlarda Hosting Taşıma Yapılır?

Web sitesi taşıma olarak da bilinen hosting taşıma, domain transferinde olduğu gibi, kullanıcıların web sitelerini farklı bir hosting sağlayıcısına transfer etmesidir.

Hosting transfer işlemi yapılmadan önce, mevcut hosting paketinin eksikleri tespit edilmelidir. Böylece yeni ihtiyaçlar belirlenebilir ve bu ihtiyaçlara cevap verecek hosting paketleri daha bilinçli bir şekilde alınabilir.

Hosting Taşıma İşlemi Hangi Durumlarda Yapılmalıdır?

Web sitesi taşıma kararı; hosting hizmetinin sitenin ihtiyaçlarına cevap verememesi, yüksek yenileme fiyatları, kesinti ve performans sorunları ya da yetersiz teknik destek hizmeti gibi sebeplerden alınabilir.

Hosting transferinin gerekli olduğu durumları şu şekilde sıralayabiliriz;

1- Yüksek Yenileme Fiyatları

Hosting planınızın yenileme döneminde, ilk yıl fiyatına göre yüksek farklar varsa web sitenizi taşımayı düşünebilirsiniz.
Hosting planınızın yenileme döneminde, ilk yıl fiyatına göre yüksek farklar varsa web sitenizi taşımayı düşünebilirsiniz.

Hosting paketi satın alırken, proje maliyetinizi düşük tutmak için farklı kampanyalardan faydalanabilirsiniz. Yükseltilmiş fiyatlar ile cazip gibi görünen ilk yıl indirimlerinin, bir sonraki yenileme döneminde nasıl bir fatura çıkaracağını bilmeniz ve hosting satın alma işlemini buna göre yapmanız gerekir.

2 – Hizmet Kesintileri ve Performans Sorunları

Olası performans kaybı ya da site erişiminin kesilmesi, marka değerinize ve ekonominize zarar verebilir.

Hosting taşıma işlemi için en geçerli sebeplerden biri performans ve kesinti sorunlarıdır.

Vaad edilen web hosting kaynakları tam olarak sağlanmıyorsa ve düşük uptime oranları söz konusuysa, siteniz için kesintisiz ve yüksek performansla çalışacağı bir yuva arama zamanı gelmiştir.

3- Yetersiz Teknik Destek

Aldığınız hosting hizmeti süresince, olası sorunlarla karşılaştığınızda ya da erişiminizin olmadığı bir işlem gerçekleştirmek istediğinizde; teknik destek ekibinden yardım alarak sorunu çözebilirsiniz.

Ancak, destek kanallarının kısıtlı olması, açılan taleplere uzun sürede geri dönüş yapılması ya da ilgisiz çağrı merkezi hizmeti, hem sizi zor durumda bırakabilir hem de projelerinizin devamlılığı tehlikeye atabilir.

Teknik destek hizmeti bakımından yeterli, kaliteli hosting firması seçmek, web sitesi taşıma işleminde en çok dikkat etmeniz gereken kriterlerdendir.

Forumlardan ya da sosyal medya üzerinden sitenizi taşımak istediğiniz firma ile ilgili yorumlara göz atarak karar verebilirsiniz. Ayrıca firmaya destek talebi göndererek ya da telefon ile arayarak hizmetinin kalitesini ve destek uzmanlarının ilgisini ölçebilirsiniz.

4- Hosting Paketinizin Özellikleri Yetersiz mi Kalıyor?

Web sitenizi oluşturma aşamalarında hedeflerinize ve sitenizin yazılım ve içeriklerine uygun bir hosting paketi seçmiş olabilirsiniz. Zamanla, sitenizin hedefleri büyümüş, trafiği ve ihtiyaçları artmış olabilir.

Daha fazla veritabanı ihtiyacınız söz konusu olabilir, subdomain oluşturmak isteyebilirsiniz ya da mail hesabı ve kotasına dair istekleriniz değişebilir.

Bu gibi durumlarda hosting paketinizi yükseltmek istiyor ancak üst paketlerin özellikleri ve fiyatları konusunda endişe duyuyorsanız, performans sorunları ya da destek ekibine dair sıkıntılar da yaşadıysanız, lider hosting firması Turhost’a taşınabilirsiniz.

Hosting Taşıma Nasıl Yapılır?

  • Hosting taşımaya karar verdiğinizde, ilk yapmanız gereken işlem yedek almaktır. Hosting taşıma işleminde herhangi sorun yaşamamak için sitenize ait tüm dosyaların (FTP, Veri Tabanı…) yedeklendiğinden emin olmalısınız.
  • cPanel ya da Plesk panel üzerinden hosting paketinizde bulunan tüm verileri yedekleyebilirsiniz.

  • Hosting satın alma işlemi için sitenize uygun hosting paketlerinden birini seçmelisiniz. Hangi hosting paketinin siteniz için uygun olacağını bilmiyorsanız lütfen Turhost Destek Ekibi ile görüşünüz.

  • Turhost.com kalitesi ile tanışmak isteyenler için sunduğumuz “Ücretsiz Hosting Taşıma Desteği” hiç bir teknik detay ile uğraşmadan kolay ve zahmetsiz bir şekilde sitenizi taşımayı amaçlar.

Hosting taşıma konusunda detaylı bilgi almak için Turhost destek ekibi ile görüşebilirsiniz.

Bir yanıt yazın

E-posta adresiniz yayınlanmayacak. Gerekli alanlar * ile işaretlenmişlerdir